Robson  Dołączył: 21 Maj 2013
Ta lampa przede wszystkim nie występuje w wersji do Pentaxa. Do Pentaxa yongnuo robi tylko manualne lampy.
 

tengo  Dołączył: 16 Lis 2014
A ja się zapytam o wszystko co chcę wiedzieć, bo wiem dość mało. Mam zamiar kupić swoją pierwszą lampę. Zastosowanie dosłownie uniwersalne - od doświetlania pomieszczeń, poprzez oświetlanie przedmiotów, aż po portrety. W temacie lamp jestem jeszcze zielony, ale z posiadanych wstępnych informacji (czym jest TTL, HSS, Master/Slave) wybrałem Metz 52 AF-1. Czy jest to dobry wybór? Wiem, że lampka trochę kosztuje, ale jestem z tego typu ludzi, którzy wolą zapłacić więcej i mieć lepszy sprzęt, który z czasem nauczą się obsługiwać (bo wolę mieć większy zakres możliwości nauki w przyszłości, niż po obeznaniu się z lampą płakać, że mnie ogranicza). Co do wyboru lampy - czy sprawdzi się ona w w/w sytuacjach? Jak jest z jej mocą? Wytrzymałością (oczywiście chodzi o liczbę błysków)?


@Edit
Na 100% pojawią się jeszcze jakieś pytania ode mnie, także bądźcie gotowi :evilsmile:
 

kondrath  Dołączył: 31 Lip 2007
Witam,

Zastanawiam się nad kupnem lampy. Ostatnio fotografowałem pewna ceremonię w kościele (w ramach samorozwoju). Nie chciałem używać wbudowanej lamy ze względu na cień i generalnie słabe efekty wbudowanej lampy (ob. sigma 17-50/2,8 na k-50) więc podbiłem sobie iso na 1600 (kościół wydawał się w marę jasny). Niestety osobiście nie jestem zadowolony z efektów, po prostu było za ciemno, przymknąłem sobie obiektyw chyba na 3,2 czasy ok 1/60...Zdjęcia niby ostre ale brakuje światła....często robię zdjęcia w słabych warunkach oświetleniowych i zastanawiam się nad kupnem zewnętrznej lampy błyskowej. Szczerze sam nie wiem czy zainwestować w jaśniejsze szkło czy dokupić lampę?
Budżet to ok 800zł. Czy za tą cenę można już kupić coś "porządnego"? Byłbym wdzięczny za jakąkolwiek poradę.
 

cube007  Dołączył: 12 Mar 2009
kondrath napisał/a:
Budżet to ok 800zł. Czy za tą cenę można już kupić coś "porządnego"? Byłbym wdzięczny za jakąkolwiek poradę.
Zależy co rozumiesz pod pojeciem porządna lampa... Za polowe Twojego budżetu kupiłem swego czasu używkę Mezt 54 MZ-3 i nową stopkę dedykowaną do Pentaxa. Spełnia moje skromne wymagania, bo po prostu porządnie naświetla, a pełna komunikacja body-lampa pozwala pominąć korektę parametrów na lampie, w przypadku zmieniających się warunków.
 

squonk  Dołączył: 01 Wrz 2008
W tych pieniądzach niezła lampa Metz 52 AF-1 :-)
 
chriss  Dołączył: 22 Maj 2012
Dada napisał/a:
Tak. Jak nie chcesz Metza, lub Pentaxa, to poszukaj czegoś z automatyką własną.


Jestem w temacie lamp raczej zielony :) Proszę o wytłumaczenie rodzajów lamp, tzn. manualna, automatyczna i jak to powyżej napisano "coś z automatyką własną":

Yongnuo YN-560 IV - lampa manualna, czyli muszę ją sobie ustawić sam według tego, jakie nastawy pokazuje puszka, czyli poza studiem raczej mało przydatne (w mojej ocenie i po niegdysiejszych doświadczeniach z Zenitem i zewnętrzną lampą błyskową, gdy fotograf tak długo ustawiał lampę, że osoby fotografowane były dość zniecierpliwione)

Metz 52 AF-1 (http://allegro.pl/lampa-blyskowa-metz-52-af-1-pentax-wroclaw-i5519357938.html) - P-TTL, czyli lampa pobiera sobie dane o czasie, ISO itd. z puszki,
Czym w praktyce ten Metz różni się od Pentax AF-360 FGZ II lub 540 FGZ II?

YongNuo YN-560EX Speedlite lub 565EX - to jest lampa automatyczna? Zainteresowałem się produktami firmy Yongnuo, ze względu na dobre oceny i dobrą cenę. Czy wskazany model będzie pasował to Pentaxa?
 

matzll  Dołączył: 28 Lis 2014
Do wczoraj posiadałem Metz 52 i w życiu nie kupiłbym jej drugi raz. Powód jeden - panel dotykowy, zero przycisków. A ekran responsywny jak k... mać. Żeby coś na niej najstawić to trzeba dopiero czasu i cierpliwości. O bezwzrokowej obsłudze można oczywiście zapomnieć.

W tej cenie można mieć dwie yn-560iv i z takim zestawem można nawet w studio podziałać.

Druga kwestia to taka, że ja chyba nie umiem korzystać z lamp automatycznych. Może dlatego, że się przyzwyczaiłem i poznałem dobrze z YN, może nie dałem Metzowi za dużo czasu i atencji. Dla mnie efekt współpracy tej lampy w trybie automatycznym był zawsze beznadziejny. Nigdy taki jak oczekiwałem. Choć podkreślę to raz jeszcze - równie dobrze może to być mój brak wiedzy i doświadczenia. Natomiast z YN dogadałem się bardzo szybko. Można "w locie" zmieniać jej parametry, nawet na nią nie patrzeć. Wystarczy kilka sesji i wszystko gra jak ta lala. Często korzystałem z niej fotografując w trybie Av, albo nawet P. Jak już w miarę się człowiek pozna ze swoją lampą to szybko można ją "włączyć" w ekspozycję, używając korekty ekspozycji.

Tak czy siak, dla mnie Yongnuo była dużo szybsza i lepsza we współpracy niż Metz.
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
chriss, lampy z automatyka własna to starsze konstrukcje, które nie komunikują sie z aparatem w żaden sposob, a działają W auto, poniewaz maja wbudowana w korpus komórke światłoczuła. Lampa tak długo swieci, aż automatyka powie stop. Co ciekawe lampy z automatyka własna sa bardzo precyzyjne w naświetlaniu i niezbyt uciążliwe w eksploatacji. Wystarczy wybrać jeden z programów automatyki, popatrzeć na specjalna tabele i odczytane dane z tabelki wprowadzić do aparatu - mam na myśli ISO, przesłonę i ewentualnie jakiś czas z zakresu 1/60 do 1/180 w przypadku Pentaxa. Poza tym należy uważać na modele najstarsze, które maja wysokie napięcie na stopce. Mozna to sprawdzić na stronie trigger votlage. Większość modeli jest tam odnotowana. Zalety to duża precyzja naświetlania, niska cena zakupu. Osobiście miałem w posiadaniu 4 lampy z automatyka własna. Na początek bardzo dobra opcja do naświetlania pomieszczeń. Większość z nich ma obrotowe palniki. Wiec modyfikacja błysku jest prosta.
 

michal5150  Dołączył: 17 Sie 2007
M.K napisał/a:
chriss, lampy z automatyka własna to starsze konstrukcje, które nie komunikują sie z aparatem w żaden sposob, a działają W auto, poniewaz maja wbudowana w korpus komórke światłoczuła.

Istnieje kilka starszych modeli Metzów ze specjalną stopką do pentaksa, które współpracują z korpusem - min. czytają ISO, ustawioną przysłonę czy ogniskową (działa automatyczny zoom w lampie).
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
M.K napisał/a:
chriss, lampy z automatyka własna to starsze konstrukcje, które nie komunikują sie z aparatem w żaden sposob

To akurat bzdura panie kolego :evil: .
Setki lamp z automatyką własną mają komunikację z body, oczywiście w rożnym stopniu, aż do pełnej komunikacji - taka lampa pobierze wszystkie potrzebne dane, czułość, ogniskową, przysłonę i jeśli posiada automatyczny zoom to stosownie do tego ustawi palnik.
 
chriss  Dołączył: 22 Maj 2012
OK, dzięki za odpowiedzi!

A czy lampa Metz 52 AF-1 sprawdzi się w K5? Rozumiem, że problemem jest ekran dotykowy (ale jak widać, firma wprowadza ten sposób ustawiania we wszystkich lampach np. Metz 58 czy 64). Jakieś szczególne wady? Odradzacie ten model? Szukać czegoś innego (np. http://allegro.pl/sigma-l...90000294.html)?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Metz 52 to taki ulepszony Metz 50 a instrukcja w wersji dla Pentaksa praktycznie nie rózni się od wersji dla Nikona http://www.mynikon.com.pl...igital%20pl.pdf
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Pozostaje skorzystanie z wersji obcojęzycznej http://www.metz-mecatech....214d3414d6183bc lub zapłacenie tych 50 zł.
 

Robur  Dołączył: 12 Cze 2011
Re: Metz 52 Pentax - Brak Polskiej Instrukcji
dexdorma310878 napisał/a:
Panowie, Panie.
Wysłałem do firmy która specjalizuje się w sprzedaży akcesorii fotograficzny!!!!!
cyt:
Kupiłem lampę błyskową Metz 52 pentax, nie mam instrukcji polskiej, gdzie można ściągnąć polską instrukcji obsługi


...nie żeby się jakoś chwalił, ale do mojej lampy była dołączona instrukcja wielojęzykowa, plus książeczka z polskim tłumaczeniem. Troszkę kulawym i de facto wolałem wersję angielską- ale polska była...
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
dexdorma310878 napisał/a:
Kupiłem lampę błyskową Metz 52 pentax

Jeśli kupiłeś nową lampę w polskim sklepie, to instrukcja w języku polskim powinna być do niej obowiązkowo dołączona.

Cytat
USTAWA z dnia 27 lipca 2002 r. o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu cywilnego
Art. 3.
5. Sprzedawca jest obowiązany wydać kupującemu wraz z towarem konsumpcyjnym wszystkie elementy jego wyposażenia oraz instrukcje obsługi, konserwacji i inne dokumenty wymagane przez odrębne przepisy.
6. Informacje lub dokumenty, o których mowa w ust.1 i 5, powinny być sporządzone w języku polskim lub, o ile rodzaj informacji na to pozwala, w powszechnie zrozumiałej formie graficznej. Wymogu używania języka polskiego nie stosuje się do nazw własnych, znaków towarowych, nazw handlowych, oznaczeń pochodzenia towarów oraz zwyczajowo stosowanej terminologii naukowej i technicznej.
 

idzi  Dołączył: 24 Paź 2010
Pewnie instrukcje wyjmują z pudełka i opychają na boku aby na ZUS zarobić. Zastanawiam się czy Urząd Ochrony Konsumenta nie powinien dostać ich odpowiedzi do zweryfikowania.

[ Dodano: 2015-08-20, 13:03 ]
http://www.videotesty.pl/...f-1/instrukcja/
powyżej instrukcja , zakładam ,że różnice są niewielkie dlatego opisali ja jako Metz 52, choć w instrukcji jest 50
 
tmp  Dołączył: 12 Wrz 2015
Witam wszystkich!

Mam K-30, i chciałem kupić lampę. Ostatni raz z nie-wbudowanej lampy korzystałem jako dziecko (pamiętam tylko tyle, że trzeba było coś odczytać z tabelki na boku lampy).
Nie mam żadnego doświadczenia. Podejrzewam, że lampę będę używał głównie do robienia zdjęć w mieszkaniu, może czasem na wyjazdach. Jestem amatorem, ale mam zamiar rozwijać swoje umiejętności fotograficzne. Nie chce wydać majątku, ani wydawać pieniędzy na coś, co nigdy mi się nie przyda. Z drugiej strony nie chciałbym, żeby szybko okazało się okazało, że brakuje mi czegoś.

Po lekturze forum byłem już prawie zdecydowany na Metz 44 AF-1. Natomiast przed chwilą, zobaczyłem dosyć ładną przecenę (55%) na Sigmę EF-610 Super: http://www.amazon.co.uk/gp/product/B00472OBDY

Czy warto dołożyć około 150 PLN, i kupić Sigmę zamiast Metz'a? Podejrzewam, że jak kupię Sigmę, to będę z niej korzystał dożywotnio, bo nigdy nie będę potrzebował nic więcej. Tylko czy tak samo nie będzie w przypadku Metz'a?

Niestety przeczytałem też wątek o YN-560 ;) To po raz kolejny przeorało mi umysł - może w ogóle najlepiej, żebym nauczył się korzystać z manualnej lampy?

Czy (jako amator) powinienem w ogóle zwracać uwagę na tryb manualny lub lampy manualne? Czy na początek lepiej zdać się na automat?
 
jarkar  Dołączył: 23 Sty 2013
Jeśli chcesz wyłączyć myślenie, to chyba tylko automat ;-)
Osobiście mam YN-560II, wystarczy poznać kilka zależności i można z powodzeniem błyskać. Zaczynałem tak: http://www.karolak.elektr...z=content&no=11, jedyne czego mi (chyba) brak to błysk na 2 kurtynę, ale to już chyba dla kreatywnych :-P
Im więcej praktyki, tym lepsze efekty. Tutaj z ostatniego weselnego błyskania wspomnianą lampą: http://www.karolak.elektr...z=content&no=33, chyba wyszło nie najgorzej.
 

Maniak87  Dołączył: 03 Lut 2015
Witam już od dawna myślę o lampie do K-5 cały czas robię zdjęcia na kicie 18-55 (na ten czas brak funduszy na jakiś lepszy obiektyw), wbudowana lampa nie jest zła do pstrykania dla pstrykania ale ma słabe parametry czas 1/200 co nie daje zrobić nic kreatywnego a przesłona aparatu może maksymalnie cyknąć w czasie 1/8000 dlatego szukam zewnętrznej lampy którą mógłbym wykorzystać sprzęt.

Zastosowanie:
* zdjęcia krótki czas naświetlania,
* makro,
* typowe zdjęcia samochód/człowiek.

Przez chwile myślałem o w/w YN-560II ale on może pracować od 24mm. Nie pogardziłbym też czymś na w półautomatycznym.

Mogę wydać 200zł w porywach 300zł czy może ktoś coś poradzić w tej kwestii ?
 
jarkar  Dołączył: 23 Sty 2013
Jeśli mnie pamięć nie zawodzi:
czas synchronizacji dla naszego systemu to 1/180s
czas otwarcia migawki nie przysłony
a YN560II ma dodatkowy dyfuzor rozpaszajacy dla ogniskowych krótszych niż 24mm

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach