MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
Maniak87 napisał/a:
Przez chwile myślałem o w/w YN-560II ale on może pracować od 24mm


Te 24 mm, to dla jakiego formatu ? Jeśli dla 135 (24x36mm) to kryje 16 mm na cyfrze (APS-C) czyli z nadwyżką 18mm kita.
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
Ps. Ten kąt rozsyłu ma tak naprawdę znaczenie tylko przy błyskaniu na wprost bez modyfikatorów oświetlenia czyli dający najbrzydszy rodzaj światła.
Przy odbiciu od sufitu można oświetlić średniej wielkości pomieszczenie z zoomem lampiona ustawionym na 70-85 mm. Rozproszenie robi swoje. ;-)
 

Maniak87  Dołączył: 03 Lut 2015
jarkar napisał/a:
Jeśli mnie pamięć nie zawodzi:
czas synchronizacji dla naszego systemu to 1/180s
czas otwarcia migawki nie przysłony
a YN560II ma dodatkowy dyfuzor rozpaszajacy dla ogniskowych krótszych niż 24mm


Oczywiście migawki mój błąd a przy 1/180 zdjęcia są niekiedy rozmazane dlatego potrzebuje lampy którą będą mógł ustawić krótszy czas migawki.


MarWoj napisał/a:
Maniak87 napisał/a:
Przez chwile myślałem o w/w YN-560II ale on może pracować od 24mm


Te 24 mm, to dla jakiego formatu ? Jeśli dla 135 (24x36mm) to kryje 16 mm na cyfrze (APS-C) czyli z nadwyżką 18mm kita.


K-5 ma 16Mp matrycę 23.7 mm x 15.7 mm


MarWoj napisał/a:
Ps. Ten kąt rozsyłu ma tak naprawdę znaczenie tylko przy błyskaniu na wprost bez modyfikatorów oświetlenia czyli dający najbrzydszy rodzaj światła.
Przy odbiciu od sufitu można oświetlić średniej wielkości pomieszczenie z zoomem lampiona ustawionym na 70-85 mm. Rozproszenie robi swoje. ;-)



Mam takie zboczenie by robić zdjęcia typu zastygły czas/ułamek chwili, takie które są maksymalnie ostre.
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
Maniak87 napisał/a:
Mam takie zboczenie by robić zdjęcia typu zastygły czas/ułamek chwili, takie które są maksymalnie ostre.

:roll:
Maniak87, czas trwania błysku wynosi najdłużej ok. 1/1000s. Spróbuj w takim czasie poruszyć głową, by aparat zarejestrował to jako poruszenie. :evilsmile: ;-) Ostrość zależy głównie od AFu i głębi ostrości.
Jak już będziesz miał możliwość, to zrób zdjęcie ze światłem odbitym do sufitu, potem od ściany i kolejne ze światłem na wprost. A potem porównaj otrzymane obrazy.

[ Dodano: 2015-10-15, 11:58 ]
Maniak87 napisał/a:
K-5 ma 16Mp matrycę 23.7 mm x 15.7 mm


Ja to wiem - pytałem dla jakiego formatu klatki producent podał pole krycia lampy.
 

squonk  Dołączył: 01 Wrz 2008
To tak: lampy przenośne (w odróżnieniu od studyjnych sterowanych napięciowo) są sterowane prądowo - co z tego wynika?
Ano to, aby maksymalnie skrócić czas błysku, błysk powinien być słaby (ale nie na tyle by mieszał się ze światłem zastanym).

Czyli (skromnie) w/g mnie:
1/ ISO w górę,
2/ czas naświetlania najkrótszy z możliwych z synchronizacją błysku (głównie po to aby pozbyć się światła zastanego),
3/ Voila' :mrgreen:
 
mihu7  Dołączył: 25 Lis 2013
Witam serdecznie, pozwolicie, że podepnę się pod temat.

Poszukuję instrukcji po polsku do AF 500 FTZ.

Zanim uzbieram kasę na zakup metza 58, podszkolił bym się w obsłudze tej lampki w manualu. Dodam, że po krótkim obejrzeniu angielskiej wersji instrukcji - trochę na czuja strzeliłem parę fotek w domu... Lampa - jak sama nazwa wskazuje - fajnie doświetla, szczególnie światłem odbitym (od ścian, sufitu). Szkoda, że PENTAX nie zamontował tutaj automatyki w manualu...

Wracając do tematu, gdyby komuś się chciało, to proszę o wysyłkę na mihu7[małpa]o2.pl :->

Pozdrawiam !
 

krzychu1979  Dołączył: 17 Wrz 2011
Pytanie od totalnego laika. Jaka w praktyce jest różnica między Pentaxem 360( czy ewentualnie 540) a Sigmą EF-610 DG Super? Z tego co wyczytałem Sigma ma ttl (p-ttl???), teoretycznie dużo większą moc (o tym za chwile) i generalnie jest super-zaje..... Jeśli tak to dlaczego kosztuje połowę tego co słabszy Pentax???
I jak to jest z tą mocą??? Bo piszą że LP 61 jest przy 105mm (lampa z zoomem) ale przy 35mm LP to już tylko 31. Jak jest z mocą w lampach Pentaxach?? Też moc podana jest "marketingowo"???
Sigma w wersji Super, w przeciwieństwie do ST, ma synchronizacje z krótkimi czasami. Czy to znaczy że w połączeniu z k-50 mógłbym używać czasów krótszych niż 1/180???
Nigdy nie używałem lamp zewnętrznych, a czytanie teorii troche miesza w głowie. Na dodatek w Internecie niektóre informacje różnią się w zależności od źródła.
Jak na razie ta Sigma do mnie przemawia, jednak nie chciałbym jako laik dać się nabrać na marketingowy bełkot.
Proszę o radę bo w najbliższych tygodniach chciałbym dokonać zakupu.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Trzeba porównać LP w identycznych warunkach - dla tych samych ogniskowych i czułości.

krzychu1979 napisał/a:
ale przy 35mm LP to już tylko 31

AF 540 FGZ ma dla 35 mm LP 39.
Metz 58 ma LP 35.
Metz 48 ma LP 29 - niewiele mniej od tej Sigmy.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Sigma - LP =61 dla ogniskowej 105mm (ISO 100)
Pentax AF540 FGZ - LP=54 dla ogniskowej 85 mm (ISO 100)
W zasadzie moc jest taka sama.
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
krzychu1979 napisał/a:
Sigma w wersji Super, w przeciwieństwie do ST, ma synchronizacje z krótkimi czasami. Czy to znaczy że w połączeniu z k-50 mógłbym używać czasów krótszych niż 1/180???
Tak, ale musisz pamiętać, że stosowanie HSS ogranicza zasięg błysku.
 

krzychu1979  Dołączył: 17 Wrz 2011
Dzięki za odpowiedzi.
A są jakieś ograniczenia we współpracy z body w porównaniu do AF540FGZ? Oczywiście pytam o Sigme. I jak z jakością wykonania/trwałością - to pytanie raczej do użytkowników.
 

pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
miałem sigmę 500 Super i niestety jakość plastików i spasowanie pozostawiały trochę od życzenia. Miałem wrażenie że metz i tumax 36 były lepiej wykonane.
 

Sid Gotama  Dołączył: 10 Paź 2013
Jestem w temacie zielony a lampa by się jednak czasai przydała.

Czy jeżeli by wziąć Pentaxa i Metza z takimi samymi czy też podobnymi parametrami czy coś przemawia na korzyść jednego czy drugiego?
Czy może są to na tyle podobne modele (parametry, współpraca z body, trwałość) że znaczenie może już mieć tylko napis na obudowie?
np.Pentax AF-540 FGZ i METZ 58AF
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Są wyzwalacze bezprzewodowe przenoszące P-TTL więc dlaczego ma zapomnieć o Metzu?
http://acon-photo.com/?page_id=24
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
dexdorma310878 napisał/a:
pytałem, dzwoniłem, nikt takiego nie ma

Cytat
http://acon-photo.com/?page_id=197#!/R930/p/50793066/category=0
;-)
Na K-S2 nie testowali.
 

unbreakable  Dołączył: 16 Paź 2012
Czy jest jakaś lampa zewnętrzna do K-3 obsługującą drugą kurtynę ??
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
unbreakable, na pewno Pentaksy 360 i 540 w starszych i nowszych odmianach.
 
radek_m  Dołączył: 21 Lis 2007
sigma DG super for pentax powinna mieć tą funkcję. Mam EF-500 DG DSUPER i u mnie z K10 ta funkcja działa. Więc i z nowszymi powinna. Ma też możliwość doświetlania przy czasach krótszych niż czas synchronizacji błysku (sigma nazwała to FP FLASH).
 

krzychu1979  Dołączył: 17 Wrz 2011
Potwierdzam - Sigma Super obsługuje synchronizacje z drugą kurtyną (chociaż w praktyce jeszcze nie miałem potrzeby sprawdzać), jak i synchronizację z krótkimi czasami.
 
dr_Fell  Dołączył: 30 Sie 2008
Metz 58-1 ma, myślę że można bezpiecznie założyć, że 58 wersja 2 ma również i całkiem prawdopodobne, że 48 i inne wersje też. W razie czego - w internecie można znaleźć instrukcje i się upewnić.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach