kulten  Dołączył: 19 Lip 2007
fosgen napisał/a:
Spoko.
kulten napisał/a:
nie chcę Cię zniechęcać do fotografii ale nie jest dobrze, ostatnie zdjęcie jest bardzo słabe
. Pobieram nauki z całych sił. Fajnie,że się odezwałeś.


Pobieraj nauki z tej strony, której autor ma bardzo różnorodne zdjęcia i podejście. Patrz jak kadruje i jak dobiera kolor podczas obróbki, ta ostatnia nota bene też jest ważna i nie należy o niej zapominać. Tu jest ta strona: http://www.j-roumagnac.net/index.php .
 

fosgen  Dołączył: 25 Lis 2008
kulten, mały off, ale nieźle się obśmiałem. Pierwsze zdjęcie na stronie z linku przez Ciebie podanego to coś, co ostatnio z córką próbowaliśmy fotografować (ruinka znaczy), ale musieliśmy się zwijać, bo czasu brakło. Trzeba będzie tam wrócić. Pozdrawiam.
 

kndr  Dołączył: 04 Lip 2007
To ja też coś dorzucę od siebie. Jestem amatorem i cały czas mam problemy z czystym kadrem i dobrą kompozycją. Dobrze jest coś poczytać na ten temat. Może zajrzyj najpierw do http://www.szeroki-kadr.p...poczatkujacych/ Dość pouczające. Nic nie zastąpi też dobrej książki. Wątek na ten temat masz tutaj http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=6419 Co do fotki nr 6 to ja to widzę tak - temat bardzo wdzięczny i pewnie sam nie oparłbym się pokusie strzelenia fotki :) Pierwsze, na co zwróciłbym uwagę to takie kadrowanie, żeby było jak najmniej elementów na zdjęciu. W pomieszczeniu jest niezła graciarnia - po lewej kawałek choinki, po prawej jakieś worki a z przodu dechy, które zasłaniają konika. Na dodatek jest więcej niż jedno zwierzę w szopce. Najprościej byłoby ciasno skadrować np. łeb jednego konika z jak najmniejszą wartością przesłony, żeby wyizolować go z otoczenia. Oczywiście trzeba byłoby wtedy poczekać na to, aż uniesie go w górę :) Może warto byłoby poprosić kogoś z rodziny, żeby podał mu kostkę cukru i skadrować tak żeby była widoczna postać (ręka) i łeb konika. Jeśli chcesz zrobić zdjęcie szerszym kątem to już musisz nieźle się nagłówkować, żeby uniknąć graciarstwa. Musiałbyś przejść kilka kroków w jedną i drugą stronę. Popatrzeć, czy jest jakieś czyste ujęcie pokazujące konika, albo najlepiej dwa, ale tak, żeby nie wchodziły na siebie (np. żeby spod brzucha jednego nie wychodziły nogi drugiego itp.). Fajnie gdyby miały pyski blisko siebie. No i znowu - jak najmniej nieuporządkowanego graciarstwa wokoło i jak najwięcej głównego obiektu. To tylko moje przemyślenia. Inni, bardziej doświadczeni pewnie potrafiliby o wiele więcej dorzucić od siebie :) Tymczasem przeglądaj inne fotki, czytaj komentarze i komentuj innych. Pisz co ci się podoba a co nie. To też nauka.
 

fosgen  Dołączył: 25 Lis 2008
kndr napisał/a:
Musiałbyś przejść kilka kroków w jedną i drugą stronę

zapomnij o karabinach, takie mrowie tam było, haha.
kndr napisał/a:
poprosić kogoś z rodziny, żeby podał mu kostkę cukru

w sumie nie pomyślałem,żeby zabrać ze sobą.
Żarty na bok. Bardzo Ci jestem zobowiązany za obfity przekaz. :-B
 

kndr  Dołączył: 04 Lip 2007
fosgen napisał/a:
zapomnij o karabinach

To znaczy? Nie znam tego określenia :)
 

White  Dołączył: 31 Paź 2008
Zdjęcia mnie nie zachwycają. Koledzy dobrze radzą. Trzeba trenować i efekty będą.
Mi ktoś doradził, żeby jedno miejsce fotografować na różne sposoby, różnymi technikami, obiektywami, i o różnych porach dnia. Inny sposób to wymyśleć temat i go z uporem realizować. Ja teraz mam temat budynek UW.
 

fosgen  Dołączył: 25 Lis 2008
kndr, tak sobie kiedyś określaliśmy coś niemożliwego(my,tzn.kumplostwo ze szkoły)
White napisał/a:
obiektywami
- póki co mam tylko kita. W ogóle wtedy,kiedy powstało ostatnie zdjęcie byłem w Rynku ze swoim drobiazgiem i żoną,więc siłą rzeczy byłem bardzo ograniczony.
 

kndr  Dołączył: 04 Lip 2007
fosgen napisał/a:
póki co mam tylko kita

KIT jest bardzo dobrym obiektywem w swojej klasie :) Problemem może być tylko to, że nie uzyskasz bardzo małej głębi ostrości na 55 mm (potrzebnej np. do wyizolowania łba konika z otoczenia) bo minimalna przesłona na takiej ogniskowej to 5.6 a przydałoby się np. 2.8 :) Druga sprawa to ilość światła, które potrzebujesz, żeby zrobić nieporuszone zdjęcie z ręki. No i trzecia sprawa to najlepsza wyrazistość, którą uzyskasz przymykając o jedną działkę w stosunku do minimalnej przesłony czyli np. przy 55 mm najlepszą wyrazistość uzyskasz dopiero na przysłonie 8. Efekt jest taki, że KIT to bardzo dobry obiektyw pod warunkiem, że masz dużo światła bo w przeciwnym wypadku musisz wydłużyć czas (przyda się statyw) albo zwiększyć ISO (niestety większy szum).

white napisał/a:
miejsce fotografować na różne sposoby

To ja jeszcze dorzucą jeden trening. Ustawić ogniskową np. na 30 mm i jej zupełnie nie ruszać. Traktować KITa jak obiektyw stałoogniskowy :) Trzeba nadreptać się nogami, żeby zrobić odpowiedni kadr, ale to pomaga w myśleniu przed naciśnięciem spustu ;)
 
pinus  Dołączył: 04 Sty 2009
zdjęcia takie sobie - aczkowliek lepsze od moich.
Nie ma co narzekać na obiektyw - gdyż należy sobie odpowiedzieć w ilu procentach wykorzystujemy ten obiektyw. W duzej mierze za dobre zdjęcia sami jesteśmy odpowiedzialni
 

fosgen  Dołączył: 25 Lis 2008
Może "przy niedzieli" mniej krytycznie zostanę oceniony... Żart - krytyka pomaga w rozwoju


Nr 7


Nr 8
 
kulten  Dołączył: 19 Lip 2007
Zdjęcia tylko do rodzinnego albumu, nic ponadto :-D .
 

fosgen  Dołączył: 25 Lis 2008
kulten, spoko, ale czy Ty w ogóle odpoczywasz od forum? Bez obrazy-fajnie,że się odezwałeś.
 
kulten  Dołączył: 19 Lip 2007
fosgen napisał/a:
kulten, spoko, ale czy Ty w ogóle odpoczywasz od forum? Bez obrazy-fajnie,że się odezwałeś.


Jasne, przecież siedzę tylko w tym dziale. Na resztę nie zaglądam. To samo się tyczy jeszcze jednego forum. I jeszcze znajduje czas na fotografowanie swoich wypocin i ich publikowanie i jeszcze codziennie chodzę do pracy po 12h 5 dni w tyg. I jeszcze zajmuję się moim synkiem. I czasem kobietką :mrgreen: :-B .
 
pinus  Dołączył: 04 Sty 2009
wg mnie nr 8 troche bez sensu.
Natomiast nr 7 - mi sie podoba, fajny wyraz twarzy.
 

fosgen  Dołączył: 25 Lis 2008
pinus, dzięki. 8 może by była lepsza, ale modelka miała humory i nie było szans na powtórzenie.
 

Omen  Dołączył: 02 Lip 2008
spokojnie Fosgen ja 4 lata podpatrywałem próbowałem jak inni (tu cytuję kulten-a) i nie warto bardzo dobrze zrobiłeś ,że pokazałeś swoje zdjęcia nie rzecz w tym ze tuzy światowej fotografii. Tu cię zmiażdżą wiesz na czym stoisz jeżeli zobiektywizujesz swoje zdjęcia ot np z nami . jest normalnie czeka cię albo poszukiwanie własnej drogi albo naśladownictwo to takie popularne lub do albumu domowego . widzę potencjał bo szukasz szukasz swojego spojrzenia . swojego uchwycenia rzeczywistości owszem poczytaj o zależnościach o kadrowaniu liniach prowadzących itd. nigdy jeżeli możesz nie naśladuj bo nie warto a jak spojrzysz na moje fotki przekonasz się że człowieka po 4 latach zabawy z aparatami nie stać na dobre zdjęcie . wiesz ja jestem laikiem i wiem jak konfrontacja "ten pierwszy raz" wygląda , nie bierz sobie do serca naszych słów . Bo że jest kiepsko jest ale tak jest zawsze jeden potrzebuje 1000 zdjęć inny 100000 i w końcu się uczy ja życzę by było jak najmniej kadrów a jak najwięcej zachwytów . masz potencjał bo szukasz swojego spojrzenia po przez obiektyw . Tylko czy wpiszesz się w konwencję naśladownictwa czy dasz ponieść się sobie i zaczniesz kreować własne wizje Twój wybór powodzenia:)
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Omen, weź to napisz jeszcze raz, bo dla mnie to bełkot.
 

fosgen  Dołączył: 25 Lis 2008
Przejeżdżałem dziś blisko Odry, a że aparat miałem ze sobą, to poczyniłem. Niestety, kolega mnie poganiał

Nr 10
Nr11
 

Koteki  Dołączył: 21 Paź 2007
Tuzy miejscowej fotografii. Tu cię nie zmiażdżą (bynajmniej kadrowanie - nie naśladuj ich). Dni słodkie, bo że nie jest kiepsko nie jest, nauka i sto, tysiąc prób i gites.
 

fosgen  Dołączył: 25 Lis 2008
Cytat
Tuzy miejscowej fotografii. Tu cię nie zmiażdżą (bynajmniej kadrowanie - nie naśladuj ich). Dni słodkie, bo że nie jest kiepsko nie jest, nauka i sto, tysiąc prób i gites.

Kurde, chyba mam zwiechy wewnętrznego systemu... Możesz jaśniej, bo niekoniecznie zrozumiałem

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach