Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Najsamwpierw musze przyznać, Alkos, że trafiłes z tym tematem w dziesiątkę (mam świeży LCD i się do niego przyzwyczaić nie mogę ;-) )
Pogimnastykowałem się przed moim ekranem i mam co następuje:
1. Nie ma tematu, jesli chodzi o kąty patrzenia. W zakresie siedzenia przy kompie i kręcenia głową oczywiście, gorzej jest dopiero gdzieś tak od 160° z każdej ze stron, słabnie kontrast i czarny mocno wpada w fiolet, zwłaszcza jak się patrzy jednocześnie z góry i z boku - z ukosa).
2. Musiałem iść na kompromis z ustawieniami oczywiście - nie widzę najciemniejszej szachownicy, ledwo-co widzę najjaśniejszą. Wszystko szare, tylko w dolnej częsci pasków bocznych bardzo niewielkie przebarwienia, ale nie chciało mi się już ustawiać oddzielnie każdego z kolorów (nie wiem, poza tym, czy to by coś dało).
3. Jak zmrużę oczy, to mam po środku tak samo szaro, jak zamknę całkowicie, to mam wszędzie czarno.
4. Monitor ustawiłem sobie na max jasność z poziomu monitora, a resztę ustawiałem z poziomu karty graficznej. No i wyszło (w nawiasach min i max oraz wartość domyślna):
- gamma 1.05 (0.5 ÷3.5, 1)
- jasność 10 (-100 ÷ 100, 0)
- kontrast 55 (0 ÷ 200, 100)
Nie mam pojęcia, co to oznacza, że gamma u mnie wynosi 1.05 i jak to się ma do 2.2.
A, właśnie sprawdziłem, że teraz mam za jasno wg testu Muzykanta:
http://www.ckmedia.pl/~ja...about/about.htm - widzę dwójkę. Jasność zmniejszyłem do 5 i jest lepiej, a środkową szachownice jeszcze ledwo-ledwo widzę.
5. Trzeba pilnować co jest ustawione w programie graficznym - PS wyświetlał mi ten png jasniej, niż desktop.

Monitor LCD Dell 2007FWP, karta ATI Radeon X1300PRO

[ Dodano: 2006-11-24, 20:53 ]
A i jeszcze jedno, ja mogłem ustawić wszystko tak, żeby mieć szaro i widzieć wszystkie szachy - ale wtedy się nie dało zdjęć na kompie oglądać...
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Jarek Dabrowski napisał/a:
1. Nie ma tematu, jesli chodzi o kąty patrzenia.


fajnie :-) teraz zrób tak w moim laptopie :shock:

Jarek Dabrowski napisał/a:
2. Musiałem iść na kompromis z ustawieniami oczywiście - nie widzę najciemniejszej szachownicy, ledwo-co widzę najjaśniejszą.


A to niezadobrze. Nawet jak wytezysz wzrok?

Jarek Dabrowski napisał/a:
Wszystko szare, tylko w dolnej częsci pasków bocznych bardzo niewielkie przebarwienia


u mnie tez troszke przebarwien zostaje, ale tylko w srodkowym. Olewam, gdybym mial Barco za 235235$$$, tobym pewnie sie wqrviał ;-)

Jarek Dabrowski napisał/a:
3. Jak zmrużę oczy, to mam po środku tak samo szaro, jak zamknę całkowicie, to mam wszędzie czarno.


hehehe yyy o to chossssi :-B

Jarek Dabrowski napisał/a:
4. Monitor ustawiłem sobie na max jasność z poziomu monitora, a resztę ustawiałem z poziomu karty graficznej. No i wyszło (w nawiasach min i max oraz wartość domyślna):
- gamma 1.05 (0.5 ÷3.5, 1)
- jasność 10 (-100 ÷ 100, 0)
- kontrast 55 (0 ÷ 200, 100)
Nie mam pojęcia, co to oznacza, że gamma u mnie wynosi 1.05 i jak to się ma do 2.2.


Nie wiem czy dobrze robisz. Lepiej ustawiaj monitor tylko hardware'owo, z poziomu OSD - karte graficzna na default. Jesli uzywasz jej oprogramowania do zmiany gammy, to nie polecam, gdzies tam czytałem dlaczego, ale już chyba nie znajde gdzie... nie masz Adobe Gamma? Mowisz ze masz PS - musisz zatem miec :-) Odpal go w "non-wizard mode" ;-) i krec suwakiem przy szarym kwadracie.

Jarek Dabrowski napisał/a:
A, właśnie sprawdziłem, że teraz mam za jasno wg testu Muzykanta:
http://www.ckmedia.pl/~ja...about/about.htm - widzę dwójkę. Jasność zmniejszyłem do 5 i jest lepiej, a środkową szachownice jeszcze ledwo-ledwo widzę.


Ja widze wszystko u Janka. Masz na mysli srodkowa w mojej dolnej? :-)

Cytat
5. Trzeba pilnować co jest ustawione w programie graficznym - PS wyświetlał mi ten png jasniej, niż desktop.


A to chyba wlasnie dlatego nie powinno sie uzywac software od karty graf, bo duzo programow go olewa i stad problemy. W PS powinienes miec identycznie jak na pulpicie - ja, stosujac Adobe Gamma, mam.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
alkos napisał/a:
Jarek Dabrowski napisał/a:
1. Nie ma tematu, jesli chodzi o kąty patrzenia.


fajnie :-) teraz zrób tak w moim laptopie :shock:

No toż pisałem, że w moim tak samo źle miałem.

alkos napisał/a:
Jarek Dabrowski napisał/a:
2. Musiałem iść na kompromis z ustawieniami oczywiście - nie widzę najciemniejszej szachownicy, ledwo-co widzę najjaśniejszą.


A to niezadobrze. Nawet jak wytezysz wzrok?

Nawet. Ale, jak pisałem niżej - ja mogę ustawić tak, że wszystko widzę tak, jak Ty piszesz, tylko, że wtedy to nie bardzo da się pracować (jest za jasno).

alkos napisał/a:
Nie wiem czy dobrze robisz. Lepiej ustawiaj monitor tylko hardware'owo, z poziomu OSD - karte graficzna na default. Jesli uzywasz jej oprogramowania do zmiany gammy, to nie polecam, gdzies tam czytałem dlaczego, ale już chyba nie znajde gdzie... nie masz Adobe Gamma? Mowisz ze masz PS - musisz zatem miec :-) Odpal go w "non-wizard mode" ;-) i krec suwakiem przy szarym kwadracie.

Mam Adobe gamma - i on mi robi to samo, co gamma w sterach karty, ale ta wartośc 2.2 się nie zmienia? Poza tym, tam się zapisuje profil jakoś?
A monitor mam podłączony na DVI i nawet w nim wtedy nie mogę zmienić kontrastu (tylko jasność i 3 presety barwowe)

alkos napisał/a:
Ja widze wszystko u Janka. Masz na mysli srodkowa w mojej dolnej? :-)

No to źle, że wszystko widzisz, przynajmniej Janko tak twierdzi. I tak, mam na myśli środkową dolną szachownicę - ledwo-ledwo ją widzę (na pulpicie). W PS jest jaśniejsza.

alkos napisał/a:
Cytat
5. Trzeba pilnować co jest ustawione w programie graficznym - PS wyświetlał mi ten png jasniej, niż desktop.

A to chyba wlasnie dlatego nie powinno się uzywac software od karty graf, bo duzo programow go olewa i stad problemy. W PS powinienes miec identycznie jak na pulpicie - ja, stosujac Adobe Gamma, mam.


Jeszcze powalczę - ale już nie dzisiaj :) A i tak jakiś pajączek by się przydał...
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Cytat
No to źle, że wszystko widzisz, przynajmniej Janko tak twierdzi.


Janko : Może wydawać się dziwne, dlaczego pierwsze dwie cyfry nie powinny być widoczne, proszę jednak uwierzyć, że tak ma być.

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Chyba mu nie wierze ;-)

Cytat
Mam Adobe gamma - i on mi robi to samo, co gamma w sterach karty, ale ta wartośc 2.2 się nie zmienia? Poza tym, tam się zapisuje profil jakoś?


To samo, ino (chyba) lepiej pracuje z PSem. A w koncu to głównie dla niego te całe ustawki :-D

Tak, zapisuje sie profil monitora po nacisnieciu OK :-)

Cytat
A monitor mam podłączony na DVI i nawet w nim wtedy nie mogę zmienić kontrastu (tylko jasność i 3 presety barwowe)


Ajaj, a to juz sie nie znam... :-/
 

dickkett  Dołączył: 18 Wrz 2006
alkos napisał/a:
niestety pomeczyc się z ustawieniami pojedynczych kanalow

Można ustawiać "paralaktycznie" (na oko), można wpisać wartości liczbowe składowych.
Wartości te można odczytać.
Ja kiedyś, na jakimś CD dołączanym do czegoś tam, znalazłem programik Monitor Asset Manager 1.26
Dziś wygrzebałem go w sieci:
http://www.entechtaiwan.com/util/moninfo.shtm - freeware do użytku domowego
Sekcja Color characteristics podaje wartości dla danego typu monitora - wartości te należy wpisać w Adobe Gamma Loaderze.
Może to pomoże?
Trochę to mało precyzyjny opis postępowania (w Loaderze) ale tu gdzie piszę nie mam Adobe Gamma a do domu nie dość, że kawałek to i tak od trzech tygodni komp martwy i nie ma komu/kiedy się do niego zabrać.
Aha, nie mając monitorów z wodotryskami dostosowującymi się do światła otoczenia, radzę sobie definiując różne profile, np. dzień, noc, ... Oczywiście w przypadku ustawień "paralaktycznych".
Potem wczytuję odpowiedni profil.
Listę profili można rozszerzać: dzień pochmurny, słoneczny, noc normalna, upojna, humor kiepski, szef niedobry ... :mrgreen:
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
1. Panowie, Adobe Gamma nie nadaje sie do LCD.
2. LCD regulujemy z poziomu OSD.
3. Tylko te lepsze LCD mozna wyregulowac satysfakcjonujaco, bo tylko one maja mozliwosc sprzetowej konfiguracji.
4. Prosze takze o nieporownywanie matryc laptopowych do LCD, nawet tego za 1000 zl. Nie ma porownania.
5. Matryce laptopowe, poza malymi wyjatkami nie nadaja sie nawet do ogladania zdjec, a co dopiero do jakiejs korekty.

Ja na swoim LCD na stronie Janka widze wszystko jak nalezy.
Alkos - zdjecia z Twojego bloga maja u mnie duzo szczegolow - zarowno w swiatlach jak i w cieniach. Porownywalem z CRT.

:-)

[ Dodano: 2006-11-25, 09:37 ]
Ja czytalem, ze zmiana Gammy obcina spektrum kolorow.
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
Jarek Dabrowski napisał/a:
sołtys, ja też widziałem wtedy czarnego - przecież ty go podmieniłeś później. No chyba, że nie pamiętam.

ale przed podmianą widziałeś jeszcze na nim szczegóły a ja go już wtedy widziałem całego konturowo

jeszcze pytanko: ustawiam sobie wszystko w AdobeGamma, zapisuje profil, ale po zresetowaniu kompa wszystko wraca do ustawień przed zmianą i znowu musze wszystko ustawiać, a wczytanie profilu nic nie daje - co z tym zrobić? :-/
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
bo obcina, na LCD które mają ograniczoną (i stosunkowo niewielką) liczbę poziomów nasycenia dla każdej składowej RGB. Czyli w zasadzie wszystkich z wyjątkiem najdroższych EIZO
 

dickkett  Dołączył: 18 Wrz 2006
sołtys napisał/a:
zapisuje profil, ale po zresetowaniu kompa wszystko wraca do ustawień prze

Zapytam grzecznie:
A dodajesz ten profil w Właściwośi/Ekran/Ustawienia/Zaawansowane/Zarządzanie kolorami/Dodaj ?
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
dickkett napisał/a:
Zapytam grzecznie:
A dodajesz ten profil w Właściwośi/Ekran/Ustawienia/Zaawansowane/Zarządzanie kolorami/Dodaj ?

tak ii on tam zawsze jest .. tylko, ze ustawiać musze za każdym razem od nowa, a jak zresetuje kompka to wszystko jest po staremu, profil teoretycznie jest cały czas, ale ustawienia nie są te, które "nagrywałem" w AdobeGamma. Wybierałem też "skojarz", ale było tak samo
 

dickkett  Dołączył: 18 Wrz 2006
sołtys napisał/a:
tak ii on tam zawsze jest

Ustaw jako domyślne?
-----------------------------------
sołtys wiem, że to nie to miejsce ale ten wątek śledzisz a chodzi mi o czas, ew., proszę, wytnij tego "newsa"
Należysz do Starszyzny, a znowu mi się coś na stronie nie podoba.
Wcięło moją ulubioną małą czarną, wzięła i gdzieś poszła niecnota (czyt. nie wyświetla się obrazek na górze z ME Super).
Ponieważ niedawno chyba ktoś grasował ...

11.56 - wróciła niewierna !
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
dickkett napisał/a:
tak ii on tam zawsze jest
Ustaw jako domyślne?

teoretycznie (tak mi się wydaje) robie wszystko zgodnie ze sztuką, tzn. ustawiam parametry w AdobeGamma, zapisuje profil, dodaje go w "zarządzanie kolorami", ustawiam jako domyślne, gdzie wyczytałem, że trzeba plik skojarzyć z monitorem (czyli gdzie tam w którymś miejscu wybrać "skojarz" z menu pod prawym przyciskiem co również uczyniłem) ii nic
-----
aa co do drugiej części to ja nic nie moge w tej sprawie, tzn. nawet jeśli moge jako mod to ja tylko jestem służba pożądkowa, tzn. wycinam, przerzucam, sklejam wątki, a do spraw administratorskich to już sie nie mieszam, bo jeszcze cos bardziej zepsuje, wiec z tym problemem to ewentualnie do alkosa bo u mnie też rzeczywiście się nie wyświetla :shock:
 

dickkett  Dołączył: 18 Wrz 2006
sołtys
Jak pisałem uprzednio, nie mam dostępu do domowego komputera, ale:
- przed chwilą skorzystałem ze zdefiniowanych gotowców w Windowsie (... Zarządzanie kolorami/Dodaj,
- wybrałem z listy sRGB Color Space Profile, przedtem nie było żadnych profili skojarzonych,
- Zastosuj.
Ponieważ po restarcie u Ciebie wszystko jest "a piać z naczała" zrestartowałem.
Znacznie żywszy i bardziej niebieski Pulpit już coś na starcie znaczył.
Zaglądnąłem do ustawień: TRZYMA!
Coś u Ciebie.
A jako kto (z jakimi uprawnieniami) dokonujesz zmian?
Trochę zgaduję ale jeszcze nie pracowałem w Windows (od NT) nie mając pełnych uprawnień (ma to również złe strony).
----
U mnie wygląd strony jest już OK - napisałem to prawie równo 3 godz. temu.
alkos chyba czyta wątki, które założył? :-)
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
dickkett napisał/a:
A jako kto (z jakimi uprawnieniami) dokonujesz zmian?

Administrator komputera.
---
Do alkosa napisałem tyle, że u mnie na Operze nadal MeSupera nie widać, a na IE jest ok
 

dickkett  Dołączył: 18 Wrz 2006
sołtys napisał/a:
Administrator komputera.

Pasuję, u mnie działa.
---
Nie używałem IE, brak obrazka ME Super stwierdziłem w Ffoxie, teraz Ff nadal OK.
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
dickkett napisał/a:
Zaglądnąłem do ustawień: TRZYMA!

tzn. wiesz - profil niby trzyma cały czas, tzn. ten który utworzyłem w AdobeGamma, nie znika, ale po zresetowaniu gamma wraca jakby do ustawień "domyślnych". Właśnie też ciekawa rzecz jest taka, że gdy po ustawieniu wszystkiego w AdobeGamma kliknie się na zakładkę "Gamma" to od razu bez ruszania suwaczków obraz wraca do ustawień "domyślnych" i jak kliknie się "anuluj" to obraz wraca do ustawień z profilu. Czyli jakby przy starcie systemu ustawia domyślne ustawienia karty graficznej.
 

dickkett  Dołączył: 18 Wrz 2006
sołtys napisał/a:
w AdobeGamma

I znowu pasuję - pisałem, że w pracy, gdzie nadal jestem, nie mam, a w domu może w przyszłym tygodniu dowiem się co się stało (99,99% - dysk padł).
Może słusznie się domyślasz, może gdzieś jakaś zakładka karty, może ...
Nie sprawdzę bo karta w służbowym hoho, ho, a jeszcze dawniej, zaś w domu stary Matrox 450 AGP. Pograć na nim (i tak nie używam) się nie da ale kolory ...
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
sołtys napisał/a:
jeszcze pytanko: ustawiam sobie wszystko w AdobeGamma, zapisuje profil, ale po zresetowaniu kompa wszystko wraca do ustawień przed zmianą i znowu musze wszystko ustawiać, a wczytanie profilu nic nie daje - co z tym zrobić?


Przeinstaluj PS - u mnie pomogło :-)
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
alkos napisał/a:
Przeinstaluj PS - u mnie pomogło

aa właśnie, nie pomyślałem o tym, tzn. mialem taki pomysl, zeby przeinstalowac, bo mi nagle pewnego dnia wzieło i wsysło AdobeBridge .. tylko, że akuratnie płytka z instalką jest u brata w stolycy .. ogólnie i tak jak tylko skończe prace dyplomową pisać, będzie formacik oj będzie
 

Dancer  Dołączył: 05 Wrz 2006
Mój monitor to LG Flatron 795FT Plus.
Karta graficzna - ATI Radeon 9550.

Mam na monitorze ustawiony maksymalny kontrast. Maksymalną jasność. Lekko podbity poziom gamma na karcie graficznej a i tak za cholerę nie widzę szachownicy na dole!!!!!

Aby sprawdzic czy ona rzeczywiscie tam jest - dałem gamma na maxa! No i jest! : ) ale całą reszta jest prześwietlona...... Nie wiem gdzie leży problem...... Wszystko na moim monitorze ładnie wygląda......... Jednak wiem, że cześć rzeczy pokazuje zbyt ciemno........ za ciemno....... Już nie wiem co z tym fantem zrobić........

Możemy zrobić mały test?
2 zdjęcia....... pierwsze z mojego aparatu (bez żadnej korekty)... a drugie z korektą gamma tak aby ładnie się prezentowało na moim monitorze.
Pytanie: czy drugie zdjęcie jest prześwietlone????
APARAT
GAMMA

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach