alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Szybka kalibracja (gamma 2.2 + rownowaga kolorow)
O, wykonalem dla siebie, to sie podziele :-)

Tu: http://varia.alkos.info/gamma22.zip jest plik png, ktory osobiscie ustawilem jako tapete pulpitu. Cala sztuczka polega na tym, aby najpierw ustawic kontrast monitora na maksimum, zas jasnosc na takim poziomie, aby widac bylo (ledwo!!!) najciemniejsze pola dolnej szachownicy, a najjasniejsze gornej nie zlewaly sie ze soba.

Nastepnie jakims narzedziem (np. Adobe Gamma) nalezy ustawic gamme monitora w taki sposob, zeby po zmruzeniu oczu srodkowe pole mialo taka sama jasnosc jak otaczajace je "pole paskowane", a boczne panele nie wykazywaly zadnych dominant kolorystycznych. Jesli to ostatnie jest niemozliwe, nalezy niestety pomeczyc sie z ustawieniami pojedynczych kanalow gamma.

Mam nadzieje ze pisalem zrozumiale, bo jakis zamotany dzisiaj jestem ;-)

 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
Fajnie, a można to wszystko zrobić na wyświetlaczu "kalkularora" tzn notebooka?
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
niestety, ale LCD sa niekalibrowalne wzgledem gammy - zmienia sie ona w zaleznosci od wysokosci patrzenia.... :-/ i wlasnie dlatego jestem zdania ze NIE DA SIE na nich obrabiac zdjec :-( No i do tego odwzorowanie swiatel jest tragiczne...

(sam pracuje na miesiecznym HP DV2000 - ale z podlaczonym Samsungiem 793 DF :-) )
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Ej, a LCD na matrycach S-IPS (kąt widzenia prawie 180 stopni) się nie da?

U mnie jak patrzę z boku to tylko czarny leci w fiolet (madżentę), ale jasność się nie zmienia. Za to rzeczywiście w starszym laptopie to była decydująca sprawa - patrzeć prostopadle do ekranu, wyżej było jasniej a niżej - ciemniej
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Jarek Dabrowski napisał/a:
Ej, a LCD na matrycach S-IPS (kąt widzenia prawie 180 stopni) się nie da?


180 stopni w pionie? A jak zastosujesz sie do mojej instrukcji i przemieszczasz sie wzgledem ekranu, wszystko pozostaje w miare jednolicie szare? Zadnych dominant?

Aha - widzisz wszystkie pola w szachownicach?
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
powiem w domu, tera w robocie jestem i co 5 minut bug sie rodzi ;-)

tu jest recenzja mojego (na którejś ze stron są chyba fotki pod kątem): http://prad.de/en/monitor...ll-2007wfp.html

ale sprawdzę za parę godzin
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
a jak odnieść się do tego, że duże wartości kontrastu ogólnie rzecz biorąc psują wzrok?
Cytat
Zaczynamy od ustawienia kontrastu w monitorze tak, by białe obszary nie świeciły zbyt jaskrawo. To bardzo częsty błąd użytkowników komputerów - zbyt jasny i kontrastowy obraz niszczy wzrok! Optymalny kontrast zrównuje jasność białych powierzchni ma monitorze z białymi przedmiotami znajdującymi się poza monitorem. Przy oglądaniu zdjęć czy też filmów możemy kontrast nieco zwiększyć.
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
Prawie 180 stopni, widzę wszystkie pola szachownicy, wszystko jest szare, tylko te trzy paski po bokach są kolorowe. Na dole też widzę szachownicę, tak 2/3 od prawej strony, dalej czarno.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Zdano napisał/a:
Prawie 180 stopni, widzę wszystkie pola szachownicy, wszystko jest szare, tylko te trzy paski po bokach są kolorowe.


No wlasnie - przy dobrym ustawieniu (u mnie :-P ) one sa tez szare :-)

Cytat
a jak odnieść się do tego, że duże wartości kontrastu ogólnie rzecz biorąc psują wzrok?


Wysoka jasnosc przy duzym kontrascie. U mnie (crt, przypominam) wychodzi kontrast 100, jasnosc 34 ...
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
Podłączę CRT i zobaczę jak to wygląda.
 

cotti  Dołączyła: 20 Kwi 2006
widzę, widzę wszystko! :)
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
alkos, czyli dolny czarny pasek powinien być szachownicą?? aa co zrobić, gdy ten pasek jest cały czarny jakkolwiek by się nie kręciło i nie ustawiało?

kontrast : max
jasność: ustawiona tak, żeby nie kłóło w oczy, około: 1/3

[ Dodano: 2006-11-24, 21:53 ]
alkos napisał/a:
Wysoka jasnosc przy duzym kontrascie. U mnie (crt, przypominam) wychodzi kontrast 100, jasnosc 34 ...

rozumiem, że 100 to u Cienie max ?
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
sołtys napisał/a:
alkos, czyli dolny czarny pasek powinien być szachownicą?? aa co zrobić, gdy ten pasek jest cały czarny jakkolwiek by się nie kręciło i nie ustawiało?


moze troszke zmniejszyc kontrast... najlepiej kupic nowy monitor :-P Najciemniejsze kratki tam maja 1% jasnosci, najjasniejsze 5% - jesli chociaz byloby widac te ostatnie, to jeszcze ok, powiedzmy ze dla zastosowan amatorskich sie nadaje. Ale jesli nie, to jest duza szansa ze zdjecia ktore obrabiasz, w cieniach - u ludzi ;-) - wygladaja sporo inaczej...

(ja swoj kupilem za 500 pln i widac - to znaczy w te 1% to trzeba mocno sie wpatrzec ;-) )
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
no to wreszcie mam konkretny i namacalny dowód, a nie tylko przypuszczający, że mój monitor naprawde sie do niczego nie nadaje. Chociaż tak mnie się zdawało już od dawna to były to tylko poszlaki, których żaden sąd by nie uznał, ale teraz wyrok może być tylko jeden :!: Poza tym dyskutowałem kiedyś z Jarkiem o jednym zdjęciu, na którym ja widziałem ludzika konturowo (całego czarnego) a on widział na nim szczegóły. No ii dlatego też póki co odpuściłem sobie zamieszczanie zdjęć w naszej galerii jak ii wszelką obróbkę zdjęć jak również póki co RawChallenge dla mnie odpada :-( :-| :-/ :-?
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
sołtys, ja też widziałem wtedy czarnego - przecież ty go podmieniłeś później. No chyba, że nie pamiętam.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
cotti napisał/a:
widzę, widzę wszystko! :)


...jesli jeszcze na szaro, to wlasnie o to chodzi :-D

Aha- trzymam na pulpicie, bo sie okazuje ze w zaleznosci od zmian oswietlenia musze sobie lekko podkalibrowywac...
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
alkos napisał/a:
niestety, ale LCD sa niekalibrowalne wzgledem gammy - zmienia się ona w zaleznosci od wysokosci patrzenia.... :-/ i wlasnie dlatego jestem zdania ze NIE DA się na nich obrabiac zdjec :-( No i do tego odwzorowanie swiatel jest tragiczne...

Bardzo ciekawe jest to, co napisales. Moj dobry znajomy jest grafikiem-projektantem i na codzien przygotowuje wiele materialow do druku (np/ zdjecia do gazet, projekty opakowan, materialy reklamowe). Pracuje na sprzetowo skalibrowanym LCD Formac Gallery 2010. Nie jest to monitor idealny (taki np jak Eizo CG czy NEC SpectraView) ale na pewno nie przeszkadza mu w pracy.
Ja sam na codzien uzwyam NEC-a 1970NX, ktorego jedyna wada w stosunku do posiadanego przeze mnie wczesniej kineskopowego LG 700P, sa troche slabsze przejscia gradientalne.

Uwazam, ze do amatorskich zastosowan monitory LCD takie jak NEC 1990SXi (kumpel z klatki kupil - swietny obraz!) czy Eizo 1910s w zupelnosci wystarczaja. Jesli ktos przygotowuje cos pod druk, to wtedy oprocz profesjonalnego sprzetu bardzo wazna (jesli nie najwazniejsza!) jest umiejetnosc pracy z kolorem i doswiadczenie, jak dany kolor wyjdzie na wydruku w zaleznosci od nosnika, sposobu naswietlania itp.

Nie mam zamiaru wracac do kineskopow. Robilem porownania i jestem swiadom, ze trace malo, a zyskuje bardzo wiele.

Jesli ktos szuka informacji o monitorach, to polecam forum serwisu MVA:
http://www.mva.pl/forum/
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
dan napisał/a:
Pracuje na sprzetowo skalibrowanym LCD Formac Gallery 2010.


Aaa, sprzetowo skalibrowanym. To robi duuuza roznice. I naprawde nic sie na nim nie zmienia w zaleznoci od kata patrzenia?

dan napisał/a:
Nie jest to monitor idealny (taki np jak Eizo CG czy NEC SpectraView) ale na pewno nie przeszkadza mu w pracy.


A ile kosztował?

dan napisał/a:
Ja sam na codzien uzwyam NEC-a 1970NX, ktorego jedyna wada w stosunku do posiadanego przeze mnie wczesniej kineskopowego LG 700P, sa troche slabsze przejscia gradientalne.


... co w DTP robi czasami szalona roznice ;-) No ale przyznam - w zdjeciach nie.

dan napisał/a:
Jesli ktos przygotowuje cos pod druk, to wtedy oprocz profesjonalnego sprzetu bardzo wazna (jesli nie najwazniejsza!) jest umiejetnosc pracy z kolorem i doswiadczenie, jak dany kolor wyjdzie na wydruku w zaleznosci od nosnika, sposobu naswietlania itp.


Wiem - pantony, rastry, kredy i inne takie sa "niewyswietlalne", ale chodzi przeciez o to, zeby WARUNKI ich wizualizacji były STALE, a nie tak jak w przypadku moich doswiadczen z LCD z nizszej i sredniej polki (do 700euro), zmieniały sie w zależności od mojej pozycji na krześle ;-) Poza tym, nalej sobie prosze w programie graficznym CMYK 0 0 0 0, potem 0 0 1 0, potem 0 0 3 0 i na koniec 0 0 5 0 i powiedz mi, w ktorym momencie zauwazysz roznice. Skladalem kiedys (a profesjonalnie sie tym nie zajmuje) taki "delikatny" katalog - wszystko w bezach i innych cielistosciach, i po pierwszym proofie byla TRAGEDIA jesli chodzi o te odcienie... dobrze ze przyszedl pan z takim smiesznym pajaczkiem, przyssal go do ekranu i troche go podkalibrowal :-D

dan napisał/a:
Nie mam zamiaru wracac do kineskopow. Robilem porownania i jestem swiadom, ze trace malo, a zyskuje bardzo wiele.


Ja odwrotnie :-P
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
alkos napisał/a:
Aaa, sprzetowo skalibrowanym. To robi duuuza roznice. I naprawde nic się na nim nie zmienia w zaleznoci od kata patrzenia?

Zmienia sie, ale trzeba sie sporo odchylic. Poza tym nie widze wiekszego problemu zeby siedziec w miare prostopadle (+/- 20 stopni) do LCD o przekatnej 20" :-P

alkos napisał/a:
A ile kosztował?

Z tego co pamietam to ok. 500€ w DE.

alkos napisał/a:
Wiem - pantony, rastry, kredy i inne takie sa "niewyswietlalne", ale chodzi przeciez o to, zeby WARUNKI ich wizualizacji były STALE, a nie tak jak w przypadku moich doswiadczen z LCD z nizszej i sredniej polki (do 700euro), zmieniały się w zależności od mojej pozycji na krześle ;-)

A kiedy testowales te LCD? Obecnie za 700€ mozna miec naprawde przyzwoity sprzet, ktory konkuruje z dobrymi kineskopami.

alkos napisał/a:

Poza tym, nalej sobie prosze w programie graficznym CMYK 0 0 0 0, potem 0 0 1 0, potem 0 0 3 0 i na koniec 0 0 5 0 i powiedz mi, w ktorym momencie zauwazysz roznice.

Nie musze sprawdzac - nic nie zauwaze :-P Ale nie cierpie z tego powodu :-)

alkos napisał/a:
Ja odwrotnie :-P

:-P
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
dan napisał/a:
Nie musze sprawdzac - nic nie zauwaze :-P Ale nie cierpie z tego powodu


Tylko kiedys bedziesz narzekał, ze ci k10d przepala w swiatlach :-P :-P :-P :-P

dan napisał/a:
A kiedy testowales te LCD?


Przyznam, te droższe ze 2 lata temu. Wierze, ze technologia poszla do przodu, ale ja za swoj crt dalem równo 130e i wszystko jest cacy* :-P

dan napisał/a:
Zmienia się, ale trzeba się sporo odchylic. Poza tym nie widze wiekszego problemu zeby siedziec w miare prostopadle (+/- 20 stopni) do LCD o przekatnej 20"


Szczerze - nienawidze przekrzywiac ekranu za kazdym razem kiedy pokazuje co robie komus, kto stoi za mna. Albo troche z boku. Albo kiedy odejde 2m od monitora, zeby rzucic na prace swiezym okiem.

Mnie nie przekonasz :-P



* - oprocz tego, ze akurat moj ma wade fabryczna GRRRRR i nie mam czasu go oddac na gwarancje

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach