Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Drugie jest lekko prześwietlone.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Raczej przegammowane ;-)

Tak wlasnie wychodza problemy z punktem czerni - przejasniasz, zeby "widziec normalnie".... :-/
 

Dancer  Dołączył: 05 Wrz 2006
Zgadza się.... chodzi dokładnie o tą czerń. Monitor mam podkręcony na maxa..... Karty graficznej już nie chcę bardziej podkręcać bo będę miał ekran z zzamocną gammą.

Czy wiecie jak rozwiązać mój problem?
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Jesli lekkie zjechanie z kontrastem nie pomaga, niestety - polecam zakup nowego :-|

(sprawdz jeszcze czy nie masz ustawionego sygnalu video z 0,7V na 1V - we flatronach mozna to ztcp przestawic...)
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Re: Szybka kalibracja (gamma 2.2 + rownowaga kolorow)
alkos napisał/a:
O, wykonalem dla siebie, to się podziele :-)

W zipie jest plik png

Znalazlem troche czasu, sciagnalem go i przyjrzalem sie dokladnie.

alkos napisał/a:

aby widac bylo (ledwo!!!) najciemniejsze pola dolnej szachownicy

Widac, ledwo.

alkos napisał/a:

najjasniejsze gornej nie zlewaly się ze soba.

Nie zlewaja sie.

alkos napisał/a:

srodkowe pole mialo taka sama jasnosc jak otaczajace je "pole paskowane",

Idealnie taka sama jasnosc.

alkos napisał/a:

boczne panele nie wykazywaly zadnych dominant kolorystycznych.

I tu jest jedyny problem. Pojawiaja sie lekkie przebarwienia. Niestety moj monitor nie ma sprzetowej mozliwosci regulacji gammy. Tylko z poziomu karty graficznej, ale to niestety ingeruje w przejscia tonalne.

Sprzet to NEC 1970NX, temperatura 6500K, kontrast 40,0%, jasnosc 40,3%.

Dodam, ze zmieniajac pozycje ok 30 stopni w stosunku do monitora obraz nie ulega zadnej zmianie.

Na lepszym sprzecie efekty zapewne beda jeszcze lepsze 8-)

Jak widac, nie jest najgorzej z tymi LCD :-) :-B
 

hamster  Dołączył: 11 Paź 2006
tak dla odmiany... mi raczej nie udaje się ustawić tak by nie widzieć czarnych pól. Muszę dość sporo zjechać z jasnością; wówczas na monitorze nie osiągnę białego koloru. (to tłumaczy dlaczego ludziska mówią że moje zdjęcia są za ciemne :-o )

[ Dodano: 2006-11-27, 18:27 ]
sprzęt: Hyundai imagequest q770
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
Cytat
ustawiam sobie wszystko w AdobeGamma, zapisuje profil, ale po zresetowaniu kompa wszystko wraca do ustawień przed zmianą i znowu musze wszystko ustawiać, a wczytanie profilu nic nie daje - co z tym zrobić?

okazało się co następuje - w msconfig w zakładce "uruchamianie" miałem odznaczone AdobeGamma czyli tak jak sądziłem podczas uruchamiania kompa nie wczytywało tego profilu. Nie wiem tylko dlaczego domyślając się, że to o to chodzi nie wpadłem wcześniej na to, aby sprawdzić msconfig :oops: Wystraczyło zaznaczyć AdobeGamma i wszystko jest jak być powinno :) :-B
 

dickkett  Dołączył: 18 Wrz 2006
sołtys napisał/a:
i wszystko jest jak być powinno

Uff!
:-B
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
dickkett, uff, uff ii :-B :-B :-B for you za zainteresowanie i wsparcie w tych trudnych chwilach :mrgreen: :-B
 
jpserwis  Dołączył: 12 Wrz 2006
Tych szkółek poprawnej kalibracji jest sporo a większość zaczyna się od słów "ustaw kontrast na 100%". Zastanawiam się po co są te inne wartości kantrastu. IMHO po poprawnej kalibracji monitora łzawią mi oczy od czytania forum. Wracam do starych ustawień, niech czerń będzie czarna a biel nie oświetla całego pokoju.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
jpserwis napisał/a:
IMHO po poprawnej kalibracji monitora łzawią mi oczy od czytania forum. Wracam do starych ustawień, niech czerń będzie czarna a biel nie oświetla całego pokoju.


Kontrast na 100% tyczy sie CRT - ale w zasadzie mozesz miec ustawione dowolny, byle widac bylo poprwnie obie "szachownice" :-)
 

SNECZKU  Dołączył: 21 Kwi 2006
Znalazłem strawnie podany wykład o tej skomplikowanej materii: http://www.bwkomorowscy.com//ar/ar004.html
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Mam nowy nie nowy monitor. Ustawilem sobie temperature na 6500K, gamme na 2.2 i wszystko wydaje mi sie pozolkle. Gdy ustawiam na sRGB wszystko jest za ciemne. Cos jest nie tak, czy to przyzywczajenie z pracowaniem cale zycie na 9300? Zdjecia wydaja sie OK. Mam nadzieje, ze to problem linuksa i matroksa. Drivery mi nie pozwalaja na praktycznie zadne manipulacje na karcie. Ech...zobaczymy na nowej karcie.

dz.
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Przyzwyczajenie.... jednak u siebie po ustawieniu na 6500K z lekka tyknąłem kanał niebieski monitora (niebieskiego wiecej) zeby mi się bardziej podobało. 8-)

[ Dodano: 2007-12-03, 22:34 ]
A jasność/kontrast ustaw na plansze testowe (gdzieś już powinny tu być, a jak chcesz do podam linki, z których korzystam). I na koniec by trzeba teraz gammę ustawić na 2.2 ale jakims softem (pod windows używam QuickGamma, nie wiem jak pod linuksem).
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
zorzyk napisał/a:
I na koniec by trzeba teraz gammę ustawić na 2.2 ale jakims softem (pod windows używam QuickGamma, nie wiem jak pod linuksem).
W linuksie jest pakiet xgamma, ktory to robi ;-)

Plansze mam.

dz.
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Ty, Żorż, weź te linki gdzieś przyklej w Lightroomie.
 
dagio  Dołączył: 29 Lis 2006
ja zdecydowanie polecam wzornik 2,20 gamma z tej strony:
http://www.aim-dtp.net/ai...space/index.htm

co do Ciebie dzerry, to moze byc tak, ze ten monitor na prawde jest "po przejsciach" a z czasem po prostu wypalaja sie kolory, NAJPIERW zielony, potem niebieski na koncu czerwony.. totez ja w swoim Samsungu 957DF mam zielen i niebieski nieco na plus i czerwien nieco na minus.. oczywiscie temp 6500K i wyglada znacznie naturalniej niz wszystko na zero..
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Michu, mówisz i masz :mrgreen:

Założyłem przyklejony wątek, w którym można dodawać linki do stron związanych z kalibracją monitorów.
 
jpserwis  Dołączył: 12 Wrz 2006
A ja właśnie przeszedłem na 9300K i też mi się było trudno przestawić. Zrobiłem profil za pomocą Adobe Gamma i jest OK, ale się namęczyłem bo niebieski mi wychodził w światłach i kręciłem dodatkowo softem karty.
To przez to, że zmieniłem Radeona na Geforca :-(

Co do ustawień kontrastu to wszystkie tutorki zaczynają się od słów "ustaw kontrast na 100%" a potem nie piszą co z tym zrobić.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach