morosa  Dołączył: 22 Paź 2006
Fomapan 200 4x5" - ma ktoś możliwość takowego załatwić?
Wiem, że w pl nigdzie się tego filmu nie załatwi. Może ktoś ma jakieś znajomości?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Koniecznie musi być 200, 100 jest od ręki.
Czy jeśli koniecznie 200 to musi być Fomapan?
 

morosa  Dołączył: 22 Paź 2006
Koniecznie! Cenowo wychodzi jako najlepszy film, przy stosunku do jakości (t ziarenko). Poza tym 100 jest do du..szy i nie nadaje się do forsowania, a w ogóle co to za film LF, który tego nie daje?!!! - jednym słowem: porażka.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
W sklepie producenta nie ma to czarno to widzę.
 

morosa  Dołączył: 22 Paź 2006
Jest, jest http://www.fomafoto.com/, chociaż z tego co słyszałem, aktualnie są jakieś problemy z dystrybucją u Fomy cz. A jeśli chodzi o polskie drogi to foto prestige dopiero ostatnio się dowiedział, że coś takowego istnieje - wysłałem im emaila z zapytaniem.
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
Na stronie producenta nie ma czegoś takiego.
Dlaczego uważasz, że 100 nie nadaje się do forsowania?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
To jest chyba strona producenta http://www.foma.cz/ , tutaj w sklepie nie ma tego.
 

morosa  Dołączył: 22 Paź 2006
Stachu napisał/a:
Dlaczego uważasz, że 100 nie nadaje się do forsowania?
- ponieważ jeśli kiedykolwiek fotografowałeś ludzi w plenerze kamerą LF, to wiesz, że powinieneś mieć zakres między 200-1000 asa - z mojego doświadczenia zazwyczaj 400-600 przy miękkim świetle (przy LF tylko i takim wyłącznie). Foma tego nie daje. Poza tym doświadczenie.

A co do sklepu internetowego to mi się wydaje, że nigdy jej tam nie było i dlatego też, gdy pierwszy raz usłyszałem o tej błonie to się zdziwiłem.

W opisie technicznym (na stronie fomy .cz) jest wypisane iż produkują również ten materiał w formacie 4x5", a i poprzednia strona to poświadcza.

Sam format jest specyficzny jak na fomę 4x5" to standard amerykański, myślę że po prostu produkowana jest na zachodni rynek.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
morosa napisał/a:
to wiesz, że powinieneś mieć zakres między 200-1000 asa - z mojego doświadczenia zazwyczaj 400-600 przy miękkim świetle (przy LF tylko i takim wyłącznie)


Dlaczego tak? Masz pelny zakres czasow i calkiem niezly przyslon, zazwyczaj, przeciez.
 

morosa  Dołączył: 22 Paź 2006
alkos napisał/a:
Dlaczego tak?
ponieważ wolę użyć lepszego czasu i przysłony - ziarno przy takim formacie nie ma większego wpływu; poza tym, jakoś wena mnie bierze w szarawe dni ; )
...a i jeszcze jedno, robiłem zdjęcia głównie z ręki; aktualnie z pomocą monopoda, więc ustawianie ostrości w punkt jest dość skomplikowane (jakkolwiek mam na to mały patent); )
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
morosa napisał/a:
...a i jeszcze jedno, robiłem zdjęcia głównie z ręki;


LFem? Chyba jakims z dalmierzem :-P

morosa napisał/a:
ponieważ wolę użyć lepszego czasu i przysłony


A jakie to, ze po prostu zwykla 400tka nie starczy? :-P Przeciez te 200-1000 to raptem 2,5 dzialki...
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
morosa, robiłem Fomę 100 9x12 na 400 i chyba 800 ASA i wyszło całkiem dobrze według mnie.
 
Leszeg  Dołączył: 25 Wrz 2007
morosa napisał/a:
Jest, jest http://www.fomafoto.com/, chociaż z tego co słyszałem, aktualnie są jakieś problemy z dystrybucją u Fomy cz. A jeśli chodzi o polskie drogi to foto prestige dopiero ostatnio się dowiedział, że coś takowego istnieje - wysłałem im emaila z zapytaniem.


Fotoprestige mam całkiem niedaleko i przy najbliższej okazji mogę osobiście zapytać P. Zdyrę o ewentualne ściągnięcie takich nietypowych formatów. Dla jednej paczki chyba by im się nie opłacało, ale jak by było więcej chętnych ... Sam reflektowałbym na 5x7 cala.

 

morosa  Dołączył: 22 Paź 2006
Jeśli cena nie będzie przekraczać hp5 (paczka 25 szitek), to kupiłbym min. 3 paczki (pakowanych po 50 szitek) i myślę, że na taki film byłoby ogromne zapotrzebowanie.

a i pytałem, też na koreks i się potwierdza problem w dystrybucji, oraz to że to jest raczej film kierowany na rynek zachodni.
odpowiedź AJK z koreksa: Nie wiem, czy bedzie mozliwe kupno. Nawet Freestyle z USA, ktory ten film sprzedaje takze pod nazwa Arista.Edu Ultra 200, ma na stronie informacje, ze przewidywana dostawa bedzie 30.04.2010.
 
Leszeg  Dołączył: 25 Wrz 2007
Np. Foma nie prowadzi ciągłej produkcji papierów - jak nazbiera się zamówień , to maszyny idą w ruch. Być może podobnie jest z negatywami do LFa i stąd przestoje, czas oczekiwania itp. To nie te czasy gdy materiały schodziły na bieżąco. Jutro zadzwonię, o ile szef firmy nie jest na nartach , to może uda się coś dowiedzieć.

[ Dodano: 2010-01-06, 10:36 ]
No i już wiem. Takie nietypowe produkcje jak Foma 200 w LF robią gdy jest zamówienie np od freestylephoto. Jak jest dośc duże zamówienie ileś tam metrów kwadratowych to puszczaja maszyny. Stąd też chyba ten czas oczekiwania we wspominanym freestylephoto. Gdyby puszczali maszyny w ruch , to drobnica czyli np polski dystrybutor mógłby tez uszczkąć jakąś część dostawy, ale... Jest to towar nietypowy , o który wiele osób sie pyta, ale jakoś mało jest gotowych na poważnie sie zadeklarować i dać np zaliczkę. Trzeba zrozumieć dystrybutora - filmy mają swój termin ważności , a jest to towar dla niszowych odbiorców i nie wiadomo ile i jak szybko uda sie sprzedać. Koło się zamyka.
Przy małym zamówieniu tzn. 3-4 paczki chyba bardziej opłaca się w Norwegii u tego Polivki (typowo skandynawskie nazwisko;) . Jak by sie skrzyknęło większą grupę chętnych , to mogę pogadać z p. Zdyrą.
Pozdrawiam
 

morosa  Dołączył: 22 Paź 2006
Chyba kupię u tej osoby z Norwegii.
Ktoś się orientuje, czy trzeba coś dopłacać przy takim zakupie (jakieś dodatkowe opodatkowanie)?
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
morosa, ztcw to nie. Norwegia opłaca się krajom członkowskim UE za to, żeby móc na wspólnym rynku funkcjonować na równych prawach. Ale... tak na 100% pewny nie jestem.
 
Leszeg  Dołączył: 25 Wrz 2007
Jeżeli będziesz zamawiał, to daj znać - chętnie podłączę się pod wspólną paczkę - wyjdzie mniej za przesyłkę.
 

morosa  Dołączył: 22 Paź 2006
Mam jeszcze prawie nieużywaną paczkę szitek i z kasą tak sobie, jakkolwiek jeśli mi się uda sprzedać cyfrę w ciągu miesiąca dam znać.
 
Leszeg  Dołączył: 25 Wrz 2007
morosa napisał/a:
jeśli mi się uda sprzedać cyfrę
Idziesz w dobrą stronę :-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach