Maciek  Dołączył: 20 Kwi 2006
Rozszerzenie pamięci w starym komputerze
Mam taki problem - niesamowicie wkurza mnie czekanie w środku nocy albo nad ranem aż mi się zrobi postscript z projektu w InDesignie. I na to pewnie niewiele pomożecie. Ale poobserwowałem sobie jakie jest zużycie zasobów systemowych w trakcie takiego drukowania i na 100% brakuje mi RAM-u. Te 512MB które mam zapełnia mi się w trakcie takiego zadania błyskawicznie i potem już wszystko leci pewnie przez dysk.
Wczoraj znowu się naczekałem więc dziś po odespaniu zebrałem się w sobie , rozkręciłem kompa i podjąłem próbę włożenia kości 1GB która już jakiś czas czekała. Niestety podczas próby włączenia komputer wydał z siebie jedynie trzy długie sygnały dźwiękowe powtarzając je w kółko i noc ponad to. Znaczy chyba pamięci nie widzi. A nawet nie próbowałem łączyć starej kości z nową. Na szczęście udało mi się przywrócić stan sprzed upgrade'u i komp żyje.

Może ktoś pomoże albo wyjaśni mi czy może coś się tu wybitnie nie nadaje do pracy razem:
- płyta główna to KT3 Ultra MS-6380E - producent chyba MSI
- stara kość, która chodzi, to KVR333X64C25/512 2.5V
- nowa, która nie chce ruszyć, to KVR400X64C3A/1G

Wiem, że nowa kość jest szybsza ale wydawało mi się, że może chodzić wolniej niż maksymalna prędkość. Z tym, że te kości nie będą razem współpracować to się pogodzę - najwyżej spróbuję mniejszą dorzucić do komputera rodziców (i wtedy będę pisał znowu).

Streszczając: chce więcej RAM-u, mam to co wyżej, co radzicie?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Próbowałeś ustawić w biosie wartości "DRAM Timing" przy których system się uruchomi.
 

Maciek  Dołączył: 20 Kwi 2006
Nie - do biosu nie zajrzałem. Chyba fascynacja komputerami minęła mi jakiś czas temu a teraz (pewnie również dzięki pracy) zbliżam się do tego, że nienawidzę zagadnień sprzętowych... Ale w takim razie postaram się znaleźć instrukcję od płyty i popatrzę co też można tam ustawić. Nie wie tylko jeszcze kiedy to będzie bo teraz mam trochę roboty do zrobienia a potem mam w planach pierwsze dni zupełnie wolne w tym roku i uciekam na zdjęcia w góry. Ale jak wrócę po weekendzie to wtedy najpóźniej do tego zajrzę i wrócę w tym wątku jak zły szeląg ;-)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Tez mam na starym sprzęcie dodane 1G do 512M, obie od różnych producentów i z innymi parametrami, i komputer bez zmian parametrów pracy pamięci nie startował.
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Maciek napisał/a:
- płyta główna to KT3 Ultra MS-6380E - producent chyba MSI
- stara kość, która chodzi, to KVR333X64C25/512 2.5V
- nowa, która nie chce ruszyć, to KVR400X64C3A/1G


Według specyfikacji ( http://www.msicomputer.co...ec/KT3Ultra.htm ) ta pyta główna obsługuje pamięci o taktowaniu DDR 266/333 MHz.
Może być, że DDR 400 na niej nie pójdą.
 

volender  Dołączył: 15 Wrz 2008
Mam ddr400 wsadzony do płyty obsługującej max ddr333. I chodzi bez problemu, na maksymalnej prędkości płyty. Więc bardziej bym się przyjżał biosowi.
Ew. czasem robi różnicę, czy wsadzisz 1 gb do pierwszego slotu, a 512 do drugiego, czy zrobisz to na odwrót. Ja bym wkładał w kolejności od największej :-) .
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Bios może ustawiać automatycznie parametry odczytane z pamięci, które dla płyty głównej są zbyt wymagające i trzeba je trochę ograniczyć aby sobie płyta poradziła.
 

shap  Dołączył: 06 Kwi 2007
zorzyk napisał/a:

Według specyfikacji ( http://www.msicomputer.co...ec/KT3Ultra.htm ) ta pyta główna obsługuje pamięci o taktowaniu DDR 266/333 MHz.
Może być, że DDR 400 na niej nie pójdą.


Nowa pamięć (DDR400) będzie taktowana nie 400, a 333MHz. Po prostu będzie pracowała wolniej niż nominalnie.
 

razz  Dołączył: 21 Lip 2008
Włóż obie kości razem (333 i 400) to spowoduję ze nie obsługiwana pamięć DDR400 będzie pracować z prędkością starej kości DDR333 i rozwiąże problem :)
 
czaras6
[Usunięty]
trzeba ustawić taktowanie pamięci w biosie na auto albo ręcznie na niższe

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach