jancewicz  Dołączył: 30 Cze 2014
Narado napisał/a:
jancewicz, który wzór wybrałeś ?


Ec-a (Grid)

 

Narado  Dołączył: 17 Lis 2011
Obiektywy z AF pracują ok ?
 
jancewicz  Dołączył: 30 Cze 2014
Póki co nie zauważyłem, aby było coś nie tak z AF... Poza tym czytałem, że matówka nie ma wpływu na działanie AF (ale może niech się wypowiedzą Ci co się bardziej na tym znają). Jedyne na co może mieć wpływ inna od oryginalnej matówka to pomiar światła ale w przypadku Ec-a również nie zauważyłem jakiś szczególnych odchyleń.
 

Narado  Dołączył: 17 Lis 2011
jancewicz, w K10D mam KatzEye i jest wszystko ok. Chciałem kupić do K3 ale nie zdążyłem i ciekawy jestem jak tej firmy sprzęt się sprawuje (opinie ma dobre).
 
jancewicz  Dołączył: 30 Cze 2014
Narado napisał/a:
jancewicz, w K10D mam KatzEye i jest wszystko ok. Chciałem kupić do K3 ale nie zdążyłem i ciekawy jestem jak tej firmy sprzęt się sprawuje (opinie ma dobre).


FocusingScreen nie jest producentem; korzysta z oryginalnych matówek innych firm (np. Ec-a jest z Canona) profesjonalnie je modyfikując pod konkretny model aparatu. Dodatkowo w przesyłanym zestawie jest wszystko co potrzebne do instalacji (szczypce, zestaw ramek do kalibracji itp). Wybrałem Ec-a bo czytałem wiele pozytywnym opinii o tej matówce. Ma ona jedynie raster, bez klina ale wielu użytkowników uważa takie rozwiązanie za najbardziej efektywne (ktoś na pentaxforums.com porównywał canonowską Ec-a do nikonowskiej popularnej K3, która jest z rastrem i klinem; okazuje się, że obwódka z rastrem jest za wąska a klin też nie spełnia dobrze swego zadania; Ec-a ma dosyć duże pole z rastrem i naprawdę bardzo szybko, przyjemnie i precyzyjnie się ostrzy. Oczywiście porównanie obu matówek na korzyść Ec-a). Podpinałem na razie tylko Pancolara 50 1.8 i Jupitera 200 4 i zrobiłem raptem kilka strzałów ale już widać, że to jest to!
 

Narado  Dołączył: 17 Lis 2011
jancewicz, ja mam dwudzielne pole i teraz celuję Ec-B .... kwestia przyzwyczajenia.
 

Lustro  Dołączył: 10 Lip 2013
Jako że w końcu dotarło do mnie nowiutkie k-50 z grupowych, czas zabrać się za matówkę :-)
W kaiksie miałem własnoręcznie doszlifowaną z minolty x300. Co ciekawe, dziś sprawdzając na szybko, to według mnie do przysłony 4,0 chyba nawet jaśniej jest w kaiksie (z dociętą matówką), choć to podobno k-50 ma jaśniejszy wizjer. Może jest takie wrażenie, bo barwy w wizjerze kaiksia są bardziej zimne. Do testów użyłem dwóch haliosów 44-2 - akurat mam dwa identyczne :mrgreen: Przy 4,0 jest mniej - więcej podobnie, Później klin zaczyna ciemnieć, podobnie jak reszta matówki. Przy 5,6 jest jeszcze w miarę ok, później już niestety coraz ciemniej.
Teraz czas na dorobienie matówki do k-50. Szykując się do zmiany body, już jakiś czas temu zaopatrzyłem się w uszkodzoną praktikę MTL 5b. Ukośny podwójny klin :mrgreen: . Matówka leży już na półce, i czeka na doszlifowanie. Tu prośba - ma ktoś może dokładne wymiary matówki K-50? Jak dorabiałem do kaiksa, to tu na forum były zamieszczone dokładne rysunki z wymiarami i lokalizacją środka klina (chyba 1 mm poniżej osi poziomej).
Jakie wymiary ma matówki do K-50?
 

pls2011  Dołączył: 19 Sty 2011
Lustro napisał/a:
już jakiś czas temu zaopatrzyłem się w uszkodzoną praktikę MTL 5b. Ukośny podwójny klin . Matówka leży już na półce, i czeka na doszlifowanie.
Chyba za ciemna, ale zawsze coś. Podkreślam chyba.
Lustro napisał/a:
Przy 4,0 jest mniej - więcej podobnie, Później klin zaczyna ciemnieć, podobnie jak reszta matówki. Przy 5,6 jest jeszcze w miarę ok, później już niestety coraz ciemniej.
Warto się w to bawić bo mi to szybko zbrzydło? Jakkolwiek lepiej ostrzyć na full open, a przed strzałem przyciemnić przecież logiczne, że im mniejszy otwór przysłony tym pomiar mniej dokładny bo GO większa. Chyba, że ktoś chce wcelować w jej koniec lub początek to inna sprawa, ale zawsze coś za coś to już niuanse.
Lustro napisał/a:
Jak dorabiałem do kaiksa, to tu na forum były zamieszczone dokładne rysunki z wymiarami i lokalizacją środka klina
http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=9684&postdays=0&postorder=asc&start=0

Tutaj ?
 

Lustro  Dołączył: 10 Lip 2013
pls2011 napisał/a:
Lustro napisał/a:
już jakiś czas temu zaopatrzyłem się w uszkodzoną praktikę MTL 5b. Ukośny podwójny klin . Matówka leży już na półce, i czeka na doszlifowanie.
Chyba za ciemna, ale zawsze coś. Podkreślam chyba.

Niestety - okres świąteczny i brak czasu na doszlifowanie. Dodatkowo na razie jakoś nie mam czasu na zabawę manualami, więc i nie mam parcia na przeróbkę. Choć przed feriami pasowało by się tym zająć. Na razie uczę się używać różne punkty af. K-x "niby" też miał możliwość wyboru, ale jednak bez podświetlenia to nie to samo - praktycznie nigdy ich nie używałem.

pls2011 napisał/a:
Lustro napisał/a:
Przy 4,0 jest mniej - więcej podobnie, Później klin zaczyna ciemnieć, podobnie jak reszta matówki. Przy 5,6 jest jeszcze w miarę ok, później już niestety coraz ciemniej.
Warto się w to bawić bo mi to szybko zbrzydło? Jakkolwiek lepiej ostrzyć na full open, a przed strzałem przyciemnić przecież logiczne, że im mniejszy otwór przysłony tym pomiar mniej dokładny bo GO większa. Chyba, że ktoś chce wcelować w jej koniec lub początek to inna sprawa, ale zawsze coś za coś to już niuanse

W przypadku obiektywów z bagnetem pentaxa to nie ma znaczenia, bo i tak ostrzy się zawsze na w pełni otwartym (chyba że ktoś używa jakiś bardzo ciemnych obiektywów - np. jakieś lustra od 8 w górę). Z kolei z m42 to przeważnie się używa stałek i to jasnych. Jeżeli potrzeba bardziej przymknąć, to najpierw ostrzenie a później domknięcie.

pls2011 napisał/a:
.
Lustro napisał/a:
Jak dorabiałem do kaiksa, to tu na forum były zamieszczone dokładne rysunki z wymiarami i lokalizacją środka klina
http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=9684&postdays=0&postorder=asc&start=0
Tutaj ?

Przejrzałem i wymiarów matówki z k-50 nie znalazłem. Ale skoro już miałem ją w ręce, to jedną z pierwszych rzeczy które zrobiłem było wyjęcie matówki i pomierzenie :-D Wyszło mi 25,8 na 17,7 mm. Przesunięcie punktu środkowego co do środka matówki prawdopodobnie wynosi około 1 mm. Dla potomności - rysunek matówki do k-50


Edit.
Doszlifowałem matówkę, ustawiając środek klina na środku matówki i punkt centralny podświetlany jest ok 1mm poniżej środka klina. Niestety muszę znowu polować na jakiegoś trupa MTL5B, i ponownie szlifować.
Poniżej jeszcze raz matówka z zaznaczoną lokalizacją punktu środkowego (środka klina):

Lokalizacja ta jest nie potwierdzona. Jak zrobię kiedyś drugą, to potwierdzę jak ma być.

 

Narado  Dołączył: 17 Lis 2011
Dobrze było by zebrać te wymiary matówek w jedno miejsce, zawsze ktoś coś dorzuci i łatwiej będzie to odszukać ...
 
dzidzi  Dołączył: 21 Lis 2011
Lustro napisał/a:
W przypadku obiektywów z bagnetem pentaxa to nie ma znaczenia, bo i tak ostrzy się zawsze na w pełni otwartym (chyba że ktoś używa jakiś bardzo ciemnych obiektywów - np. jakieś lustra od 8 w górę). Z kolei z m42 to przeważnie się używa stałek i to jasnych. Jeżeli potrzeba bardziej przymknąć, to najpierw ostrzenie a później domknięcie.


Ja miałem w K-5 i K-5IIs docięte na wymiar matówki z jakiejś tam nieśmiertelnej Minolty, coś 300 coś tam, ale po włożeniu do Penax'a była tragedia. Wszystko ładnie pięknie do póty nie ustawiłem przesłony 5,6 koniec końców nie dało się wyostrzyć ani AF ani manualnie. W końcu kupiłem na eBay.com oryginalną do Pentax'a matówkę do manualnego ostrzenia. I takową polecam.
 

Narado  Dołączył: 17 Lis 2011
dzidzi, a są takowe ????
 

pls2011  Dołączył: 19 Sty 2011
jancewicz napisał/a:
Poza tym czytałem, że matówka nie ma wpływu na działanie AF (ale może niech się wypowiedzą Ci co się bardziej na tym znają).

W tym wątku jest wszystko chyba w tym temacie.
Wg mnie nie ma potrzeby powielania tematu.
Matówka z rastrem do manualnego ostrzenia str. 38
Grzechotnik napisał/a:
matówka jest u góry a czujnik AF na dole.
A centralnie ważony to jest pomiar światła.
Chyba, że od początku chodzi Ci o pomiar światła punktowy lub centralnie ważony ale to i tak herezja co piszesz, bo błąd pomiaru jest spowodowany kalibracją światłomierza do oryginalnej matówki, czyli nie obecnością klina, a różnicą w jasności materiału z którego jest wykonana matówka.
 

kojut  Dołączył: 13 Kwi 2011
Narado, też się zdziwiłem. ML-60 na pewno nie ma ułatwień do manualnego ostrzenia ;-)
 
Grzenio  Dołączył: 02 Kwi 2015
Jakby kogoś interesowało to matówka w K-3 ma wymiary 26,0 mm x 18,0 mm a punkt potwierdzania centralnego czujnika AF leży dokładnie pośrodku matówki. Wczoraj 3 godz. ostrożnie szlifowałem matówkę z Minolty X-300. Wyszło pięknie a na koniec przy wkładaniu do aparatu wymsknęła mi się z pensety i powstała paskudna rysa przez całą szerokość :-( Strasznie delikatne to cholerstwo.
 
rysiek3 Dołączył: 08 Paź 2006
To znaczy że w K3 jest dokładnie tak samo jak w K5II , taki sam wymiar i punkt centralny w środku. Choć mam co nieco manualnych zdolności to nie udało mi się doszlifować bez rys matówki z zenita 122 (tragedia - bardzo ciemna , fałszuje pomiar światła. ) . Druga była z olympusa -jasna ale też ją zarysowałem. Teraz szukam dawcy - Canon T50,70,80,90 , podobno bardzo dobre matówki.
 

Narado  Dołączył: 17 Lis 2011
rysiek3, zamiast mnożyć wydatki i wkurzać się nie lepiej zamówić gotową, przyciętą na wymiar matówkę Canona? Do tego masz komplet niezbędnych narzędzi do wymiany.
http://www.focusingscreen...hp?cPath=25_113
 
jancewicz  Dołączył: 30 Cze 2014
Narado napisał/a:
rysiek3, zamiast mnożyć wydatki i wkurzać się nie lepiej zamówić gotową, przyciętą na wymiar matówkę Canona? Do tego masz komplet niezbędnych narzędzi do wymiany.
http://www.focusingscreen...hp?cPath=25_113


potwierdzam, brałem jakiś czas temu od nich matówkę do mojej K5 i jestem zachwycony...
 

ObSztetke  Dołączył: 30 Wrz 2015
Tutaj dostępne matówki do K-50
Który wzór polecilibyście jako najbardziej uniwersalny? Używam szkła manualnego oraz drugiego z AF. W przyszłości widziałbym w swojej szklarni jedne i drugie.

Rozumiem, że wymiana matówki jest równoznaczna z utratą gwarancji. Czy tak? Możecie polecić jakiś serwis, najchętniej w Warszawie, któremu mógłbym to zlecić? Takie rzeczy robią od ręki, czy trzeba się pożegnać na jakiś czas z aparatem?

Pozdrawiam serdecznie
 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
Cytat
Rozumiem, że wymiana matówki jest równoznaczna z utratą gwarancji. Czy tak? Możecie polecić jakiś serwis, najchętniej w Warszawie, któremu mógłbym to zlecić? Takie rzeczy robią od ręki, czy trzeba się pożegnać na jakiś czas z aparatem?


Skoro producent zezwala na wymianę matówki, dając taka możliwość i sprzedając inne modele, to czemu by miało się to równać utracie gwarancji? ;-)

Wymiana matówki to 5 min roboty, więc w najgorszym scenariuszu każą co przyjść następnego dnia :-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach