rysiek3 Dołączył: 08 Paź 2006
jancewicz Którą matówkę wybrałeś i jak się sprawuje z nią światłomierz?
 

Sroqraf  Dołączył: 29 Maj 2009
Panowie, a co ma matówka do pomiaru światła?

W K10d używałem dwóch różnych (tanich) matówek z klinem - prócz wyraźnie ciemniejszego wizjera, w pomiarze światła nie dostrzegłem żadnych niepożądanych zjawisk.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Pomiar światła jest za matówką.
 
dzidzi  Dołączył: 21 Lis 2011
Fenol napisał/a:
Cytat
Rozumiem, że wymiana matówki jest równoznaczna z utratą gwarancji. Czy tak? Możecie polecić jakiś serwis, najchętniej w Warszawie, któremu mógłbym to zlecić? Takie rzeczy robią od ręki, czy trzeba się pożegnać na jakiś czas z aparatem?


Skoro producent zezwala na wymianę matówki, dając taka możliwość i sprzedając inne modele, to czemu by miało się to równać utracie gwarancji? ;-)

Wymiana matówki to 5 min roboty, więc w najgorszym scenariuszu każą co przyjść następnego dnia :-)


A kto i gdzie tak Ci napisał, że wymiana matówki wiąże się z utratą gwarancją Body? To jest element wymienialny i możesz sam sobie go zmienić/wymienić. Jest tylko napisane, że nikt nie odpowiada za złe działanie Auto Focusa lub Pomiar mierzonego światła przy samodzielnej adaptacji tokowej matówki.


Ja wymieniłem sam chyba z 10-sięć matówek, począwszy od K-20D i nigdy nie miałem żadnych problemów. Masz dzyndzel pod matówką, pociągasz go do siebie z wyczuciem i opada Ci cała ramka z Matówką, wyjmujesz starą matówkę pensetą, wkładasz nową i gotowe. No chyba, że masz nie fart i AF nie Łapie to jeszcze raz wyjmujesz Matówkę i podkładasz te podokładki co są dołączone, tylko najpierw jedną ewentualnie wyjmujesz i wkładasz drugą (Grubszą) jest ich chyba w zestawie trzy sztuki. Tej centralnej pod ramką nie wyjmuj.
 

Narado  Dołączył: 17 Lis 2011
Na stronie którą Ci podlinkowałem masz instrukcję jak ją wymienić. Poza tym zdaje się że przysyłają takową wraz z matówką. Sama wymiana to max. 2 min.
 

pls2011  Dołączył: 19 Sty 2011
pls2011 napisał/a:
W tym wątku jest wszystko chyba w tym temacie.
Wg mnie nie ma potrzeby powielania tematu.

Ludzie ogarnijcie się. Ileż razy można pisać to samo.
 

Narado  Dołączył: 17 Lis 2011
pls2011, tyle razy ile razy ktoś potrzebuje informacji a są ludzie chętni udzielenia mu jej. Wiesz ile książek o tej samej tematyce napisano ? I co zakazać druku książki bo ktoś kiedyś już o tym pisał ? Stare wątki często są zdezaktualizowane. Przecież nikt nie zmusza Cię do czytania tego wątku, a tym bardziej do pisania czegokolwiek (skoro już nawet sam siebie cytujesz .... zapewne z niechęci do pisania).
 

pls2011  Dołączył: 19 Sty 2011
Narado napisał/a:
tyle razy ile razy ktoś potrzebuje informacji a są ludzie chętni udzielenia mu jej.

Jasne a później aby dowiedzieć się jedną rzecz musisz czytać 150 stron bo się komuś nie chce przeczytać kilku.
Narado napisał/a:
Przecież nikt nie zmusza Cię do czytania tego wątku

zmusza mnie swoim lenistwem do studiowania 15 razy więcej.
 

Narado  Dołączył: 17 Lis 2011
Każdy wątek ma tytuł.... czytasz tytuł.... nie odpowiada Ci....idziesz dalej. Gdzie tu przymus ?
pls2011 napisał/a:
zmusza mnie swoim lenistwem do studiowania 15 razy więcej.

Ktoś tu pisze o lenistwie ...... obyś się nie spocił.
 

ObSztetke  Dołączył: 30 Wrz 2015
Przez pieniactwo też bywa więcej do czytania, co gorsza nie na temat.
 
dzidzi  Dołączył: 21 Lis 2011
pls2011 napisał/a:
Ludzie ogarnijcie się. Ileż razy można pisać to samo.


LUZ PANOWIE temat ma dopiero 19 stron, także da się jeszcze coś znaleźć ;-) ;-)
 

pls2011  Dołączył: 19 Sty 2011
Pomijam google oraz prosty test czy głupie wpisanie w opcji szukaj "pomiar światła znajduje się" no ale łatwiej jak "ktoś zrobi to za mnie".
 

Narado  Dołączył: 17 Lis 2011
pls2011, szukasz na siłę problemu. Kto Ci każe szukać za kogoś ???? Są ludzie którzy pewne rzeczy wiedzą bez szukania, napiszą w trzech zdaniach i w czym jest problem ? Nie podoba Ci się to Ludzie na wzajem sobie pomagają ?? Uraża to Twoje ego ??? Już trzy posty napisałeś... trzy posty nie wnoszące kompletnie nic w temacie. Mój jest ostatni w tej kwestii.
 

pls2011  Dołączył: 19 Sty 2011
Narado napisał/a:
szukasz na siłę problemu.
Rozumiem, że porady jak szybko znaleźć odpowiedź na pytanie nie czekając na odpowiedź na forum jest szukaniem problemu. Natomiast w żadnym wypadku nie jest szukaniem problemu w dopatrywaniu się problemu w tejże poradzie i wskazówce. Widać mamy odmienne postrzeganie. Jakkolwiek jest takie powiedzenie, że każdy mierzy wg własnej miary. Osoba szukająca problemu będzie w poradzie widziała doszukiwanie się problemu.
 

eR Gie  Dołączył: 26 Gru 2015
a ja z pytaniem, czy w sieci może jest coś podobnego tego symulatora gdzie mógłbym sobie porównać matówki występujące na rynku, aby się przekonać jak zachowują się z różnymi przysłonami, aby dowiedzieć się, czy jest sens myśleć nad wymianą tego co wsadzili w korpus?
 

pls2011  Dołączył: 19 Sty 2011
Nie wiem czy się mylę, ale ostrzenie na przymkniętej przysłonie mija się z celem ponieważ masz wtedy dużą GO. Z drugiej strony jeśli o mnie chodzi nie jestem w stanie klinem czy rastrem trafić za każdym razem w punkt. Dla mnie klin jest pomocny we wstępnym szybkim przejechaniem pierścieniem ostrości przed złapaniem potwierdzenia.
 

Narado  Dołączył: 17 Lis 2011
eR Gie, oczywiście że jest sens wymiany o ile masz manualne obiektywy. Podstawową zasadą pracy na matówkach z rastrem czy klinem jest ostrzenie na w pełni otwartej przysłonie. Ostrzenie na przymkniętej przysłonie od pewnego stopnia przymknięcia przysłony staje się wręcz niemożliwe, raster robi się czarny. Po wyostrzeniu możesz sobie sprawdzić wielkość głębi ostrości. Praktyka wskazuje że o ile przy ostrzeniu manualnym zwykłą matówką ilość trafionych zdjęć oscyluje w granicach 70-75% to po wymianie matówki jest to już na poziomie 95-98%.
 

eR Gie  Dołączył: 26 Gru 2015
Czy to znaczy, że (przykład) w przypadku kitowego 18-55 gdy ustawie tryb AF będę miał problemy z ostrzeniem?
 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
eR Gie napisał/a:
ustawie tryb AF będę miał problemy z ostrzeniem?


Gdy ustawisz na AF, to aparat sam będzie ostrzył i matówka nie ma tu nic do rzeczy. ;-)
 

eR Gie  Dołączył: 26 Gru 2015
Wolałem się upewnić, bo tak z odpowiedzi wydedukowałem ;-)

Już wiem że są rastrowe i z klinem. A co z układem linii? To rzecz indywidualnego podejścia czy jeden układ w jakiś sposób góruje nad drugim?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach