WaldekW  Dołączył: 28 Paź 2007
Oczywiście, że tylko na środku i uwentualnie przekadrowanie. Ja się tego nauczyłem fotografując Zenitem 122 i w Samsungu mam aktywny tylko środkowy sensor AF - tak mi łatwiej.
 

Vukotich  Dołączył: 23 Maj 2009
AF działa bez zmian.
Co do ręcznego ostrzenia, to sprawa wygląda tak, że środek to klin, a obszar na około to mikroraster. Jak musze wyostrzyć na coś co jest blisko brzegu kadru, to używam mikrorastra(u?) i lekko przesuwam/obracam aparat. Przy odrobinie wyczucia udaje się utrzymać ostrośc. Musze przyznać, że w porównaniu do normalnej matówki, to celność przy jasnych stałkach manualnych z jakichś 17 % skoczyła mi do 70%. No, może trochę przesadziłem. Ale 50% na pewno już się udaje,a jeszcze się nie przyzwyczaiłem.


W kwestii nabycia matówki - niedługo będę miał na stanie Zenita ET. Troche ciemniejsza matówka i chyba trochę mniejszy mikroraster i klin niż ta ze 122. Mogę ją doszlifować i jak mi ładnie wyjdzie, to może odsprzedam.
Ew jeśli nabęde gdzieś okazyjnie Zenka 122, to się coś wykombinuję.
 
dr_Fell  Dołączył: 30 Sie 2008
WaldekW napisał/a:
Oczywiście, że tylko na środku i uwentualnie przekadrowanie. Ja się tego nauczyłem fotografując Zenitem 122 i w Samsungu mam aktywny tylko środkowy sensor AF - tak mi łatwiej.


Ale przy bardzo małej głębi ostrości przy przekadrowaniu często to co było ostre staje się nieostre (i na odwrót :) ). Mam ten problem gdy korzystam z potwierdzenia ostrości przy centralnym punkcie AF.


Vukotich napisał/a:

Co do ręcznego ostrzenia, to sprawa wygląda tak, że środek to klin, a obszar na około to mikroraster. Jak musze wyostrzyć na coś co jest blisko brzegu kadru, to używam mikrorastra(u?) i lekko przesuwam/obracam aparat. Przy odrobinie wyczucia udaje się utrzymać ostrośc. Musze przyznać, że w porównaniu do normalnej matówki, to celność przy jasnych stałkach manualnych z jakichś 17 % skoczyła mi do 70%. No, może trochę przesadziłem. Ale 50% na pewno już się udaje,a jeszcze się nie przyzwyczaiłem.


Rozumiem, że ta matówka pozwala ostrzyć na większym obszarze (w środku) niż potwierdza AF ale nie na całości... - ja mam celność dla nieruchomych/wolnych obiektów ponad 50% na standardowej matówce, dla ruchomych - zależy od charakteru ruchu ale jest coraz lepiej, sporo ćwiczę:). Jednak szczególnie brakuje mi właśnie potwierdzenia ostrości / rastra w "złotych punktach" :) Zobaczę, jakie wyniki będę osiągał po pewnym czasie na standardowej matówce i jeżeli się nie poprawią to zastanowię się nad wymianą.
 

Vukotich  Dołączył: 23 Maj 2009
Cytat
Ale przy bardzo małej głębi ostrości przy przekadrowaniu często to co było ostre staje się nieostre (i na odwrót :) ). Mam ten problem gdy korzystam z potwierdzenia ostrości przy centralnym punkcie AF.


Fakt niezaprzeczalny.

A co do wielkości mikrorastra - ten ze 122ki po doszlifowaniu zajmuje mi 2/3 wizjera, wiec nie ma z tym większych trudności :)
Nie posiadam drugiego aparatu w domu, ale jak będę u kumpla, to postaram się robić jakieś zdjęcia, albo nagrac filmik pokazujący tą matówkę.
 
dr_Fell  Dołączył: 30 Sie 2008
Vukotich napisał/a:

A co do wielkości mikrorastra - ten ze 122ki po doszlifowaniu zajmuje mi 2/3 wizjera, wiec nie ma z tym większych trudności :)

Taka wielkosc to juz faktycznie sporo i znacznie ogranicza czestosc i zakres ewentualnych przekadrowan. Faktycznie duża różnica w stosunku centralnego punktu AF.

Vukotich napisał/a:

Nie posiadam drugiego aparatu w domu, ale jak będę u kumpla, to postaram się robić jakieś zdjęcia, albo nagrac filmik pokazujący tą matówkę.


Bardzo jestem ciekawy, fajnie by było jakby Ci się udało.
 

michal5150  Dołączył: 17 Sie 2007
 

Vukotich  Dołączył: 23 Maj 2009
No ba, że czytali - to on zainspirował mnie do transplantacji matówki. No i Twój post o Zenku 122 przeważył :)
 
WaldekW  Dołączył: 28 Paź 2007
Vukotich, czy należy opiłować matówkę z Zenita 122 symetrycznie by klin po przełożeniu do K10 był na środku?
 

Vukotich  Dołączył: 23 Maj 2009
Nie. trzeba zrobić tak jak w temacie, do którego link zapodał nade mną Michał.
Różnica polega tylko na tym, ze w kadyszce "przesunięcie" w pianie jest na moje oko o 1/3 - 1/2 mniejsze niż pokazuje to obrazek.

[ Dodano: 2009-06-20, 23:47 ]
W sumie to należy się nieco konkretniejsze wyjaśnienie. Kiedy doszlifowałem tak, zeby potwierdzenie AF był pośrodku klina, czyli centralnie, to mimo wszelkich moich starań przy wskazaniu matówki (pokrycie klina i mikroraster) że jest złapana ostrość fotki były nieostre. Kiedy doszlifowałem tak, zeby klin był odrobinkę poniżej punkty centralnego (przesuniecie dosłownie o milimetr) czerwona krateczka zapala się w górnej części klinu, ale wskazania matówki zgadzają się z faktycznymi.
Mam nadzieję, że dość zrozumiale wyszedł ten post, bo już trochę zmęczony jestem i różne babole mogę popełniać.
Pozdr
 
WaldekW  Dołączył: 28 Paź 2007
Dzięki Vukotich.
 

jack  Dołączył: 25 Mar 2007
Vukotich,
Z Twojego opisu, moim zdaniem wynika, że masz przesunięty /e punkty AF względem wizjera. Inna K10D może wymagać innego przesunięcia, albo przesunięcie nie będzie w ogóle potrzebne.
 

szopen  Dołączył: 20 Maj 2007
jack napisał/a:
Inna K10D może wymagać innego przesunięcia, albo przesunięcie nie będzie w ogóle potrzebne.

Najlepiej "przyłożyć" oryginalną matówkę i zobaczyć gdzie wypadają na niej punkty. Inna sprawa to przesunięcie fizycznych punktów AF względem oznaczeń...
 
leszek2c  Dołączył: 16 Wrz 2006
matowka do IstDs - wymiary
Witam, czy ktos z Was może wymieniał matówkę w itsDs-ie? mam taką z manuala z klinem i sie zastanaiwam czy da sie dopasowac? i czy warto....
Moze ktos ma wyjeta orginalna i moglby zmierzyć +/- i podac 3 glowne wymiary?
pzdr
Leszek
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
 
FURIA  Dołączył: 16 Kwi 2009
czy będzie ktoś może zamawiał matówkę do kadyszki?
chętnie bym się dołączył z zamówieniem.
 

JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
FURIA, interesuje cię chińczyk czy coś lepszego ?
 
mas7odon  Dołączył: 01 Lut 2009
Jack, ja bym chciał zamówić do k10d, taką wyższych lotów- najlepiej najlepszą :D
 

JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
mas7odon, najlepsza/najdrosza KatzEye to 800PLN :shock:
 

mac_27  Dołączył: 09 Sty 2008
a podstawowa KatzEye wyniosła mnie dokładnie 405 PLN z wysyłką. Dostarczona w równy tydzień do dnia zamówienia.
 
Charli1902  Dołączył: 19 Maj 2008
Bardzo marze o matówce 'z klinem", do manualnego ostrzenia...
Teraz już zrozumiałem, że aby zadowolić "audytorium" na Digarcie, to zdjęcie MUSI być ostre!!
ok
Trza to mieć i tyle.. dlatego niebawem TO kupie! Będzie w końcu OSTRO i "bez szumu" :-)

Pozdrawiam normalnych....

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach