pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
tanie filtry dla amatora
proste pytanie: czy wogóle warto się zastanawiać nad kupnem?
http://www.jabbafoto.pl/o...-4-na-55mm.html
w zasadzie interesuje mnie polar i ND8 - markowe (hoya czy b+w) kosztują przeszło 100 za sztuke a tu za 100 dostane jeszcze skylight i +4 dioptrie :shock:

PS
zastanawiam się nad średnicą 55 i dokupieniem przejściówki 52>55 - w rokkorze mam 55 i możnaby przyoszczędzić...
 

TomaSzSz  Dołączył: 05 Lip 2007
pyciar, Hej, Mam filtry Hoya, King i inny na rożne średnice jakby co to PW.
 

pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
skoro masz tego kinga to się pochwal czy bardzo widać różnice? może w szybkości AF? moze jakieś niepożadane refleksy/zniekształcenia? może łatwiej go zarysować niż ta hoye? bo jak nie widać różnicy to wiesz :mrgreen:
 

Myron  Dołączył: 21 Cze 2007
Mam 2 Kingi (polar + UV), kupione do kompakta jakieś 5 lat temu, ale gwintem pasujące również do kita, więc czasem ich używam. W przypadku UV żadnych różnic nie zauważyłem, względem tego co bez filtra. Czyli jako osłona obiektywu moim zdaniem nadaje się.
Polar raczej robi swoje, czyli zwiększa nasycenie barw, nadaje ciemniejszy kolor niebu, eliminuje odbicia na szkle, wodzie, ale porównując np. do HAMY mam wrażenie, że odrobinę słabiej polaryzuje. Co nie znaczy że jest bezużyteczny.

Poza tym nie wiem czy to są te same Kingi - ja mam w srebrnych oprawkach...

Uważam, że lepiej mieć takie jak wcale nie mieć.

Nie wiem jak będzie wyglądać ND8 Kinga, ale mam jeden taki z "niefirmowych" (MASSA) i jest nelikatnie mówiąc słaby. Nie dość, że zmienia kolory, to jeszcze powoduje sporą utratę ostrości. I o ile z Kingów jestem dość zadowolony, to już z MASSY - nie.
 

charfa  Dołączył: 03 Maj 2009
Na optycznych zrobili testy filtrów UV i polarów. UV Kinga wypadł kiepsko, polar przeciętnie. Sam sobie kupiłem tego polara, bo był najtańszy a przyzwoity i sprawuje się nieźle, choć nie mam porównania z innymi. Trzeba tylko brać pod uwagę, że kiepskie marki mają gorszą kontrolę jakości i rozrzut jakościowy jest większy, więc komuś mógł się trafić lepszy egzemplarz, a komuś gorszy.
 

pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
testom na opacznych wierzę w 50% ale jak dostane przelew z pracy to poleci zamówienie na ten zestaw kinga :) 4 szkiełka + pokrowiec za 100,- myślę że jest ok...
 

sledzik  Dołączył: 26 Cze 2008
mam polara kinga 52mm... mam porównanie z fox-em 55mm i powiem że king... pożera około 1/3uv (fox troszkę więcej pochłąnia), ale af działa cacy i... dość słabo polaryzuje (np na monitorze lcd widać wyraźnie, że nie jest idealnie czarny, a na FOXie jest)
 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
pyciar, szkoda na takie filtry kasy. To już lepiej kupić jeden porządny polar za te pieniądze. Najlepszy stosunek jakości do ceny mają filtry Sunpak DHG, to odpowiedniki filtrów Marumi DHG, bardzo dobrych filtrów.
 

Kosmo  Dołączył: 11 Mar 2008
szkoda spitolić sobie foty kijowym filtrem, jak robisz dobrym aparatem, imho
 

pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
Kosmo napisał/a:
jak robisz dobrym aparatem
k-m + kit to dobry aparat? a jak robię gorszym? :evilsmile:
myślę że sprawa wygląda jak z cyfrówkami - pokażę 3 fotki i nikt nie odgadnie która z jakiej puszki wyszła... podobnie: pokarzę 3 fotki i nikt nie odgadnie jakiej firmy filtr był na szkle; zauważy natomiast gdyby jedna z fotek była robione bez filtra :-)
wady filtrów pojawiają się w specyficznych i dość ekstremalnych warynkach...
 

Kosmo  Dołączył: 11 Mar 2008
pyciar napisał/a:
a jak robię gorszym? :evilsmile:

to po co używać filtra? raw i gimp wystarczy... :-)

[ Dodano: 2009-07-23, 14:15 ]
ale masz rację, jak potrzebujesz jakości na www (700px na dłuższym boku), to bym się nie przejmował

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach