sushe  Dołączył: 27 Mar 2008
opiszon napisał/a:
sushe, do korpusów na literkę P też są teleobiektywy ;-)

wiem 8-)

jak pisałem swojego posta to w Twoim był tylko link :-P
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
sushe napisał/a:
jak pisałem swojego posta to w Twoim był tylko link :-P

:-P to taka zmyłka strategiczna ;-)
 

fotopentax  Dołączył: 05 Wrz 2006
Tatry z Krakowa
Tatry z Krakowa fotografowane sprzętem na P.

Tatry z Krakowa

Pozdrawiam . Sławek
 

DrEwNiAK  Dołączył: 29 Sty 2008
Tak to Tatry z Zakopanego widać, a nie z Krakowa. Tele jest fajne!

 
krakowiak79  Dołączył: 04 Lut 2009
opiszon napisał/a:
sushe, do korpusów na literkę P też są teleobiektywy ;-)


Wszystkie zdjęcia w tej galerii: www.krakow4u.pl/Tatry-z-Krakowa.html robiłem Nikonem D80, częściowo z uniwersalnym 18-200mm, ale dokładnie to nad którym się zastanawiacie zrobiłem 10 kwietnia 2008 Sigma 135-400 mm na statywie - no i oczywiste jest to, że Tatry nie wydają się na żywo być "za wawelem" na wyciągnięcie ręki - po prostu są grzebyczkiem postrzępionym na horyzoncie, 400mm w cyfrowym aparacie to jakieś 600mm według analogowej nomenklatury (o ile się nie mylę, bo ostatni aparat z filmem to była Smena 8m w zeszłym wieku ;-) a więc następuje optyczne skrócenie perspektywy...

i czasami, muszę przyznać, zdumiewa mnie totalna niewiara ludzi w moje zdjęcia z Tatrami... ja rozumiem, że ktoś kto nie ma związków na co dzień a aparatem, może tego nie wiedzieć, ale ktoś kto założył sobie kiedyś 200 mm, a już na pewno 400 mm i fotografował chociażby przyuliczne lampy rozstawione co 50 metrów w jednej linii to MUSIAŁ ZAUWAŻYĆ że wydaje się jakby jedna była za drugą, to samo dotyczy koszów na śmieci, ludzi w parku, i wawelu i Tatr też.

A wszystkich nie-krakusów uprzejmie informuję, że średnio raz w miesiącu wieje halny, a jeśli halny wieje dobrze, to między Krakowem a Gerlachem nie ma ani jednej chmurki i można porobić naprawdę fajne zdjęcia. Problem dotyczy tylko wyboru odpowiedniej pory dnia, światła i jeszcze znalezienia takiego miejsca, żeby na pierwszym planie był też jakiś fajny krakowski zabytek.
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
krakowiak79 napisał/a:
i czasami, muszę przyznać, zdumiewa mnie totalna niewiara ludzi w moje zdjęcia z Tatrami...

Dokładnie!
:-)

Czy mozna wiedzieć jak daleko znajdowałeś się od kościoła Mariackiego?
Tak z ciekawości :-)
 

DrEwNiAK  Dołączył: 29 Sty 2008
Wiara jest! Przecież tele tak zmienia nawet sigma 70-300 :lol:
 

fotopentax  Dołączył: 05 Wrz 2006
mygosia napisał/a:
krakowiak79 napisał/a:

Czy mozna wiedzieć jak daleko znajdowałeś się od kościoła Mariackiego?
Tak z ciekawości :-)


Wygląda na to że fotki były strzelone z Ratusza z Rynku Głównego bo ze strażnicy Kościoła Mariackiego raczej nie.

Pozdrawiam . Sławek
 
j+  Dołączył: 01 Sty 2008
mygosia napisał/a:


Czy mozna wiedzieć jak daleko znajdowałeś się od kościoła Mariackiego?

to takie z wieżyczkami na zdjęciach to Wawel jest (aka łołelkastel), ale ciii :-)

No chyba, że rzeczywiście chodziło o odległość od Mariackiego, w takim razie będzie z pińćset metrów ;-)
*puf*

 

PiotrR  Dołączył: 03 Maj 2006
To z wieżyczkami to tak raczej katedra jest nie kastel (choć una się tam znajduje).

edit: A co do odległości (dla mygosi): na zdjęciach z katedrą masz po lewej stronie na bliższym planie czarną kopułę (z białym murem). To Kolegiata św. Anny - jakieś 800 m. od katedry (wg. Google Earth). Z kolei po prawej stronie dwie szpiczaste wieżyczki - moim zdaniem kościół Karmelitów - ponad kilometr od katedry. A autor zdjęcia musiał być jeszcze dalej. :mrgreen:

Zresztą jeśli znamy ogniskową obiektywu i rozmiary matrycy oraz długość katedry, to przy założeniu, że zdjęcie nie było cropowane, można w przybliżeniu (bo niestety katedra nie jest idealnie prostopadle do linii fotografujący-katedra) policzyć odległość. Mnie wyszło nieco ponad 2 km., ale dawno nie miałem do czynienia z trygonometrią, więc mogłem się gdzieś walnąć.

 
krakowiak79  Dołączył: 04 Lut 2009
Przyznam się szczerze, że nie zrozumiałem pytania z Mariackim, na większości zdjęć widać północną elewację Zamku Królewskiego i Katedrę, zdjęcie było robione z miejsca, które nie ma nic wspólnego ani z Rynkiem Głównym, ani kościołem Mariackim :)
 

PiotrR  Dołączył: 03 Maj 2006
Tak więc, jeśli nie poknociłem nic w obliczeniach, to mi wychodzi, że zdjęcie jest zrobione z okolic budynku Energoprojektu. Albo może właśnie z tego budynku... Jest wysoki, nadawałby się, oba kościoły, o których pisałem, są na linii.

edit: Chyba, że katedra jest kilka metrów krótsza niż pierwotnie przyjąłem. Wtedy fotografujący musiałby być bliżej - w kamienicy na rogu Łobzowskiej i św. Teresy.

 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
Tak w temacie zdjęć miast:
http://matb.ovh.org/index.php?showimage=74

Przed tą ramką (na środku trawnika) jest taki kamień - płytka - postumencik niewysoki (może 3 cm z trawy wyrasta). Na nim krzyżyk. Jak się na nim stanie i wyceluje dobrze w tą ramkę to akurat przy ogniskowej 28mm (na filmie tym 135) kadr idealnie wpisuje się w tę ramkę ;-)
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
j+ napisał/a:
to takie z wieżyczkami na zdjęciach to Wawel jest

O wtopa!

Właśnie o to mi chodzi - chciałam sobie uzmysłowić kąt widzenia ;-)
I odległość: obserwator/aparat - katedra W. - Tatry.
 

Bruinen  Dołączył: 03 Sty 2008
matb, 3 kadry w jednym, ładnie :)
 
j+  Dołączył: 01 Sty 2008
Bruinen napisał/a:
O wtopa!

:-D

ale w sumie to się jeszcze łapie, gorzej z tłumaczeniem. Tak czy inaczej, ech - życie ;-)
*puf*


Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach