daśko  Dołączył: 15 Mar 2010
Basso napisał/a:
A takie coś: Instrukcja obsługi strona 149 => Robienie zdjęć w trybie przechwytywania ostrości.

No widzisz, instrukcja tez może pomóc w ostrzeniu.
 
Basso  Dołączył: 22 Gru 2011
daśko napisał/a:
Basso napisał/a:
A takie coś: Instrukcja obsługi strona 149 => Robienie zdjęć w trybie przechwytywania ostrości.

No widzisz, instrukcja tez może pomóc w ostrzeniu.


No właśnie, zatem nie trzeba nogami ostrzyć :)
 
daśko  Dołączył: 15 Mar 2010
jorge.martinez napisał/a:
Basso, nie śmieć w wątku. Przenieś się do swojego wątku w pierwszych krokach.
 
diegotm  Dołączył: 17 Lut 2011
Mam pytanie, czy ten samyang miał kilka wersji? Tzn mam na myśli, czy od kiedy został wprowadzony na rynek był jakoś ulepszany, czy to co można kupić teraz to dokładnie to samo co było na początku produkcji.
Pytam bo zastanawiam się nad zakupem tego obiektywu w OleOle. Cena jest tam sporo niższa ale nie chcę się natknąć na jakąś przestarzałą wersję.
 

tobiasz  Dołączył: 03 Maj 2011
diegotm, miałem 2 wersje tego obiektywu - Samyanga i Falcona. Różniły się pierścieniem przesłon. W Samyangu pierścień chodzi płynnie i ustawiasz dowolną wartość a w Falconie można ustawić tylko 'typowe' wartości (1.4, 1.8, 2.0 itd). Wydaje mi się, że ma to znaczenie tylko w szczególnych sytuacjach podczas filmowania. Poza tym chyba nie ma różnic.
 

gebi  Dołączył: 05 Maj 2006
tobiasz, o ile dobrze pamietam, to Samyang miał wersję dedykowaną do filmowania i taką zapewne miałeś z bezstopniową przysłoną, była też wersja ze skokowymi wartościami, oraz wersja bez pozycji "A" na pierścieniu przysłon.
 

tobiasz  Dołączył: 03 Maj 2011
gebi, być może tak było. W każdym razie oba miały pozycję "A" i optycznie chyba się nie różnią więc śmiało bym brał.
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
na samym początku można było chyba kupić wersję w pełni manualną - tzn bez styków a co za tym idzie pozycji A na pierścieniu przysłon - ale mogę się mylić
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
opiszon napisał/a:
mogę się mylić
I mylisz się, jako że chyba jeden z pierwszych miałem Samyanga i styki i poz.A posiadał od zawsze.(str. 17 tego samego wątku )
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
tak, wiem że od początku miał styki, ale coś mi się kołacze, że w tzw międzyczasie jakiś sklep miał wersję bez styków :?:

o, tu znalazłem trop http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=26057
 

ZbyszekB  Dołączył: 27 Wrz 2010
opiszon napisał/a:
tak, wiem że od początku miał styki, ale coś mi się kołacze, że w tzw międzyczasie jakiś sklep miał wersję bez styków :?:
Tak, do Pentaxa były dwie wersje ze stykami i bez styków.

diegotm napisał/a:
Mam pytanie, czy ten samyang miał kilka wersji? Tzn mam na myśli, czy od kiedy został wprowadzony na rynek był jakoś ulepszany, czy to co można kupić teraz to dokładnie to samo co było na początku produkcji.
Pytam bo zastanawiam się nad zakupem tego obiektywu w OleOle. Cena jest tam sporo niższa ale nie chcę się natknąć na jakąś przestarzałą wersję.
A może chcesz kupić używkę w stanie niemal sklepowym? Mam taki obiektyw i zrobiłem nim niewiele zdjęć. Trochę się napaliłem na portrety ale niestety nie idzie mi to więc rozważam sprzedaż tego obiektywu. Jakby co pisz na PW. :-)
 
diegotm  Dołączył: 17 Lut 2011
jako świeżo upieczony posiadacz Falcona 85 mam kilka pytań do posiadaczy. Czy u was też podczas kręcenia pierścieniem ostrości słychać odgłosy? trudno je opisać, po prostu jakby odgłos tarcia, ale nie taki dramatyczny. Trochę przypomina odgłos jaki wydają z siebie zoomy podczas zmiany odniskowej. Opór przy obrocie pierścienia jest jednolity i średni - np mój Jupiter kręci się ciężej. Jest jeszcze jedna rzecz, która mnie dziwi. Jeśli przekręcę pierścień ostrości do końca na najkrótszą odl. ostrzenia, i przyłożę odrobinę większą siłę, to mogę przekręcić go jeszcze o ok 20stopni poza skalę.
Czy są powody do niepokoju?

Obiektyw sam w sobie miodny, na 1.4 ostrzejszy chyba od tamrona 17-50, z trafianiem na matówce z klinem też nie jest najgorzej:)
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
diegotm napisał/a:
Czy u was też podczas kręcenia pierścieniem ostrości słychać odgłosy? trudno je opisać, po prostu jakby odgłos tarcia, ale nie taki dramatyczny.


Tak. Wyrobi się.

diegotm napisał/a:
Czy są powody do niepokoju?

Muszę to sprawdzić w swoim.

W przypadku jakichkolwiek powodów niepokoju lepiej wymienić szkło na inny model, skoro masz gwarancję.
 

nemo  Dołączył: 21 Wrz 2007
U mnie bezdźwięcznie się kręci i nie da się poza skalę.
 
diegotm  Dołączył: 17 Lut 2011
nie mam gwarancji. Szkło używane, tyle że podobno głównie leżało w szafie. Cóż po prostu nie będę kręcił poza skalę i może się nic nie rozwali.
 

fis  Dołączył: 16 Lut 2011
opiszon napisał/a:
tak, wiem że od początku miał styki, ale coś mi się kołacze, że w tzw międzyczasie jakiś sklep miał wersję bez styków :?:

o, tu znalazłem trop http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=26057


Chyba to są te dwie wersje:


 

Makler  Dołączył: 09 Mar 2009
Nawet pięć :-)
Pod Canona, Nikona (na drugim zdjęciu), Sony, Pentaxa (na pierwszym) i Samsunga NX. No i jeszcze chyba jest wersja bez klikającej przysłony, do filmowania.
Te zdjęcia są pod innym kontem, przy innym świetle i zapewne innym obiektywem oraz z innej odległości zrobione, ale to to samo szkło.
 
darkduch  Dołączył: 29 Cze 2008
Makler, nawet więcej bo dla Pentaksa najpierw było bez "A" a potem je dodali :-P
 

Makler  Dołączył: 09 Mar 2009
Fakt, kiedyś coś o tym czytałem, ale myślę że to raczej stara sprawa i w sklepach ich niema co najwyżej na rynku wtórnym.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
darkduch napisał/a:
najpierw było bez "A" a potem je dodali
Makler napisał/a:
kiedyś coś o tym czytałem,
Wszyscy coś słyszeli, czytali, tylko nikt takiego obiektywu nie widział. Od początku miały styki i pozycję A, a to że ktoś wystawił na allegro szkło z bagnetem Pentaksa, załączając zdjęcie obiektywu z bagnetem Nikona, nie jest żadnym dowodem.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach