kar79  Dołączył: 19 Kwi 2012
Sorry, bo to może jest trochę off temat, ale szukałem czegoś na ten konkretny temat i nie specjalnie znalazłem. Chodzi mi o to, że chciałem kupić s 85, ale komentarze są takie, że bez zmiany matówki będzie ciężko, to pomyślałem, że przecież jest to sławetne przechwytywanie ostrości w pentaxie i ze wystarczy założyć obiektyw, kręcić pierścieniem i bach jest zdjęcia, używam k 5 z tam 28 - 75 i niestety nie mogę tego sprawdzić, bo na obiektywie nie ma przełącznika. Czy ktoś używa tego samyanga właśnie z tą opcją przechwytywania ostrości? dzięki i pozdrawiam
 

Wichura  Dołączył: 22 Lip 2010
Przy tak małej głębi ostrości jaka jest w samyangu przechwytywanie ostrości może nie dać oczekiwanych rezulatów. Potwierdzenie ostrości posiada pewien zakres tolerancji i nie jest tak dokładne jak wymaga tego obiektyw z tak papierową głębią. Myślę, że dużo lepiej sprawdzi się w tym wypadku ostrzenie przy pomocy liveview.
 
diegotm  Dołączył: 17 Lut 2011
jako użytkownik samyanga zrobiłem nim całkiem sporo zdjęć, na pełnej dziurze, dodatkowo o tematyce portretowej, i mogę z całą odpowiedzialnością powiedzieć że na pułapce ostrości nie podziałasz. Przyczyna jest prosta - kiedy naostrzysz, aparat potrzebuje chwilki żeby potwierdzić ostrość, i przez ten czas zdążysz "przejechać" pierścieniem za daleko. Natomiast jeśli już masz matówkę, to potwierdzenie ostrości bardzo ci się przyda, bo będzie się świetnie uzupełniać z klinem matówki. Jeśli masz k-5, to możesz nawet spróbować ze zwykłą matówką, tam jest całkiem jasny wizjer. A wymiana matówki to nic strasznego - jest cały wątek o tym w dziale złota rączka, w skrócie - kupujesz starego analoga, wypruwasz z niego matówkę, docinasz i montujesz. Nie jest to wcale tak strasznie trudne, nie potrzeba wyrafinowanych narzędzi, a koszt jest znikomy. W moim wypadku było to 25zł za aparat z bardzo dobrą matówką.
Skuteczność z matówką z klinem jest całkiem dobra, mając do dyspozycji te trzy narzędzia, tj matówkę, potwierdzenie ostrości i life view po odrobinie treningu osiągniesz bardzo dobre wyniki.
 
kar79  Dołączył: 19 Kwi 2012
Dzięki za pomoc, czyli jednak chyba nic z tego nie będzie, próbowałem z tamronem, wiem że to nie to samo, ale jak ustawiałem ostrość na potwierdzenie ostrości, to było nie ostro, ostro było jak ustawiałem na oko, do life view jakoś nie mogę się przyzwyczaić,
 

Motyl  Dołączył: 05 Paź 2010
[quote="kar79" do life view jakoś nie mogę się przyzwyczaić,[/quote]
Możesz dokupić lcd viewfinder, całkiem dobrze się spisuje przy LV, zwłaszcza w nowszych puszkach, które mają dużą rozdzielczość lcd
 
diegotm  Dołączył: 17 Lut 2011
Tamron nie nadaje się do takich porównań bo ma 1. bardzo mały skok pierścienia - 90st kontra 270st samyanga, 2. pierścień chodzi bardzo lekko, a w samyangu - opór jest solidny, więc i precyzja lepsza. Jeśli szukasz portretówki, to nic lepszego nie znajdziesz. Warto nawet pomimo tych mankamentów. Ale jeśli do czego innego niż portret, to nie polecałbym.
 

MAX581  Dołączył: 18 Mar 2010
Z S85/1,4 często korzystam z potwierdzenia ostrości - ale zwykle kręcę powoli gdy widzę że obrazek ostry się robi, no i pod tę funkcję zrobiłem regulację AF. Tak że nie mam zbytnich rozbieżności między tym co widzę a potwierdzeniem.
Musisz po prostu odpowiednio wyregulować aparat a przede wszystkim nauczyć się używać pułapki i pracy z obiektywem manualnym. Przy odrobinie wprawy - powinieneś być zadowolony z rezultatów.
 
kar79  Dołączył: 19 Kwi 2012
Dzięki za radę, ale co znaczy odpowiednio wyregulować aparat? chodzi na przykład o dioptrie w wizjerze? Wróciłeś mi zainteresowanie tym obiektywem, dzięki
 

MAX581  Dołączył: 18 Mar 2010
Chodzi o zrobienie mikroregulacji AF dla wszystkich manuali na podstawie tego obiektywu.
Oczywiście zasada jest jedna - zawsze kręcić tak samo jak przy ustawianiu do regulacji.
Zależy jaki aparat masz i resztę optyki - choć zasadniczo nawet "debug mode" bym zrobił (jeśli mikroregulacji twój aparat nie ma), bo jak będzie prawidłowo ostrzył przy 1,4 to ciemniejsze AF też powinny. Ale to trzeba by sprawdzić - bo różne kaprysy obiektywy mają. W piątek sprawdzałem te nową 50-tkę 1,8 i porównywałem z DA55/1,4 SDM - każdy obiektyw miał inną ostrość. A miałem w łapce kilka szkieł.
 
kar79  Dołączył: 19 Kwi 2012
Używam k - 5, ale jak do manuala robić mikroregulację? czy to nie jest tak, że jak sobie wyostrzysz tak będziesz miał, to znaczy jeśli ostro w wizjerze , to ostro potem na zdjęciu?

kurczę ten samyang by się przydał, robiłem wczoraj zdjęcia z koncertu, było raczej ciemnawo, światło takie pokojowe i mój tamron nie dawał rady, iso 3200 i to ledwo starczało, może zamiast tego samyanga lepiej dokupić lampę do tego k - 5 i tamrona 28 -75?
 

k33l  Dołączył: 20 Lut 2010
Samyang da Ci lepsze światło ale przy tym zmniejszy Ci się GO i nie obejmiesz ostrością planu, przymkniesz to światła braknie tak samo jak w Tamronie, zastanów się nad lampą IMHO.
 

MAX581  Dołączył: 18 Mar 2010
Jeślina wizjerze i na zdjęciu ostro - to mikroregulacji nie ma co robić . Chyba że pułapka ostrości i potwierdzenie z tym co na matówce się nie zgadzają...
Koncert z lampą? No nie wiem... chyba że z radiem i statywem.
 
tomak1986  Dołączył: 21 Cze 2012
Pozostaje podbić ISO. Na koncerty rzadko kiedy nadaje się światło 1.4 ze względu na bardzo małe depth-of-field. Do tego Samyang jest manualny. No cóż, można, ale nie wiem czy jest większy sen. Zresztą 85mm na zdjęcia z publiczności będzie za krótkie, a z fosy za długie. Jak już chcesz te 1.4 to chyba lepiej się zainteresować Sigmą 30mm. Może i nie jest tak znakomite optycznie jak Samyang, ale co z tej jakości skoro ostrość skoro będzie będzie ona np. na mikrofonie, a nie na twarzy artysty. Co do lamp to jeżeli jest się fotografem zespołu i kapela zgadza się na takie coś to mozna, ale najlepiej byłoby ustawić co najmniej 2-3 lampy i wyzwalać je radiowo. Ja na Twoim miejscu zostałbym przy tym, co mam. Naprawdę, jeśli światło jest beznadziejne to nawet F1.4 nie pomoże. :)
 

MAX581  Dołączył: 18 Mar 2010
Mnie się 1,4 sprawdzało i na koncertach - choć przyznam że do 2 przymykałem . Ale nowa 50-tka 1,8 jest naprawdę fajna nawet na pełnej dziurze - też było by dobrym wyjściem. Dużo zależy od tego gdzie możesz być - bo jak z widowni - to może być trochę krótko. Poza tym - K-5 daje radę na wyższych czułościach. Ważne żeby dobrze kompensację naświetleń ustawić, nawet trochę niedoświetlenia może być, to czas ekspozycji się skróci, a w RAW-ie spokojnie podciągniesz, no i przepałów nie będzie - co ważne , bo trudno się ich pozbyć później , a czasem wcale. A mała głębia ostrości nie musi przeszkadzać, byle ją dobrze "ulokować". No a przysłona 2 to zawsze 1EV mniej niż 2,8...
 
kar79  Dołączył: 19 Kwi 2012
Myślałem o 50, ale już ten tamron na 75 to było za krótko, tym bardziej taka 50. Od kupna tego samyanga powstrzymuję mnie tylko trudność z tym ostrzeniem.
 
tomak1986  Dołączył: 21 Cze 2012
Pozostaje zbierać na 70-200 F2.8. Wprawdzie używany kosztuje 2 razy tyle (Tamron ), co nowy Samyang, ale przynajmniej będziesz miał w miarę uniwersalny obiektyw. Ten Samyang jest fajny, ale raczej do sesji, gdzie ma się czas na ostrzenie manualne.
 
kar79  Dołączył: 19 Kwi 2012
O tym tamronie, też już myślałem, ale taka kasa jest poza moim zasięgiem, chyba się trzeba zatrzymać, jestem tylko amatorem
 

MAX581  Dołączył: 18 Mar 2010
Szukaj używek... Czasem się zdarzają w przyzwoitych pieniądzach od innego amatora nie od handlarza.
 

pipeman  Dołączył: 03 Cze 2010
Mam i polecam, minus to waga. Ale jak się popstryka to aż cieszy. Mowa o zakresoe 150-200mm bardzo ładnie mu to wychodzi. Jeżeli cel nie jest za bardzo odległy, to bokeh ładny się wygeneruje. W zeszłym roku testowałem 90/2.8 i 70-200/2.8 ładniejsze obrazki zoom wypluwał. Kolorki łapie lepsze, no i na większych ogniskowych całkiem przyjemny.
Używki za 2k idą ...
 

triger  Dołączył: 23 Lut 2009
Pytanko do właścicieli tegoż szkła - czy u was też coś lata w środku przy przechylaniu szkła do przodu i do tyłu?

Ciut mnie ten objaw niepokoi w stałce bez AF'u...

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach