FraZa  Dołączył: 25 Kwi 2006
wiem, dlatego jeszcze sporo do zrobienia w tym temacie
btw - wielkość matrycy K 10 i Dl-a jest taka sama?

czekam z niecierpliwością na zdjęcia tych samych obiektów, przy tym samym świetle, tym samym obiektywem , przy tym samym iso z K10 D i DL-a
Wtedy będzie można wreszcie porównać na ile pentax się posunął w jakości obrazu, bo to mnie najbardziej interesuje
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
FraZa napisał/a:
btw - wielkość matrycy K 10 i Dl-a jest taka sama?

Jezeli chodzi o wymiary, to tak. 23.5mm x 15.7mm
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
FraZa, tak - generalnie APS jest standardem w DLSRach (i dlatego obiektywy 50mm to juz nie standard, ale krotkie tele; zas nowym standardem jest zoom 18-50). Jezeli ktos potrzebuje wiecej (czulosci, dynamiki i rozdzielczosci jednoczesnie) to bierze sredni format (co dla DSLR oznacza zazwyczaj 4x wieksza powierzchnie niz APS, 36x48mm). Format 24x36mm w DSLR to taki nie pies, ni wydra - nie ma tej jakosci co MF, obiektywy z formatu 35mm traca sporo na krawedziach ze wzgledu na telecentrycznosc, i aparaty sa duuzo drozsze od APS. Oczywiscie, obecnie cyfrowy MF jest drooogi i dlatego Canony "full format" maja swoje miejsce na rynku, ale Pentax szykuje sie do mocnego uderzenia tutaj. A Pentax ma system obiektywow MF, swoja pozycje na rynku MF i, jak widac, doskonale zna sie na DSLR to ... :mrgreen:

I jeszcze dla wyjasnienia dlaczego te Canony "full frame" i wszystkie MF sa drogie. Po pierwsze oczywiscie to jest wszystko sprzet "high margin" czyli dla malej garstki zawodowcow i sprzedawany z duzym zyskiem dla producenta, a po drogie produkcja duzych matryc jest strasznie droga ze wzgledu na geometrycznie rosnace koszty (mozesz sobie wyliczyc rachunkiem prawdopodobienstwa jak rosnie % odpadow wraz ze wzrostem powierzchni jednego ukladu).
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Gdzieś wyczytałem (jakieś zaprzyjaźnione forum?), że koszt wytworzenia matrycy APSC to ok. 50 dolców, zaś koszt matrycy pełnoklatkowej, to ok 300 dolców.
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
Michu, "pelnoklatkowej" czyli 24x36mm? Jak pisalem, format 35mm praktycznie nie istnieje w DSLR, jego koszt produkcji mozna tylko zgadywac (chyba ze Canon gdzies to opublikowal). Ale oczywiscie, mozemy zgadywac - ja np. zgaduje ze koszt matrycy 36x48mm jest gdzies pomiedzy $300 i $1000.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Stawiałbym na owe 300 dolców plus komplikacje produkcyjne.
Być może ruszy się w tym temacie na wiosnę (Podobno Sony ma zaoferować nową Alfę z 20MPxl FF).
 

FraZa  Dołączył: 25 Kwi 2006
Niedługo Chińczycy zrobią pewnie pełną klatkę za 20 $ :)
Ciekawy jestem nowej Sigmy, nowego Foveona wrzucą, może będzie mniej szumieć, bawiłem się 10-tką, zacny sprzęt, świetne kolory
 
zigger  Dołączył: 08 Lis 2006
Zastanawiam sie, ze skoro tytul tego watku brzmi "K10D w porownaniu z konkurencja", to moze warto byloby wrzucic tu zwyczajne, porownawcze foty. Oczywiscie istnieja juz porownania do tego czy innego modelu konkurencji, jedne mniej inne bardziej profesjonalne. Jest juz jednak pewna grupa ludzi (chociazby wypowiadajaca sie na tym forum), ktorzy sa posiadaczami nowych kadyszek, zas Ci ludzie maja znajomych, ktorzy sa wlascilcielami Nikonow i Canonow (z ktorymi oczywiscie K10D mozna porownac). Zrobienie zdjec tych samych motywow w jednakowych warunkach jest juz tylko kwestia dogadania sie co do miejsca i czasu. Czy warto sie o to pokusic i czy w ogole jest to mozliwe? :-P
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Ja mogę wrzucić porównawcze foty z DLa i aparatu Aosta 2000.
 
zigger  Dołączył: 08 Lis 2006
Michu, choc piszac konkurenca mialem na mysli innych "wykonawcow" ;-) , to mysle, ze takie porownanie tez bedzie ciekawe
 

starymada  Dołączył: 09 Lis 2006
Bronek napisał/a:
generalnie APS jest standardem w DLSRach (i dlatego obiektywy 50mm to juz nie standard, ale krotkie tele; zas nowym standardem jest zoom 18-50).


[b]Bronek
- mam nadzieje, ze nie pisales tego na powaznie, bo jesli tak to zapomniales o podstawach :)
A przeciez cyfrowa rewolucja nie spowodowala ze stare prawdy przestaly obowiazywac ...

Dla przypomnienia:
obiektyw standardowy = obiektyw o stalej ogniskowej rownej przekatnej klatki negatywu

pozdr,

[ Dodano: 2006-12-04, 12:15 ]
czyli dla APSa wychodzi jakies 28mm
 

PiotrR  Dołączył: 03 Maj 2006
Cytat
Dla przypomnienia:
obiektyw standardowy = obiektyw o stalej ogniskowej rownej przekatnej klatki negatywu


A właściwie to dlaczego?
 

JSW  Dołączył: 20 Lip 2006
Obserwujac rynek sadze, ze Bronek ma racje, ustalmy najpierw co to jest : "Standard, wspólnie ustalone kryterium, które określa powszechne, zwykle najbardziej pożądane cechy czegoś, np. wytwarzanego przedmiotu (np. standardem jest, że każdy współcześnie wytwarzany telewizor wyświetla kolory)... Standard to czasem także podstawowa, najprostsza wersja produktu". Standardy sie zmieniaja. Czyz nie jest tym dzisiaj 18-55mm?
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
starymada, KTÓREGO negatywu? Bo wiesz, jest kilka rozmiarow ...

[ Dodano: 2006-12-04, 14:50 ]
acha, i jestem jak najbardziej powazny twierdzac ze 50mm to nie jest juz "standardowa" ogniskowa, wsrod aparatow z rozmiarem klatki (sensora) APS.
 

sylwiusz  Dołączył: 19 Kwi 2006
Michu napisał/a:
Stawiałbym na owe 300 dolców plus komplikacje produkcyjne.
Być może ruszy się w tym temacie na wiosnę (Podobno Sony ma zaoferować nową Alfę z 20MPxl FF).

No jesli to bedzie prawda, to utona. Nie dosc, ze z FF nie da sie zrobic stabilizacji matrycy, to jeszcze 20 MPix na FF bedzie oznaczalo szumy na poziomie APS-C 10 Mpix, czyli odpadlaby jedna z wiekszych przewag matrycy FF nad APS-C. Byloby to bezsensowne posuniecie.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Wiesz Sylwiusz. Z tą stabilizacją może być tak nie do końca. Przy ichnim SRze po prostu mogłaby być aktywna część matrycy (np tylko 14MPxl wówczas by się wyciągało ze środka) - w końcu nie cały czas człek używa szejkera. A czy takie bezsensowne posunięcie... Wiesz, ludzie lecą na lep megapikseli. I jeżeli Soniaczowi udałoby się zdeklaować pod tym względem Canona, to marketingowy sukces mógłby przyćmić racjonalne argumenty.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Ale do FF ze stabilizacją i 20 MPix to chyba Sony będzie woreczek z lodem dodawać.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Słyszałem coś o ciekłym azocie...
 

pjotrekm  Dołączył: 21 Lis 2006
Standard to przekatna klatki bo:

przy takiej ogniskowej, jest jak najmniej znieksztalcen oraz obraz jest najbardziej zblizony do takiego jak widzi czlowiek.

i tak dla formatu

24x36 standard to ok. 50mm (powinno byc 43mm)
6x6 - 80 mm
6x9 - 105 mm

Wiec standard to nie tylko umowa miedzy uzytkownikami.
 
Alek  Dołączył: 20 Kwi 2006
sylwiusz napisał/a:
Michu napisał/a:
Stawiałbym na owe 300 dolców plus komplikacje produkcyjne.
Być może ruszy się w tym temacie na wiosnę (Podobno Sony ma zaoferować nową Alfę z 20MPxl FF).

No jesli to bedzie prawda, to utona. Nie dosc, ze z FF nie da się zrobic stabilizacji matrycy, to jeszcze 20 MPix na FF bedzie oznaczalo szumy na poziomie APS-C 10 Mpix, czyli odpadlaby jedna z wiekszych przewag matrycy FF nad APS-C. Byloby to bezsensowne posuniecie.


Tak i nie, bo wiekszosc porownuje te szumy dla 1600 itd, ile razy mi to jest potrzebne nie robaic koncertow itd?W zasadzie 1%? Ale jaki wzrost rozdzielczosc! A szumy, i tak bedzie niezle dla ASA 800 ale masz 20M, wiec A3+ w 300dpi, do tego nowy Zeiss. A jednak wiekszosc ludzi na swiecie ma szkla FF i gdyby nie obecny problem z cena FF i spadkiem jakosci, wolalbym miec zachowane stare proporcje. Byloby niewesolo dla Pentaxa gdyby jednak APS byl chwilowa moda, zwroci uwage ze wszelkie szkla Zeissa manualne i AF sa FF, czy do Nikona czy do Sony, nowe konstrukcje, Canon tez w zasadzie pokazal L do FF...Dzis to jeszcze nie to, ale moze za kilka lat sie okazac ze jednak FF to jest to, o wiele wieskza rozdzielczosc itd. Stabilizacja nie jest az tak do konca funkcja ktora spowoduje ze dana firma ma asa w rekawe-patrz Minolta. Chyba ze tak czy owak Pentax przy dobrych cenach i tech za kilka lat wskoczy w FF. Pozyjemy zobaczymy.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach