tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Slava napisał/a:
Jednak powłoki Canona to nie SMC...
i dlatego boję się o d-xenony.
Slava napisał/a:
Robię w firmie scenicznej gdzie jestem wysokościowcem
No to wznosząc się nad ziemię powinieneś przyłożyć czasem do oka jakiś korpus słusznej marki i pokazać świat ... chciałem napisać z lotu ptaka, ale to jakoś dziwnie brzmi w tym kontekście-niech będzie z perspektywy żyrafy ;-)
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
Zeby zachowac oryginalny charakter watku ;-) wklejam porownanie z D80, znowu z forum DPreview
Cytat

I've had a K10D for three days and I've had a D80 for two months (also own a Nikon D2X and Sony Alpha A100).

I'm keeping the K10D and selling my D80 (as well as the Sony).


The K10D body feels noticeably more solidly constructed than the D80, and the Pentax's controls operate more smoothly to the touch. Both have excellent viewfinders with high brightness, contrast and magnification, but the Pentax seems a bit less cluttered visually. Pentax seems to have put a great deal of time and effort to producing a camera that "feels" well beyond of the price point. The D80, on the other hand, feels like it meets the price point.

The K10D has a number of really useful features that the D80 lacks, such as the excellent built in image stabilizer and sensor cleaning system. The Pentax is also weather and dust resistant (the D80 is not).

The K10D metering system has been very good so far. Nikon's matrix system (even in the simplified form found in the D80) used to be my standard, but the K10D doesn't appear to have anything to apologize for here.

I haven't had the opportunity yet to shoot a lot under a wide variety of conditions with the K10D, but preliminary results seem to show better tonal gradations and dynamic range than with the D80. As a reference point, the Nikon D2X used to be my best for smooth, nuanced tonal gradations, but my early impression is that the K10D actually beats it, and has a visually more extended dynamic range overall. The D2X looks a bit more compressed and flat than the K10D, so far. The D2X does seem to have a slightly more "pristine" quality to fine detail, with slightly less digital artifacting, but I need to shoot a lot more with the K10D to form a firm opinion in this regard.

The D80 has a shorter mirror blackout and seems to have slightly shorter shutter release lag (possibly a small advantage for capturing fast moving action).

Both cameras focus very quickly; the D80 is quieter when using the AF-S (ultrasonic) type lenses.

I personally find the D80's default color saturation setting to be too high, and trying to tame it by reducing this setting to -1 makes things look too dull to my eyes. Yes, the problem is alleviated by shooting RAW, but this should be an option, rather than necessity.

Contrary to some of the speculation on this thread, the Nikon 18-135 is remarkably sharp for a zoom, especially one with an extended range. It does suffer from above average geometric distortion, which may or may not be significant to you (it doesn't bother me at all for street shooting).

Nikon does have more zooms than Pentax, including some very expensive. large and heavy pro zooms that are among the best available. The Nikon 70-200 2.8, 28-70 2.8, and 17-35 2.8 are outstanding examples. Nikon's more recent consumer super zooms - the 18-200 and 18-135 - are actually amazingly good for the price and range of focal lengths. They cannot quite match the best zooms or primes for sharpness, but they get surprisingly close. They do exhibit more geometric distortion, more chromatic aberration, and they have significantly slower maximum apertures. The 18-200, in particular, is also softer in the corners.

Pentax has some of the best prime (single focal length) lenses available; their Limited Editions are among the best in the world for optical AND mechanical quality. The latter is increasingly forgotten in an era of modern plastics and looser tolerances. Pentax's "pancake" lens designs are extremely portable and inconspicious. I'm amazed at how good the 31mm 1.8 Pentax Ltd. (non-pancake) is on the K10D. So far, the 70 2.4 DA Ltd. (pancake) also seems like a top rank performer.

So, Nikon has a lot more current lenses, but which company has the lenses you actually need? You don't need 50 different lenses, you need a few that are a good match. Nikon doesn't have anything that matches the combination of optical and mechanical excellence, and portability, of the Pentax Limited primes, particularly in focal lengths and apertures that I personally find to be most useful. On the other hand, Nikon has an almost bewildering array of zooms that Pentax cannot come close to.

Which one to get? Well, if you can, try both cameras. There's a lot more to buying a camera than a specification sheet (where Pentax has a clear lead). Only you can tell which one feels better in your hands and becomes more transparent in use.

Also, only you can say what YOUR specific priorities are, given your preferences for subjects and settings. This will guide your choice of lenses. Our shooting needs and preferences may well differ significantly.

I do believe it's fair to say that Pentax hit a home run with the K10D; it's a remarkable camera by any measure, and even more so at the price point. Pentax engineers put a lot of heart and soul into this camera.

Hope this helps a little and have a happy Thanksgiving.

Tony
 

PiotrB.  Dołączył: 19 Kwi 2006
Jesli na moje wyczucie czasowe, jesli AF w "Kadyszce" jest super szybki w stosunku do DS-a, to ktos, kto tak stwierdzil, musial miec chyba uszkodzony DS. Jak pisalem w innym watku, AF "Kadyszka"- AF "DS" roznica 10-15 % szybkosci.
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
PiotrB., jeszcze jakies 2 tyg (kurna.... cos te dostawy do UK zupelnie nawalily) i porownam K10D do DS od siebie. Moze moj DS jest uszkodzony, chociaz widzialem wiele opinii na temat powolnosci AF w DS. No, wiadomo jest jeszcze kwestia szkla ktorym sie ocenia AF - moj 31 Ltd jest powolny bo ma dluga helikoide (czy jak to lepiej powiedziec ... potrzebny jest duzy obrot).

No nic, poczekam jeszcze troche i wtedy napisze cos od siebie.
 

emigrant  Dołączył: 20 Wrz 2006
Bronek napisał/a:
bo ma dluga helikoide (czy jak to lepiej powiedziec


W uproszczeniu: spiralkę :mrgreen:

A po męsku zapewne: długi wysuw ;-) ...


tubusa.
 

PiotrB.  Dołączył: 19 Kwi 2006
Tak jak napisalem, to jest moja ocena wyczucia czasu, mialem przyjemnosc "macac" Kadyszke w towarzystwie mojego DS-a. I tak jak napisalem, pan z Pentaksa, potwierdzil ze AF w kadyszce jest szybszy, ale niewiele. Czekam na info od Pentaxa, podalem im swoj mail. Chyba byli troche zaskoczeni moim pytaniem, na temat roznicy szybkosci AF, miedzy tymi aparatami. Jak bede wiedzial, to dam znac.
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
PiotrB., jak juz nawiazesz kontakt to spytaj o to "polowanie" czy "poprawianie" - po zlapaniu ostrosci obiektyw jeszcze przez chwile sie wacha do-przodu-do-tylu , blokujac spust migawki. Chyba ze u Ciebie czegos takiego nie ma?
 

djack  Dołączył: 22 Kwi 2006
tref napisał/a:
dlatego boję się o d-xenony.

Wiem, że na oko to chłop w szpitalu umarł, ale dzisiaj w MM przypatrzyłem się obu 18-55 w K100D i GX-1S. W obu powłoki wyglądają identycznie.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Djack, trzeba było trochę zeskrobać z jednego i drugiego i np porównać piracką metodą na smakę lub kupić w tymże MM najtańszy mikroskop za 34.99PLN i przeprowadzić profesjonalne badania.
 
pxm  Dołączył: 17 Paź 2006
Michu napisał/a:
Djack, trzeba było trochę zeskrobać z jednego i drugiego i np porównać piracką metodą na smakę lub kupić w tymże MM najtańszy mikroskop za 34.99PLN i przeprowadzić profesjonalne badania.


heheheh...dobre :lol:
 

Marek Wyszomirski  Dołączył: 18 Kwi 2006
Mam wrażenie, że te Xenony to w fabryce Pentaxa powstają i jedyne różnice to kolor paska i napisy na obudowie i pudełku...
 

PiotrR  Dołączył: 03 Maj 2006
Niewykluczone, ale, jak wiadomo, w fabrykach Pentaxa potrafią zrobić szkła bez SMC.
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
PiotrR napisał/a:
w fabrykach Pentaxa potrafią zrobić szkła bez SMC
W fabrykach Pentaksa potrafią wszystko, tylko czasem to trwa dłużej niż rynek by tego oczekiwał. Ciekaw jestem jak to jest z tymi powłokami. A może faktycznie xenony mają SMC (bo np. taniej było puścić jedną, ciągłą taśmą napylanie niż ją przezbrajać)-czyli koszty produkcji mniejsze (paradoks), a nie chwalą się żeby nie zaniżać sprzedaży oryginalnych (sygnowanych P) szkieł. Nie znam cen, jeśli będą takie same dla P i S-K to także można różnie wnioskować, niekoniecznie tak, że wszystkie mają SMC.
 

djack  Dołączył: 22 Kwi 2006
Michu napisał/a:
kupić w tymże MM najtańszy mikroskop za 34.99PLN

Zawsze póżniej można go przerobić do eksperymentów a la Alkos.

[ Dodano: 2006-11-29, 19:25 ]
tref napisał/a:
Nie znam cen, jeśli będą takie same dla P i S-K to także można różnie wnioskować, niekoniecznie tak, że wszystkie mają SMC.

W tej gablotce, którą oglądałem ceny nie różnią się aż tak drastycznie. Nie pamiętam dokładnie, ale tak mniej więcej +- stówa, dwie stówy, coś koło tego (obok siebie stały K100D, 1L i 1S +kity). Jak będę w najbliższym czasie w pobliżu MM to sprawdzę.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
djack napisał/a:
Zawsze póżniej można go przerobić, do eksperymentów, a la Alkos.


Bedzie ciezko, ja ani troche nie przypominam mikroskopu :-P :-P
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
alkos napisał/a:
Bedzie ciezko, ja ani troche nie przypominam mikroskopu

czy ja wiem? tak patrząc na Twojego avatara to jakieś obiektyw Ci z oka wystaje, więc może jak się Ci zaglądnie do ucha to zobaczy sie jakiś obraz :-P :-B
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
mam te różowe kwiatki - szukałem w złym miejscu :oops: Tutaj jest wszystko I specjalnie dla was skopiowałem z tego wątku zdjęcie : pomniejszona całość, crop z kadyszki i i crop z deesa

Przyjrzyjcie się uważnie, jeden crop przy drugim.

[ Dodano: 2006-11-29, 22:15 ]
Acha, te zdjęcia są bez redukcji szumów. Żadnej.

[ Dodano: 2006-11-29, 22:27 ]
Te same zdjęcia są tu http://www.pbase.com/carpents/k10_tests , a więcej jest tu http://www.pbase.com/carpents/k10_samples

[ Dodano: 2006-11-29, 22:45 ]
Acha, trzeba oglądać na dobrym monitorze. Na moim laptopie wydawało się że to róż, a one są czerwone :oops: I do tego dołożył mi posteryzację :evil: No ale wreszcie obejrzałem na lepszym, domowym LCD i ... :mrgreen:
 

gebi  Dołączył: 05 Maj 2006
Czyli jednak DS zachowuje się lepiej w kwestii szumów na tych samych czułościach. Lejesz miód na moje serce, bo nie mogę sobie pozwolić teraz na zakup nowego korpusu :mrgreen: (zwłaszcza przy polskich cenach).
Z drugiej strony ISO100 K10D jest jednak troszkę gładsze niż ISO200 na DS, czyli w rezultacie przy dobrym świetle można zrobić mniej zaszumione zdjęcie :-)
Pytanie tylko jak robiony był ten test? Czy zdjęcie z K10D jest przeskalowane w celu zmniejszenie rozdzielczości?
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
gebi, - mma podobne wnioski.....troche dziwnie jest na 400ASA
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Prócz szumów - wybitnie ładniejszych (nie chodzi tylko o intensywność ale i strukturę) w DSie, zwróćiłem uwagę na oddanie kolorów. W Kadyszce mam wrażenie, że jest gorzej. Ale z drugiej strony może to być spowodowane innym ustawieniem aparatu/przedmiotu/źródła światła.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach