Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
starymada, nie odpowiedziales na pytanie. Pytalem o rozmiar. Moze po kolei:
Bronek napisał/a:

generalnie APS jest standardem w DLSRach (i dlatego obiektywy 50mm to juz nie standard, ale krotkie tele; zas nowym standardem jest zoom 18-50).

starymada napisał/a:

Bronek - mam nadzieje, ze nie pisales tego na powaznie, bo jesli tak to zapomniales o podstawach :)
obiektyw standardowy = obiektyw o stalej ogniskowej rownej przekatnej klatki negatywu

Bronek napisał/a:

KTÓREGO negatywu? Bo wiesz, jest kilka rozmiarow ...

... zamierzasz odpowiedziec na to pytanie? Ja wlasne slowa (ktore cytuje powyzej) napisalem najzupelniej powaznie. Tam gdzie standardowym rozmiarem przekatnej klatki nie jest 50mm, ani 43mm, obiektyw 50mm tez nie jest standardowy.
 

starymada  Dołączył: 09 Lis 2006
Bronek, czytaj uwaznie prosze:

[ Dodano: 2006-12-04, 12:15 ]
czyli dla APSa wychodzi jakies 28mm

dla malego obrazka 43mm, a dla innych tyle ile napisal strone wczesniej pjotrekm
Listy wszystkich nie ma sensu podawac, przeciez z twierdzenia pitagorasa latwo sobie przekatna policzyc :)

Wiesz przeciez iz chodzi mi o fakt, ze Z DEFINICJI obiektyw standardowy to obiektyw o STALEJ ogniskowej. A Ty tymczasem w poscie, do ktorego mialem uwage napisales ze "nowym standardem jest ZOOM"
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
starymada napisał/a:
Wiesz przeciez iz chodzi mi o fakt, ze Z DEFINICJI obiektyw standardowy to obiektyw o STALEJ ogniskowej. A Ty tymczasem w poscie, do ktorego mialem uwage napisales ze "nowym standardem jest ZOOM"


aaa, to mogles od razu o tym pisac ze chodzi Ci o tego zooma. A czy ten standardowy obiektyw jest z autofocusem czy bez ;-) ?

A juz bardziej serio : ty o koniu, ja o krowie. Ty piszesz o standardowej ogniskowej, ja o standardowym obiektywie.
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Sformułowanie "standardowy obiektyw" kiedyś jednoznacznie odnosiło się do obiektywu ok. 50 mm dla małego obrazka, dla innych ogniskowych - jak wyzej podano.

Obecnie "standardowy obiektyw" raczej oznacza najcześciej sprzedawany w zwyklym/normalnym/typowym/standardowym zestawie. I raczej oznacza zoom niż stałoogniskowca. Standardowy zoom ;-) ma wobec tego mniej więcej 28-70 mm w analogu (albo coś koło tego, np. 28-80, albo 35-80, albo....), a obecnie w cyfrze 18-50, rzadziej (ale ciekawiej IMO) 18-75.
 

starymada  Dołączył: 09 Lis 2006
okej, okej nie ma o co kruszyc kopii

ja pod wzgledem fotografi jestem w pewnym sensie fundamentalista / formalista, przeszedlem dosc mocna szkole na studium w ZPAF-ie, gdzie uszanowanie dla klasycznych zasad jest jedna z wazniejszych rzeczy.

Moj generalny przekaz mial uwidocznic tylko to, iz w dobie niesamowicie szybkiego rozwoju (wymuszonego nadwyzka podazy globalnej produktow i bardzo duza konkurencja) nie powinnismy zapominac o fundamentach fotografii, ktore uksztaltowaly sie w XIX wieku.

Oczywiscie z checia i wielka uwaga czytam na forum Wasze rozprawy o technicznych zawilosciach cyfrakow, takie zycie, trzeba starac sie nadazac za nowinkami :-D
no i mam nadzieje ze juz niedlugo bede sie mogl podzielic z Wami fotkami z k10 ...
 

jerryjola  Dołączył: 09 Gru 2006
witam

od niedawna śledzę forum miłośników Pentaxa.
Jest to mój I post i mam jednocześnie zapytanie - mam taki sprzęt jak w podpisie. Zastanawiam się nad kaDyszką (ewentualnie samsungiem GX-10), mam trochę szkieł od analogowego Pentaxa.
Jak do tej pory korzystałem z Olka i jestem w miarę zadowolony, ale pojawiła się okazja wykorzystać stare, dobre szkła od Pentaxa. Wiadomo:matryca jednak większa i jest też system czyszczenia matrycy. Jest on też nowy.
Co do szumów: i tak w zasadzie nie wykorzystuję więcej niż 400 ISO, więc dla mnie nie jest to sprawa ważna.
Pytanie: czy będzie to wyraźna różnica, jak się przesiądę na kaDyszke z Olka (notabene bardzo fajnego, ale w porównaniu z Pentaxem, ale ma ciemniejszy o niebo całe, wizjer)
I kolejne - jak sądzicie, czy warto interesować się kuzynem k10, czyli Samsungiem GX-10? Kupowałbym tylko samo body (skoro aparaty te są kompatybilne z obiektywami wstecz, a tych trochę mam, choćby z Z70 czy ME Super).
Poza tym, fajne to forum... tylko innym polecać poziom rozmów na nim
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
Cytat
czy warto interesować się kuzynem k10, czyli Samsungiem GX-10?


jerryjola oczywiście warto, pomimo wcześniejszych zapowiedzi różnic, to te same aparaty w innych obudowach.
Natomiast na Twoim miejscu poczekałbym jakieś pół roku, żeby ceny K10D/GX-10 znormalniały.
 

emigrant  Dołączył: 20 Wrz 2006
jerryjola Witaj na Forum
Poszukaj postów użytkowników muminek i davnes - oni przesiedli się z E300 na K100D - mniejszego brata kadyszki. Może to Ci pomoże w wyborze.
 
martini  Dołączył: 20 Lis 2006
Pentagram napisał/a:
oczywiście warto, pomimo wcześniejszych zapowiedzi różnic, to te same aparaty w innych obudowach.

samsung ma programy tematyczne a k10 ich nie ma
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
martini, miał w jakiś starych materiałach ale chyba się z tego wycofali.

[ Dodano: 2006-12-09, 23:56 ]
najważniejsza różnica to kosmetyka, również w oprogramowaniu (menu itd. wygląda inaczej).
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
martini pokaż mi te programy tematyczne, bo chcę uwierzyć, że śnię :>
 

Marek Wyszomirski  Dołączył: 18 Kwi 2006
Potwierdzam, że w pierwszych informacjach o GX-10 była informacja że w odróżnieniu od K10D ma mieć programy tematyczne. Pamiętam nawet zdjęcie z pokrętłem trybów pracy zawierającym zamiast nowych trybów Pentaxa programy tematyczne. Wygląda jednak na to, że zmienili koncepcję i jedyną różnicą między K10D a GX-10 jest obudowa.
 
Asus Dołączył: 20 Wrz 2006
Wychodzi na to, że jednak zmienili koncepcję.

http://www.fotal.pl/artyk...j_doc12785.html

Ciekawe jak sprawuje się serwis Samsunga w Polsce?
Może jest lepszy od Apollo...

[ Dodano: 2006-12-10, 09:51 ]
Marek Wyszomirski Mam pytanie.
Jak z ostrzeniem w Twoim egzemplarzu?
Czy też są problemy z FF/FB?
 

jerryjola  Dołączył: 09 Gru 2006
dziękuje za odpowiedzi.
I tak najpierw musiałbym sprzedać Olka z osprzętem (najwcześniej na wiosnę),
do tego czasu ceny znormalnieją (mam nadzieję).
To, czy samsung ma programy tematyczne, czy nie, to bez różnicy, bo w zasadzie mam wciaż stare nawyki z analogów i sam sobie wszystko robię w manualu. A różnica paru stówek coś znaczy
 

davnes  Dołączył: 18 Lis 2006
witaj!! w poscie o k100 na którejś z ostatnich stron opisałem dokładnie moje wrazenia i spostrzeżenia odnosnie róznic w olku e300 a k100d poczytaj , dodam tylko ze k100 in minus tego aparatu (nie wiem jak w k10 czy samsungu) to automatyczny WB -katastrofa.reszta tak jak opisałem.

o znalazłem strona 13
http://manufactura.home.p...r=asc&start=300
 
Asus Dołączył: 20 Wrz 2006
Czytam i porównuję GX-10/K10D i wychodzi na to, że GX-10 nie ma pryzmatu tylko pentapryzmat (czyli układ luster). Stąd być może ta różnica w cenie....
 

Marek Wyszomirski  Dołączył: 18 Kwi 2006
Asus - jesteś pewien, że nie ma pryzmatu? Bo po raz pierwszy spotykam się z taką informacją.
 
Asus Dołączył: 20 Wrz 2006
Pewny nie jestem, bo nie wiem czy są to wiarygodne informacje.

Pentapryzmat :
http://www.agito.pl/categ...=&prid=0&1=n614
http://www.fotoexpert.pl/...SUNG-GX-10-BODY
Informacje o pentapryzmacie widziałem w wielu miejscach.
Na stronie polskiej Samsunga jest jednak pryzmat.
http://www.samsung-foto.p...d=187&Itemid=80


Czyli jak właściwie jest?

[ Dodano: 2006-12-10, 11:37 ]
...ale na samym koncu informacji Samsung pisze "Jasny, pentapryzmatyczny wizjer o powiększeniu 0.95x i aż 95% polu krycia"
 
alxand  Dołączył: 26 Maj 2006
Wysłany: Dzisiaj 11:00 Temat postu:

--------------------------------------------------------------------------------

Czytam i porównuję GX-10/K10D i wychodzi na to, że GX-10 nie ma pryzmatu tylko pentapryzmat (czyli układ luster). Stąd być może ta różnica w cenie....


"pentaprism" znaczy w j. polskim pryzmat pentagonalny. Pryzmat pentagonalny zastąpić można układem luster które w j. angielskim noszą nazwę "pentamirror"
pozdrawiam
 

Marek Wyszomirski  Dołączył: 18 Kwi 2006
Też mi się wydaje, że nieporozumienie wynika z pomyłki w tłumaczeniu.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach