Asus Dołączył: 20 Wrz 2006
W polskich publikacjach tłumaczono pentamirror jako pentapryzmat.
 
alxand  Dołączył: 26 Maj 2006
Penta-mirror zastosowano ostatnio np. w K100d. Jednak już K10d oraz samsung gx10 posiadają penta-prism, czyli pryzmat pentagonalny.

pozdrawiam
 

Marek Wyszomirski  Dołączył: 18 Kwi 2006
I źle tłumaczono. Jak pisał Alxand - pentaprism to pryzmat pentagonalny, pentamirror - to układ luster zastępujący pryzmat.
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
asus - pentapryzmat to jest pryzmat z pięcioma bokami. Lustra nazywają się pentamirror.
 
Asus Dołączył: 20 Wrz 2006
OK. Przyjmuję do wiadomości.
No to chyba GX-10 też ma pryzmat.
 

Marek Wyszomirski  Dołączył: 18 Kwi 2006
Prawdopodobnie ma.
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Na pewno ma.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Prawdopodobnie na pewno ma.
 

jerryjola  Dołączył: 09 Gru 2006
i znów kolejne pytanie do użytkowników cyfrowych pentaxów - gdzie i jak moge sprawdzić, czy moje obiektywy będa pasować do kaDyszki. Czy na bank (szwajcarski) jest pewne, że wszystkie wstecz, czy jednak należy podchodzic do tych informacji z ostrożnością
Np. mam coś takiego (jeden z wielu) - o ile dobrze napisałem:
PENTAX SMC FA ZOOM 28-80m f 3,5-5,6 AF
jak na początek do body mi wystarczy (a mam jeszcze stare, manualne, z baaardzo dużą jasnością, i mam duży zoom z dużą jasnością)
i jeszcze jedno, nie doczytałem, czy ten pentax pracuje z lampami na tzw. gorącej stopce?
 

Marek Wyszomirski  Dołączył: 18 Kwi 2006
Będzie działał z SMC-FA 28-80. Z lampami z gorącą stopką też działa, ale nie wykrywa lampy - zatem musisz manualnie ustawić czas ekspozycji. Nie wiem też jak wysokie napięcie na stykach lampy jest bezpieczne dla K10D - testowałem z Soligorem 42AS który ma poniżej 5V.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Jerryjola, szkło będzie działać. Problemem może być jedynie to, czy obiektyw ów będzie w stanie oddać możliwości 10MPxl matrycy.
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Marek Wyszomirski napisał/a:
Nie wiem też jak wysokie napięcie na stykach lampy jest bezpieczne dla K10D - testowałem z Soligorem 42AS który ma poniżej 5V.
tutaj coś jest o Pentaxach.
Flash with the Pentax dSLRs
 

jerryjola  Dołączył: 09 Gru 2006
Michu napisał/a:
Jerryjola, szkło będzie działać. Problemem może być jedynie to, czy obiektyw ów będzie w stanie oddać możliwości 10MPxl matrycy.


pewnie do końca nie, ale na początek wystarczy, zresztą mam manulanego Pentaxa 1:1.4 50 mm, tak że nie będzie źle (jeżeli będzie pasować)
Do tej pory, jak używałem PENTAX SMC FA ZOOM 28-80m z Pentaxem Z70, to nie narzekałem. Na olku e 300 też robię szkłem z dziurą 1:3,5 i czasami brakuje, ale jakoś daje sobie radę

Dzięki za wszytkie informacje. No to nie pozostaje mi nic innego, jak wystawić Olka z osprzętem na sprzedaż.....
ch....ra, zachorowałem na kaDyszkę!
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
Marek Wyszomirski napisał/a:
testowałem z Soligorem 42AS który ma poniżej 5V

a czy ta lampka to jest to samo co 42D?? porównując zdjęcia wygląda tam samo. Jeśli tak to: alleluja :mrgreen: bo mam właśnie 42d i tak sie troszke bałem ją podpinać do DLa .. kiedys sie odwazylem i na szczescie deel nie wybuchl, ale nie bylem pewien, wiec nie uzywalem więcej .. szkoda tylko, ze deel nie ma TTLa, bo ta lampka z SuperProgramem tak ladnie blyskala :roll:
 

jerryjola  Dołączył: 09 Gru 2006
a jak z tym 22 bitowym przetwornikiem GX-10 - nie mogę znaleźć dobrego opisu tego aparatu, a na naszych stronach niewiele pisze, a jak pisze, to różnie i dziwnie (np-12bitowe RAW-y)

a Olek już wystawiony do sprzedaży...
 

Marek Wyszomirski  Dołączył: 18 Kwi 2006
Nie znam Soligora 42D. Być może różnił się tym, ze mial dedykację do któregoś systemu (42AS to wersja bez dedykacji). Zmierz napięcie na stopce przy naładowanej lampie - jeśli nie przekracza 5V to w/g mnie możesz spokojnie podłączać. Jeśli więcej - to nie wiem - nigdzie nie znalazłem specyfikacji jakie napięcie dopuszcza Pentax w cyfrowych lustrzankach.

[ Dodano: 2006-12-10, 21:44 ]
Ano właśnie - doczytałem pzred chwilą, że Soligor 42D współdziałał z Super Programem w trybie TTL - potwierdza to moje podejrzenie, że jest to lampa z dedykacją.
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
Marek Wyszomirski napisał/a:
Ano właśnie - doczytałem pzred chwilą, że Soligor 42D współdziałał z Super Programem w trybie TTL - potwierdza to moje podejrzenie, że jest to lampa z dedykacją.

tak, tak - ma wymienną stopke. Czyli może to oznaczać, że mimo, że to (prawdopodobnie) bardzo podobna lampa to jednak może mieć inne napięcie na stopce? A czy fakt, że zrobiłem kilka zdjęć z tą lampą nie wystarczałoby żeby stwierdzić czy jest ok? :roll: bo właśnie nie byłem pewien i dlatego nie robiłem. No ale nic to, w sumie mierniki takie drogie nie są, a i zawsze sie mogą do czegoś przydać oprócz tego
 

Marek Wyszomirski  Dołączył: 18 Kwi 2006
42AS też miał wymienną - tyle, że miałem do niego tylko stopkę bez dedykacji i nie wiem, czy istniały z dedykacją. Przy lampie dedykowanej spodziewam się, że napięcie będzie bezpieczne, ale na wszelki wypadek lepiej się upewnić.
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
jerryjola napisał/a:
a jak z tym 22 bitowym przetwornikiem GX-10


dokładnie tak samo jak w k10d
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
jerryjola napisał/a:
pewnie do końca nie, ale na początek wystarczy, zresztą mam manulanego Pentaxa 1:1.4 50 mm, tak że nie będzie źle (jeżeli będzie pasować)

Zacny masz obisktyw. Będzie działał, ale jeżeli nie ma pozycji A na przesłonie to w ustawieniach aparatu musisz włączyć współpracę z takim rodzajem obiektywów. I ustawianie ekspozycji będzie odrobinę trudniejsze niż na obiektywach A albo FA - trzeba będzie dodatkowo wcisnąć zielony przycisk, żeby aparat przymknął przesłonę i zmierzył ekspozycję. Pamiętaj o cropie 1.5. Co do drugiego pytania, o 22-bitowe przetwarzanie jest na drodze z sensora do procesora, i tam aparat sporo robi z obrazem -- pierwsze wrażenia jakie czytałem to spora dynamika i bardzo dobre kolory. Ten 12bitowy RAW to nie gołe dane z matrycy, ale dane "zoptymalizowane" pod ustawiony WB (niespodzianka) i dynamikę obrazu.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach