Hakro  Dołączył: 25 Gru 2007
Pentax SMC-A 28mm 2.8


mały test dla ciekawskich i dla potomności, która potrzebowałaby informacji nt. jakości tanich stałek firm niezależnych :-)

krótko o samym obiektywie - Koboron MC 28mm 2.8 Macro, kupiony za ~70,-
mechanicznie:
- posiada styk do komunikacji z body (pozycja A na pierścieniu przysłon)
- ma więcej metalu w sobie niż SMC-A 28mm 2.8 Pentaxa, ale mechanicznie ma dwie małe wady:
1 - żeby odkręcić obiektyw od korpusu trzeba "wyskoczyć" z pozycji A, inaczej obiektyw nie daje się wykręcić do końca
2 - pierścień ostrzenia chodzi (jak dla mnie) zbyt ciężko, wiele ciężej od serii M Pentaxa. nie wiem czy tak jest w każdym egzemplarzu - mam tylko jeden taki i możliwe, że to jego osobista wada - podobnie jak z Heliosami :-)

optycznie:
- może ostrzyć minimalnie bliżej obiektu. Pentax od 35cm, Koboron od 25cm (1:6)
- ma jakieś powłoki antyrefleksyjne, ale nie miałem okazji sprawdzić ich pod słońce. mimo wszystko jest wyraźnie mniej kontrastowy niż odpowiednik Pentaxa więc raczej za ich jakością to nie przemawia, dodatkowo zauważalne jest łatwiejsze wkradanie się przepałów do zdjęcia. w miejscu, gdzie Pentax jeszcze odtwarza cokolwiek (delikatny kolor, cienie, zarysy), Koboron totalnie przepala te obszary
- obiektyw Pentaxa ma ciut cieplejszy zafarb zdjęć, jak dla mnie całkiem przyjemny :-)
- jest mniej ostry, praktycznie niezależnie od ustawionej przysłony - SMC-A na każdej działce go wyprzedza, co myślę że da się zauważyć na kilku przykładach (po kliknięciu większe, lewa: Pentax, prawa: Koboron)

F2.8


F4.0


F8.0


różnice w ostrości chyba najlepiej widać na symbolu zegarka
niżej pełne kadry, dla oceny bokehu czy czego tam byście chcieli :-) góra Pentax, dół Koboron

F2.8



F4.0



F8.0



w sieci znalazłem jeszcze o nim tyle, że producentem jest Kobori Seisakusho i był (jest?) to najtańszy obiektyw 28mm w Japonii w okolicach 1980r.
występuje też pod nazwą Tefnon, jest to ten sam obiektyw



budową optyczną podobno jest mocno zbliżony do odpowiednika Cosiny, ale kosztował (kosztuje?) wiele mniej.

chyba wszystko. pozdrawiam :-)

 

volender  Dołączył: 15 Wrz 2008
Leczysz moje nie najlepsze samopoczucie po wywaleniu kupy kasy na SMC A 28/2.8 ;-)

ps. Między szotami na f/2.8 przekręciłeś gałkę zegarka :mrgreen:
 

Hakro  Dołączył: 25 Gru 2007
ona sama się przekręca chyba, co minutę :-D nie wyczajam tego zegarka, mama go przytachała :-P
 
Szyms  Dołączył: 06 Lut 2008
Daj jeszcze sample z Nikisza :-D
 

Hakro  Dołączył: 25 Gru 2007
Koboron:

F2.8



F8.0



Pentax:

F4.0



wszystkie zdjęcia z tego posta to RAW ze standardowym wyostrzaniem (dla JPEGów prosto z puszki pewnie pozycja +1 dla Sharpness)
 

PiotruśP  Dołączył: 09 Sty 2007
Ostrość porównywalna, a jak praca pod światło?
 

volender  Dołączył: 15 Wrz 2008
PiotruśP napisał/a:
Ostrość porównywalna

No jak dla mnie pentax wyraźnie ostrzejszy :-P .
Zakładając oczywiście prawidłowe ustawienie ostrości.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach