Kapar  Dołączył: 29 Sty 2008
Praktica PB
Hej, jest możliwość (a jeśli tak, to jak) przypięcia obiektywów z Praktiki B100 (Bagnet PB) do Pentaxów? Niby jedna literka różnicy, a jednak nie pasuje ;-)
 

Boha  Dołączył: 09 Paź 2007
Witam.
Jeżeli chodzi wyłącznie o możliwość wpięcia obiektywu w body, wystarczy spiłować, zeszlifować, wyfrezować , zebrać na tokarce minimalnie te 3 „łopatki” na bagnecie (ja szlifowałem na szlifierce taśmowej i działa ale łatwo przeszlifować więc najlepiej szukać tokarza) . Bez tego zabiegu obiektyw da się włożyć w body ale nie ma możliwości przekręcenia go z racji nieco mniejszej odległości pomiędzy „lopatkami” bagnetu a dolną częścią obiektywu.
Wybacz moje nazewnictwo poszczególnych elementów ale nie jestem fachowcem.
Idąc dalej... Popychacz przysłony też nie będzie działał bo jest nieco krótszy od popychacza właściwego (ten wystający ajzol). Jeżeli posiadasz jakiś szrot to wystarczy je podmienić choć ja robię to drogą przystosowania starego
Na koniec problem nieskończoności którego powodem jest inna odległość pomiędzy optyką a matrycą w body (ok. 1mm). Ten problem w niektórych przypadkach mi nie przeszkadza jak np. w Prakticar 4/300 ostrzenie jest do ok. 30m a dalej już się nie da bez dalszych przeróbek.
W pozostałych obiektywach 1.8/50 2.8/55 2.8/135 3.5/135 i zoomach 2.7-3.5/35-70 przeszkadza to już na tyle że można robić wyłącznie ciasne portrety więc i postanowiłem to zmienić. Polega to na przesunięciu w ślimacznicy optyki (cofnięcie względem matrycy, zbliżenie do niej). Na 2.7-3.5/35-70 nie miałem odwagi więc porostu go skróciłem szlifując pod bagnetem. Efekty jak dla mnie są zadawalające choć zapewne profesjonalizmu wykonania w tym niewiele.
Na koniec rysunek na szybko zrobiony co może ułatwi zrozumieć powyższy nieład;-)



Pozdrawiam- Mikołaj
 

Kapar  Dołączył: 29 Sty 2008
Boha, ŁOŁ :shock:

Dzięki! :-B :-B :-B Postaram się spróbować, zobaczymy czy mi się uda ;)
 

Boha  Dołączył: 09 Paź 2007
Życzę powodzenia i dodam że przy okazji rozbebeszenia warto przesmarować ślimacznicę jeżeli oczywiście jest taka potrzeba.
 

Kapar  Dołączył: 29 Sty 2008
Em... Chyba jednak nie bedę się za to zabierał. Niech sprzęt leży w spokoju i czeka na lepsze czasy
 
Drigon  Dołączył: 23 Maj 2009
Przepraszam, że odgrzewam stary temat ale:
Jestem w posiadaniu tego obiektywu, chciałem dogiąć tą blaszkę i przy zdejmowaniu jednej części oberwał mi się biały kabel.
Jeżeli ktoś mógłby mi opisać gdzie go przylutować albo dać zdjęcia gdzie jest przylutowany.
I jeszcze jakiś patent opisać na przybliżenie optyki o ten 1mm.
 

Boha  Dołączył: 09 Paź 2007
Drigon napisał/a:
chciałem dogiąć tą blaszkę.


Rozumiem że chodzi o popychacz a jeżeli tak to do tego zabiegu wykręć go bo narobisz sobie…
Napisz jaki dokładnie masz obiektyw i jeżeli chcesz go poślubić na zawsze z body Pentax to nie przejmuj się żadnymi kabelkami bo są wtedy bezużyteczne.
 
Drigon  Dołączył: 23 Maj 2009
Ok rozumiem, czyli styki są nie potrzebne.
Mam pentaxa k200d.
A ten obiektyw to pentacon 28mm 2.8 MC mocowanie prakticar PB.
Kupiłem okazjonalnie za 5PLN :)
Obiektyw w środku czysty ale pierścień ostrości trochę czasami ciężko chodzi.
Więc jak przybliżyć optykę? Popychacz przesłony już dogięty, a bagnet idize w pon an tokarkę do zakładu pracy mojej mamy.
 

Boha  Dołączył: 09 Paź 2007
Niestety nie miałem do czynienia z 28/2.8 ale zasada raczej jest ta sama.
 
Drigon  Dołączył: 23 Maj 2009
Dobrze ale jak przesunąć tą optykę, jakiś patent?
 

Boha  Dołączył: 09 Paź 2007
W odniesieniu do Pentacon 2.8/135 wyglda to tak:
Po wykręceniu optyki i bagnetu na nieskończoności wygląda to tak:


Musi wyglądać tak


Wykręcamy prowadnicę (jest tylko 1 szt)



Następnie wykręcamy ślimacznicę? :mrgreen: I przesuwamy o 1 „ząbek” w kierunku jak pokazuje strzałka na obrazku. Przesunięcie o 2 spowoduje że po zamontowaniu pierścienia przysłony z bagnetem będzie blokował jego wysunięcie do nieskończoności.Często nie jest to łatwe więc gdy się pogubimy z fabrycznym położeniem to wtedy bawimy się aż trafimy we właściwy (w tym przypadku należy wcześniej ustawić pierścień na nieskończoność.


Jeżeli jesteśmy już na tym etapie a jest potrzeba, warto usunąć stary smar często z zawartością piachu i innych śmieci a zastąpić go nowym.
Jak wcześniej wspomniałem nie miałem nigdy 2.8/28 więc powyższe może nie mieć w jego przypadku zastosowania.
 
ygrecki  Dołączył: 06 Wrz 2009
hmm wlasnie dorwalem taki obiektyw - ale jak odkrecic te wszystkie pierscienie (od strony zlacza bagnetowego)? jakies specjalne narzedzia trzeba czy starcza precyzyjne i male srubokrety i takie tam?
 
ygrecki  Dołączył: 06 Wrz 2009
Obiektyw manualny ale na bagnet - problem
Witam
Znalazlem jakis taki obiektyw Prakticar2.8/135 MC PENTACON ale nie M42 tylko cos jak bagnet, nie znam sie na tym za bardzo i pytanie jest czy mozna to w jakis sposob do K200D zastosowac? Bo jak nie to trzeba bedzie sprzedac za pare zl bo na nic mi to
 
teo  Dołączył: 15 Mar 2010
Na dwoje babka wróżyła. Bo jakiś taki bagnet, to albo jest bagnet Pentaksa albo nie jest. A jak nie jest, to albo są przejściówki albo nie ma. A jak nie ma, to albo da się bagnet wymienić albo się nie da.
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Practicar Pentacon - to pewnie na bagnet Praktiki ;-)
 
ygrecki  Dołączył: 06 Wrz 2009
Nie wiem co to za bagnet do K200D nie pasuje.

foto tu:


http://www.chomont.pl/foto/Img_2150.jpg
http://www.chomont.pl/foto/Img_2151.jpg
 
marucha  Dołączył: 22 Kwi 2006
opiszon napisał/a:
Practicar Pentacon - to pewnie na bagnet Praktiki ;-)

ygrecki, odpowiedź już padła...
 
ygrecki  Dołączył: 06 Wrz 2009
No raczej nie, bo nie wiem czy sa jakies pierscienie redukcyjne czy nie. Jak nie to musze go sprzedac.
 

safian  Dołączył: 14 Sie 2010
Gdzie znalazłeś?
Jak nie w starociach rodzinnych to może poszukaj właściciela?
 

PK  Dołączył: 24 Maj 2008
ygrecki, dopasować można, ale to procedura inwazyjna i nieodwracalna. Poszukaj na forum; pisał o tym Boha, słowa kluczowe: Praktica B. ;-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach