sledzik  Dołączył: 26 Cze 2008
[sledzik] portrety, kfiotki i landskejpy
1.

2.

3.

4.

5. wiem, kadr do bani, ale bokeh mi się podoba :) pentacon 135/1.8 @ 4.0 bodajże

6.

7.

8.

9. pentacon 50/1.8 @ 1.8 - cholernie nieostry ten egzemplarz :)

10

11.

12.



I teraz 3 zdjęcia z mojego ukochanego zeissa pancolara 1.8/50, który niestety wyzionał ducha i poległ na placu boju (zerwał się gwint pierścienia ostrzenia, przysłona padała itp...)
Aż się łezka w oku kręci :/


13.

14.

15.
 

nikola2711  Dołączyła: 18 Gru 2007
2 - kadr jakiś ciasny i nienaturalny, ale zdjecie na tle innych bardzo fajne. Takze 4 jak dla mnie zasługuje na uwagę.
5,10,11 - jakieś dziwne miny
9 - piękny bokeh
14,15 - ładne kwiatki, ale troche banalne zdjęcia
 

sculptor  Dołączył: 20 Maj 2008
sledzik, zlituj się... dawaj 5 zdjęć maksymalnie, a najlepiej 3.
Za dużo naraz, więc napiszę ogólnie. Przy portretach plenerowych zwracaj uwagę na to gdzie jest słońce na niebie, na kadry (obcięte palce itd.), tło, punkt ostrości i przepalone niebo. Oczywiście również szereg innych czynników gra rolę, ale to jest to co mi się skojarzyło przy oglądaniu twoich zdjęć.
Dla mnie kwiatki są OK. Ale ja się nie znam na tego rodzaju fotografii. :-)
 

sledzik  Dołączył: 26 Cze 2008
nikola2711 napisał/a:
ale troche banalne zdjęcia

nawet bardzo - ich przeznaczeniem było iść na pulpit :)

sculptor napisał/a:
słońce na niebie


Pewnie tyczy się to zdjęć 5-12, które robione były tego samego dnia, godzina 13, pełne słońce, wszystko się przepala tragicznie :)
sculptor napisał/a:
na kadry (obcięte palce itd.)
w portretach jestem noga, co widać - tak więc biore sobie do serca :) na codzień z racji wykonywanego zawodu cykam całkowicie inne zdjęcia :)

sculptor napisał/a:
, tło

to chyba odnośnie "8"-ki :) wiem, tej kurtki miało nie być :)
sculptor napisał/a:
punkt ostrości

szkła manualne :) a ostrość... ten pentacon mnie w jajco robi, nie moge go wyczuć jeszcze.
sculptor napisał/a:
i przepalone niebo

jak kupie filterek szary połówkowy to pogadamy :) chyba że wiesz jak cyknać zdjęcie modelce od dołu (jak 7ka) o godzinie 13 w pełnym słońcu tak, by wyeliminować przepalenia. Jak dobrze pamietam to to zdjęcie było cykane KIT-em z polarem.


Dziękuje wszystkim za krytykę, ale prosze o dokładniejsze wskazywanie co jest nie tak i ewentualne solucje :) bo "uważaj na kąt słońca" to rada jak dla osoby mającej pierwszy raz w ręku aparat :)
 

nikola2711  Dołączyła: 18 Gru 2007
sledzik, na pulpit akurat :D
 

grabber  Dołączył: 01 Paź 2007
na 5 tak ci rozmylo tlo z 50?
 

sledzik  Dołączył: 26 Cze 2008
grabber napisał/a:
na 5 tak ci rozmylo tlo z 50?

specjalnie podpisał¶em to zdjecie :) pentacon 135/2.8 @ 4.0 (jeżeli mnie pamiec nie myli, ale na 100% nie jest to 2.8 bo wtedy jest sam budyń :) )
 

Napinator  Dołączył: 02 Wrz 2007
Na zdjęciach bardzo ładna, o świetnych rysach twarzy kobieta. Powtarza się zasada, że piękna kobieta to za mało.
Z tych wszystkich 5 wyróżnia się z tłumu. Mógłbyś ją ciaśniej przykadrować. Pozdrawiam
 
martinnezzz  Dołączył: 18 Lip 2009
Popracuj nad tłem, w 5 jest rozmyte, nie odciąga uwagi od modelki i od razu efekt o wiele lepszy. Jeśli chodzi o pozowanie modelki to wolę pierwszą, wydaje mi siębardziej naturalna. pozdrawiam.
 

sledzik  Dołączył: 26 Cze 2008
martinnezzz napisał/a:
Popracuj nad tłem, w 5 jest rozmyte, nie odciąga uwagi od modelki i od razu efekt o wiele lepszy

to zabrzmiało jak "kup szkła za 2 tysiące to efekt będzie lepszy" :P zwykle portretuje na F4, czasami F2.8 bo 1.8 w pentaconie to straszne mleko.
Napinator napisał/a:
Powtarza się zasada, że piękna kobieta to za mało.

Co fakt to fakt, portretem zajmuje się od bardzo niedawna (kilka msc), dlatego efekt taki a nie inny, natomiast jakieś sugestie co do kadrów ? prosze o wskazanie zdjęcia i ew. propozycji, bo naprawdę czasami nie mam pojęcia jak coś skadrować :)

Cięzko mi jak na razie ogarnąć jednoczene ostrzenie, konwersacje w modelką, rozmyślanie nad kadrem i ręczną korektę ekspozycji ( mój k100d bardzo nie lubi sie z pentaconem 1.8/50, EV musze dawać przynajmniej +1,3 a czasami i +2 to za mało.)
 
martinnezzz  Dołączył: 18 Lip 2009
Po co szkła za 2 tysiące, przecież masz 135mm to czemu by go nie używać kiedy tło jest nie jest oddalone dostatecznie od modelki. W portrecie chodzi o pokazanie i zwrócenie uwagi na postać fotografowaną a nie na ceglany mur w tle :)
 

sledzik  Dołączył: 26 Cze 2008
135mm przy aps-c daje około 215mm, nie zawsze mam możliwość aż tak sie oddalić od modelki :)
 
quasi  Dołączył: 08 Kwi 2008
Tak daleko, to ja bym się nie oddalał od modelki, wręcz byłoby bliżej i bliżej... jak na zdjęciu nr. 14 ;-)
Mnie również podeszła piątka.
 

andrzejb  Dołączył: 25 Gru 2008
sledzik napisał/a:
to zabrzmiało jak "kup szkła za 2 tysiące to efekt będzie lepszy" :P zwykle portretuje na F4, czasami F2.8 bo 1.8 w pentaconie to straszne mleko.
sledzik, A może zaprzęgnij weterana w rysach znaczy się Heliosa.Widzę w stopce,że go posiadasz.Ja swoje ostatnie też robiłem Heliosem,fakt że ostrzenie ręczne bez matówki z klinem to jest koszmar,ale czasem warto spróbować.Swoim egzemplarzem strzelałem na pełnej dziurze(f/2),jak masz ochotę to zobacz u mnie w wątku,chyba nie wyszło to najgorzej.
sledzik napisał/a:
jak kupie filterek szary połówkowy to pogadamy :) chyba że wiesz jak cyknać zdjęcie modelce od dołu (jak 7ka)
To nie jest rozwiązanie,każda połówka niezależnie czy dasz za nią 50 czy 200 złotych generuje zafarb o jakimś tam kolorze.I teraz jak to będzie wyglądać,kolor skóry na twarzy inny a na rączkach i nóżkach jeszcze inny.
sculptor napisał/a:
Przy portretach plenerowych zwracaj uwagę na to gdzie jest słońce na niebie
Wg.mnie kolega ma rację.100% racji i z tego co widzę to wcale nie napisał tego złośliwie tylko chciał dobrze doradzić.
 

sledzik  Dołączył: 26 Cze 2008
andrzejb napisał/a:
sledzik, A może zaprzęgnij weterana w rysach znaczy się Heliosa.Widzę w stopce,że go posiadasz.Ja swoje ostatnie też robiłem Heliosem,fakt że ostrzenie ręczne bez matówki z klinem to jest koszmar,ale czasem warto spróbować.Swoim egzemplarzem strzelałem na pełnej dziurze(f/2),jak masz ochotę to zobacz u mnie w wątku,chyba nie wyszło to najgorzej.

Widziałem, i jest nieźle :) niestety helios poszedł na dawcę, poza tym był już tak styrany (zarysowany, bo ze strychu ściągnięty), że ostrość pozostawiała wiele do życzenia :)

ale mimo wszelkich problemów lubie manualne szkła, czuje sie jak pr0 (sprzed 25lat :P)
andrzejb napisał/a:
sculptor napisał/a:
Przy portretach plenerowych zwracaj uwagę na to gdzie jest słońce na niebie

Wg.mnie kolega ma rację.100% racji i z tego co widzę to wcale nie napisał tego złośliwie tylko chciał dobrze doradzić.


Wiem, wiem :) ale nie zawsze koleżanki mają czas, a większość chce w pełnym słońcu portretować :/ a ja osobiście najbardziej lubie takie słoneczko wieczorowe, godzinka 17-18 :)

i ostatnio cyknięta fota + "troche" photoshopa :)
16


+ photoshop :D
16a


ogólnie sorry za jakość, gdzieś "duży oryginał" przerobionego zdjęcia sie zapodział :/
 

sculptor  Dołączył: 20 Maj 2008
16. Jest pomysł i nie ma źle... ale moim zdaniem za mocno ją położyłeś, z lewej strony wystaje jakaś gałązka i zwróc uwagę na skórę na lewym udzie. O cieniu z gałęzi na ramieniu już nie będę pisał. :-)
Ja tam wielbicielem PS-a nie jestem także 16a dla mnie zupełnie na "nie".
Ale próbuj dalej. :-)
 

grabber  Dołączył: 01 Paź 2007
ooooo :)
Nie mogles zrobic piany na aucie, na dziewczyne troche polac wody i chlapnac ja troche piana i dac w kadrze caly samochod? :-D No dobra tablice w PSie zakryc
 

sledzik  Dołączył: 26 Cze 2008
heh :) cóż... nie było to zdjęcie pozowane, z zaskoczenia robione raczej :) a w środku lasu (sokolniki) o miejscu bez cienia nie było mowy :)
 
martinnezzz  Dołączył: 18 Lip 2009
A cóż to? poziomy portret? Liście w kadrze, cienie, poucinane ręce, przepalenia. Położyłeś całkowicie to zdjęcie :/
 
Mrówka  Dołączyła: 28 Lip 2008
o wiele bardziej wolałabym 16 od 16a. te rozmazania, fe. (w mojej opinii się znaczy)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach