szpajchel  Dołączył: 20 Kwi 2006
Rodinal - co do pary?
Wiem, na pewno to już było. Ale czasy jakby nieco inne...
Mam Rodinal i chętnie bym sobie coś w nim zamoczył. Od razu uprzedzę Wasze sugestie, że śledziki, ogórki kiszone i inne libacyjne derywaty nie wchodzą w rachubę. Mam za sobą Ilfordowskie Pany - 100 i 400 w 1+100. - Nie mam zdania z kilku powodów (Zenit, zielsko bez filtrów, odbitki z zakładzie foto); ale jest miękko :-> i ziarniście :-/ . A że nie mam żadnych zapasów, to w zasadzie mogę zacząć od nowa.
Polecacie coś?
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Miekko? tzn. malo kontrastowo mysle? :-D


... a w rodinalu wszystko w zasadzie tak wychodzi - najlepiej kup sobie duuuuzo jednego materialu i cwicz go :-) Tak naprawde nie ma zlych kombinacji :-)

Moze pomysl o zapasie czegos w stylu http://search.ebay.com/_W0QQsassZisaacQ2echen - polecam tego sprzedawce i jego produkty (zarowno era, jak i lucky) :-D Szczegolnie ISO100 - z 400 nie mialem do czynienia :-)
 

szpajchel  Dołączył: 20 Kwi 2006
alkos napisał/a:
Miekko? tzn. malo kontrastowo mysle?

Aaaha,

alkos napisał/a:
... a w rodinalu wszystko w zasadzie tak wychodzi - najlepiej kup sobie duuuuzo jednego materialu i cwicz go Tak naprawde nie ma zlych kombinacji

Myślałem o jakiejś Fomie

alkos napisał/a:

Moze pomysl o zapasie czegos w stylu http://search.ebay.com/_W0QQsassZisaacQ2echen - polecam tego sprzedawce i jego produkty (zarowno era, jak i lucky) Szczegolnie ISO100 - z 400 nie mialem do czynienia

Widziałem to już na allegro (lucky był za ~6 złotych). Tanio i dobrze? :-)

W dobie Kadyszki ja się zastanawiam nad zakupem nowego koreksu... :mrgreen:
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
szpajchel napisał/a:
Widziałem to już na allegro (lucky był za ~6 złotych). Tanio i dobrze? :-)


Tanio i dobrze.

szpajchel napisał/a:
W dobie Kadyszki ja się zastanawiam nad zakupem nowego koreksu... :mrgreen:


Nie przejmuj sie, ja tez :-D
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
alkos napisał/a:
polecam tego sprzedawce i jego produkty
mam nadzieję, że ten także: produkt :-P a poważnie, zastanawiam się czy fomapan, czy ilford pan, czy jeszcze coś, np. z tych podanych przez alkosa.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Serio? To, czego jestes w stanie kupic wiecej :-) Liczy sie powtarzalnosc procesu - nie ma zlych materialow, a skakanie miedzy filmami prowadzi tylko do ciemniowych frustracji ;-)
 

Spinner  Dołączył: 22 Mar 2006
Ciekawe jak z clem z takich dziwnych miejsc...

Pzdr
Spinner
 

wiktor33  Dołączył: 19 Kwi 2006
Kurde, co wy z tym Rodinalem?! To najgorszy z wywolywaczy do negatywow maloobrazkowych! Nie jest to wywolywacz drobnoziarnisty, w dodatku daje ziarno nierowne i klakowate, ktore wyglada paskudnie. Stosowany w duzych rozcienczeniach (np. 1:100, 1:200) dramatycznie urywa szczegoly w swiatlach. Nadaje sie, ostatecznie do wolania negatywow wielkiego formatu do kopiowania stykowego. Duuuzo lepsze wyniki daje Ultrafin, przy czym jest tak samo wygodny w pracy, a efekty daje podobne do D-76. Osobiscie radze uzywac Rodinala jako miekkiego wywolywacza do papierow np. w celu osiagniecia efektu High Key.
pozdr.
Wiktor
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
wiktor33 napisał/a:
To najgorszy z wywolywaczy do negatywow maloobrazkowych! Nie jest to wywolywacz drobnoziarnisty, w dodatku daje ziarno nierowne i klakowate, ktore wyglada paskudnie.


Histeryzujesz :shock: :shock:


Co do ziarna - kwestia gustu. Za to pieknie trzyma szczegoly w swiatlach przy mocnym przewolaniu - dzieki temu, wbrew pozorom, dobrze nadaje sie do ekstremalnego forsowania albo zabaw takich jak praktykuje Ralph Gibson http://www.ralphgibson.com/ - polegajacych na przeswietleniu trixa o 2 dzialki i przewolaniu o 3 :-D

Uwierz mi, jesli chodzi o ta kwestie, rodinal jest lepszy niz np. xtol...
 

szpajchel  Dołączył: 20 Kwi 2006
wiktor33 napisał/a:
Kurde, co wy z tym Rodinalem?! To najgorszy z wywolywaczy do negatywow maloobrazkowych! Nie jest to wywolywacz drobnoziarnisty


Ale zdjęcia nie są płaskie... :mrgreen:
Eeee tam, nie mam zamiaru uprawiać mikrofotografii. - Tam teraz zagnieżdża/zagnieździła się cyfra. A pytałem o Rodinal, bo mam i nie zawaham się go użyć :lol:
No i jeszcze jedno pytanie - krąży legenda "5 ml na 1 film", co daje 505 ml roztworu wywoływacza. A ja chcę dwa na raz (mam zamiar się rozbestwić :-P ) w koreksie, który ma mniej niż litr pojemności. Inna legenda?
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Inna legenda jest taka, ze przewolalem kiedys Fp4+ w zupie 1+500, w ktorej bylo 0,75ml rodinalu. Stalo 15h :-)

Uwaga - do rozcienczania powyzej 1+50 uzywac tylko wody demineralizowanej o obojetnym ph. Kranowa moze spaprac sprawe...
 

szpajchel  Dołączył: 20 Kwi 2006
Czyli jeśli zamoczę 2 filmy w 505 ml to będzie OK? Zaraz sobie sprawdzę, czy taka objętość zakrywa mi obie szpulki.
Woda - zawsze demineralizowana.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Raczej ci nie przykryje :-/ Ale 600 juz pewnie tak - zalezy od koreksu. Ja zawsze daje 650, tak dla pewnosci...
 

szpajchel  Dołączył: 20 Kwi 2006
Sprawdziłem - na koreksie jest wytłoczone 2 x 35 mm - 550 ml.
 

Spinner  Dołączył: 22 Mar 2006
A co to za obliczenia :?: :shock: Nie kumam - masz podane - 1:100 i juz....

BTW - mam kilka HP5+, trzymam do forsowania... ale Rodinal "nie podejdzie" pod to jak rozumiem... Wiec co - slawny X-TOL :?: :-D

Pzdr
Spinner
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
1+100 to stosunek, my mowimy o objetosci.

Podejdzie ;-) Zrob rolke na 1600 i wywolaj w 1+100, 70 min, 21 stopni, mieszajac co 4 min. Miodzio - obiecuje :-D
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
alkos napisał/a:
Podejdzie Zrob rolke na 1600 i wywolaj w 1+100, 70 min, 21 stopni, mieszajac co 4 min. Miodzio - obiecuje
brzmi jak przygotowanie drinka hehe, dobrze mieć takiego alkosa nie?
 

Spinner  Dołączył: 22 Mar 2006
Mam problem z jednym... utrzymaniem temperatury - w lazience cholerka wiecznie 25 stopni... :-?

Pzdr
Spinner
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
no chyba zartujesz... to ty niezly parnik masz...

... wieczorem przelicze ci to na 25, ok? nie mam przy sobie tabelki...
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
ryve napisał/a:
O! A może nie byłoby dla Ciebie problemem wyjaśnienie nieco metody przeliczania?


mam taka tabelke w excelu, ale gdzies na sieci wisi tabela ilforda :-)

Cytat
R09 Fomy znacznie różni się od Rodinala Agfy?


Rozni sie troche skladem. Porownaj czasy i wyciagnij z tego porownania jakis przelicznik, natomiast jesli chodzi o specyfike wolania - jest taka sama :-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach