l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
uniwersalny zoom spacerowy i nie tylko
Chcialbym, aby w tym temacie pojawily sie nazwy i symbole szkiel, ktore uwazacie za warte swojej ceny spacerzumy :) Od Spinnera dowiedzialem sie juz, ze SMC 24-90, ktory bardzo podoba mi sie pod wzgledem uzytecznosci ogniskowych, to mechaniczna szmira. Z kolei jak zobaczylem cene SMC 28-70/2.8 to mi sie troche odechcialo. Mi osobiscie zalezy na szerokim koncu - takie 24 czy 28 po cropie nie jest juz takie fajne, jak na filmie - zatem inne moga byc propozycje do cyfry, inne do filmu. Zapewne nadchodzacy 16-50/2.8 bylby idealny, ale jego cena spowoduje senne koszmary u niejednego/niejednej z nas. Pozostaja zatem inne marki - ktore szklo warte odkladania w skarpete?

PS tak wiem, stalki rulez - tak czy siak, chyba warto miec taki wlasnie uniwersalny zoom do wszystkiego, czyli do niczego :) Nie mam oporow przed wymiana szkiel na ulicy, no ale trzeba je ze soba nosic i miec czas na zmiany.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Dlaczego inne marki? Zależnie od portfela - SMC-DA 16-45/4, lub kit 18-55. Jest jeszcze Sigma 18-50/2.8, którą kupując trzeba sprawdzić - podobno jest spory rozrzut jakościowy.
 

sylwiusz  Dołączył: 19 Kwi 2006
Re: uniwersalny zoom spacerowy i nie tylko
l_uka napisał/a:
Chcialbym, aby w tym temacie pojawily się nazwy i symbole szkiel, ktore uwazacie za warte swojej ceny spacerzumy :) Od Spinnera dowiedzialem się juz, ze SMC 24-90, ktory bardzo podoba mi się pod wzgledem uzytecznosci ogniskowych, to mechaniczna szmira. Z kolei jak zobaczylem cene SMC 28-70/2.8 to mi się troche odechcialo. Mi osobiscie zalezy na szerokim koncu - takie 24 czy 28 po cropie nie jest juz takie fajne, jak na filmie - zatem inne moga byc propozycje do cyfry, inne do filmu. Zapewne nadchodzacy 16-50/2.8 bylby idealny, ale jego cena spowoduje senne koszmary u niejednego/niejednej z nas. Pozostaja zatem inne marki - ktore szklo warte odkladania w skarpete?

Zbieraj wiec na DA 16-45, bardzo dobry optycznie, zdecydowanie lepszy mechanicznie od 24-90, stale swiatlo i cene ma przyzwoita. Daje na 16 mm nieco aberracji chromatycznych przy duzym kontrascie na brzegach, ale bez problemu do automatycznej korekcji jesli bedziesz robil zdjecia w RAW.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Nie wiem czy już jest z bagnetem K Sigma 17-70mm F2.8-4.5 DC MACRO. W testach wychodzi całkiem przyzwoicie.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Tutaj jest test tej Sigmy. Warto wspomnieć jeszcze o stałoświetlnym Tamronie 17-50/2.8.


Aaaa, właśnie sprawdziłem - nie ma tego Tamrona na jedyny słuszny bagnet...
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
pytanie pomocnicze: czy jestescie zadowoleni z kita do cyfry (18-55) na pelnej dziurze? bo moze nie warto inwestowac w jasnego zooma tamrona/sigmy/tokiny, ktorego i tak trzeba bedzie przymykac. Czy zysk szybkosci af jest wystarczajacym uzasadnieniem (o ile w ogole jest zauwazalny)?
 

sylwiusz  Dołączył: 19 Kwi 2006
plwk napisał/a:
Nie wiem czy już jest z bagnetem K Sigma 17-70mm F2.8-4.5 DC MACRO. W testach wychodzi całkiem przyzwoicie.

W/g Sigmy juz jest - tym bardziej, ze testowali go z roznymi korpusami Pentaxa - patrz tabelka kompatybilnosci :-) Inna sprawa jednak to czy wersja do Pentaxa jest juz dostepna u nas? ;-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach