Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
Raynoyang 135/2.5
Witam!

Z nudów niedzielnego wieczoru, postanowiłem zmontować jakieś szkło, konkurencyjne dla
Sigm i Tamronów (i Samyangów), a jako że Pentax nie ma w sprzedaży żadnej 135'tki jest to właśnie szkło o takiej ogniskowej.

Jakieś 10cm od bagnetu raynox DRC-250 zamienia się w obiektyw o ogniskowej 135mm i świetle około f2.5 (około bo wprawdzie ma czas 1/100 w takich samych warunkach jak tradycyjne szkło 135/2.8 ma 1/25, ale trzeba takie zdjęcie doświetlić o jakieś 1EV).

Zmontowałem z braku materiałów coś przypominającego Tamrony:


(tubus na którym jest "układ optyczny" jest nasunięty na drugi tubus który pozostaje przy bagnecie, co umożliwia ustawianie ostrości)

Przystąpiłem więc do robienia zdjęć testowych, i tak:
- obiektyw łapie flary z braku powłok co jest oczywiste,
- nie jest bardzo nieostry ale raczej posiada coś w stylu soft focusa, więc możliwe że na pełną klatkę będzie super portretówką ;-)
- myślę, że solidniejsza obudowa znacznie poprawi właściwości optyczne obiektywu (oś optyczna zależy na razie jedynie od mojej ręki).

a teraz porównanie:
Carrenar 135/2.8 pełna dziura iso 800 czas 1/25


Raynoyang 135/2.5 iso 800 czas 1/100 ( no i niestety wyciągnięcie jasności o jakieś 1EV powiększające szumy)


Jak widać na załączonym przykładzie Raynoyang daje cyfrowemu przecież aparatowi niesamowitą rozpiętość tonalną, kosztem niestety kontrastu, który na szczęście można przecież podbić każdym najgłupszym nawet programikiem do obróbki zdjęć.

Na koniec test na moim niezmordowanym braciszku, sprawdzający GO.


[ Dodano: 2009-02-15, 18:02 ]
Aha zapomniałem dodać, że obiektyw już teraz idealnie współpracuje ze stabilizacją matrycową pentaksa jako 135'tka.
 

Marek  Dołączył: 21 Kwi 2006
Kupuję!....... aaaa, to nie giełda :mrgreen:
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
Aha obudowa wykonana jest z prześwietlenia moich płuc więc może jest za mało czarna (nie palę) stąd może powstawać ten dziwny zielonkawy zafarb na zdjęciach.
Oczywiście można to spokojnie zredukować software'owo ale myślę, że całkowicie światłoszczelna obudowa zrobi swoje. No i integracja obudowy z jakimś konwerterem m42/k.

[ Dodano: 2009-02-15, 18:18 ]
Aktualnie poszukuję jakiegoś stabilniejszego i mniej odblaskowego materiału na tubus wewnętrzny, bo przy małych odchyłkach od osi optycznej ten który stosuję w obecnym prototypie może powodować spadek kontrastu i odblaski.

Nowe wieści o obiektywie:
- Posiada on bardzo zaawansowaną funkcję makro, nie wiadomo jeszcze o jakim odwzorowaniu ale na pewno sporym.
- Ustawianie ostrości będzie odbywało się na takiej samej zasadzie co w prototypie, czyli
pump action (popularna "pompka"), co jest dużo szybsze choć mniej precyzyjne od tradycyjnego kręcenia pierścieniem.
- Usunięte zostaną wszelkie brązy z obudowy obiektywu by nie przypominał Tamronów.

[ Dodano: 2009-02-15, 18:19 ]
Jeśli ktoś posiada raynoxa 250 i zrobi swój własny prototyp, niech go tutaj pokaże, chętnie wymienię się doświadczeniami a nawet nawiążę współpracę :-D
 
TTomek  Dołączył: 02 Mar 2008
Eldred, Twój podpis pod nickiem mówi wszystko :-P
Cytat
Bokehoman na głodzie

:-D
 
Marcinicus  Dołączył: 30 Gru 2006
Po ile będą śmigać i kiedy taśmowa produkcja :mrgreen:
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
TTomek, obiecuję, że przy kolejnym prototypie, nie obędzie się bez testów bokehu, a jako że obiektyw nie posiada przysłony, ma teoretycznie nieskończoność listków, co powinno dać absolutnie nieziemski bokeh. :->

[ Dodano: 2009-02-15, 18:30 ]
Marcinicus, tak jak już napisałem cena jeszcze nie ustalona, zależeć będzie ona od dostępności i ceny materiałów na tubusy i mocowania do bagnetu, a także od aktualnej ceny raynoksów.
Myślałem też o tym, żeby w cenie po prostu dodawać ten snap-onowy adapter i umożliwić wyjmowanie raynoksa i korzystanie z niego jak ze standardowego makro konwertera, a także oczyszczenia tylnego szkiełka obiektywu które jak wynika z jego budowy będzie schowane baaardzo głęboko. ;-)
 

kapsel  Dołączył: 13 Lis 2008
Może by tak zmontować stabilną obudowę z inseminatora..reproduktoraa...przystawki do kopiowania slajdów?
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
kapsel, dzięki, poszukam. :-D :-B
 
Marcinicus  Dołączył: 30 Gru 2006
Cytat
i]Dodano: 2009-02-15, 18:30[/i] ][/size]
Marcinicus, tak jak już napisałem cena jeszcze nie ustalona, zależeć będzie ona od dostępności i ceny materiałów na tubusy i mocowania do bagnetu, a także od aktualnej ceny raynoksów.



Myślę, że gdybyś jeszcze tak zmodyfikował konstrukcję optyczną, że zamiast oryginalnych soczewek rajnoksa wstawiał ręcznie np.: denka od musztardy, albo od pobitych butelek po wódce, cena poszłaby mocno na łeb na szyję. I jeszcze jako kapselki na obiektyw można wykorzystać zakrętki od słoików po korniszonach. ;-)
Jak coś z tego wykorzystasz i sprzedasz - odpalisz chyba działkę, nie?
 

xrog  Dołączył: 07 Lut 2008
Spróbuj jednak dać jakąś przysłonę, powinna się zwiększyć ostrość i kontrastowość.
 

kapsel  Dołączył: 13 Lis 2008
można ewentualnie zaszaleć i od razu machnąć tiltshiftowego gumiaka ze starej dętki/przepychaczki do rezerwuaru/osłony na skrzynie biegów.Albo mieszka.
Przy okazji pochwalę, się może dostanę hejta. Kupiłem mieszek do makro w git stanie, m42, 13 cm wyciągu za 15 pln.
 

ubeuszek  Dołączył: 03 Cze 2008
eeee :shock: mogłem przyjechać na te sanki :shock:
 

rbucz  Dołączył: 01 Gru 2006
Eldred napisał/a:

Aktualnie poszukuję jakiegoś stabilniejszego i mniej odblaskowego materiału na tubus wewnętrzny

może rura od odkurzacza?
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
kapsel, hmm mieszek byłby idealny, właśnie dzięki możliwości regulacji, chyba się przejdę po wypłacie po komisach może gdzieś wyrwę tanio mieszek, tylko że musi mieć około 10cm długości bo inaczej nie będzie ostrzenia na nieskończoność.

rbucz, jeśli chodzi Ci o tą sztywną część to rzeczywiście nadała by się, ale nie będę psuł odkurzacza bo cena obiektywu by za bardzo wzrosła, po za tym byłby wtedy problem z regulacją ostrości. ;-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach