Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
RAW Challenge 098
Zasady zabawy są tu:
http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=1745
i tam proszę zadawać ewentualne pytania.

RAW do ściągnięcia: http://www.jarekdabrowski.net/prc/raw/rc098.pef

Wyniki proszę przysyłać na adres:
pentaxrawchallenge <-at-> gmail ->dot<- com
do niedzieli, 15.02.2009, do godziny 20:00 czasu wschodniobiałostockiego.

Miło będzie, jeśli w treści maila napiszecie, jak pracowaliście nad plikiem.

Obydwa jpgi proszę zapakować razem w jednego zipa.
Pliki proszę nazywać:
- rc098_nick.jpg - duży jpg (max. wielkość 5 MB),
- rc098_nick_700.jpg - mały jpg (max. wielkość 500 kB),
- rc098_nick.zip - załączony zip
Maile proszę tytułować podobnie - rc098_nick.

Bardzo proszę o pilnowanie nazewnictwa plików i tytułów maili.

Miłej zabawy.
-----------------------------
Ciągle proszę o podsyłanie swoich rawów, można je wysyłać mailem na podany wyżej adres, lub wrzucać przez ftp:
ftp . jarekdabrowski . net (usunąć spacje, wiadomo)
juzernejm: rawchallenge
pasłord: oPona2007 (ważna wielkość liter)
(proszę o podanie nazwie pliku swojego nicka, dobrze jest wiedzieć, od kogo mam pliki)
Powyższy ftp służy wyłącznie do wrzucania propozycji - a nie do nadsyłania wyników poszczególnych odcinków.
-----------------
Wyniki:

Po kliknięciu na małe zdjęcie, otworzy się ono w nowym oknie - w rozmiarze oryginalnym.
Zdjęcia dostępne również pod adresem
http://www.jarekdabrowski.net/prc/rc098.html

1. Baggins
ACR - korekcja ekspozycji, wyciagniecie twarzy z cienia.
PS - zabawa Nik Color Efex, zmniejszenie


2. Benek
Zdjęcie ewidentnie celowo schrzanione, i to muszę przyznać schrzanione wzorcowo :-D
Główna robota w Camera Raw to odszumienie, zwiększenie jasności w cieniach oraz ratowanie przepalonych żaluzji. U mnie dokładnie Ekspozycja +1.30; Odtwarzanie 75; Wypełnij światło 58; Czarne 7; Jasność 63; Redukcja szumu - Luminacja i kolor na max. 100
W PS ponownie drobne odszumianie i zwiększenie jasności w cieniach. Uff, ciężko było.


3. Bobanr
Obawiam się, że w następnym RC będzie RAW z aparatu z założonym dekielkiem.


4. Davidxxx
Najpierw Silkypix - ekspozycja, nasycenie, wyciąganie cieni, potem Photoshop - odszumianie, poziomy, jasność.


5. Dilbert
W pliku mnóstwo zmian, obróbka w PS3: korekcja ekspozycji, cieni i świateł. Poprawa kolorów i nasycenia. Odszumianie.


6. Enzo


7. Gesso


8. Gezeb


9. Jedrus68
Witam, w załączniku moja próbka zrobiona w adobe lightrom 2. Ustawienia w programie pokazane są na jpegu pod tym adresem:
http://files.myopera.com/.../rc098-dane.jpg


10. Kndr


11. Kristofo
Jak zobaczyłem RAW'a to od razu chciałem zrezygnowac :-) No ale postanowiłem, że tym razem się nie poddam. Odszumianie, odszumianie i jeszcze raz odszumianie, hehehe


12. Valdis62
 

JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
Benek napisał/a:
Zdjęcie ewidentnie celowo schrzanione, i to muszę przyznać schrzanione wzorcowo
tak to jest jak się daje nikoniarzom profesjonalny sprzęt do ręki :mrgreen: . A tak na poważnie to zdjęcia robiła jedna z moich klientek która miała dylemat Nikon D50 czy Pentax. Oświetlenie pomieszczenia świetlówki, słońce na wertikalach i moja paskudna twarz to wystarczające powody bym sobie odpuścił obróbkę tej fotki - spisałem ją na straty RAWa zatrzymałem bo homikuję wszystko puki dysku starcza.
Jak bluza wyjdzie z pralki to porównam kolorki za dnia :-P
Tak na szybko podoba mi się:
Dawidxxx, Dilbert, Enzo, Krisofo

 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
JackDeJack napisał/a:
moja paskudna twarz

eno, nie przesadzaj
z buzi akuratnie jesteś całkiem-całkiem
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

coś pomiędzy kndr (za dużo szumu), Kristofo (przepalone żaluzje IMHO), Gesso (zbyt odszumione IMHO)
 

kndr  Dołączył: 04 Lip 2007
O rany! Mój, nie dość że glut (sorry JackDeJack) to jeszcze zaszumiony. Porażka na całej linii. Podoba mi się praca Enzo.

[ Dodano: 2009-02-15, 22:46 ]
Napiszcie, proszę, jak odszumialiście swoje foty.
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
Moim zdaniem najważniejsze przy obróbce były trzy rzeczy:

- rozjaśnienie twarzy i sylwetki (z zachowaniem kontrastu i naturalnego koloru skóry)
- odszumienie (wyczyszczenie ciapek szumu, ale i bez akwarelek będących efektem zbytniego odszumiania)
- uratowanie przepalonych żaluzji

Nikt w moim odczuciu nie zrobił tego wszystkiego. Najbliżej celu moim zdaniem byli wymienieni przeze mnie wyżej.

[ Dodano: 2009-02-15, 22:51 ]
kndr napisał/a:
Napiszcie, proszę, jak odszumialiście swoje foty.

No ja napisałem przy fotce! :lol: Odszumianie na maxa w CR przy wywoływaniu, a potem jeszcze drobne w PS. Najbardziej przeszkadzał mi kolorowy szum, jego więc starałem się wytępić najbardziej :lol:
 

kristofo  Dołączył: 28 Lut 2007
kndr napisał/a:
apiszcie, proszę, jak odszumialiście swoje foty.

ja zazwyczaj korzystam z noise ninja, tym razem też
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Złotego medalu nie przyznano :evilsmile:
Wyróżnienie dziś dostaje Benek - brakuje kontrastu i może jasnośći. W każdym razie kolorystycznie zdjęcie Benka wygląda na moim monitorze najlepiej.

Co do jasności i kontrastu to Valdis dał rade, ale wyszło za niebiesko.
 

bobanr  Dołączył: 31 Lip 2008
Ale dałem plame... oglądam teraz to zdjęcie na innym monitorze :oops: Te wertikale to były w końcu białe czy bardziej niebieskie ?

Jeśli miałbym wybierać najlepszą propozycje, to wskazałbym tak jak poprzednicy z podkreśleniem pracy kristofo.

kristofo jak odszumiasz w NN, tj co i jak mocno ustawiasz. A może korzystasz z gotowych profili?
 

JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
bobanr napisał/a:
Te wertikale to były w końcu białe czy bardziej niebieskie ?
takie brudno białe o ile pamiętam, choć na innych fotkach mają też jakiś taki lekki bluusik - sam nie wiem.
 

JuiCe  Dołączył: 07 Sie 2007
Mi najbardziej do gustu przypadła interpretacja autorstwa Davidxxx.
 

briho  Dołączył: 28 Sie 2007
To zdjęcie było faktycznie mocno spartaczone. Z tych powyżej podoba mi się najbardziej wersja 11. Kristofo.

Swojej nie zdążyłem niestety wysłać, ale, poza konkursem, wyszło mi coś takiego:
http://www.voila.pl/325/h...x.php?get=1&f=1
 

kristofo  Dołączył: 28 Lut 2007
bobanr napisał/a:
kristofo jak odszumiasz w NN, tj co i jak mocno ustawiasz.

Zazwyczaj idę na łatwiznę i korzystam z przycisku "profile image"

briho napisał/a:
Swojej nie zdążyłem niestety wysłać, ale, poza konkursem, wyszło mi coś takiego:
http://www.voila.pl/325/h...x.php?get=1&f=1

Fajnie wyszło :-)

A najlepiej wygląda wersja Enzo moim zdaniem (tylko szumów za dużo)
 

JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
briho napisał/a:
To zdjęcie było faktycznie mocno spartaczone.
- matrycowy pomiar sobie pod światło nie poradził biedulek.
 

davidxxx  Dołączył: 24 Mar 2008
ja podobnie jak kristofo używałem noise ninja. I podobnie po najmniejszej linii oporu - profile image:P choć próbowałem się bawić suwaczkami i w sumie różnice widać praktycznie tylko przy zmianie strength i smoothness (jeśli dobrze napisałem:P)
 
Gesso  Dołączył: 19 Lip 2008
Moim zdaniem najlepiej Davidxxx
 

Demsey  Dołączył: 21 Lip 2008
Jeżeli idzie o mnie to podoba mi się w zasadzie jedynie wersja Bagginsa. Pozostałe są takie komórkowo-pstrykowate.
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
Demsey napisał/a:
Pozostałe są takie komórkowo-pstrykowate.

:shock:
Nie ma to jak merytoryczna krytyka. Weź udział w jakimś RC. Chętnie zobaczę twoje umiejętności. A może byś się pobawił nawet z tym RAW-em?!
 

Demsey  Dołączył: 21 Lip 2008
Benek, widzę, że uniosłeś się moim komentarzem, a moim celem nie było urażenie kogokolwiek. Jeżeli tak to odebrałeś, to przyjmij moje przeprosiny. Chodziło mi o to, że zdjęcie samo w sobie jest „pstrykiem” (co zresztą stwierdził JackDeJack — dziewczyna pstryknęła fotkę by sprawdzić aparat). Większość osób starało się przywrócić w miarę poprawny wygląd twarzy, co w tym wypadku oznacza „zwyczajny, pstrykowaty” (choć może faktycznie to ostatnie określenie jest ciut mocne, ale nie przychodzi mi na myśl lepsze). U Bagginsa twarz nie jest przedstawiona „poprawnie”, ale przez to właśnie mi się podoba.
 

JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
Demsey napisał/a:
takie komórkowo-pstrykowate
- nie jest problemem obrabiać fotkę prawidłowo naświetloną, z poprawnym WB i do tego cykniętą na niskim ISO.

BTW - :idea:
Tłumaczenie: CHALLENGE:
WYZWANIE; PRÓBA SIŁ; APEL; SPROWOKOWANIE; KWESTIONOWANIE; RZUCAĆ WYZWANIE; WEZWAĆ; WZYWAĆ; PROWOKOWAĆ; KWESTIONOWAĆ; WYMAGAĆ
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
Demsey napisał/a:
widzę, że uniosłeś się moim komentarzem

unieść się nie uniosłem ale z leksza wpieniłem :mrgreen:
sorki za nerwa...
ale tak czy inaczej z chęcią zobaczyłbym twoją wersję tego RAW-a
może będzie małpiatko-landrynkowa? :mrgreen:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach