zlypiez  Dołączył: 30 Lis 2006
Przygoda w świecie PENTAXA? [nowy]
Dzień dobry!
Pozdrawiam wszystkich!!! Jestem tu nowy i trochę po omacku ogarniam całe forum, więc z góry sory z wszelkie wtopy, wpady i gafy i gupie pytania :) Ja nie znaju jeszcze wszystkiego.

Bardzo nurtuje mnie kilka rzeczy, o które zaraz się zapytam, ale najpierw trochę o sobie ;)
Po pierwsze - nie mam pentaxa hehehe i w fotografię nie bawię się jakoś długo (za to intensywnie). Kierunek studiów (architektura) i moje zainteresowania (rysunek, sztuka, piękne brunetki?) lubią się z fotografią, więc całe doświadczenie wykorzystuję jak tylko mogę... Od ponad roku przystawiam się do jakieś lustrzanki intensywnie wykorzystując wszystkie lustra, które mi znajomi porzyczą. Bez pośpiechu - jeszcze nie kupiłem rzadnej :P W zasadzie jestem baaardzo bliski kupenia Pentaxa i pewnie po nowym roku nabędę jednego. Dylematów jest wiele, więc chciałem zasięgnąć opini wyjadaczy i użytkowników :)

Czytając posty o k10d (chodzi o najnowszy post) okazuję się, ku mojemu zdziwieniu, że większość osób kupuje kity. Wydawało mi się, że dzięki świetnej współpracy z m42, ludzie będą raczej iść w ten system, a tymczasem mamy KIT. Dlaczego? Ja myślę o Pentaxie w dużej mierze właśnie przez m42 - bo tanie i dobre (jak wino 'pot traktorzysty'). Czy jestem w błędzie? Czy kit k10d jest jakiś wyczesany? Kity przecież kupili ludzie, którzy mieli wcześciej istD i inne aparaty, a także i szkła. Więc czemu ten KIT?
Mój plan do tej pory był taki: kupić k100d/k10d, gripa, flash i duzio m42... po tym jak zobaczyłem te KITy które szły jak woda zacząłęm mieć wątpliwości :D Może to głupie pytanie, ale cóż... może odpowiedzi będą mądre hehe.

Jeszcze jedna rzecz mnie zastanawia. Chodzi o akcesoria pentaxa - jak to z nimi jest? Marka nie jest popularna i nie ma ton dodatkowych gadżetów. Alternatywni producenci idą głównie w sprzęt popularny... Nie wiem jakie będą dalsze losy Pentaxa - wygląda na to, że złapali wiatr w żagle - to może jakieś akcesoria też zrobią? Po prostu zastanawiam się nad przyszła rozbudową zestawu (na pewno o flash) i nie jestem pewien, czy sprawa będzie tak różowa jak kupię Pentaxa.

Na razie tyle :) Kończę, bo zacząłem już książkę pisać prawię.
Pozdro600! Z góry dzięki za odpowiedzi (te merytoryczne)! :-B
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
Chłopaki kupują k10 z kitem nie dlatego, że to jest szkło super-extra tylko z bardziej prozaicznego powodu - narazie nie ma możliwości kupić samo body w PL
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
ale kit nie jest zły - poszukaj tu, na forum było trochę o tym 18-55 - całkiem przyzwoite szkło za tę cenę
 

Zbigniew  Dołączył: 04 Lis 2006
To ja może dwa słowa o tych m42.
Sam chciałem takowe kupować, ale mnie skutecznie odwiedziono od tego zamiaru. Powodów było kilka - przede wszystkim komfort pracy (m42 = konieczność stosowania przejściówki, z którą są problemy - nie zawsze pasuje dobrze, poza tym problemy z wykręcaniem). Dodatkowo, im cięższe szkło, jak mnie instruowano, tym komfort byłby gorszy, bo obiektyw nie siedzi tak sztywno, jak ten z bagnetem K. No i na koniec sprawa z jakością - choćby powłoki SMC w obiektywach Pentaksa - im w miarę można zaufać, co nie zawsze wiadomo o innych wynalazkach.

A odnośnie obiektywu kitowego, też był wątek (niejeden). Ja choćby pytałem czy lepiej DA 16-45 czy Sigma 17-70. Otóż ponoć lepiej DA, ale też zdania są podzielone. Jeżeli natomiast chodzi o DA 18-55, to tref słusznie odpowiedział - bo nie ma chwilowo innych :-? (kitów).

A tak wogóle to witam :-D
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Vitaj Zlypiez.
Dużo cennych uwag zapodał Ci Zbigniew, więc dokładnie i z rozmysłem przeanalizuj jego wypowiedź. W szkła M42 warto pchać się w momencie, gdy sytuacja finansowa nie do konća pozwala Ci na zakup wymarzonych szkieł.
Jeżeli miałbym Ci cośdo radzić, to najpierw zdefiniuj swoje potrzeby/oczekiwania. Moze się okazać, że Kadyszka tak naprawdę Ci potrzebna nie jest i w zupełności Kasetka Ci wystarczy a zaoszczędzony grosz przeznaczyć będziesz mógł na lepszy obiektyw lub dofinansowanie brunetki pięknej niewątpliwie. Z lamp błyskowych tradycyjnie polecam formówki FGZ 360 lub FGZ 540. Z nimi z pewnością nie bęzie najmniejszego kłopotu przy użytkowaniu (ale ten luksus jednak trochę kosztuje).
Piszesz o pozostałych akcesoriach. Rozwiń myśl tę, podając cóż konkretnego wydaje Ci się niezbędnym do zadowolenia z naciskania spustu, by można się doń odnieść.
A czy sprawa będzie różowa jak kupisz Pentaksa? Cóż. Nie sądzę. Wredne towarzystwo, poczucie alienacji w świecie foto i potężne doły finansowe w momencie, gdy łykniesz bakcyla. Poza tym Pentaks nie produkuje różowych aparatów.
 

djack  Dołączył: 22 Kwi 2006
zlypiez To zależy czego potrzebujesz. Jeżeli tylko tele, to jest w czym wybierać. Ale jeśli zależy Ci na szerokim kącie, to wybór robi się mocno ograniczony, bo poniżej 20stki ciężko znaleźć coś co da ekwiwalent ok. 28 mm i bedzie dobrze pracowało z cyfrą. A poniżej ekwiwalentu 28 to juz jest bardziej niż ciężko, jeżeli już to za horendalne pieniądze. Nie wiem czy na tym forum ktoś oprócz Fafniaka ma pełnoklatkową 15stkę. Wprawdzie jest jeszcze rybie oko, ale przy cropie 1,5 zostaje szeoki kąt z dużą beczką.
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
djack, ponizej (odpowiednika) 28 jest DA 12-24/4 . Rzeczywiscie drogie, jak wszystkie profesjonalne nowe szkla. Ale naprawde dobre - widzialem gdzies wypowiedzi ze np. na 21mm jest ostrzejsze od 21 Ltd (tylko nie wiem przy jakim f)

 
zlypiez  Dołączył: 30 Lis 2006
ooo jak szybko :-D thnx za info!
Kupiować kita, bo nie ma samego body? hmmm..? Chciałbym tak :-P

Zbigniew, zmartwiłem się trochę przez to m42 - a miało być tak pięknie. Masz może jakieś dobre linki do tego tematu? fotopolis i fvd, co hehe?

Michu o ile te m42 to rzeczywiście nie jest strzał w 10, to pewnie rzeczywiście skończy się na k100, bo 'wymarzony' obiektyw kosztuje, że aż się zimno robi... Może oleje te aparaty i tak jak radzisz, zainwestuję w brunetkę? Nie ma żadnych problemów z luzami i obiektyw siedzi zawsze sztywno.
Co do lamp. Może macie jakieś zdanie o lampach Metza? Są tam jakieś niby dedykowane do Pentaxa i wyglądają fajnie. Ktoś ma jakieś doświadczenia?
Inne akcesoria. No przede wszystkim seksi różowa torebeczka (o to chodziło z tym różowym!) i świecąca antenka, żeby mnie zawsze mogła ta brunetka na imprezach szybko zlokalizować... Tak na prawdę to z akcesoriów chodziło mi o flasha ;)
Jeśli chodzi o wredne towarzystwo, to rzeczywiście duży problem... słyszałem, że ci od Pentaxa są najgorsi. Psują aparaty innym, kradną zdjęcia i jak się ich fotografuje zawsze robią głupie miny. A świat foto? Co to w ogóle jest? Nie widziałem...

Pozdrawiam!
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
M42 to nie jest strzal w 10 z tego prostego powodu, ze niewiele drozsze sa szkla na bagnet K, a do tego lepsze i wygodniejsze. Chociaz teraz, gdy pojawil sie popyt, pewnie ceny poszybuja ...
 

Zbigniew  Dołączył: 04 Lis 2006
No to może najlpierw (m42):
http://manufactura.home.p...opic.php?t=1820
http://manufactura.home.p...opic.php?t=1710

i inne dywagacje na tematy szkieł kitowych:
http://manufactura.home.p...opic.php?t=1459
http://manufactura.home.p...opic.php?t=1759

[ Dodano: 2006-11-30, 18:59 ]
Bronek, ceny IMHO już poszybowały - ostatnio, jak patrzyłem na allegro, to ludzie wołają czasami niezłe pieniądze za obiektywy, które ponoć są .... hmmm ... "kultowe"
 

mklnet  Dołączył: 20 Kwi 2006
zlypiez napisał/a:
Co do lamp. Może macie jakieś zdanie o lampach Metza? Są tam jakieś niby dedykowane do Pentaxa i wyglądają fajnie. Ktoś ma jakieś doświadczenia?

Masz rację - dedykacja jest "na niby", tj błyskają tylko w manualu lub własnej automatyce - jeśli myślisz o korpusie posiadającym tylko P-TTL.
 

Zbigniew  Dołączył: 04 Lis 2006
P-TTL, czyli te, które wymienił Michu lub, co nie zostało udowodnione w bojach (dotyczy współpracy z K10D), mogą być też dwie spośród lampek Sigmy.
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
zlypiez, tak jeszcze dodam, bo nie wiem czy wiesz, więc tak na wszelki wypadek, że wszelkie szkła tak AF jak i stare manualne nie potrzebują żadnych przejściówek w porównaniu do m42, aby móc je stosować z korpusami Pentaksa.

zlypiez napisał/a:
Może macie jakieś zdanie o lampach Metza? Są tam jakieś niby dedykowane do Pentaxa i wyglądają fajnie.

lampy Metza akurat nie są najlepszym rozwiązaniem jeśli chodzi o cyfrówki Pentaksa z wyjątkiem DSa, który posiada czujnik TTL. Pozostałe cyfranki mają P-TTL, a Metz nie produkuje lamp dedykowanych do tego systemu, więc jeśli już to albo orginały Pentaksa albo lampy Soligora albo lampy Sigmy
-----
no ii jak widać na załączonym obrazku w jednym momencie na naszym forum pojawiają się odpowiedzi różnych autorów na zadawane pytania :mrgreen:
 

Zbigniew  Dołączył: 04 Lis 2006
Odnośnie zasadności korzystania z systemu Pentaksa i jego wyższości (nad innymi) w zakresie współpracy z obiektywami manualnymi mogę jeszcze pokazać (pewnie za karę dostanę bana i przez tydzień będę wykluczony z forum) szybką wymianę zdań -> http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=14400 8-) :mrgreen:
 
zlypiez  Dołączył: 30 Lis 2006
ehhh czyli znowu nie tak jak miało być... Lampy Pentaxa - drożyzna.
Metz - manual. Sima może? Widzę, że nie ma się lekko jak ma się Pentaxa :)

A może Samsung coś wymyśli? Jak to w ogóle jest z tym Samsungiem - jak zrobią coś do gx'ow to działać będzie tak samo z serią k pentaxa?
 

Zbigniew  Dołączył: 04 Lis 2006
zlypiez napisał/a:

A może Samsung coś wymyśli? Jak to w ogóle jest z tym Samsungiem - jak zrobią coś do gx'ow to działać będzie tak samo z serią k pentaxa?


Ponoć tak ..... chyba, że nie ..... :lol:

[ Dodano: 2006-11-30, 19:48 ]
A odnośnie tych lamp - ostatnio na Allegro zeszła ładna, używana Sigma - nie wiem za ile, ale było to chyba kilka stówek (przy czym był to nie ten model, który ma w nazwie Super).
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
zlypiez napisał/a:
Sigma - manual

Sigma - manual??? polecam jednak poszukać troche na temat tych lamp czy to na naszym forum czy na google. Właśnie Sigma nie manual tylko w pełni funkcjonalna lampa z systemem P-TTL. A jeśli chodzi o Samsunga to są to prawie identyczne lampy Pentaksa tylko, że w troche innej obudowie i z logo Samsunga, ale nie wiem czy w tej chwili już dostępne w Polsce
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
sołtys napisał/a:
Właśnie Sigma nie manual tylko w pełni funkcjonalna lampa z systemem P-TTL.

Ale nie z K100, podobno mozna zmienić software lampie i bedzię działać, ale mnie się nie udało dogadać z Sigmą.
 

Zbigniew  Dołączył: 04 Lis 2006
zlypiez, ja jeszcze dodam jedną myśl - może niezbyt światłą, ale wg mnie ważną (przynajmniej jako taką odebrałem ją ja, początkujący użytkownik systemu Pentaksa*). Otóż faktem jest, że na obiektywy i akcesoria Pentaksa nie ma takiego rynku wtórnego (w Polsce) jak np. na N**, nie mówiąc już o C**. Czy jednak coś to zmienia, jeżeli nie masz 10 różnych typów obiektywów z AF na dany (no na podobny) zakres ogniskowych ? Przecież nie używasz nigdy 10 standardowych zoomów - masz 1-2, a resztę, jak już chcesz mieć lepiej, załastwiasz stałkami.
Poza tym, jeżeli focisz dla przyjemności, nie musisz mieć samych zoomów ze światłem 2.8 (za które notabene w innych systemach, jeżeli chcesz mieć stabilizację w obiektywie, płacisz ciężką kasę). A jak już chcesz serio zaszaleć, to kupujesz sobie Limited, lub, w ramach szaleństwa dla ubogich, np. SMC M 50/1.4 iza 200 zł masz portretówkę 1.4 ze stabilizacją. :shock: Takiej opcji nie ma nawet w Erze. :mrgreen:

A lampy ? No cóż. Może 540 jest droga, ale czy różnica między nią a np. SB-800 jest tak duża ? Nie sądzę.

Pozdrowienia,
Zbyszek


*) Formalnie jestem pre-użytkownikiem lub użytkownikiem w stanie embrionalnym. Na biurku mam 4 obiektywy i a w torbie dużą dziurę na K10D.
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
argawen napisał/a:
Ale nie z K100, podobno mozna zmienić software lampie i bedzię działać, ale mnie się nie udało dogadać z Sigmą.

a to przepraszam, mnie umkneło :oops: była gdzie również kiedyś jakaś wzmianka o Soligorach z P-TTLem i były całkiem przyjemne pod względem funkcjonalności jak i ceny, ale nie moge znaleźć ich w polskiej sieci, a na naszym forum poczytać można tu -> http://manufactura.home.p...topic.php?t=552

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach