Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
zlypiez, jezeli nie chcesz Sigmy ani Pentaxa, zainteresuj sie lampami Soligor - niektore dzialaja z P-TTL. Nie powiem jakie, bo sam sie tym nie interesowalem, ale nazwe marki zapamietalem :-D
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
no znalazłem te lampki Soligora u dystrybutora, hey (sie mnie zrymowało :mrgreen: ) -> http://www.rudimex.com.pl...or/soligor.html
 
zlypiez  Dołączył: 30 Lis 2006
Wielkie dzięki za wszelkie info. Jednak nie tacy straszni jestescie jak was malował Michu. Muszę się nad tym wszystkim co napisaliście poważnie zastanowić, bo na następny aparat mnie nie będzie stać, więc błędu wolałbym nie popełnieć (przezorny zawsze ubezpieczony - mam jeszcze ponad miesiąc na zastanawianie się).
A tak swoją drogą, to czy myślicie, że rzeczywiście w styczniu będą niższe ceny?
pozdrawiam!

cholernie szybcy jesteście na tym forum! :D
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Zlypiez, jeszcze jedno. Jeżeli masz jakiekolwiek problemy z dokładnym zdefiniowaniem swych potrzeb/oczekiwań względem puszki/systemu/akcesoriów - dawaj - pomożemy namieszać Ci w bańce.
Stopień wredności uzależniony jest od fazy księżyca (tak naprawdę wszystkie jesteśmy kobietami - wiesz: wałki na głowie, szlafrok, przydeptane kapcie i pet w uszminkowanym kąciku czegoś, co kiedyś było otworem gębowym).
 

Zbigniew  Dołączył: 04 Lis 2006
sołtys napisał/a:
no znalazłem te lampki Soligora u dystrybutora, hey (się mnie zrymowało :mrgreen: ) -> http://www.rudimex.com.pl...or/soligor.html


A czy ktoś (ktokolwiek) miał okazję testować te soligory z choćby K100D ? :-> :-> Pytam, bo bardzo chciałbym móc wierzyć, że do K10D będę miał lampę za <600zł. :mrgreen:
 

djack  Dołączył: 22 Kwi 2006
Bronek napisał/a:
djack, ponizej (odpowiednika) 28 jest DA 12-24/4 . Rzeczywiscie drogie, jak wszystkie profesjonalne nowe szkla. Ale naprawde dobre - widzialem gdzies wypowiedzi ze np. na 21mm jest ostrzejsze od 21 Ltd (tylko nie wiem przy jakim f)


Bronek ja wiem, że są szerokie szkła cyfrowe, choćby właśnie DA 12-24 albo Sigma 10-20 itp., ale zlypiez pytał o zamienniki manualne, a tu niestety dużego wyboru nie ma, albo w ogóle.
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
zlypiez napisał/a:
fvd


proponuje nie poruszac tego tematu ;)
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
djack napisał/a:
Bronek ja wiem, że są szerokie szkła cyfrowe, choćby właśnie DA 12-24 albo Sigma 10-20
Wez nawet tych dwóch nie porownuj! Ta sigma to zupelnie inna liga (podpowiem jaka - nizsza).
djack napisał/a:
Bronekale zlypiez pytał o zamienniki manualne, a tu niestety dużego wyboru nie ma, albo w ogóle.
a no to przepraszam.
 
blady Dołączył: 05 Paź 2006
Dobry wieczór po raz pierwszy (również). Chciałbym się podłączyć do kwestii podniesionych przez kol. zlypiez. Sprecyzowałem oczekiwania dla siebie.

Chciałbym dowiedzieć się jaki trzeba mieć budżet i co można kupić do K10D z oszklenia. Nie interesuje mnie półka kitowa, i nie interesuje mnie półka profesjonalna. Chciałbym w miarę dobre szkła, które są nie bardziej ciemne niż f4 i mają AF. Natomiast nie lubię chodzić na kompromisy i niekoniecznie pasują mi zamienniki typu Sigma chyba, że się doskonale spisują z korpusami Pentaxa, to nie ma sprawy, może być Sigma.

moje potrzeby:

1. szeroki zoom (ale nie rybie oko)
2. telezoom max 400mm w ekwiwalencie
3. coś do portretów
4. coś do makro
5. lampa w pełni kompatybilna z K10D, tak 30 DIN

Co mogę kupić i za ile? Do Ad.1 znalazłem 16-45 f4 za około 1800 zł. A jak wygląda reszta?
 

Zbigniew  Dołączył: 04 Lis 2006
blady napisał/a:

1. szeroki zoom (ale nie rybie oko)
2. telezoom max 400mm w ekwiwalencie
3. coś do portretów
4. coś do makro
5. lampa w pełni kompatybilna z K10D, tak 30 DIN


Zestaw jest w miarę kompatybily z moim. Ja knuję tak:
1) DA 16-45 (cena 1800 to za dużo - jako kit (o ile będzie dostępny) będzie taniej); ewentualnie Sigma 17-70 - około 1,3/1,4, ew. Sigma 18-50 Macro
2) Ja mam chwilowo A 80-200, ale pewnie skończy się na czymś z AF 80-200 lub Sigmie (do 300) - tutaj specjalnie nie zamierzam inwestować w jasne szkła
3) Chwilowo mam manuale (jak w stopce), ale w planach Limited :-P
4) Tutaj miałem największą ochotę na coś z M42, ale chwilowo sam nie wiem. Są dwa obiektywy Pentaksa macro z AF, ale tanie nie są
5) To już było.

Trudno mi o wycenę - za manuale różnie - 50/2 masz za 100-150, natomiast jak chcesz 135/2.5 to pewnie bez 500 obecnie nie ma co startować. Reszta - do znalezienia w Internecie.

Z

PS.: To jest zestaw dla kogoś takiego, jak ja - robiącego zdjęcia dla przyjemności i czasami do pracy (po to mi m.in. lampka). Poza tym się nie znam i nie wiem, czy wogóle napisałem coś z sensem :-P

 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
blady napisał/a:
1. szeroki zoom (ale nie rybie oko)

DA 12-24/4.
blady napisał/a:
2. telezoom max 400mm w ekwiwalencie

SMC-FA 80-320/4-5.6
blady napisał/a:
3. coś do portretów
4. coś do makro

Two-in-one: Tamron SP AF 90/2.8 Macro, albo SMC-DFA 100/2.8 Macro. Jeśli chcesz coś jaśniejszego do portretów, to niestety nie ma w miarę taniego 85/1.8. Zostaje SMC-FA 77/1.8 Limited lub SMC-FA 85/1.4, oba o jakości bezkompromisowej. Jesli może być krócej, to może starczy SMC-FA 50/1.4(1.7).
blady napisał/a:
5. lampa w pełni kompatybilna z K10D, tak 30 DIN

AF-360FGZ

blady napisał/a:
Do Ad.1 znalazłem 16-45 f4

To raczej zoom standardowy, niż szeroki. No ale to już kwestia nazewnictwa.

A tak w ogóle, to witaj w tym pier.dolniku. Nie szumi Ci nic jeszcze? Nie bój sie nie bój, zacznie... ;-)
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Kheyyy Blady, vitaj na forum. Jak widzę, koledzy się pospieszyli...
Jeżeli tylko mogę w kwestii formalnej: ceny.
Nie wiem, czy czytałeś któryś z wątków plączących się po tym forum, ale jest porównanie cen w Polsce i Szwajcarii. Jeżeli planujesz większy, jednorazowy wydatek - stanowczo Szwajcaria (różnica w cenie na samej K10 wynosi 1.000PLN).
 
zlypiez  Dołączył: 30 Lis 2006
Michu napisał/a:
Zlypiez, jeszcze jedno. Jeżeli masz jakiekolwiek problemy z dokładnym zdefiniowaniem swych potrzeb/oczekiwań względem puszki/systemu/akcesoriów - dawaj - pomożemy namieszać Ci w bańce.
Stopień wredności uzależniony jest od fazy księżyca (tak naprawdę wszystkie jesteśmy kobietami - wiesz: wałki na głowie, szlafrok, przydeptane kapcie i pet w uszminkowanym kąciku czegoś, co kiedyś było otworem gębowym).


Hej, dzięki Michu! Trafiłeś w sedno! Właśnie się zorientowałem, że w zasadzie nie jestem sprecyzowany... ;) Nie przyszło mi do głowy, żeby was zapytać o pomoc w zdefiniowaniu oczekiwań (nie wiedziałem, że tak można hehe). W zasadzie od tego trzeba było zacząć!
[A tak swoją drogą, to myślałeś, że ja to niby nie jestem babą w szlafroku z jorkiem na kolanach? Sory za nieporozumienie w takim razie ;) To się wyjaśniło. Pentax, to nie jest nowy system usuwania wąsików???]

Wracając do sedna. Postaram się opisać do czego używam aktualnie aparatu i jakie zdjęcia robię. Może ktoś będzie w stanie jakieś konstruktywne wnioski z tego wyciągnąć?
Od 2 lat robię zdjęcia zaawansowanym kompaktem olympysa c5060 Wide Zoom, z filterkami i flaszem zewnętrznym (bez którego teraz nie mógłbym się obejść). Aparat potrzebny mi był na początku głównie do robienia zdjęć lokalizacji projektów architektonicznych. Potem zdjęcia szły na wizualizacje pod projekt. Czyli wydruki wielkoformatowe. Aparatem głównie robiłem wtedy panoramy, dzięki czemy rozdzielczość dawała radę. Tak było na początku. Aparat wystarczał mi w pełni, z resztą dopiero się uczyłem.
W tej chwili fotografia chyba kręci mnie bardziej niż projektowanie i może spróbuję jakichś studiów związanych z foto... zobaczymy. Jeśli tak - tym bardziej zależy mi na systemie, którego nie będę prędko zmieniał.
Zajmuję się jeszcze trochę grafiką, w związku z czym często obrabiam zdjęcia na kompie (5mega pixli jak na razie mi wystarcza, choć nie mam specjalnie porównania). Często muszę retuszować niedoskonałości wynikające z braku umiejętności, lub sprzętu - zniekształcenia, kolory, generalnie standard. Chciałoby się jednak nie musieć retuszować fotografi... może kiedyś ;)
A jaka tematyka? Zakres zainteresowania stety/niestety (dla portfela) spory. Robię zdjęcia architektury, krajobrazy, wnętrza, makro, portrety, zdjęcia nocne... Na jakieś łapanie ptaszków po krzakach zoom mi nie pozwolił nigdy, ale na pewno chciałbym spróbować i tego. Jak miałbym się zdecydować to pewnie wybrałbym portret i zdjęcia ludzi dzień/noc... a może architektura? ;) Ciężka sprawa. Dla tego właśnie myślałem o starych obiektywach - tanie, więc można poeksperymentować, a tego właśnie szukam w fotografi. Ciągłe eksperymentowanie, a nie konkretny styl/rodzaj fotografii.
Mam nadzieję, że opis jest pełny. Hmm... Wiec co Wy o tym wszystkim myślicie?

Jeszcze dodam, co mi pasuje a co nie w moim aparacie. Sprzęt jest dobrze wykonany, ciężki i miło się nim pracuje - to dla mnie ważne. Szczerze mówiąc jeśli chodzi o wykonanie to wypadł wg mnie lepiej od 350d... co dla mnie dyskwalifikuje C***. Nie chciałbym robić zdjęć trzeszczącym, kiepsko zrobionym aparatem. Może wybrzydzam, ale przecież są inne marki. Swietnie mi się pracuje z ekranem LCD odchylanym we wszystkich kierunkach... wiem, że będę do tego baaardzo tęsknił, jak będę miał już lustrzankę. Choć może mając na uwadze, że wizjer w moim Olympusie do niczego się nie nadaje, szybko zapomnę o podglądzie na LCD. Największym kłopotem okazał się dla mnie zakres ISO (do 400), bo często robię zdjęcia w kiepskich warunkach. Nigdy też nie miałem okazji pobawić się porządnie tele... bo mój aparat tego nie ma ;)
O rozpiętości tonalnej i głębi ostrości nie wspominam, bo to nie ta klasa aparatu.
Z góry dzieki za odpowiedzi! Pozdrawiam,
 

Zbigniew  Dołączył: 04 Lis 2006
blady, w sumie, jak patrzę na post Jarka, to widzę jak bardzo się nie znam :cry: :oops: W każdym razie myślę, że mogłem chociaż podzielić się moimi, podobnymi rozterkami :-)
 

MKw  Dołączył: 20 Kwi 2006
blady napisał/a:

2. telezoom max 400mm w ekwiwalencie

SMC FA 100-300 lub 100-320 ale one maja 5.6 na dlugim koncu ceny 400-600pln
Cytat

3. coś do portretów

FA 135/2.8 IF FA 85/2.8 Soft oba 800-1000 pln
Cytat

4. coś do makro

FA Macro 100 f3.5 nowy 1000 FA Macro 50 f2.8 tez kolo 800-1000, ale bez af bo i do makro IMO zbedny mozna za polowe tej kwoty
Cytat

5. lampa w pełni kompatybilna z K10D, tak 30 DIN

Najpewniej to orginalna 360FGZ nowa ~850

O limitedach i gwiazdkach nie pisze to gorna polka ;-)
 

Canin  Dołączył: 19 Kwi 2006
Zbigniew napisał/a:
Powodów było kilka - przede wszystkim komfort pracy (m42 = konieczność stosowania przejściówki, z którą są problemy - nie zawsze pasuje dobrze, poza tym problemy z wykręcaniem).


Jak się ma same M42 to nie trzeba wyciągać przejściówki :) Zatrzasnąć na amen i wykręcać szkła.

DS z obiektywem bez styków (a więc też z M42) i zewnętrzną lampą przechodzi na TTL (co się czasem przydaje). Jak to jest z DLami, Kasetkami, Kadyszkami? One nie mają TTLa. Przechodzą na manual?
 
blady Dołączył: 05 Paź 2006
Jarek, MKw- dzięki - zaraz policzę ile te przyjemności wymienione przez Was mogą w sumie kosztować :)

Jarek Dabrowski napisał/a:
Nie szumi Ci nic jeszcze? Nie bój się nie bój, zacznie...

Spokojnie - przyzwyczajony jestem tak jakby trochę... nie zacznie... nie ma obaw 8-)

Michu - wiedzieć i zorientować się nie zaszkodzi w asortymencie - gwiazdka 2007/2008 tuz-tuz hehehe :-P
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Zlypiez - z Twojego postu wynika, że nie cierpisz na chorobę megapikselową zainfekowaną przez marketingowców. Nie wykluczone więc, że K100D w zupełności Ci wystarczy. Stabilizacja matrycy, używalne wysokie ISO, możliwość podpięcia manualnych (w miarę tanich) obiektywów systemowych (z pewnością lepszych od M42). Niestety, ruchomy LCD wśród luster jest tylko w Olku E330, więc jeśli to decydujący argument przypatrz się tej puszce. Do prawdziwego focenia ptactwa tak naprawdę Pentax na tle innych systemów nie prezentuje się oszałamiająco. Ale z drugiej strony pozostają producenci niezależni (np. Sigma 135-400 - na którą sam się łaszę).
Twoje wymagania to tak naprawdę pełen zakres fotografii. Dlatego też nie zamierzam jakoś szczególnie Cię oszukiwać - bez względu na system jaki wybierzesz, nie będziesz zawiedziony. Domyślam się, że po c5050 masz wyższe wymagania tyczące jakości puszki. Może dlatego polecałbym Ci udanie się do sklepu, gdzie można pomacać dostępne egzemplarze i wówczas podjąć decyzje? Wiesz - każdy system ma swoje zalety i wady. O tych pierwszych dowiesz się na adekwatnych forach, o tych drugich na konkurencyjnych.
 

MKw  Dołączył: 20 Kwi 2006
Michu napisał/a:
bez względu na system jaki wybierzesz, nie będziesz zawiedziony.


I napewno wyczysci to Twoje konto ;-)

Ja sie laszcze na 170-500 ale to jak juz bede mial stabilizowana pusze ;-)

 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
MKw, trochęciemne na długim końcu. Zresztą mam lustrzną "500" i stanowczo jest to - jak dla mnie - za wiele.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach