Grendel  Dołączył: 31 Gru 2006
Zmiana systemu a zmiana techniki i poprawa jakości
Temat wywołano na giełdzie, to dla jaj go pociągnę:

Vivitar 3735, 3Mpix, obiektyw wbudowany:




MZ-50, Helios, Kodak Farbwelt




Pentax k10d, Tamron 17-50/2.8




Nikon d200, 50/1.8





I co, jest jakiś widoczny postęp? Chyba nie :( nie ma jakiegoś drastycznego wzrostu jakości, więc zmiana systemu wynika raczej z rzeczy nie związanych tylko i wyłącznie z rejestrowanym obrazem.
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
Postęp, postępem - ale jakość! IMHO w tym zestawieniu klisza wygrywa :-D
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
Grendel napisał/a:
dla jaj go pociągnę

O co chodzi? dla czyich jaj?
 

Grendel  Dołączył: 31 Gru 2006
rychu: kurzych :P

matb: też tak myślę :) ostatnio miałem wystawę fotek - dziwnym trafem tylko jedna fota w zestawie była z cyfry, reszta z kliszy. Nie wiem czemu...
 

Gringo  Dołączył: 05 Lip 2006
mi najbardziej podoba się z m50, nie liczac paskudnego bokeh'u.

Poza tym wydaje mi się. że postęp mozna zobaczyć w tej samej dziedzinie fotografii. Malpka bedzie odstawała mniej w fotografowaniu krajobrazów od lustrzanki niz w fotografii ślubnej np.
Natomiast jesli chodzi o portret- zaawansowanie techniczne lustrzanki (jednak kompakt nie da nam ani plastyki fajnej, ani rozmycia) nie ma jakiegos specjalnego znaczenia. Wyjatkiem jest konstrukcja samej matrycy od ktorej moze troche zalezec.

Prawdziwa przewage pokazanego przez Ciebie zestawienia moznaby ujrzeć np na imprezie ślubnej- gdzie brak pewnego i powtarzalnego autofokusa moze Cię kosztować wiele cudownych ujęć.

I wreszcie analog vs cyfra.Samemu trzeba zadecydowac co się woli- czy moze szybkosc i teoretycznie zdjęcia otrzymywane za darmo, czy też moze jakosc kliszy, poltonów itd okupiona tym tym caałym obrzędem wywoływania i skanowania jej.
Bo, że rolka kliszy, materiały eksploatacyjne do wywołania czy skaner kosztuje to wiemy- a ze lustrzanka cyfrowa kosztuje czaem wielokrotnosc analogowej to zapominamy... Decyzja jest prosta- samemu nalezy zadecydować co wolimy.
 

thrackan  Dołączył: 08 Lut 2007
Grendel, zdjęcie z filmu jest super! A ja miałem Farbelta za słaby film przekłamujący kolory... :shock:
 
jurekg  Dołączył: 22 Mar 2008
Ładne te jałowce hibernika ;-)
 

ubeuszek  Dołączył: 03 Cze 2008
Grendel, masz jeszcze tego MZ50? :shock:
 

Grendel  Dołączył: 31 Gru 2006
Mam, chcesz? :)

[ Dodano: 2009-03-02, 18:44 ]
Co do bokeh Heliosa to już morze słów wylano - mnie się podoba!
Na kliszy nadal fotografuję ale tempo spadło koszmarnie - do dziś mam w aparacie kliszę napoczętą a zaczętą gdzieś przed sylwestrem, potem na WOŚP parę klatek...
2 lata temu jednak, co by nie mówić, schodziły w porywach 2 rolki tygodniowo, czasami i 5-6 dziennie.
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
MZ50+Helios. Piękny bokeh, GO, rozpiętość tonalna, nic dodać, nic ująć. Szkoda, że nie dołożyłeś czegoś z cyfrowej pełnej klatki
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Grendel napisał/a:
MZ-50, Helios, Kodak Farbwelt

Mega estetyczna fota, nie moge oderwac oczu :-)
 

Żaba  Dołączył: 08 Cze 2006
MZ-50, Helios, Kodak Farbwelt nie będę orginalnyy świetne zdjęcie imho najciekawsze z zaprezentowanych :-D
 

matth  Dołączył: 21 Kwi 2008
I ja przyklasnę zdjęciu z MZ'ki. Jest na prawdę klasowe :-)
 

ubeuszek  Dołączył: 03 Cze 2008
Grendel, nie chce, pozbądź się jeno D200 czy tam inne K10, które teraz używasz. Za to zakup filmy a ja będę Cię wielbił :mrgreen:
 

Grendel  Dołączył: 31 Gru 2006
Ciągle się pocieszam że tak pozostanie - zdjęcia "do roboty" na cyfrze, bo tak elastyczniej i szybciej, do prywatnej zabawy portretowej - klisza na pentaksie. Ale jak będzie, to się okaże.
 

volender  Dołączył: 15 Wrz 2008
Cytat
Ciągle się pocieszam że tak pozostanie - zdjęcia "do roboty" na cyfrze, bo tak elastyczniej i szybciej, do prywatnej zabawy portretowej - klisza na pentaksie.


a wiesz, od momentu kiedy wziąłem mojego me supera do rąk też mam taki zamiar :-B

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach