radekone  Dołączył: 20 Maj 2009
Nikon F80 - nietypowy problem
Kupilem ja sobie F80 i Sigme 17-35D do tego - z osobnych zrodel.

Po podpieciu Sigma zamiast sie otworzyc szeroko caly czas ma ustawione f/32 przez co AF wariuje (f32 to pozycja na pierscieniu w ktorej obiektyw dziala w trybie Auto). Podejrzewalem, ze ktores z tej pary jest zwalone ale co ciekawe, po podpieciu 35/2 wszystko hula normalnie, tak samo jak Sigma z innym F80 o nieco wczesniejszym numerze seryjnym.

Zastanawialem sie i wydaje mi sie, ze to niekoniecznie jest problem elektroniki/ustawien tylko dzwigni przeslon/glebi ostrosci. Nakrecajac obiektyw, dzwignie w F80 i w obiektywie powinny sie z soba zetknac i wspolpracowac. U mnie sprawiaja wrazenie, jakby dzialaly po swojemu: krecac pierscieniem przyslon Sigma przymyka sie lub otwiera a wciskajac przycisk DoF slychac przesuniecie dzwigni ale Sigma nie reaguje. Tak jakby ktoras z nich byla za krotka/przesunieta.

Dla mnie totalny zonk. Ma ktos jakis pomysl?:)
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Sprawdz czy dzwignia w sigmie nie jest zgieta, w porownaniu z 35/2. Na 80% to to i na 40% da sie odgiac samemu :-)
 

radekone  Dołączył: 20 Maj 2009
W Sigmie chyba jest ok ale ciezko mi porownac bo w tej chwili nie mam z czym. Predzej w F80.. ale nie mam odnosnika w tym momencie. Na necie szukalem na szybko jakiegos zdjecia w duzej rozdzialce ale nie znalazlem. W kazdym razie ta dzwignia jest pod lekkim katem, jej gorna czesc jest odchylona od pionu w strone srodka.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
No jezeli body dziala z jedym obiektywem a z drugim nie, i jezeli problem jest mechaniczny, to raczej wina jednego obiektywu. Sprawdz go na innym body najlepiej...
 

radekone  Dołączył: 20 Maj 2009
Sprawdzalem. Sigma tez dziala z innym F80 z podobnej serii :mrgreen:

To co w tej chwili potrzebuje to zdjecie wnetrza F80 z akcentem na dzwignie podgladu DoF bo jestem przekonany ze to jest to.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Aha, to ok, rzeczywiscie dzwignia w body moze byc troche odksztalcona i dzialac dobrze z dluzsza dzwignia w obiektywie, a nie dzialac z krotsza / niestandardowa (Sigma...)




 

radekone  Dołączył: 20 Maj 2009
Bingo, to bylo to. Naprawione.
W moim F80 ta dzwignia jest lekko odksztalcona - nie jest pionowa. Wystarczylo dlugopisem o ulamek milimetra ja odgiac do zewnatrz i wszystko hula:)

Dzieki wielkie za pomoc, ide na lanczowe fotki.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Super, ciesze sie ze pomoglem :-) Milego szczelania! :-)
 

radekone  Dołączył: 20 Maj 2009
A na ile rolek srednio wystarcza wam komplet baterii?
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Na oko 10-20. Zalezy od tego ile nocy aparat siedzi na szafce włączony ;-) W Afryce z drugiej strony 1,5 kompletu starczylo na 55 klisz.
 

radekone  Dołączył: 20 Maj 2009
Dammit, mnie po 5 sie wylozyl. Ale na bateriach, ktore juz byly w srodku jak go kupowalem plus autofokus czesto w standby, nie liczac zabaw pozakupowych :mrgreen:

Dobrze ze na ebayu nowki grosze kosztuja.
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
radekone napisał/a:
Dobrze ze na ebayu nowki grosze kosztuja.


F80 czy baterie do nich?
 

radekone  Dołączył: 20 Maj 2009
jorge.martinez napisał/a:
F80 czy baterie do nich?

baterie :-)

a secondhandowy sprzet w ogole mozna bylo przed swietami wyrwac taniej, pewnie z powodu podazy.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
radekone napisał/a:
Dammit, mnie po 5 sie wylozyl. Ale na bateriach, ktore juz byly w srodku jak go kupowalem plus autofokus czesto w standby, nie liczac zabaw pozakupowych


To sie nie liczy :-P A baterii kupuje zawsze po 12 z ebaya, rzeczywiscie tanio. Starcza na pol roku :-)
 

radekone  Dołączył: 20 Maj 2009
A testowales juz duracelki i energizery, ktore lepsze? :-P
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Takie same wszystkie, cos czuje.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach