Tok'Ra  Dołączył: 11 Lip 2006
K10D zdemaskowany ;-)
PCWorldComputer 12/2006 - str. 34

Zalamali mnie zupelnie... :lol:
Ja, ktory ostatni chleb na lustrzanke odkladalem i w tym roku za ostatnie pieniadze kupilem....dowiedzialem sie... ze mam juz zloma. No bo... ma matryce 6Mp, a nie 10Mp...

Redaktor Norbert Gajlewicz opisal nawet najnowsze Pentaxy. Czytamy tam:

K10D, to sredniozaawansowana lustrzanka, do ktorej mozna dolaczyc gripa :mrgreen: -cala kolumna o gripie do pentaxa :mrgreen:

"K10D ma konkurowac z Nikonem D80 i EOS-em 30D Canona. Jest wiekszy, ciezszy, dysponuje wieksza liczba kol i przyciskow szybkiego ustawiania". "Ma matryce porownywalna z rozdzielczoscia matryc konkurencji". "Prawdopodobnie wykorzystano ten sam element CCD ktory znajduje sie w Nikonie D80". "Jest wygodny w uzyciu"." Na uwage zasluguje naprawde spory wizjer, porownywalny do zastosowanego w modelu D80".
Kolejna cecha ..."jest zastosowanie nie jednego, a dwoch kolek zmiany wartosci (np. czasu i przeslony)".

Aparat w testach ..."znalazl sie na trzeciej pozycji po modelach Nikona i Canona. W klasyfikacji ogolnej ...zajmuje piata lokate".
"Dosc slabo wypadla proba dynamiki"
ISO 1600 - gorsze szumy od konkurencji.

"Tanszy brat spod znaku Pentaxa zostal oznaczony symbolem K100D...".
"...O aparacie nie warto sie rozpisywac. Po pierwsze, ma niewielkie mozliwosci jak na obowiazujace standardy - zastosowanie matrycy o rozdzielczosci 6Mp jest kiepskim pomyslem. Po drugie, budowa korpusu niewiele rozni go od poprzednikow - glownie nieznacznie zmodyfikowanym ksztaltem rekojesci (naszym zdaniem, na niekorzysc).
Mozna powiedziec, ze jest tylko jedna istotna zmiana w porownaniu z modelami *istD: w K100D, podobnie w jak opisanym wyzej modelu K10D, zastosowano system stabilizacji obrazu."

PS.
Oceny koncowe redakcji:
D80 - 6.0 cena 4.240zl
EOS400D - 5.9 cena 3.000zl
K10D - 5.6 cena 4.300zl
GX-1S - 5.1 cena 2.600zl
E-400 - 4.7 cena 3.000zl
K100D - 4.6 cena 2.800zl
 

MKw  Dołączył: 20 Kwi 2006
Zastanawia mnie roznica pomiedzy Samsungiem a k100 i z czego wynika :shock:
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
MKw napisał/a:
A tak Ściekawości to gdzie tak napisali ??
Tok'Ra napisał/a:
PCWorldComputer 12/2006 - str. 34
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
a mnie ciekawi (biorac pod uwage cykl wydawniczy) jaka wersje firmware mieli ?!?! bo cos mi tu ni epasi
albo przed 1.0 i wtedy dramatycznie dali dupy albo byli jedynymi na siecie ktorzy tak wczesnie mieli wersje 1.0
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Cóż, Tok'Ra, trzeba przełknąć gorzką pigułkę obiektywizmu i pogodzić się z prawdą.
 

Tok'Ra  Dołączył: 11 Lip 2006
Testy punktowe jakosci obrazu, kolejno jak nastepuje:

D80 EOS400D K10D GX-1S E-100 K100D
ostrosc: 7 9 9 7 6 6
dystorsja 2,7 3,3 4,8 4.1 4.0 4,9
reczny balans
bieli 4.8 2.6 3.9 2.3 4.7 2.2

autom. balans
bieli 3.0 2.3 2.7 2.1 2.6 2.0

odwzorowanie
szarosci przy
recznym balansie
bieli 5.0 6.3 10 6.2 3.6 4.4

szczegoly
w swiatlach 8.0 10 5 6 10 10

szczegoly
w cieniach 9.0 10 5 6 10 10

szumy iso
minimum 8.1 4.9 5.8 5.4 4.5 5.0


szumy przy
iso 400 5.2 3.7 2.8 4.1 2.4 4.3


szumy przy
iso 800 6.0 3.0 2.1 3.2 2.6 3.4


szumy przy
iso 1600 4.1 2.3 1.3 2.3 1.9 2.3

Oczywiscie napisali, ze kiepski wynik k10D to wina firmware, ktory producent musi
jeszcze dopracowac :mrgreen:
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Niech zgadnę - testowali z firmware v.03?
 

Zbigniew  Dołączył: 04 Lis 2006
Fafniak napisał/a:
a mnie ciekawi (biorac pod uwage cykl wydawniczy) jaka wersje firmware mieli ?!?! bo cos mi tu ni epasi
albo przed 1.0 i wtedy dramatycznie dali dupy albo byli jedynymi na siecie ktorzy tak wczesnie mieli wersje 1.0


No mnie też to zastanowiło. Sam jestem redaktorem i doskonale wiem ile trwa processing i drukowanie miesięcznika.

Generalnie - one big ściema z tym "testem".
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
PCComputerWorld - no tak, na pewno potrafia testowac sprzet fotograficzny. W koncu nazwa nobilituje! :lol:
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Bronek napisał/a:
PCComputerWorld - no tak, na pewno potrafia testowac sprzet fotograficzny. W koncu nazwa nobilituje!
dobra, napisać trzeba do nich pytanie o asocjacyjność ramu w ddrach. Jak powinno być ustawione "historyjkowanie" żeby nie było szamotania i trafialność wynosiła choćby powyżej 70%. Zobaczymy, czy są kompetentni choćby w dziedzinie, która z nazwą pisma ma zdecydowanie więcej wspólnego niż fotografia. :evil:
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
tref napisał/a:
dobra, napisać trzeba do nich pytanie o asocjacyjność ramu w ddrach. Jak powinno być ustawione "historyjkowanie" żeby nie było szamotania i trafialność wynosiła choćby powyżej 70%. Zobaczymy, czy są kompetentni choćby w dziedzinie, która z nazwą pisma ma zdecydowanie więcej wspólnego niż fotografia
- przepraszam ale wlasnie zwymiotowalem...... :roll: :-P
Czy mozesz trudnych takich nie wklejac?
 

gebi  Dołączył: 05 Maj 2006
MKw napisał/a:
Zastanawia mnie roznica pomiedzy Samsungiem a k100 i z czego wynika :shock:

Wszystko zależy od priorytetów jakie przyjęli. Jeśli nie docenili stabilizacji obrazu, AF testowali tylko przy dobrym świetle to mogli widzieć tylko to co jest lepsze w GX-1S/*ist DS2, czyli większy bufor, większy pryzmatowy wizjer z większymi literkami (co zadecydowało głównie o moim wyborze GX-1S zamiast *ist DL (ktory dodatkowo był trudno dostępny za normalną cenę w momencie zakupu)), mniejsza waga (naprawdę cenię sobie poręczność i lekkość aparatu (po Zenicie ET nigdy więcej ciężkich korpusów)) no i na koniec lampy TTL/P-TTL a w K100D tylko P-TTL. Tak naprawdę to K100D to jak już wiadomo taki odpowiednik *ist DL, a DS/DS2 celuje w ciut wyższą półkę.
Inna sprawa, że w swoich badaniach osiągnęli różne wyniki w jakości obrazu dla GX-1S i K100D, w sumie różnią się na pewno wewnętrznym oprogramowaniem i stąd mogą wynikać różnice, do tego dochodzą błedy pomiarów. Z ich zestawienia wynika też, że Samsung jest 200zł tańszy a to jest przecież dla każdego duży plus.
Do tego jak przeczytali zestawienie z Fotopolis, to dowiedzieli się, że GX-1S obsługuje nowsze mocowanie KAF2 (to pewnie znaczy, że można zamocować w nim dwa obiektywy KAF, od dzisiaj będę nosił jednocześnie kita i 50-tkę na korpusie :mrgreen: ) , a K100D/K10D/GX-1L/GX-10 tylko KAF (czyli ogólnie to starocie :lol: )

Link do strony Fotopolis - czyli jak to trudno zrobić poprawne zestawienie danych :-)

Albo raczej jak trudno jest wybrać aparat posługując się testami z czasopism lub stron internetowych.

 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
gebi napisał/a:
Albo raczej jak trudno jest wybrać aparat posługując się testami z czasopism lub stron internetowych.


szczególnie z czasopism komputerowych :lol: Ale nie wszyscy redaktorzy takich gazet to d*py wołowe, np. w testach (niemieckiego) Chipa K10D został ogłoszony "nowym numerem 1" http://www.chip.de/artike...l_22805472.html
 

pn  Dołączył: 14 Wrz 2006
Bronek napisał/a:
w testach (niemieckiego) Chipa K10D został ogłoszony "nowym numerem 1" http://www.chip.de/artike...l_22805472.html

W tych testach k10D wrzucili do amatorskich lustrzanek. Taki np. Canon 30D jest u nich klase wyzej, w polprofesjonalnych.

Do tego na koncu stoi napisane:

"
Die Nikon D80 bietet zwar eine noch etwas bessere Bildqualität, doch die Ausstattung ist im Vergleich zum Alleskönner von Pentax spartanisch – Bildstabilisator und Staubschutz hat die D80 nicht.
"

To boldem to znaczy, ze wedlug nich D80 oferuje troche wyzsza jakosc obrazu.

Ja mialem D80 2 miesiace i bylem rozczarowany ta jakoscia z 10mpx Sony... Wiec jezeli K10D mialoby miec gorsza...
 
pawel1967 Dołączył: 03 Maj 2006
Czytam sobie czytam tak wygodniej niż włączać sie do dyskusji.Testowałem D80 tkę i powtarzam wizjer wcale nie jest porównywalny.On wydał mi się słabszy od DSa.I to nie była tylko moja opinia a ludzi będących uczesnikami tego wielogodzinnego macania.Jeszcze jedna sprawa ziarno cyfrowe jest tam jak diabli przy 1600 przewyższa ziarno DSa.Inżynierowie nikona wzieli się na sposób odszumiają już w aparacie to co my robimy na kompie,ale ziarno bez mozaiki zostaje.Nikon,Pentax nie odkryją nagle Ameryki w konserwach.Jeśli na małej matrycy zmieścimy nie sześć a 10mln pikseli to i zaszumienie będzie większe i trzeba umiejętnego programu w aparacie aby sobie poradził.Jeśli chcianoby w trudnych warunkach osiągnąć plik bez tzw zaziarnienia przy wysokiej czułości należałoby zastosować filtr na zasadzie tzw filtra mediana,a to oznacza utratę detali.Przy idealnych warunkach 10 mega jest strzałem w dziesiątkę.Ale ja takich zdjęć robię ledwie 5-10procent,reszta w trudnych warunkach.Każdy aparat ma nastawy, należy tak ustawić aby uwzględnić preferencje użytkownika.Sześciomegapikselowe matryce będą w użyciu i w normalnej pracy jeszcze jakiś czas. Będą często przydatniejsze od jeszcze nie całkiem dopracowanych matryc 10mlm.Ale za rok dwa to się zmieni i wtedy nadejdzie czas na rozmyślania tego typu.Co do rozmaitych redaktorów wszelka dyskusja jest zbyteczna, a polemizować można z ludzmi mającymi argumenty a nie tylko z góry nadaną władzę przez jedynie słuszny marketing.Moja rada fotografować a rozmaitej maści orgazmowi sprzętowcy niechaj sobie pokrzykują z okolicznych drzew ,jakby się te maketingowe gazety nie nazywały.Pozdrawiam
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
Dla tych ktorzy jeszcze zastanawiaja sie nad wiarygodnoscia testow PCComputerWorld i ich wiarygodnoscia w ogole jako testerow sprzetu foto :lol: , mam kilka zdjec dla porownania:

Pentax K10D z obiektywem DA 16-45/4 (niezupelnie to samo co kit)
http://dc.watch.impress.c...-5136-16-2.html

Canon 400D z EF-S 18-55/3.5-5.6 II USM (na japonskim rynku Kiss Digital X)
http://dc.watch.impress.c...-5136-17-1.html

Nikon D80 z DX 18-135/3.5-5.6
http://dc.watch.impress.c...-5136-17-2.html

Sony a100 z DT 18-70/3.5-5.6
http://dc.watch.impress.c...-5136-18-1.html
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Fafniak napisał/a:
- przepraszam ale wlasnie zwymiotowalem......
Czy mozesz trudnych takich nie wklejac?
nie no podałem przykład (może nie najprostszy, ale jako spece powinni wiedzieć) dotyczący sprzętu, który testują (na którym powinni się znać), bo jak widać na foto nie za bardzo im wychodzi.
Bronek, już ktoś gdzieś podawał te linki i mówił, żeby się przypatrzeć na drzewa - no wszystkie poza K10D robią margarynę wystawioną na słońce zamiast liści.
 

pn  Dołączył: 14 Wrz 2006
tref napisał/a:
Bronek, już ktoś gdzieś podawał te linki i mówił, żeby się przypatrzeć na drzewa - no wszystkie poza K10D robią margarynę wystawioną na słońce zamiast liści.

No tak, ale wszedzie ciagle kadyszke porownuje sie do klasy totalnie amatorskiej, a w pierwszych komentarzach to mial byc konkurent dla Canona 30D i Nikona D200.
 

sylwiusz  Dołączył: 19 Kwi 2006
Tak, to sa dokladnie ci kretyni, ktorzy pozyczyli z Apollo prototyp K10D z firmware'm 0.2 - ten sam, ktory ja mialem do wstepnego testu dla Fotopolis, a ktory mial prawie nie dzialajaca obrobke obrazu - zle dzialal balans bieli, nie dzialalo wyostrzanie obrazu, nie bylo zadnej redukcji szumow itp. itd. Nic dziwnego, ze tak wyszlo, tylko, ze idioci z PC World Komputer nie powinni w zadnym razie pisac o takich rzeczach, skoro to prototyp z wczesnym firmware'm - Piotr oddajac im aparat zastrzegl to, a oni go olali :-? Kompletni debile. Ale jak juz pisalem - komputerowe czasopismo jest tak wlasciwe do testowania sprzetu foto, jak my do testu maszyn do szycia. Na szczescie coraz mniej ludzi czyta takie periodyki, coraz wiecej opierajac sie na materialach na forum, czy w sieci. A juz mysle, ze osoby zainteresowane fotografia bardzo rzadko siegaja po takie gowna jak PC World Komputer.
 
Asus Dołączył: 20 Wrz 2006
Mnie jednak na zdjęciu z K10D martwią te fioletowe zabarwienia. Odbieram je jako wynik dużych aberracji chromatycznych tego obiektywu.
Czyżby obiektyw Pentaxa miał większe aberracje niż kit Canona?
Kit Canona w testach pod tym względem wypada bardzo marnie.
Charakteryzuje się też słabą rozdzielczością.
Dotyczy to również 18-135 Nikona. Nie jest on pod tym względem rewelacyjny.
Byłoby pewnie dużo lepiej z 17-85.
Obiektyw Sony wg. testu na Fotopolis to marnorta zupełna. Wyszedł gorzej niż kit Canona, a przecież jest to chyba najgorszy obiektyw Canona

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach