s  Dołączył: 30 Lis 2006
k100d jesli mozna male pytanka
witam szanowna grupe.
czytam od kilku dni to forum. dowiedzialem sie juz bardzo duzo. wiem, ze byc moze przeoczylem odpowiedzi na moje pytania - z gory przepraszam.
zapalalem zauroczeniem w kierunku k100d. czy odwzajemnionym to sie pewnie okaze. dzis nawet mialem go w rece i choc duzo mniejszy od d50 ktorego to mialem jeszcze pare dni temu ale trzyma sie go pewnie. ale jesli mozna to zadam pytanie:
temat lampy blyskowej. wiem, ze jest pttl. i tu moje watpliwosci:
1. czy pttl mozna porownywac do nikonowskiego ittl (szczegolnie chodzi mi w doswietlaniu w swietle zastanym
2. czy moge zastosowac lampe od analogowej puszki czyli tylko z ttl. czy bede mial pomiar swiatla blyskowego przez obiektyw? czy tez podobnie jak w nikonie ten temat odpada.
3. i jeszcze jedno nie zwiazane juz z lampa pytanie. czy mozna w jakims stopniu przewidywac (moze zostalo to kiedys gdzies podane przez producenta) zywotnosc k100d. wiem, ze to trudne - szczegolnie w nowych produktach. ale moze jednak ...

pozdrawiam serdecznie i dziekuje za wyrozumialosc.
s
 

Tok'Ra  Dołączył: 10 Lip 2006
TTL'a obsluguje tylko GX-1S i Pentaxy DS i DS2. Teraz jest nowsza technologia - p-TTL, wiec taka lampe powinienes dokupic.
 
s  Dołączył: 30 Lis 2006
no tak. dzieki. chcialem sie upewnic bo i tak myslalem, ze bedzie. a czy wiesz moze jak sie ma pttl w porownaniu do ittl nikona. chodzi mi o dokladnosc dzialania, powtarzalnosc zdjec - szczegolnie jako doswietlenie.
pozdrawiam
s
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
s, wiesz WYDAJE mi sie ze jednak nikon jest lepiej zaprojektowany od tej strony....ale tak naprawde moze sie dopiero wypowiedziec osoba ktora miala dobra firmwa lampe pentaxa i K100D i moze miec jakies porownanie do nikonowskiego systemu
 
pxm  Dołączył: 17 Paź 2006
Re: k100d jesli mozna male pytanka
s napisał/a:

3. i jeszcze jedno nie zwiazane juz z lampa pytanie. czy mozna w jakims stopniu przewidywac (moze zostalo to kiedys gdzies podane przez producenta) zywotnosc k100d. wiem, ze to trudne - szczegolnie w nowych produktach. ale moze jednak ...
s


Na to pytanie nikt Ci nie da odpowiedzi raczej. K100D jest od ok. pół roku na rynku i nierealnym jest okreslenie jego zywotnosci (chyba masz na mysli migawkę glownie, tak?)
 
s  Dołączył: 30 Lis 2006
tak dokladnie chodzi mi o migawke. tak jak napisalem - przypuszczalem, ze producent nie pisnal ani slowa na ten temat. ale pewnie mozna smialo przewidywac, ze wytrzyma tyle co np. nikon d50.
pozdrawiam
s
 
pxm  Dołączył: 17 Paź 2006
s napisał/a:
tak dokladnie chodzi mi o migawke. tak jak napisalem - przypuszczalem, ze producent nie pisnal ani slowa na ten temat. ale pewnie mozna smialo przewidywac, ze wytrzyma tyle co np. nikon d50.
pozdrawiam
s


Wiesz...pewnie producent to okreslił, ale nie przejmowałbym sie tym na Twoim miejscu. Nie od dzis Pentax robi sprzet, tak ze spokojnie :-)
 
s  Dołączył: 30 Lis 2006
pxm widze, ze masz podobne dylematy do moich :)
tez mysle o k100d lub d80. obecnie blizej mi do k100d - szczegolnie po dzisiejszym dotykaniu tej puszki.
pozdrawiam
s
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
orientacyjny czas DS to cos ponad sto tysięcy mignięć. Nie pamiętam gdzie to widziałem, więc nie przysznuruję źródła do tego postu
 
pxm  Dołączył: 17 Paź 2006
s napisał/a:
pxm widze, ze masz podobne dylematy do moich :)
tez mysle o k100d lub d80. obecnie blizej mi do k100d - szczegolnie po dzisiejszym dotykaniu tej puszki.
pozdrawiam
s


hehehe... powiem tak :-) Gdyby D80 byl w cenie k100D, to bralbym na bank jednak D80... Ale nie jest wiec...
Jest tez Canon 400D, ktory jest OK, tylko ergonomia troche koleje no i szkiełka do Canona słono kosztują...
A poza tym zainteresowalem sie Samsungiem GX-10, bo to odpowiednik K10D, a tanszy :)
 
s  Dołączył: 30 Lis 2006
no coz nie biore pod uwage 400d. na polu bitwy sa w zasadzie trzy. d80, d70s i k100d. podonie jak ty mam wrazenie, ze szkoda mi kasy na d80. moze gdyby mialo stabilizacje ;)
na a d70s i k100d to juz cena bardzo podobna. jedyne co mi w d70s sie bardzo ale to bardzo podoba to wielkosc i waga puszki. ale dzis i tak milo bylem zaskoczony gdy wzialem to malenstwo (k100d) do reki bo lezalo calkiem calkiem w raczce. gdybym wystrugal z kawalka drewna sobie gripo-dociazacz to byloby calkiem ok.
pozdrawiam niezmiennie serdecznie i grzecznie.
s
 
pxm  Dołączył: 17 Paź 2006
s napisał/a:
jedyne co mi w d70s się bardzo ale to bardzo podoba to wielkosc i waga puszki.


Zgadzam sie, chwyt D70/70s to mistrzostwo swiata. Tez bardzo dobrze lezy mi w ręce ta
pucha...

s napisał/a:
szkoda mi kasy na d80. moze gdyby mialo stabilizacje ;)


Niestety zarowno u Nikona jak i Canona niepredko nalezy (o ile w ogole) spodziewac sie stabilizacji w body.. Chocby z bardzo prostego powodu - firmy te maja w ofercie obiektywy ze stabilizacja (drogie niestety) i nie zrezygnuja tak latwo z zyskow z ich sprzedazy...
 
s  Dołączył: 30 Lis 2006
dokladnie. dlatego zaczalem myslec bardzo powaznie o k100d. przeraza mnie niestety dostepnosc chocby lamp blyskowych. na glupim allegro nawet ciezko cos dostac.
pozdrawiam
s
 
Krzychoo  Dołączył: 13 Wrz 2006
S, lampą bez p-ttl'u też fotkę zrobisz. Jeżeli będziesz tylko miał jakąś lampę z własną automatyką to po podpięciu jej to aparatu płakał nie będziesz. Nie miałem jeszcze zapiętej do mojej kasety lampy z p-ttl'em, może ona by mi oczy otworzyła, ale do mojego Metza ustawionego w pozycji A (automat) nie mam zastrzeżeń.
 
s  Dołączył: 30 Lis 2006
wiem, wiem. automatyka lampy. jechalem dlugo wlasnie na niej z d50. ale w momencie podpiecia sb600 juz mi sie odechcialo mojej staruszki.
pozdrawiam. s
 
Krzychoo  Dołączył: 13 Wrz 2006
To u mnie było prawie odwrotnie. Stara Minolta Z3 na tyle kiepsko współpracowała z lampą w ttl'u(pomimo dedykowanej kostki SCA), że bez korekcji ekspozycji nie dało się zrobić dobrze naświetlonego zdjęcia. Stąd w trybie A z kasetą efekty są zdecydowanie lepsze. No ale to zupełnie inne aparaty.
Pozdrawiam.
 
s  Dołączył: 30 Lis 2006
ano wlasnie. kusi k100 oj kusi, kusi.
dzieki za wszelkie odpowiedzi.
pozdrowionka. s
 

Tok'Ra  Dołączył: 10 Lip 2006
Jesli stabilizacja nie jest jezyczkiem u wagi - to wartym zastanowienia jest Samsung GX-1S - duzy wizjer, praktycznie poprawiony Pentax *istDS2, jest tani - a lampe kupisz tanio na zwyklym TTL np. Tumax 386 z dedykacja do Pentax'a za 499zl i dziala - a potem dozbierasz do nowoczesniejszego pTTL'a za 1900 zl :mrgreen: i tez bedzie dzialac. A bez stabilizacji jakos cale pokolenia fotografikow foty robily, wiec chociaz to fajny feczer, to jednak fotograf robi foty a nie nie aparat... GX-1S masz za 2800 zl + lampa za 500 zl + statyw za 200 zl = za 3.500zl....rozwiazanie w wersji econo super. Wiem bo mam :-D
 

gebi  Dołączył: 05 Maj 2006
Tok'Ra napisał/a:
(...)wartym zastanowienia jest Samsung GX-1S - duzy wizjer, praktycznie poprawiony Pentax *istDS2

GX-1S to jest *ist DS2, chodziło Ci chyba o poprawiony *ist DS.
Tok'Ra napisał/a:
GX-1S masz za 2800 zl + lampa za 500 zl + statyw za 200 zl = za 3.500zl....rozwiazanie w wersji econo super. Wiem bo mam :-D

Tok'Ra dawno nie patrzyłeś na ceny. W sklepach internetowych bez łaski GX-1S z obiektywem można kupić za 2340 (co oczywiście jest jeszcze lepsze dla klienta). Za 3500 to ja bym kupił już raczej GX-10 :-)
 

Tok'Ra  Dołączył: 10 Lip 2006
A czytales http://www.geocities.com/...ull_Review.html
? :mrgreen:

Z niego wynika, ze de facto:
- p-TTL to marketingowy bajer.
- stabilizacja potrafi popsuc foty...
Matryca Sony 10Mp nie jest doskonala i tylko soft aparatu ratuje jakosc zdjec.
Mamy wydac tyle kasy by zrobic sobie gorzej niz teraz mamy? :mrgreen:
No, chyba tylko przez snobizm :lol:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach