sskorpion  Dołączył: 01 Lis 2006
Witam
Mam pytanie dotyczące obiektywu kitowego 18-55 z K100D.
Czy można podpiąć ten obiektyw do MZ-50?
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
sskorpion napisał/a:
Mam pytanie dotyczące obiektywu kitowego 18-55 z K100D.
Czy można podpiąć ten obiektyw do MZ-50?
Podpiąć można wszystko, nawet patelnię z bagnetem K. Inna sprawa, czy będzie współpracowało. Pięćdziesiątka ma okrojony bagnet i z tego co wiem, szkła bez A nie bardzo się nadają. Ponieważ DA nie mają pierścienia przysłon, więc moim zdaniem odpada.
Z literatury:
Gdy nie wybrano pozycji "A", pomiar światła odbywa się tak jak dla przesłony w pełni otwartej. Dodatkowo, ze względu na brak pozycji "A" w obiektywach F i FA "Soft" pomiar światła z tymi obiektywami może być błędny., co za tym idzie w DA chyba też, zawsze będzie pełna dziura (nawet w Av)
Cytat dotyczy MZ-50 i podpinania do niego różnych szkieł

 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Tok'Ra napisał/a:
A czytales http://www.geocities.com/...ull_Review.html
?


O, Rice High. Taki Rockwell, tylko trochę inny.
 
s  Dołączył: 30 Lis 2006
no coz. dla mnie wlasnie satbilizacja jest tym co ciagnie mnie w kierunku pentaksa. czesto fotografuje ciemne koscioly - miejsca gdzie nie moge uzyc lampy. inna sprawa to koncerty gdzie wydluzenie czasu daje wielkie mozliwosci. obawiam sie, ze gdyby nie stabilizacja to jednak moje myslenie kierowalo by sie w strone nikona - szczegolnie, ze mam troche obiektywow (z dolnej polki ale zawsze) a na sprzedazy zawsze sie traci. Druga sprawa to dreczy mnie pttl i faktyczna "doskonalosc" tego pomiaru. ale to juz pozostaje do przemyslen.
pozdrawiam.
s
 

Tok'Ra  Dołączył: 11 Lip 2006
Dobra stabilizacja kosztuje raptem 67 zl :mrgreen:

Na przyklad taka:
http://www.allegro.pl/ite...3d_gratis_.html
Depczesz noga, trzymasz reka - a i zawsze pod reka masz cos, czym mozesz legalnie dac w leb (od czasow delegalizacji kija bejsbolowego) :-D

Od czasow, kiedy marketingowcy zaczeli decydowac o konstrukcji a nie konstruktorzy - jestem sceptycznie nastawiony do nowinek. Vide - kazda kolejna drukarka HP od modelu HP895 byla tansza i kosmiczne gorsza. Zainstalowanie sterownikow z 3 minut sprowadzono do godziny. I tak niestety jest, ze budowa idealnego urzadzenia niszczy firme, bo ta nie moze sprzedac nic nowego i traci zyski. Wiec zaczyna robic bokami... Robi jeden krok do przodu, dwa wstecz... Nikon i Canon jest wybitnym przykladem takiego marketingu, a teraz Pentax do grona dolaczyl.

Firmy te zysk chca budowac na swoistej monopolizacji rynku. Ot, chocby od pozbawienia TTL'a - zamiast pozostawic wybor uzytkownikowi. Aparat moga sprzedac nawet ponizej kosztow produkcji - za to zarobia na lampach ktorych produkcja kosztuje grosze, a zysk na nich ogromny i nie zagrozony przez konkurencje alternatywna. A jak ktos chce robic prawdziwe zdjecia - lampe musi miec i to najlepsza....Czysty marketing - nawet jesli Rock w swoich pomiarach mogl popelnic bledy...

Kolejnym przykladem - zasilanie. To juz nie paluszki AA - a drogie akumulatory dedykowane. Kolejny zarobek dla firmy.

A taka kwestia matrycy. Jesli w Nikonie D80 czy Eosie D400 odszumianiem 10Mp zajmowac musi sie oprogramowanie - to od jego jakosci de facto zalezy jakosc zdjec. Lepsze oprogramowanie lepiej cyfrowo odszumi zdjecia - taka jest prawda - co udowodnil test K10D z beta firmware i z najnowszym - teraz najlepiej dopracowanym wsrod konkurencji - jakosc zupelnie inna, a matryca tej samej klasy.

To oznacza, ze majac starsza matryce i soft w komputerze - moja lustrzanka za 2300 zl osiagne podobne wyniki takie jak ta za 4300zl - tylko zajmie mi to wiecej czasu i potrzebuje do tego swoj komputer i wiecej czasu. Znowu marketingowcy ocenili - czy beda chetni na taka zamiane. Jak widac - sa :mrgreen:

Na koniec jeden powalajacy argument :mrgreen: Tam jest teraz wiecej do popsucia sie...Te dodatkowe przyciski, te koleczka...sama radosc
:lol:
 
s  Dołączył: 30 Lis 2006
ehh kolego masz swieta racje. marketing zawsze robil swoje. no w koncu chlopaki musza zarabiac. to zreszto tak jak napisales idealnie widac z lampami. ja cale zycie w analogach robilem z ttlem i mi to wystarczalo. ale automatyka lampy to jednak troche malo. a i z niezawodnoscia (iloscia elementow do psucia) masz pewnie racje. stad moje rozwazania ale i pewna niepewnosc czy aby to co obecnie jest nowe mozna w jakims stopniu przewidziec ile to wytrzyma i czy by na pewno nowe znaczy sie lepsze.
pozdrowionka
s
 
pxm  Dołączył: 17 Paź 2006
Tok'Ra napisał/a:

Kolejnym przykladem - zasilanie. To juz nie paluszki AA - a drogie akumulatory dedykowane. Kolejny zarobek dla firmy.


Zerknij na ceny zamiennikow akumulator dedykowanych... Wcale nie sa wysokie...
Mialem cyfraki na paluchy i na aku dedykowane, DLA MNIE wygodniejsza jest ta druga opcja.

Tok'Ra napisał/a:

A taka kwestia matrycy. Jesli w Nikonie D80 czy Eosie D400 odszumianiem 10Mp zajmowac musi się oprogramowanie - to od jego jakosci de facto zalezy jakosc zdjec.


Spoko, tak to juz jest, ze soft odpowiada za to, nie widze w tym nic dziwnego, tak działa aparat cyfrowy, optyka+elektronika+oprogramowanie tego wszytskiego czyli firware.
Podales przyklad eosa 400d i Nikona d80, co jak co ale jakosci zdjec to im zarzucic nie mozna.... Do niedawana wiele firm moglo tylko pozazdroscic jakosci obrazu przy wysokich ISO, jaka oferowal Canon.. Teraz sytuacja sie troche zmieniła i inne firmy dogoniły w tej materii Canona.
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
Tok'Ra, za całym szacunkiem, pierdzielisz. :lol: Marketingowcy to w Pentaxie gatunek zagrożony, chyba to widać. Sprzedawanie lustrzanek "poniżej kosztów"? http://www.bloomberg.com/...f_4&refer=japan
Cytat

Our digital cameras are selling well, especially the high-margin digital SLR


Dalej - lampy "nie zagrożone przez konkurencję", znaczy twierdzisz że nikt nie robi lamp współpracujących z p-TTL? A Soligor, Sigma to pies? I skąd w ogóle ten pomysł że do robienia "prawdziwych zdjęć" trzeba mieć lampę? :lol:

Dalej - że niby mam używać monopoda. Próbowałem, nic z tego. Najpierw trzeba go ze sobą nosić.

Paluszki AA takie dobre? Dziękuję, używam, z niecierpliwością czekam na alternatywę, która się sama nie rozładowuje (tak, próbowałem RCR-V3 - średnio na jeża to działa w deesie). A, że niby te nowe akumulatory są dedykowane? :lol: poszukaj sobie NP400. A najważniejsze że dają więcej prądu do AF, dzięki czemu jest szybszy.

Dalej, zapomniałeś że pomiędzy matrycą a mikroprocesorem jest przetwornik analogowo-cyfrowy. Tutaj Pentax włożył naprawdę znakomitą rzecz, 22bitowe próbkowanie. I żeby te wszystkie bity dało się szybko obrobić i zapisać na kartę, dodał DDR2 (tak wiem, większa latencja, ale też większa przepustowość :-P ). Co do programowego odszumiania - chyba jest najlepsze w swojej klasie, skoro nie gubi żadnych szczegółów, w przeciwieństwie do np. D80 :lol: A pomyślałeś, że tego odszumiania w ogóle nie ma - może to po prostu bardzo dobre uwzględnienie specyfiki sensora?

Ja rozumiem że brak TTLa Cię rozsierdził, ale zachowaj rozsądek bo zaczynasz bredzić :shock: ! Przypominam sobie wyjaśnienie, że TTLa nie ma w K10D z tego powodu, że sensora nie dało się tak wstawić by współpracował z RS. Niejasno to pamiętam, może się mylę, ale na pewno Pentax miał jakiś racjonalny powód. To nie jest firma która zmienia bagnet, by sprzedawać więcej obiektywow (spójrz np. na D40)

Następnym razem, gdy zaczną Cię trapić podobne myśli, strzel sobie po :-B :-B :-B , posiedź w spokoju i pomyśl.

 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Bronek, jesteś Talibem. Pentaksowym Talibem. :)
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Jarek Dabrowski, talib to pikus przy Bronku :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

[ Dodano: 2006-12-02, 23:09 ]
acha znacie ? :
Jestem maly talibanek , mam granatow pelendzbanek
atomowa walizeczke i waglika proboweczke
raz dwa trzy do ................. idziesz ty....! ( w miejsce kropek wstawic "najwyzszego" danej nacji
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
chłopaki nie przesadzajcie, przecież nikogo nie obraziłem ani tego ... Tok'Ra, tego, chyba się nie pogniewałeś? :-B
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
W USA jest mania naklejania sobie różnych dziwnych haseł na zderzakach samochodów. Większość jest beznadziejna, ale widziałem też takie coś (w wolnym tłumaczeniu): "Boga zadaniem jest wybaczyć bin Ladenowi, naszym zadaniem jest zorganizować im spotkanie".
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Jarek Dabrowski, - bardzo dobre....wiesz....spytam sie u nas czy cos takiego mi zrobia...
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Bronek - a kto mówi o obrażaniu? Po prostu masz specyficzny sposób reakcji na pewne sprawy. Np. w sprawie bagnetu: Twój przykład z D40 jest lekko chybiony, wziąwszy pod uwagę MZ30/50/60.
 

ma1y  Dołączył: 24 Wrz 2006
Bronek zacytyje:

Następnym razem, gdy zaczną Cię trapić podobne myśli, strzel sobie po :-B :-B :-B , posiedź w spokoju i pomyśl.

zastosuj to prosze dla siebie równiez jeśli o całość K10D-pentaxowej Twojej manii chodzi. Sa granice. Nie masz juz chwalisz, bedziesz miał bedzie jeszcze lepiej(gorzej), wyjdzie lepszy aparat powiesz ze po co lepszy jak jest K10D i mimo że nie najnowszy to tez świetne zdjęcia robi. i znow zacytuje:

Następnym razem, gdy zaczną Cię trapić podobne myśli, strzel sobie po :-B :-B :-B , posiedź w spokoju i pomyśl.
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
ma1y, chyba Cię nie zrozumiałem dobrze, ale owszem - dees też niezłe zdjęcia robi, i będzie robił również za rok :mrgreen: A co do chwalenia kadyszki - dopiero się zacznie za dwa tygodnie, jak dostanę ją do ręki :-P Jedyne co mi się nie podoba to mało przemyślana krytyka, a że swoje wady ten aparat ma to oczywiste ... jak każdy inny. Tylko że tymi wadami IMO nie są ani nowe akumulatory, ani RS, ani jakość zdjęć.
 

tomecki  Dołączył: 22 Kwi 2006
Bronek napisał/a:
a że swoje wady ten aparat ma to oczywiste ... jak każdy inny. Tylko że tymi wadami IMO nie są ani nowe akumulatory, ani RS, ani jakość zdjęć.
Bronek, tu Cie mam robaczku :mrgreen: Wymień mi proszę wady kadyszki? :-P
 
pxm  Dołączył: 17 Paź 2006
tomecki napisał/a:
Bronek napisał/a:
a że swoje wady ten aparat ma to oczywiste ... jak każdy inny. Tylko że tymi wadami IMO nie są ani nowe akumulatory, ani RS, ani jakość zdjęć.
Bronek, tu Cie mam robaczku :mrgreen: Wymień mi proszę wady kadyszki? :-P


Ma wady ? Ooo ! Cos nowego ! Czytajac o K10D na forum od pewnego czasu nie zauwazylem zadnej ;-) A kazda potencjalna wada jest umiejetnie przeobrazana w zalete.... hehehe.... ;-)
Pomijam juz fakt, ze sprzet maja ludzie od tygodnia i to kilka osob dopiero...
Tez chetnie poczytam w czym k10D moglby byc lepszy i czego mu brak w por. do konkurencji..
 

mklnet  Dołączył: 20 Kwi 2006
tref napisał/a:
sskorpion napisał/a:
Mam pytanie dotyczące obiektywu kitowego 18-55 z K100D.
Czy można podpiąć ten obiektyw do MZ-50?
Pięćdziesiątka ma okrojony bagnet i z tego co wiem, szkła bez A nie bardzo się nadają. Ponieważ DA nie mają pierścienia przysłon, więc moim zdaniem odpada.

Obiektywy DA (podobnie jak FAJ) to mówiąc w uproszczeniu obiektywy A, pozbawione mozliwości sterowania przesłoną przez pierścień. Z MZ50 będzie współpracował, z zastrzeżeniem co do pola krycia. W przypadku DA 16-45 krycie formatu 24x36 ma miejsce od ogniskowej 24mm wzwyż. Może przez analogię dla kita 18-55, może będzie krył FF od 28mm. A może nie.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Podstawową wadą, pxm, jest jej dostępność.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach