filorp  Dołączył: 03 Lis 2008
rbucz napisał/a:
filorp, o co chodzi z tymi monitorami?
no..... ze jest ok i tym sie wyrozniasz - bez podtekstow....
 

rbucz  Dołączył: 01 Gru 2006
filorp napisał/a:
rbucz napisał/a:
filorp, o co chodzi z tymi monitorami?
no..... ze jest ok i tym sie wyrozniasz - bez podtekstow....

ufff :-> :-B
 

filorp  Dołączył: 03 Lis 2008
rjan napisał/a:

Teraz jestem wyposażony w filtry LEE na lampę i nie dam się zaskoczyć :-)
a co ci one daja? podwyzszaja albo obnizaja temperature... no chyba ze chcesz zgwalcic zdjecie lampa blyskowa z filtrem.... ale to to samo co zgwalcenie bez filtra.
 

jack  Dołączył: 25 Mar 2007
rjan napisał/a:
Mój pierwszy ślub popełniłem w mieszanym świetle w dość ciemnym kościele. Wychodziło mi często tak, że panna młoda oświetlona była fleszem, a pan młody światłem żarowym. Do wyboru więc zostawało albo niebieska sukienka i poprawna twarz młodego, albo biała suknia i młody jak po solarium czy żółtaczce. Korygując wybrane fragmenty jakoś można było dojść do ładu...


filorp napisał/a:
a co ci one daja?

Przecież w cytowanym przez Ciebie poście (zacytowałem właściwy fragment) rbucz-a jest odpowiedź na to pytanie. Dopasowujesz temperaturę barwową światła lampy do światła zastanego, zmniejszając "niestrawność świetlnego koktajlu".
 

Thadeus  Dołączył: 21 Mar 2008
filorp napisał/a:
rjan napisał/a:

Teraz jestem wyposażony w filtry LEE na lampę i nie dam się zaskoczyć :-)
a co ci one daja? podwyzszaja albo obnizaja temperature... no chyba ze chcesz zgwalcic zdjecie lampa blyskowa z filtrem.... ale to to samo co zgwalcenie bez filtra.


Ja Cie proszę idź do innej piaskownicy, bo wymądrzanie się nie za dobrze Ci wychodzi.

Mów coś konstruktywnego i sensownego albo się nie odzywaj gdy Ci się wydaje ze mówisz cos sensowenego, a tym bardziej niekulturalnie.

EOT PA
 

rjan  Dołączył: 18 Mar 2008
filorp, panie ignorancie, jest dokładnie tak, jak jack napisał. W sumie zastanawiam się, dlaczego tak mało fotografów je stosuje? Taki filtr na lampie doskonale ułatwia pracę. Przykładowo, widząc, że większość zastanego światła to światło żarowe dobiera się jeden z filtrów CTO (Color Temperature Orange), po czym WB ustawia się na światło żarowe i po sprawie - balans bieli w każdym momencie poprawny. Ja zamówiłem sobie u polskiego dystrybutora próbnik filtrów (40 PLN łącznie z przesyłką), zawierający ponad 200 pasków wyciętych z różnego rodzaju filtrów, które LEE ma w ofercie. Wielkość pasków idealnie nadaje się na głowicę AF540FGZ. Trzeba tylko wymyślić zgrabny patent na ich mocowanie (pracuję nad tym).
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
rjan napisał/a:
Ja zamówiłem sobie u polskiego dystrybutora próbnik filtrów (40 PLN łącznie z przesyłką)
Możesz podać jakies namiary?
 
darkduch  Dołączył: 29 Cze 2008
Jarek Dabrowski, http://digishop.pl//Users..._Filters_11.pdf na stronie 8 na samej górze. Ze sklepu raysfoto, kiedyś przypadkiem zobaczyłem i myślę czy nie warto kupić.
 

wieja  Dołączył: 10 Wrz 2007
Nie lepiej kupić na allegro za 20zł kilkanaście sztuk - chyba są większe. Użyteczne w praktyce nie jest więcej niż te kilkanaście?
 

rjan  Dołączył: 18 Mar 2008
Jarek Dabrowski, myślę, że od razu można pisać do MonikaF [małpa] ltt.com.pl, ew. poszukać na www.ltt.com.pl Dokładna nazwa próbnika, to LEE Filters Swatch Book.

[ Dodano: 2009-07-31, 23:49 ]
wieja, na allegro masz po kilka sztuk w zestawie za porównywalną cenę. Tutaj oprócz korekcji barw mam cały zestaw do eksperymentowania oświetleniem np. tła.
 

wieja  Dołączył: 10 Wrz 2007
Czytałem że te próbniki są małe, tak na styk. Niema z tym problemu?
 

rjan  Dołączył: 18 Mar 2008
Są na tyle duże, by zakryć całą powierzchnię palnika 540-tki i jednocześnie na tyle małe, że nie trzeba ich docinać :-) Krótko mówiąc - w sam raz.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
A sztywne toto? Z czego wykonane? Folia czy pleksa?
 

rjan  Dołączył: 18 Mar 2008
Miękkie toto jest - folia, ale dość sztywna ;-) . Tak na oko grubości jakieś 0.2-0.3 mm....
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Próbowałeś wydziabać denko w w opakowaniu po jakims serku i przylepić toto taśmą? Bo same opakowania za dyfuzory mogą robić.
 
mirqus  Dołączył: 20 Sie 2007
alekw napisał/a:
wieja napisał/a:
alekw, bedzie kamerzysta? Masz możliwość wcześniej zrobić sobie kilka fot w tym kościele?


nie bedzie kamerzysty, kilka zdjec juz porobilem, jest ok... obawiam sie tylko tego, ze bedzie tam bardzo bardzo ciasno, zeby sie gdzies przemieszczac :-)


Natomiast na tym ślubie, a właściwie ślubach, był.
W sumie - byli.
Równocześnie dwie uroczystości "serwisowane" przez firmę foto i dwóch niezależnych kamerzystów.
Pominę milczeniem cofanie się rakiem dwa metry przed młodymi, przy wejściu i wyjściu.

Fotki uskutecznione zwykłą "pstrykajką" - idąc się bawić nie widziałem sensu tachać lustra.

Para pierwsza.
Kamerzysta stoi niewzruszenie, fotograf desperacko walczy z jednej strony...

...potem z drugiej


Para druga i kamerzysta drugi.
Ten postanawia nie być gorszym i stosuje blokadę całkowitą

Dwoje na jednego i nie dają rady


I na koniec klasyczne wyparcie przeciwnika
 

filorp  Dołączył: 03 Lis 2008
rjan napisał/a:
filorp, panie ignorancie, jest dokładnie tak, jak jack napisał.
to juz jest ten moment ze trzeba zaczac sie wyzywac zeby bronic swojej racji czy dac ci szanse do nastepnego postu?

rjan napisał/a:
W sumie zastanawiam się, dlaczego tak mało fotografów je stosuje?
bo ma to bardzo ograniczone zastosowanie - i trzeba wiedziec kiedy tego uzywac i nie stosowac jak panaceum na wszystko, przyklad masz dyskoteke z czeronymi i niebieskimi swiatlami - upraszczajac sprawe jesli zalozysz czerwonego zelka to niebieskie swiatlo stanie sie biale i po atmosferze.... jesli zalozysz czerwonego to analogicznie wynik jest ten sam: fotograf nie byl w stanie oddac atmosfery. To samo jesli chodzi o swiatlozarowe, natomiast gdy masz sytuacje jaka opisales w przykladzie to nie ma sensu bawic sie w zelki - wyjsciowa temperatura barw bedzie wypadkowa flasza i swiatla zastanego i tak dobry aparat sam dobierze a w przypadku k100 trzeba ustawic recznie w wywolywaczu, jesli natomiast masz tlo oswietlone zarowka a fotografowane postacie sa oswietlone jazeniwka albo robisz je flashem to wtedy ma sens... ale zawsze musisz jako fotograf zadecydowac czy chcesz splaszczyc zdjecie czy tez wolisz zachowac troche klimatu...
jaki zelek bys uzyl czerwony czy zielony zeby zniszczyc fotke...?
 

Thadeus  Dołączył: 21 Mar 2008
mirqus, Nie ma to jak na trafić Full Professional Ciula, współczuję fotografom takich buraków.

Zastanawia mnie po co ludziom nudne video którego nikt nie ogląda tylko przewinie. Ja osobiście wolał bym porządną prezentację, niż nudne video na którym wujek Zdzisiek wywija kabarety.
 

rjan  Dołączył: 18 Mar 2008
Jarek Dabrowski napisał/a:
Próbowałeś wydziabać denko w w opakowaniu po jakims serku i przylepić toto taśmą? Bo same opakowania za dyfuzory mogą robić.

Mam na lampę założonego QuikBounce Lumiquesta, więc serki odpadają.

[ Dodano: 2009-08-01, 10:16 ]
filorp, piszemy o zdjęciach w kościele. Nie ma szans na dobry balans bieli, gdy pierwszy plan, np. pani młoda, zostanie oświetlony fleszem, a drugi plan, np. pan młody, głównie światłem żarowym. Podobnie przy odbijaniu od ścian czy sufitu - balansując na lampę część ściany wyjdzie żółta, część biała. Balansując na żarówki, część będzie biała, a część niebieska. Wiem, o czym piszę, bo ostatnio kilka godzin spędziłem na wybiórczej korekcji w PS.

Przykład z dyskoteką zupełnie nie pasuje do opisanych. Oczywistym jest, że przy takim koktajlu trzeba postępować inaczej.

[ Dodano: 2009-08-01, 10:25 ]
filorp napisał/a:
jaki zelek bys uzyl czerwony czy zielony zeby zniszczyc fotke...?

Wiele na tym zdjęciu nie widać. Zresztą niszczyć tej fotki już nie trzeba, bo i tak wyszła fatalnie. Światło na dziewczynach jest nienaturalnie zimne w porównaniu do otoczenia. Chociaż tego nie mogę być pewien, bo teraz siedzę przy laptopie z fatalnym LCD.

[ Dodano: 2009-08-01, 10:28 ]
filorp napisał/a:
to juz jest ten moment ze trzeba zaczac sie wyzywac zeby bronic swojej racji czy dac ci szanse do nastepnego postu?

Coż innego można napisać na Twoje jednoznaczne, kategoryczne stwierdzenia? Piszesz, jakbyś pozjadał wszystkie rozumy, a w kilku kwestiach jednak się mylisz.
 

jack  Dołączył: 25 Mar 2007
rjan napisał/a:
Przykład z dyskoteką zupełnie nie pasuje do opisanych.


Na nieszczęście wszystkich "ślubniaków" trochę pasuje.
Wyobraź sobie dobrze przeszklony kościół w słoneczny dzień, który w oknach ma piękne różnokolorowe witraże. A ślub to nie tylko kościół to również zabawa, gdzie na parkiecie dość łatwo o dyskotekowe oświetlenie.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach