Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Raven, podstawa jest optymalizacji ustawien do swiatla ZASTANEGO. A lampe ustaw na spore niedoswietlenie i odbijaj ...
 
lipalipski  Dołączył: 28 Mar 2007
Raven napisał/a:
Czy w kościele da się zrobić odbicie od sufitu, bo te zazwyczaj są mocno wysokie?

Może być krucho. Ale są różne, różniste kościoły.

Raven napisał/a:
No i ostatnie, jeżeli będę walił na wprost, to jak zminimalizować te ohydne cienie za obiektem?

Dyfuzor.

Raven napisał/a:
Na zewnątrz dopalanie cieni lampą też się przydaje, ale jak korygować ekspozycję lampy i apratu (no i przysłonę), aby nie przepalić nieba, czy jasnych obiektów? Testowałem trochę ostatnio w parku, ale jakoś nie doszedłem do odpowiednich wniosków.

Nieba nie doświetlisz lampą, tak, żeby je przepalić. ;-)

A serio, to po prostu musisz możliwie najwięcej ćwiczyć. Przecież nawet nie wiemy, jaką masz lampę i jak ona z body współpracuje. Przy dopalaniu cieni, zazwyczaj jakaś kompensacja błysku się przydaje.
 

Radzik  Dołączył: 24 Lip 2006
Raven napisał/a:
Czy w kościele da się zrobić odbicie od sufitu, bo te zazwyczaj są mocno wysokie?


Odbijałem i było ok. Moc lampy na max, zoom na max.

Raven napisał/a:
Na zewnątrz dopalanie cieni lampą też się przydaje, ale jak korygować ekspozycję lampy i apratu (no i przysłonę), aby nie przepalić nieba, czy jasnych obiektów? Testowałem trochę ostatnio w parku, ale jakoś nie doszedłem do odpowiednich wniosków.


Ja robilem normalnie + lampa na HSS ( tyle, ze lampa z dyfuzorem. Tą taką skarpetą sprzedawaną na allegro. Bardzo fajnie to działało ) Korektę trzeba dobrać doświadczalnie. Około +1 na lampie z dyfuzorem.
 

Raven  Dołączył: 03 Gru 2007
+1? U mnie przepala nawet jak skoryguję na -. Mam lampę bez PTTL, ale to chyba nie gra roli?
 

w4syl  Dołączył: 16 Lis 2007
Tu raczej chodzi o to, że nie masz lampy z HSS i czas synchronizacji jest za długi, żeby nie przepalić... Tak typuję.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Raven napisał/a:
+1? U mnie przepala nawet jak skoryguję na -. Mam lampę bez PTTL, ale to chyba nie gra roli?

Gra rolę. Musisz ustawiać parametry ekspozycji pod lampę. Oczywiście siłę błysku można zmniejszyć za pomocą dyfuzora.
 

Kosior  Dołączył: 26 Cze 2008
Raven,

Kup dyfuzor co się Lightsphere nazywa. Ewentualnie Gary Fong's Whale Tail wersja reporter. Ten whale tail to może byc podróbka, bo od gary fonga oryginalnej wersjii chyba nie dostaniesz w Polsce.

Tu masz bloga poświęconego całkowicie tematyce lamp błyskowych, a głównie korzystania z nich. Blog jest po angielsku ale można się naprawdę bardzo dużo nauczyc. Ja narazie przeczytałem tylko kilka tematów. Przeczytam reszte jak już kupie zewnętrznego flesha, a to dlatego że waro przecwiczyc to, o czym się właśnie przeczytało...
 

Raven  Dołączył: 03 Gru 2007
Jakiekolwiek zakupy odpadają...
No ale bez HSS też powinno się dać, tylko dajcie mi jakiś kierunek w jakim mam eksperymentować. Mam przymykać bardziej przysłonę i równocześnie korygować ekspozycję? Robiłem tak i w momencie gdzie przpepalenia są już małe, to błysk jest już tak słaby, że prawie nic nie daje w cieniach.

plwk, bez pttl, ale współpracuje z lampą.

 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Raven, praw fizyki nie ominiesz....
mozesz tylko pracowac na takiej zasadzie jak ci napisalem.dobierz sobie ekspozycje do swiatla zastanego tak zeby nie przepalac tla/ nieba czy co tam z tylu masz - ale czas niestety max 1/180 i wal fleszem - jak jest zbyt slaby to nic nie poradzisz - musisz kupic silniejszy flesz albo lampe blyskowa z HSS.
ew. mozesz kupic fuji s3 pro - daje duzo wiecej mozliwosci wyciagania z "przepalen" :-P
 

rafalf  Dołączył: 09 Cze 2007
Raven, tu jest dość niezły tutorial : http://foto.jasiu.pl/

Co do odbijania to od kartonika na pewno będzie lepiej niż na wprost lampą, światło będzie łagodniejsze i bardziej rozproszone....
 

Raven  Dołączył: 03 Gru 2007
rafalf, ten tutorial już cały przeczytałem całkiem niedawno... i właśnie on mnie nakłonił do eksperymentów :-)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Raven napisał/a:
bez pttl, ale współpracuje z lampą

:?:
 

Raven  Dołączył: 03 Gru 2007
plwk, miałem na myśli body, a ty co miałeś na myśli?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Jaki jest zakres tej współpracy?
 

Raven  Dołączył: 03 Gru 2007
Przez stopkę SCA M3702 M2 to chyba wszystko?
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Raven napisał/a:
Przez stopkę SCA M3702 M2 to chyba wszystko?
raczej nie
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Raven, masz w stopce Metza 44 - jaki model dokładnie?
 

Raven  Dołączył: 03 Gru 2007
MZ2, bez PTTL.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Ta lampa z tą stopką powinna pracować w PTTL-u http://www.metz.de/en/pho...ca-adapter.html
 

Raven  Dołączył: 03 Gru 2007
Ma własną automatykę, manual, albo zwykły TTL (w którym wali pełną mocą w moim przypadku).

http://www.metz.de/en/fot...-2-digital.html

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach