mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
Alyjen napisał/a:
ślub to nie jest jakaś szczególnie dynamiczna ceremonia więc nie rozumiem w czym mógł być aż taki problem z AF

Chrzest tez nie jest, ale AF polegl na calej linii... Zanim zlapal ostrosc - scena sie zmieniala i punkt ostrosci przyblizal sie lub oddalal sie o 2-3 cm i cala zabawa w podchody AF zacznala sie na nowo... i kiedy juz, juz prawie wyostrzyl - dupa - ksiadz wchodzil w kadr, albo dzieciak poruszyl raczka - i AF dostawal histerii...

:roll: ;-)
Dlatego na drugi raz bym raczej od razu przelaczyla na manual.
 

mac_27  Dołączył: 09 Sty 2008
Ślub przede mną i też się martwię o ten nieszczęsny AF.
Jednak mimo wszystko będę na nim polegał, ale w scenach dynamicznych będę wybierał krótką ogniskową, lekko zwiększę przesłonę, tryb AF-C. GO będzie na tyle duża, że lekkie pomyłki AF nie powinny być w ogóle widoczne.... taka teoria, za niecałe 2 tygodnie przekonam się jak to w praktyce jest.
 

mateo_m  Dołączył: 17 Maj 2007
mac_27, dobra rada --> sprawdz wczesniej jakie jest swiatlo w kosciele.
Co do AF-C, zrobilem raz na probe i wylaczylem po chwili. Nie szlo zdjecia zrobic bo aparat non-stop lapal ostrosc, a ze w tym trybie wyzwoli sie migawka mimo nie potwierdzenia ostrosci to ilosc trafien byla mniejsza niz przy AF-S.

Musze przyznac racjemygosi, ze czasem to juz lepiej na manualu jechac. Sad but true...
 

mac_27  Dołączył: 09 Sty 2008
mateo_m, jasne, że sprawdziłem już światło w tym kościele (z resztą to mój parafialny kościół) i jest całkiem nieźle. Nawet przy wyłączonym świetle i bez lampy miałem czasy 1/60 przy F2.8 i iso400. Sigma 24-70 ostrzyła błyskawicznie, ale fakt, że testy robiłem na nieruchomych przedmiotach. Sufit biały na wysokości 6-7m, wiec daje radę odbić światło. Jeżeli chodzi o AF-C to tylko przy dużej GO, zdaję sobie sprawę z niedoskonałości tego trybu.
 
jacekkar1  Dołączył: 12 Sty 2008
mac_27 napisał/a:
Ślub przede mną i też się martwię o ten nieszczęsny AF.
Jednak mimo wszystko będę na nim polegał, ale w scenach dynamicznych będę wybierał krótką ogniskową, lekko zwiększę przesłonę, tryb AF-C. GO będzie na tyle duża, że lekkie pomyłki AF nie powinny być w ogóle widoczne.... taka teoria, za niecałe 2 tygodnie przekonam się jak to w praktyce jest.


Z tego co pamiętam to ślub w kościele nie należy do dynamicznych wydarzeń - jedynie wejście oraz wyjście młodych z kościoła może być dynamiczne i tutaj faktycznie warto posiłkować się krótszą ogniskową i większą GO. W przypadku pozostałych sytuacji, łącznie z przysięgą jest raczej statycznie, i celowe zwiększanie GO może pozbawić zdjęcia nastroju i klimatu. Chociaż to jest oczywiście sprawa subiektywna. Ja dysponuję FA35/2 i uważam że będę miał za dużą GO - ale znam takich co robią cały reportaż ślubny na mniejszych ogniskowych i przymkniętym obiektywem i nie przejmują się że Ciocia Hela w drugim rzędzie jest prawie tak samo ostro jak młodzi przysięgający sobie. Jednak to nie dla mnie - wolę fotki z mniejszą GO - chociaż zdarzyło mi się że ktoś powiedział "a tu Ci nie wyszło bo Ciocia Hela nie ostra a na wujka zdjęciach jest lepiej". Mam oczywiście i takie fotki na swoim koncie robione kitem - ale człowiek uczy się całe życie - dlatego na dzień dzisiejszy nie zgodziłbym się być pierwszym fotografem na ślubie. Dlatego cieszę się, że idę niedługo na ślub, na którym będą mógł zrobić sobie kilka ujęć tylko dla swojej satysfakcji - bez stresu, bez obowiązkowych ujęć itp.

Mam jeszcze prośbę do osób, które pytają o rady w tym wątku - zamieszczajcie swoje zdjęcia po ślubach - może warto nawet z krótkim omówieniem co zrobiliście (czas przysłona ISO ogniskowa) - może dodatkowo z opisem jak byście zrobili gdyby była możliwość powtórki - co się w tym zdjęciu wam podoba a co nie. Może ktoś będzie mógł coś doradzić (chociaż niestety z doświadczenia wiem że Ci co robią śluby to niechętnie dzielą się swoją wiedzą).
 
pawel1967 Dołączył: 03 Maj 2006
W ławkach ludzie lubią być ujęci razem . Głębia ostrosci dla 4 jest nader odpowiednia. Wyciągnąć z tła można przy pomocy rozproszonego flesza . Ławka jest ciemniejsza ot twarzy ludzi . Kontrast trzeba obniżyć aby osoby w pierwszym rzędzie nie były blade jak śmierć a w trzecim ładne czerwone buźki . Dobrze jest robić na RAWach i rozjaśnić tło . To się podoba . Ziarno można i trzeba zlikwidować ponieważ ciemny kościół to 800asa jak leci lub więcej . Nie wiem co będzie za rok jak konkuręcja zacznie pracować na 3200 ale ten sezon można jeszcze obgonić . AF w wypadku ławek lepiej wogóle wyłączyć i robić na szerokim kącie i głębi ostrości . Z 2,8 i więcej może byc niemiła niespodzianka w postaci kolorystyki żółtych świateł tzn przytłumieniu efektu flesza . Wtedy można zdjąć kolor co wielu fotografów robi . Obecnie są modne rozpraszacze lampy w kolorze zółtym i pomarańczowym , tu uwaga na okna wtedy lepiej nie mieć ich w kadrze . Ale naprawdę rozpraszacz za 19zł jest dobry i nie ma sensu tego zmieniać . A najlepiej życzyć sobie dużo słońca , jasnych kościołów i aby nie trzeba było kombinować z czułością a zdjęcia robić sercem a nie stale myśleć co trzeba zmienić jak ustawić bo sie zapomni , nie starczy czasu . A zawsze jest jakieś wyjście jak mawiał mój kolega
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
pawel1967 napisał/a:
Ławka jest ciemniejsza ot twarzy ludzi .


:shock:

co my byśmy bez ciebie tutaj zrobili...
 
mirqus  Dołączył: 20 Sie 2007
Osobiście, nie dałem się zwariować i "cisnę" na jasnym, dobrym zoomie.
Owszem, gdybym pracował w tandemie, wówczas założenie - jeden z zoomem, a drugi na jasnych stałkach, byłoby super.

Nie rozbijam wydarzenia na statyczne i dynamiczne - dla mnie całość jest nieprzewidywalnie dynamiczna. Często jeden grymas czyni zdjęcie intrygującym.
A gdy młodzi zakładają sobie wzajemnie obrączki, nie mam czasu na nożne zoomowanie, czy też zmianę obiektywu.

Wiele ujęć automatycznie, w mniemaniu autora, zyskuje miano artystycznych tylko dzięki dużej "dziurze", dowcip w tym, że często sam kadr jest miałki i nijaki.
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Mnie właśnie ciekawi, jak to tandemy się dogadują w ślubnej fotografii. Jakieś podziały zadań, rejonów, ogniskowych?
 
pawel1967 Dołączył: 03 Maj 2006
Z pewnością bez Ciebie guerilla byłoby na świecie jak bez komarów
 
mops  Dołączył: 23 Gru 2007
Odrobinkę zbocze z tematu...

Jutro ide focic jako 2-gi fotograf. Mam możliwość "szlifowania" swoich umiejętności u boku komercyjnego fotografa.. Zasada jest taka ze młodzi wiedza ze robię jako 2-gi i kopie swoich fotek lub RAW`ow (całkowicie się różnimy jeżeli chodzi o wizję obróbki RAW`ow) dam fotografowi i będzie je mógł wykorzystać w albumie. Ja chce dodatkowo wykorzystać je do budowania swojego portfolio. Teraz pytanie:Czy ktoś z Was posiada jakiś wzór umowy na podstawie której będę mógł wykorzystać te zdjęcia? Cos w formie pisemnej zgody młodych do umieszczenia w przyszłości zdjęć na www oraz jakiejś gablotce w mieście..

W necie same jakieś takie długaśne wzorce krążą.. Może ktoś ma jakąś prostą gotową formatkę...
 
M.W  Dołączył: 20 Sie 2008
Cliff Mautner - parametry

http://cliffmautner.typep...s-after-1a.html

Wywiad z Anną Kaliną Ciesielską
http://www.swiatobrazu.pl...trosciquot.html

blog Kaliny
http://www.kalina-bez-studia.com/

Warto poczytać i pooglądać :-B
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
pawel1967 napisał/a:
Z pewnością bez Ciebie guerilla byłoby na świecie jak bez komarów


bez komarów jeszcze ktoś wziąłby ciebie i twoje rady serio. A to mogło by się skończyć niezłą kompromitacją, a tego nikomu nie życzysz - chyba nawet ty ;-)

brawo! całe zdanie bez błędu ortograficznego czy bzdury merytorycznej. Służy Ci używanie Adobe RGB. Jest coraz lepiej i będzie jeszcze lepiej! :-o

 
pawel1967 Dołączył: 03 Maj 2006
Największą kompromitacją jest twoja polemika jak na razie
 

seweryn1  Dołączył: 11 Lip 2007
Kilka zdjęc które mogę pokazac, ze ślubu w wielkanoc, kadry moje obróbka nie. Wszystkie Ef 85, więcej wam nie mogę pokazac, a i tak ze mnie tylko wyrobnik więc niewiele tracicie.








Pozdrawiam.
 

zaroowka  Dołączył: 06 Mar 2007
Ooooo... Proszę - w końcu jakieś zdjęcia. :)

Co do "nieszczęsnego" AF...
TADAAAM! Żenię się dziś. Jako, że przyjechało paru znajomych "foto-maniakalnych" miałem okazję porównać C. 5D z 85/1,8 i K10d z kitem. Oświetlenie kiepskie - dwie żarówki energooszczędne. Sorry - nie zamieniłbym się. Canon nie łapie ostrości w niektórych momentach wcale - Pentax pobzyka chwilę i... jest. Canon złapie, Pentax złapie. Doświadczenie sprzed godziny... Jasne - rozumiem, przy lepszym świetle pewnie byłoby lepiej, dużo lepiej, ale... nie ma systemu idealnego (ponoć ;) ).
 
BAN YellowLabel  Dołączył: 30 Mar 2008
seweryn1, nie bierzesz za to pieniędzy... prawda?
 

seweryn1  Dołączył: 11 Lip 2007
YellowLabel napisał/a:
seweryn1, nie bierzesz za to pieniędzy... prawda?

A co od kiedy rozmawiamy o pieniądzach?
A co do zdjęc to nie jestem zadowolony z obróbki, ale to nie moja brocha ani robota, poza tym tylko tyle mogłem pokazac, by nie rozpowszechniac wizerunku. Ciężko coś obaczyc na tych fotach :oops: Jakieś takie niewyraźne.
 

Arti  Dołączył: 20 Kwi 2006
seweryn1 napisał/a:
A co do zdjęc to nie jestem zadowolony z obróbki, ale to nie moja brocha ani robota, poza tym tylko tyle mogłem pokazac, by nie rozpowszechniac wizerunku. Ciężko coś obaczyc na tych fotach Jakieś takie niewyraźne.

To po co je pokazałeś? Ten AF to faktycznie jakaś porażka.. łapie ostrość na kwiatkach... :evilsmile:
Mikrofon z twarzą to mój ulubieniec!
 

andrusz  Dołączył: 28 Lip 2007
zaroowka napisał/a:
TADAAAM! Żenię się dziś.

GRATULACJE!!! :-B

zaroowka napisał/a:
Jako, że przyjechało paru znajomych "foto-maniakalnych" miałem okazję porównać C. 5D z 85/1,8 i K10d z kitem.

Nie no, jak ja lubię takie porównania AF - szkło 1.8 w porównwniu z 3.5-5.6 :shock: Chociaż dziwię się, że 5D tak słabo sobie radził.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach