argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
[obiektyw] A niby ze szkłami firmowymi nie ma problemu z FF/
No niestety, po wykonaniu parudziesieciu fotek z FA 77mm/1.8 coś mi się nie podobało. Wykonałem sobie parenaście testów na słynnej linijce i wychodzi niestety, ze ten FA 77mm ma FF z moim korpusem :evil: . 50mm/1.7 także, ale minimalny. Pozostałe jak DA 40, Tamron 90 oraz FA 300/4.5 trafiaja w punkt. Więc niestety, nie tylko niefirmowe szkła mają taką przypadłość. Nawet Mertz mi coś wspominał, ale nie chciałem mu do końca wierzyć . Wybacz Mertz, miałeś racje :-/
Przykładowe fotki.
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
ja również mam wrażenie, choć jeszcze nie robiłem testów, że moj kit z DeLem tez ma BF/FF. Ogolnie z tego co pamietam to zawsze sie pisało, że z firmowymi tez to występuje tylko, ale np. z sigmami chyba częściej i bardziej "ewidentnie", ale to tez różnie - nie ma zdaje sie jakiejś reguły i chyba zalezy to od konkretnego egzemplarza (ale moge sie mylic)
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
A jakie jest rozwiązanie tego problemu? Było na forum, że można podregulować aparat, ale jeżeli jeden obiektyw jest ok, a drugi nie. Co wtedy?
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Zdano napisał/a:
Było na forum, że można podregulować aparat

Aparatu wolał bym sam nie regulować, jeszcze na gwarancji. Poza tym nie jestem w tym dobry. Można wysłac do regulacji, ale troszke sie boję, że mi to bardziej rozlegulują. Na szczęście w tym nieszczęściu tą 77 i 50 można ostrzyć ręcznie całkiem dobrze :mrgreen:

[ Dodano: 02-12-06, 14:50 ]
Jak mi się uda jutro spotkać z forumowiczami, to dam do przestrzelenia ten FA 77 z ich body, zobaczymy co wyjdzie. :-P
 

valdi99  Dołączył: 08 Cze 2006
argawen - drobna uwaga - na focie z podziałką masz BF (nie FF), Back Focus /tylny focus/ tzn. ostrzy ci ZA obiektem... Ja wyregulowałem FF/BF samodzielnie w swoim DS (jest tu gdzieś mój post o tym, nic trudnego), za priorytet przyjmując szkło, na kórym najbradziej mi zależy. W tym wypadku była to 300-ka, ale równie dobrze teraz ostrzy mi (czytaj: w punkt) 50-ka. Inne firmowe też akceptowalnie dobrze. Nie udało mi się tylko dostroić do zooma SMC-F 28-80mm, ten ostrzy minimalnie przed obiekt, ale wystarczy że o tym pamiętam i po sprawie.
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
valdi99 napisał/a:
argawen - drobna uwaga - na focie z podziałką masz BF (nie FF), Back Focus /tylny focus/ tzn. ostrzy ci ZA obiektem...
Masz racje, mój błąd. Dobrze myślałem, źle napisałem.
valdi99 napisał/a:
Ja wyregulowałem FF/BF samodzielnie w swoim DS (jest tu gdzieś mój post o tym, nic trudnego), za priorytet przyjmując szkło, na kórym najbradziej mi zależy. W tym wypadku była to 300-ka, ale równie dobrze teraz ostrzy mi (czytaj: w punkt) 50-ka.

Spróbuje znaleźć, ale wiesz, ten K100 jest jeszcze w miare ciepły, ma raptem chyba 1 miesiąc, więc strach w nim na razie coś ruszać. Poza tym, dla mnie, 3 szkiełka są ważne, 300/4.5, 77mm oraz Tamron 90. Może dojdzie czwarte szkiełko. Na razie tylko jedno na którym mi zależy nie ostrzy dobrze, tylko to mnie najwiecej kosztowało :evil: Jedyna pociecha w tym, że tą 77 manualnie ostrzy się miodzio :mrgreen: . Ale poszukam twojego postu na ten temat.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
argawen, jesteś z Warszawy - uderz do Apollo, powinni to załatwić w ramach reklamacji - w końcu masz problemy ze szkłami firmowymi.
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Michu napisał/a:
argawen, jesteś z Warszawy - uderz do Apollo, powinni to załatwić w ramach reklamacji - w końcu masz problemy ze szkłami firmowymi.

Pewnie tak zrobię, na razie czekam na jedno szkiełko, zobaczymy jak to z nim będzie( to Sigma). Pewnie wyślą korpus do Niemiec i pożegnam się z aparatem pewnie na miesiąc.
Z drugiej strony, mój braciszek oddał Minoltę 5D właśnie z ta przypadłością do serwisu Sony, ku jego zdziwieniu dostał ją z powrotem już po 10 dniach, naprawioną :-) . Ale to inny serwis :-P
Druga sprawa, to strach, żeby nie poprawili tak, że 77 będzie trafiała w pkt, a inne szkła będą miały BF/FF.
Ale tym zajmę się dopiero w przyszłym tygodniu. Dam znać jak to jest z poprawką AF u naszego dystrybutora. Pewnie inni też są ciekawi.
 

Mertz  Dołączył: 24 Kwi 2006
argawen napisał/a:
ertz mi coś wspominał, ale nie chciałem mu do końca wierzyć


Ja mówiłem mnie wiecej tyle, ze towłasnie z firmowymi szkiełkami miałem kłopoty (FA 50/1.7, FA 20-105/3.2-4.5, FA 28/2.8, Maciejka Wysocki zhłaszał probemy z FA 100/2.8), a nie miałem z niefirmowymi (w moim przypdaku - kilka Tamronów).

Michu napisał/a:
uderz do Apollo, powinni to załatwić w ramach reklamacji - w końcu masz problemy ze szkłami firmowymi


To może uderzymy we dwóch - podobny problem. Chociaż nie recze za ich działanie. Raz już byłem i stwierdzono, że podłączono korpus do komputera, ten powiedział że jest OK i oni wiecej nie mogą zrobić...

argawen napisał/a:
Poza tym, dla mnie, 3 szkiełka są ważne, 300/4.5, 77mm oraz Tamron 90.


A TAMTO (wiesz które ;) szkło nie jest dla Ciebie wazne? Może się dogadamy?...
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Mertz napisał/a:
A TAMTO (wiesz które ;) szkło nie jest dla Ciebie wazne? Może się dogadamy?..

No jest ważne, mówisz o DA 12-24 ? :mrgreen: . Tylko tam problem nie występuje, w dodatku jest tam dosyć duże GO, to i tak raczej nie było by problemu :-) , więc nie pisałem o nim.

[ Dodano: 02-12-06, 19:59 ]
Mertz napisał/a:
To może uderzymy we dwóch - podobny problem


A uderzyć można razem, zawsze to więcej niż jeden :-)
 

valdi99  Dołączył: 08 Cze 2006
Wątek o regulacji FF/BF tutaj.
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
valdi99 napisał/a:
Wątek o regulacji FF/BF tutaj.
Dzięki, już znalazłem wcześniej.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Michu napisał/a:
argawen, jesteś z Warszawy - uderz do Apollo, powinni to załatwić w ramach reklamacji
- :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: TAK TAK!!!!! oni to robia doskonale !!!!!
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Fafniak napisał/a:
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

He he, coś o tym wiesz :mrgreen:
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
nawet nie moga zrobic mapowania pixeli...wszystko idzie do niemiec...
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Fafniak napisał/a:
wszystko idzie do niemiec...
Może to i lepiej dla korpusu :-D . Wyglada na to, ze są tylko punktem odbiorczym dla serwisu europejskiego.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
argawen napisał/a:
Może to i lepiej dla korpusu
- nie dla mojego... :evil:
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
No, panowie, nie jesteście sami, mam FF z kadyszką i FA 50/1.4 oraz 77/1.8 Ltd. Boli szczególnie w przypadku tego drugiego... z FA 35/2 wygląda na to, że trafia w punkt.
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Jarek Dabrowski napisał/a:
Boli szczególnie w przypadku tego drugiego...
Łącze się w bólu :-(
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
No wiec bez zlosliosci ale mam nadzieje ze jest to choroba pierwszych egzemplarzy bo nie wyobrazam sobie ze by korpus za 900$ mial byc tak AFowo skopany....dotad tego nie bylo....
Dajcie znac jak serwisy na to reaguja...te prawdziwe...

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach