Zbigniew  Dołączył: 04 Lis 2006
Może pomoże opis tutaj: http://www.focustestchart.com/chart.html :->
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
valdi99 napisał/a:
Jarek Dabrowski napisał/a:
wczoraj (po ponad roku) zauważyłem w DS, że centralny punkt ostrości nie jest centralnie w środkowym kółku (spota), ale minimalnie przesunięty w prawo... :shock:

Jarek - a jak to sprawdzić?

Oczami w wizjerze :) Po prostu czerwony kwadracik na matówce (potwierdzenie ostrości) nie podświetla się idealnie w środku kółka. Teraz widzę, że mogłem zostać źle zrozumiany - nie chodziło mi o czujnik AF za lustrem, tylko o kwadracik na matówce.
 

PT  Dołączył: 13 Wrz 2006
Witajcie!

Moje małe 3 grosze w temacie...

Zabrałem się dziś do sprawdzenia FF / BF w moim K100D. Zmontowałem focus chart w wersji z tym dodatkowym, trójkątnym "pudełkiem", przykleiłem go taśmą do drzwi, wstawiłem aparat na statyw, całość poustawiałem jak trzeba i zacząłem "pstrykać". Na początek z 18-55 DA i tu już zaczęło mi się coś nie podobać. Zmieniłem więc obiektyw na SMC-M 50/1,7 i ostrząc na wskaźnik potwierdzenia ostrości w wizjerze tak, aby świecił się światłem ciągłym (jak przy wyostrzeniu na "zero" przez układ AF) zrobiłem parę klatek. Po zgraniu zdjęć na PC i przyjżeniu się im "z bliska" doszedłem do wniosku, że na obu obiektywach mam FF, mniej więcej 3 cm przy ostrzeniu z odległości +/- 65 cm. Jest to wartość wystarczająca aby przy fotkach z "50" zaobserwować wyraźną nieostrość prostopałej do osi obiektywu części focus chart'a, choć w wizjerze nie wyglądało to aż tak źle. Jutro zrobię to samo z dwoma pozostałymi obiektywami i postaram się sprawdzić ten nieszczęsny FF w świetle innym niż żarowe. "Kasetkę" mam na gwarancji, ale mam pewne opory przed oddawaniem go do serwisu, bo, być może, zamiast poprawić to jeszcze bardziej go "rozstroją", a i aparatu pewnie z miesiąc mieć nie będę. A i jeszcze - SR podczas testu oczywiście był wyłączony.

Mam więc takie pytanie - oddał już ktoś swoje "K" do serwisu i otrzymał je z powrotem w stanie "wyleczonym"?

Pozdrawiam,
Piotr.

 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
A ja po raz kolejny zapytam: czy posiadacze nowych puszek (zakupinych w ostatnich tygodniach) też majątę przypadłość, czy też problem ów już rozwiązano?
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
PT napisał/a:
Mam więc takie pytanie - oddał już ktoś swoje "K" do serwisu
Mam zamiar oddać w tym tygodniu do serwisu moją Kasetkę. W rozmowie telefonicznej, serwis powiedział, że będzie to trwać 2 tygodnie. U mnie chyba sie pogorszyło, bo poza 77, która przebolałem, zaczął pojawiać się BF na F 50/1.7, DA 40/28 i FA 28-70/4. Nie ma różnicy, czy przy żarówkach, czy w świetle dziennym. Co dziwne, na Tamronie 90 macro i FA 300/4.5 trafia w punkt.
 

PT  Dołączył: 13 Wrz 2006
argawen napisał/a:
Mam zamiar oddać w tym tygodniu do serwisu moją Kasetkę. W rozmowie telefonicznej, serwis powiedział, że będzie to trwać 2 tygodnie. U mnie chyba się pogorszyło, bo poza 77, która przebolałem, zaczął pojawiać się BF na F 50/1.7, DA 40/28 i FA 28-70/4. Nie ma różnicy, czy przy żarówkach, czy w świetle dziennym. Co dziwne, na Tamronie 90 macro i FA 300/4.5 trafia w punkt.

To pamiętaj o nas i daj znać jakie będą efekty leczenia. Ja jak na razie waham się i zastanawiam, pewnie jeszcze trochę potestuję różne szkła w różnych warunkach (choć jak na razie mam wrażenie pewnej powtarzalności zachowania się mojej "puszki", to znaczy z żadnym z posiadanych przeze mnie obiektywów nie trafia ona "w punkt" lecz zawsze "troszkę przed" zamierzony punkt ostrzenia.

Pozdrawiam i powodzenia!
Piotr.
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
PT napisał/a:
To pamiętaj o nas i daj znać jakie będą efekty leczenia.
Oczywiście, dam znać.
 

PT  Dołączył: 13 Wrz 2006
Cześć!

Wieści z dzisiaj - zrobiłem próby w świetle jarzeniowym (na dzienne było ciut za ciemno w pokoju, a statywu ze sobą nie miałem) i stwierdzam że jest duuużo lepiej niż przy żarówkach. Moje K100D z DA 18-55, A 35-80, M 28/2,8 trafia i potwierdza "w punkt", z M 50/1,7 (zarówno "gołym" jak i z TC 2x Tokiny) ma malutki FF (jakieś 5mm na odległości rzędu 60 - 70 cm) i równie dobrze mógł to być mój błąd podczas ostrzenia, natomiast z "gołą" Tokiną RMC 70-210/3,5 na odległości ok. 1,7m mam FF rzędu 3 cm który po podpięciu do tego szkła TC 2x zamienia się w BF... również na ok. 3 cm.

Potwierdza się więc to, że AF Pentaxów K 1* D wyjątkowo nie lubi żarówek. No i czekamy na wieści od argawena, a ja spróbuję jeszcze w tych samych warunkach i z tym samym obiektywem pomęczyć inny egzemplarz "kasetki". Ciekawe, czy będzie tak samo?

Pozdrawiam,
Piotr.
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Juz poszedł do serwisu, planowany odbiór 17.01. Zdam sprawozdanie :mrgreen:
 

PT  Dołączył: 13 Wrz 2006
Witam ponownie,

No to miałem okazję pomacać drugie K100D, co prawda krótko, ale zawsze. Wniosek (biorąc poprawkę na czas trwania "badań") jest taki, że mój i "ten drugi", z numerem seryjnym młodszym o +/- 30000 pod względem pracy AF zachowują się mniej więcej tak samo. Poza tym wrażenie mam takie (niestety, niezbyt pocieszające dla nas, "kasetkowców"), że te aparaty nie są identyczne i powtarzalne - inaczej pracują przyciski i przełączniki (w tym nowszym są jakieś... luźniejsze), inaczej wygląda podświetlony punkt AF na matówce (w nowszym jest mniej kontrastowy), oddanie kolorów też jest inne - przy balansie bieli ustawionym w obu na światło żarowe, przy foceniu w tych samych warunkach, tego samego motywu, tym samym obiektywem zdjęcia z nowszego są cieplejsze, zabarwione bardziej na żółto. W sumie ciekawy jest powód tych różnic - rozrzut parametrów podzespołów czy też niechlujna kalibracja i montaż aparatu na taśmie produkcyjnej. Ale tego się pewnie nie dowiemy...

Pozdrawiam,
Piotr.
 

Szakal  Dołączył: 18 Gru 2006
Moze jakaś nadzieja - przynajmniej w przypadku sigmy (wiem, że rozmowa na temat firmowych szkieł ale nie chciałem zakladać nowego wątku), cytat z optyczne.pl
:"Niestety obecny w testach model charakteryzował się znaną przypadłością Sigm (szczególnie przy współpracy z korpusem Canona) polegającą na ustawianiu ostrości przed właściwym obiektem. Jak zapewniła nas firma Kconsult, wysłanie do serwisu naszego korpusu wraz z zakupionym obiektywem, spowoduje bezpłatną kalibrację autofokusa do naszego "body", bez ingerencji w sam korpus."
http://www.optyczne.pl/in...st_ob=57&roz=10
 

valdi99  Dołączył: 08 Cze 2006
Jeszcze o samodzielnej regulacji FF/BF: w K100D regulacja przebiega tak samo jak w DS (znajomy tego dokonał). A na forum u przyjaciół zza Buga, koleżka doświadczalnie stwierdził, że za usunięcie FF/BF odpowiedzialna jest jedna (1) z trzech śrubek - ta położona bliżej frontu body (mocowania szkła, bagnetu). Natomiast kręcenie parą 2(2) położoną dalej od frontu skutkuje przesunięciem pozycji punktów AF w lewo/prawo (gdyby patrzeć na nie w wizjerze).

Załączam schemat.

 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
valdi99, - mozesz precyzyjniej opisac?
 

valdi99  Dołączył: 08 Cze 2006
No więc po kolei:

1) odkręcamy małym krzyżaczkiem 8 wkręcików od spodu body. Uwaga by ich nie pomieszać, bo mają 2 różne gwinty: te 4 koło klapki na baterie i 4 inne, od strony klapki do panelu "kabelków").

2) zdejmujemy ze spodu body uwolnioną przykrywkę i zobaczymy 3 śrubki, jak na załączonym foto. Foto jest z DSa, identycznie jest w K100D i chyba DL-ach (w "D" jest to podobno schowane pod zadrukowaną folią, którą trzeba delikatnie odchylić). Trzeba nam do tych śrubek 6-kątny kluczyk imbusowy 1.5mm (bywają na Alledrogo).

3) Obrócenie śrubki nr 1 w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara niweluje FF, a zgodnie z ruchem zegara - niweluje BF. O jaki kąt należy obrócić to już trzeba doświadczalnie.

Ja miałem FF ok. 2cm (przy odległości 3m) i musiałem obrócić o ok. 90st. w lewo, tzn. przeciwnie do zegarka. Obracałem wszystkie te 3 śrubki o jednakowy kąt bo nie wiedziałem wtedy, że wystarczy jedną i mam teraz OK, tzn. brak FF/BF a sam AF niemal zawsze trafia idealnie w punkt!
 

PT  Dołączył: 13 Wrz 2006
valdi99 napisał/a:
[...] Ja miałem FF ok. 2cm (przy odległości 3m) i musiałem obrócić o ok. 90st. w lewo, tzn. przeciwnie do zegarka. Obracałem wszystkie te 3 śrubki o jednakowy kąt bo nie wiedziałem wtedy, że wystarczy jedną i mam teraz OK, tzn. brak FF/BF a sam AF niemal zawsze trafia idealnie w punkt!

Hmmm... Twój opis brzmi zachęcająco :-) Narzędzia mam, wystarczy zebrać się na odwagę i rozdziewiczyć aparat ;-) . Mimo wszystko poczekam najpierw na wieści od naszego "pioniera" który jako pierwszy wysłał aparat do serwisu.

BTW - czy sprawdzałeś pracę podregulowanego AF w różnych rodzajach oświetlenia?

Pozdrawiam,
Piotr.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
valdi99, - dzieki....jak tylko moje "cudo"(istD) wroci z niemiec gdzie po raz kolejny wymieniaja mu bebechy (podbno :evil: ) i bedzie jakis FF/BF natychmiast bede zrokrecal i nwet mu tym moim mlotkiem zlamanym przypaskudze jak nie bedzie chcial sie sluchac :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
valdi99 napisał/a:
Ja miałem FF ok. 2cm (przy odległości 3m)
To miałeś maciupkiego FF-a. Jak bym miał takiego BF, to bym sobie odpuścił serwis, a nawet własnoręcznie przeprowadzoną regulację.

[ Dodano: 2007-01-04, 11:02 ]
Ale dzieki za instruktaż. A nuż sie przyda :).
 
Asus Dołączył: 20 Wrz 2006
Argewan:
A jak przeżyłeś swój kontakt z serwisem?

Nic nie piszesz o tym.
 

valdi99  Dołączył: 08 Cze 2006
PT napisał/a:
BTW - czy sprawdzałeś pracę podregulowanego AF w różnych rodzajach oświetlenia?


Nie potwierdzam ale i nie zaprzeczam :-) Tzn. nie testowałem pod kątem różnej temp. oświetlenia, ale i nie zauważyłem też, by po regulacji AF nie trafiał mi w punkt przy żarowym oświetleniu.

[ Dodano: 2007-01-04, 13:02 ]
argawen napisał/a:
miałeś maciupkiego FF-a


Jak dla kogo... dla mnie - przy głębi ostrości rzędu 1-2cm - był to FF absolutnie nieakceptowalny! Poza tym świadomość "mania" FF nie dawała mi spokoju, a focę zwykle ptaki, często na dużej przysłonie (4 i większej dziurze) i ogromne ma dla mnie znaczenie, czy ostre jest np. oko czy położony owe 2cm dalej/bliżej dziób lub gałązka. W przyp. małego ptaszka i odległości przedmiotowej 3-5m było to bardzo widoczne i nie dawało mi spać.

[ Dodano: 2007-01-04, 13:15 ]
Fafniaku - życzę powodzenia, bo historia Twego ista D to jakaś kompletna porażka... i szczerze Ci współczuję. A propos - czy chociaż zwracają Ci koszty wielokrotnej wysyłki?

Taka regulacja "zrób to sam" to naprawdę bułka z masłem, szczególnie któraś z kolei :-) Trochę upier***wa jest tylko wielokrotna sekwencja: rozkręcanie body /regulacja /test shots /ocena /zakręcanie body, bo do testów trzeba jednak trochę tych fotek, a baterie nie chcą się trzymać w body bez dna...

PS
W ramach zajęć a la "Adam Słodowy" ;-) dopiłowałem też sobie matówkę z klinem, wyjętą z rozbitego ME. Manualnie ostrzy się z nią bdb. choć trzeba się przyzwyczaić, bo na tej - bardziej matowej od oryginału z DS - obiekt nagle "wyskakuje" z nieostrości, trzeba zatem zapanować nad bezwładnością ręki. Pomiar światła w CW i matrycowym bez zmian, trochę tylko przekłamuje w trybie Spot.

 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Asus napisał/a:
A jak przeżyłeś swój kontakt z serwisem?
A spokojnie. Wszedłem, powiedziałem :Dzień dobry. Odpowiedzieli: dzień dobry. Poinformowałem, że chcę oddać K100D do naprawy AF. Opisałem problem. Poprosili o sprzęt, kartę gwarancyjną. Oddałem samo body z pudełkiem. Kabelki i inne bzdety z kompletu oddali. Wydrukowali pokwitowanie, w którym w opisie problemu było napisane, że ostrzy za punktem ustawiania AF na małych przysłonach, to tyle. Powiedziałem : do widzenia, odpowiedzieli. Wyszedłem. Czas przebywania : 4 minuty. :mrgreen: :mrgreen:

[ Dodano: 2007-01-04, 13:28 ]
valdi99 napisał/a:
Jak dla kogo... dla mnie - przy głębi ostrości rzędu 1-2cm - był to FF absolutnie nieakceptowalny! Poza tym świadomość "mania" FF nie dawała mi spokoju, a focę zwykle ptaki, często na dużej przysłonie (4 i większej dziurze) i ogromne ma dla mnie znaczenie, czy ostre jest np. oko czy położony owe 2cm dalej/bliżej dziób lub gałązka
No, tu się zgodzę. U mnie przy 300mm Kasetka ostrzyła w pkt, więc nie widziałem problemu. Ale to było F 4,5. Za to 77 limited z 2 metrów miał 20 cm BF, minimum 20 cm.
valdi99 napisał/a:
Taka regulacja "zrób to sam" to naprawdę bułka z masłem, szczególnie któraś z kolei
Zobaczymy. Jak przyjdzie K100D z serwisu i nie bedzie poprawy, to pozostanie tylko ta " bułka z masłem" :mrgreen: .

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach