Markus1985  Dołączył: 19 Lut 2009
kulten napisał/a:
Ostatnia seria to znów przypadkowe zdjęcia, o których w przyszłości (jeśli dalej będziesz się pasjonował fotografią), powiesz: "o w mordę, i pomyśleć, że kiedyś mi się to podobało" :mrgreen: . Zdjęcia te są pełne błędów typowych dla początkującego. Dalej się ucz i czytaj.


Proszę napisz jakie to błędy :) a w przyszłości postaram się ich unikać w miarę swoich możliwości.

Pozdrawiam :)
 
kulten  Dołączył: 19 Lip 2007
ok

6 brakuje ostrości, która wyłoniła się już przy foceniu, centralny kadr nie służy takim motywom, są w ten sposób nieatrakcyjne. Za dużo tego tła brzydkiego (moim zdaniem) tła. Brakuje prawidłowego doświetlenia. Nawet robiąc takie zdjęcie z użyciem tylko wbudowanej lampy (co powinieneś był zrobić) warto stłumić światło np poprzez założenie czegoś a'la biała pończocha lub zbudować własnej roboty dyfuzor.

7 Jeśli trzymać się centralnego kadrowania w tym wypadku to należałoby pokazać tło. Ta czarno/bura plama, która robi za tło zdecydowanie psuje. Pajączkowi brakuje ostrości i również prawidłowego doświetlenia.

8 bardzo słaby i nieelegancki kadr, zbyt twardo trzymasz się centralnego rozmieszczenia obiektów. Przepalone niebo to również minus. Zdjęcie jest blado/mdłe niestety. Brakuje mu blasku/połysku.

9 Krzywy horyzont, zdecydowanie ze zbyt dużej wysokości kadrowane, przepalone niebo i również zdjęcie bez polotu i finezji zarówno a kadrze i późniejszej obróbce (o ile taka w ogóle miała miejsce).

Brakuje pomysłu na tych zdjęciach co akurat mogę zrozumieć ale nawet jeśli za obiekty obierasz takie bardzo codzienne sytuacje to nic nie usprawiedliwia bezpomysłowego kadrowania i braku znajomości sprzętu. Musisz poczytać jak się ma zależność ISO przesłony i ekspozycji.
 

Markus1985  Dołączył: 19 Lut 2009
Cytat
9 Krzywy horyzont, zdecydowanie ze zbyt dużej wysokości kadrowane, przepalone niebo i również zdjęcie bez polotu i finezji zarówno a kadrze i późniejszej obróbce (o ile taka w ogóle miała miejsce).


Będę wdzięczny jeśli napiszesz :) w jaki sposób zrobiłbyś na moim miejscu tą fotkę :) już tłumaczę czemu :) - Otóż ten czarny Psiak to mój :) i chciałbym móc kiedyś zrobić mu taką fotkę na jaką zasługuje ze względu na swój charakter który chyba otrzymał wraz z imieniem :) (CEZAR) bo on nie zachowuje się jak typowe psy :) jest poprostu "dostojny" - nie pcha się wszędzie i idzie swoimi ścieżkami :) - Mam nadzieję że zrozumiałeś hehe :) bo już zaczynam sam wątpić w to co napisałem ;)

Pozdrawiam!
 
kulten  Dołączył: 19 Lip 2007
Markus1985 napisał/a:
Cytat
9 Krzywy horyzont, zdecydowanie ze zbyt dużej wysokości kadrowane, przepalone niebo i również zdjęcie bez polotu i finezji zarówno a kadrze i późniejszej obróbce (o ile taka w ogóle miała miejsce).


Będę wdzięczny jeśli napiszesz :) w jaki sposób zrobiłbyś na moim miejscu tą fotkę :) już tłumaczę czemu :) - Otóż ten czarny Psiak to mój :) i chciałbym móc kiedyś zrobić mu taką fotkę na jaką zasługuje ze względu na swój charakter który chyba otrzymał wraz z imieniem :) (CEZAR) bo on nie zachowuje się jak typowe psy :) jest poprostu "dostojny" - nie pcha się wszędzie i idzie swoimi ścieżkami :) - Mam nadzieję że zrozumiałeś hehe :) bo już zaczynam sam wątpić w to co napisałem ;)

Pozdrawiam!


Podam Ci 2 przykłady zdjęć, gdzie nie ma zwierzaka a jest mały człowieczek ale chodzi o kadrowanie i tło i obróbkę, choć ta ostatnia jest najwyższych lotów więc nie łatwo takie coś osiągnąć. Ale by było lepiej zacznij od takiego kadrowania uwzglęniając obiekt czyli pieska i tło bo ono również jest ważne: link1 oraz link 2 .
 

Markus1985  Dołączył: 19 Lut 2009
Dzięki :) Jutro będę próbował na spacerku :) Pozdrawiam!
 

kndr  Dołączył: 04 Lip 2007
Generalnie nie jest tragicznie ;) Przeglądając Twoje zdjęcia rzuciły mi się w oczy dwa główne problemy - zbyt ostre światło, przy których robiłeś fotki i brak dostatecznej ostrości (lub nietrafienie z ostrością w dobry punkt). Najlepsze (mające największy potencjał) to, moim zdaniem, fotka 7 - stosunkowo dobrze doświetlony (choć może trochę zbyt mocno) pająk i jego pajęczyna ładnie wyróżnia się z otoczenia. Kadr centralny nie przeszkadza, ale mogło być lepiej gdybyś był dokładnie na wprost pająka a nie z ukosa.

Teraz pozostałe. 1 - za dużo sylwetkowej czerni na pierwszym planie i zachodzące słońce zbyt centralnie, jakoś nie wzrusza mnie ten zachód. 2 - ucięte łapy psa i drzewo wychodzące z jego grzbietu źle wpływają na odbiór, ja bym dał psa po prawej bo patrzy w lewo i pustkę po lewej stronie, psa starałbym się uchwycić na tle śniegu. 3 - za mało ostre i brak ciekawego światła, trochę banalny kadr. 4 - zupełnie banalny kadr ze złym punktem ostrości (na liściach zamiast na kwiatku). 5 - banalny kadr z kwiatkiem w centrum i brakiem dostatecznej ostrości, kwiatek wydaje się być oderwany od reszty i latać w powietrzu. A - kadr jest OK, ale bardzo twarde i ostre światło powoduje ostre cienie (niezbyt korzystne), tematyka raczej banalna, ale dramatyczne oświetlenie (np. światło przed burzą) potrafią z takiego banału uczynić ciekawe zdjęcie, B - jeśli planowałeś pokazać rzeźbę to powinna być najlepiej doświetlona a nie liście z brzegu, które w ten sposób odciągają uwagę od obiektu zainteresowania, otoczenie jest zbędne więc spróbowałbym przekadrować ciaśniej i pionowo, żeby wyciąć zbędne boczne elementy wokół posągu. C - zbyt ostre, twarde światło działa niekorzystnie, lepiej zrobić taką fotkę na początku lub pod koniec dnia, poza tym kadr raczej mało rajcujący - nie wiadomo co tak naprawdę chciałeś pokazać. 6 - zbyt mała głębia ostrości powoduje, że tylko kawalątek słupka jest ostra, kadr raczej banalny, 8 - choruje na centralny kadr i przepalone niebo, słupek i ogrodzenie konkurują z koniem. 9 - zupełnie niepotrzebne zabudowania, las i przepalone niebo, wolałbym psa wyłącznie na tle łąki i absolutnie nie centralnie. 10 - mało atrakcyjna tematyka bez ciekawego światła - zrób zbliżenie na kaskadę i podaruj sobie betony a być może będzie lepiej.
 

Markus1985  Dołączył: 19 Lut 2009
Próbki fotek z Sigmy 70-300mm

11.


12.


Próbki fotek z Heliosa 44K/4

13.


Serdecznie Pozdrawiam i ćwiczę dalej :-) (w miarę wolnego czasu bo nowy semestr się zaczął :-| )
 

kndr  Dołączył: 04 Lip 2007
Przyjemna dla oka jest ta nowa seria :) Podobają mi się fotki 11 i 12. Na 11 pasuje mi kolorystyka i drzewo, które ożywia kadr. Na zdjęciu 12 fajny piesek idący w dal i droga. Nie jestem pewien, ale chyba dałoby się lepiej przejść do B&W. Fotka 13 to, moim zdaniem, takie testowanie głębi ostrości bo temat jest dość pospolity, choć tutaj też całkiem przyjemnie Ci to wyszło.
 

Markus1985  Dołączył: 19 Lut 2009
kndr, Normalnie wywołałeś szeroki uśmiech na mojej twarzy :)

To jest motywacja :) Dzięki :)

hehe
 

ederlezi  Dołączył: 21 Mar 2008
12 bardzo , kadr zbudowany bardzo ciekawie. W 11 ujęła mnie kolorystyka.
 

seele  Dołączył: 07 Mar 2007
11 fajna z klimatem i ostatnia 13 heliosowa - z ładnym specyficznym odostrzeniem tła też fajna, 12 trochę za szara.
 

kndr  Dołączył: 04 Lip 2007
Cytat
To jest motywacja :)

Dla mnie też jako komentującego :) Dzięki.
 

sculptor  Dołączył: 20 Maj 2008
12 najlepsza moim zdaniem, ale chyba byłaby jeszcze lepsza bez tej drugiej postaci i drugiego bialego psa w oddali. :-) Ale to tylko moje zdanie. :-)
 
Marvika  Dołączyła: 11 Lut 2009
sculptor napisał/a:
12 najlepsza moim zdaniem, ale chyba byłaby jeszcze lepsza bez tej drugiej postaci i drugiego bialego psa w oddali. :-) Ale to tylko moje zdanie. :-)


Dokładnie! Ten pierwszy piesio najlepszy, może bezpański, bo właśnie szukam psa..
 

grabber  Dołączył: 01 Paź 2007
podoba mi sie 11
ale najbardziej to 12 bo ta fotka cos mowi... :)
 

kristofo  Dołączył: 28 Lut 2007
Najlepsze 11 moim zdaniem. Najbardziej kolor. Tylko jedno mi przeszkadza. Coś jest w tym zdjęciu, że wygląda jakby leciało w lewo.
 
maxis  Dołączył: 22 Paź 2008
Na to samo zwróciłem uwagę. Chyba linia drzew pochyla sie w tamtym kierunku. Kolory faktycznie ciekawe.
 

Markus1985  Dołączył: 19 Lut 2009
Witajcie :-)

Jako że dziś piątek i mało zajęć miałem na uczelni :-) zamieszczam kolejne fotki.

Dziś moje PIERWSZE zdjęcia portretowe - model - mój kumpel :-) (za tydzień jego siostra użyczy mi swojej twarzy :-) )


14.
Tło takie dziwne bo ściana trochę okurzona


15.


16.


17.


(Nie wiem czemu mi ramkę na górze ucieło :-( )
Serdecznie Pozdrawiam
 
BartekKw  Dołączył: 12 Gru 2008
z portretow najlepsza 15. Z tego co wiem lepiej ustawiac modela z dala od sciany - unikasz w ten sposob brzydkich cieni na scianie. Pozostale zdjecia z ostatniej serii kadrowo tak sobie - kolega patrzy sie w krotsza przestrzen przed nim niz za nim. Glowa tez powinna byc w innym punkcie
 

seele  Dołączył: 07 Mar 2007
14 i 16 dobre - co do cienia to zgoda z BartkiemKw - na 15 i 17 trochę za bardzo "przyjemny" ten "przyjemny wyraz twarzy"

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach