Pinus_  Dołączył: 08 Lut 2009
Przedłużyć 55-300 - Kenko 1.5x DG AF Teleplus Teleconverter
Kombinuję żeby przedłużyć swoj 55-300 zaczepiony do K200D.
Wynalazłem Kenko 1.5x DG AF Teleplus Teleconverter for Pentax
Link do sklepu w USA
II link
Uprzejmie proszę o poradę czy to jest dobre rozwiązanie i czy to w ogóle będzie działać.
 
siwyyy77  Dołączył: 24 Lip 2007
Pinus_ napisał/a:
Uprzejmie proszę o poradę czy to jest dobre rozwiązanie i czy to w ogóle będzie działać.


Będzie działać jakoś, nie licz na jakość
 

Cześ  Dołączył: 15 Lut 2007
ciemno będzie...
 

Pinus_  Dołączył: 08 Lut 2009
Odnośnie jakości to sobie zdaję sprawe, że spadnie. Już sam 55-300 "jest jaki jest" jakościowo. Jednak ten konwerter to tak nieduże pieniądze i tak mało zajmuje miejsca w torbie ze skłonny jestem zainwestować.
Występuje teoretycznie jeszcze Kenko Teleplus PRO 300 1.4x ale tylko w teori bardziej bo w sklepach nie ma.
http://tiny.pl/bmzx
Ciekawe czy różnia sie jakoś co do jakości.
Może znasz inne, lepsze rozwiązanie albo konwerter innego typu/firmy pasujący do Pentaxa.
Odnośnie ciemności (jasności) zdaję sobie sprawe z ograniczeń ale do fotkek w dzień i z odrobiną słonka chyba czasem sie da wykorzystać.
Np do takich - http://www.terier.adrem.pl/IMGP1085.jpg
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
Pinus_, AF działać nie będzie
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
Pentagram napisał/a:
AF działać nie będzie

Dlaczego ma nie działać? Przy dobrych układach i SDM powinien zadziałać bo chyba ma styki power zooma.
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Zdano,
Pinus_ napisał/a:
Kombinuję żeby przedłużyć swoj 55-300 zaczepiony do K200D.

55-300 nie ma sdm ;-)
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
opiszon napisał/a:
55-300 nie ma sdm

Wiem bo mam :-P
To była tylko luźna uwaga dotycząca przeniesienia AF ;-)
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Zdano, no, ale pytający mógłby ewentualnie złe wnioski wysnuć

lepiej dmuchać na zimne ;-)
 
siwyyy77  Dołączył: 24 Lip 2007
Pentagram napisał/a:
Pinus_, AF działać nie będzie


Miałem TC1.7 Cosiny, tez wszystkie styki (wraz z SDM) i AF działał z każdym szkłem jakie miałem.

[ Dodano: 2009-02-25, 14:43 ]
opiszon napisał/a:
no, ale pytający mógłby ewentualnie złe wnioski wysnuć


Szklo juz ma, więc chyba wie co ma ;-)
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
Pentagram napisał/a:
AF działać nie będzie
Te z linków w pierwszym poście są ze stykami, AF będzie jak najbardziej działać
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
Tak, tak. Miałem na myśli, że to ciemne szkło i jak jeszcze dołoży się telekonwerter, to ten AF może mieć poważne problemy z ustawieniem ostrości. Mam TC 2x ze stykami i zdecydowanie szybciej nastawiam ostrość manualnie. ;-)
 

JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
siwyyy77 napisał/a:
nie licz na jakość
ja podpiąłem Rokunara 1.7x pod Heliosa i ten dostał olśnienia
 

Marek  Dołączył: 21 Kwi 2006
Chętnie kupiłbym taki konwerter 1,4x lub 1,5x ..... ale do jakiejś manualnej stałki 200/2,8, 300/4. Ale do tak ciemnego zooma to IMHO nie ma sensu.
Cena niezła :-P
 

Marek Wyszomirski  Dołączył: 18 Kwi 2006
Mam wątpliwości czy dopinanie telekonwertera do DA55-300 ma w ogóle sens. Telekonwerter powiększa obraz rzutowany pzrez obiektyw - wraz z jego nieostrościami. Zdolność rozdzielcza obiektywu spada zatem teoretycznie w stosunku krotności telekonwertera. W praktyce jest jeszcze gorzej, bo telekonwerter też nie jest optycznie idealny i dokłada własne zniekształcenia. Stosowanie telekonwertera ma więc sens tylkow dwóch przypadkach - pierwszy, to sytuacja, gdy obiektyw ma zdolność rozdzielczą przekraczającą możliwości matrycy. Jeśli rozdzielczość układu obiektyw/matryca limituje obiektyw - to nie warto powiększać rzutowanego przez niego obrazu - podobny lub lepszy efekt uzyskamy powiększając wykadrowane zdjęcie w komputerze lub pod powiększalnikiem. Drugi przypadek, to sytuacja, gdy zrobionego zdjęcia nie możemy później kadrować - typowy przykład to praca analogowym aparatem ze slajdami.
DA55-300 jest dedykowany pod format APSC, więc slajdów raczej pytający nim robić nie będzie. Jego ostrość rysowania jest stosunkowo dobra, ale... czy faktycznie lepsza niż możliwości matrycy K200D> Zwłaszcza, że spadek jasności układu po założeniu telekonwertera będzie skłaniał do pracy z szeroko otwartą przysłoną.
Mam obawy, ze w sensowny sposób przedłużyć 55-300 się nie da - jedyne rozwiązanie, to zakup dłuższego szkła, a to niestety będzie kosztowna inwestycja. Mam obawy, że szukanie tanich alternatyw w postaci manualnych szkieł 500f8, zoomów Exacty (był taki o długości chyba 600mm na długim końcu) czy obiektywów lustrzanych to ślepa uliczka - efekty nie będą lepsze niż z kadrowania zdjeć uzyskanych DA55-300. Niezłe były długie stałoogniskowce Sigmy, dobrą opinią cieszy sie ich zoom 50-500 (mimo tak duzego zakresu ogniskowych jest ponoć lepszy optycznie niż Sigma 170-500) Sam mam włąśnie Sigmę 170-500 i daje się z niej wycisnąć troche więcej niż z 55-300 - ale nie da się ukryć, że na długim końcu wtedy, gdy jasność jest szczególnie potrzebna tzreba ją gdzieś tak o dwie działki przymknąć, żeby nie mydliła. W efekcie mamy użyteczną jasnosć w granicach 9-11 - to często zdecydowanie zbyt ciemno. Jeśli ma być tanio - moze warto poszukać Pentacona 500f5.6 - gwint M42 - wieć tylko pełen manual z ręcznym pzrymykaniem przysłony, lufa wielka i ciężka, ale podobno optycznie całkiem dobry.
Oczywiście można też szukać jakiejś długiej lufy Pentaxa - ale tu i z dostępnością w Polsce i z Ceną może być kiepsko.
 

MacRayers  Dołączył: 07 Wrz 2008
Kolego Marku Wyszomirski, ja proszę o częstsze takie wypowiedzi. Mało Ciebie na forum widać ostatnio (bo pewnie czatujesz w krzatorach;)), ale wrzucaj swoje uwagi częściej.
P.S. Warto by było, byś w stopce dał link do swoich fotografii. Każdy miłośnik przyrody może trochę wtedy popatrzeć jak to wygląda.
Pozdr.
 

Marek Wyszomirski  Dołączył: 18 Kwi 2006
W zimie raczej nie czatuję - modelki w sen zimowy zapadły i z ulubionymi tematami zdjęć muszę wziąć na wstrzymanie do wiosny. A linku do strony nie daję, gdyż własnej strony się nie dorobiłem. Trochę starych wisi na plfoto (numer autora jeśli pamiętam to 1311), kilka jest w galerii listy fotografii przyrodniczej - www.fotografia-przyrodnicza.art.pl, ale to wszystko zdjęcia sprzed ładnych kilku lat. Nieco nowszych pokazałem na naszym forum w wątku o makrofotografii. a najchętniej pokazuję swoje zdjęcia na wystawach - najbliższa po sporych kłopotach z dograniem terminu otwarta będzie prawdopodobnie 19 marca - zaproszenie na pewno wrzucę na forum.

[ Dodano: 2009-02-26, 07:26 ]
Jeszcze jedno - widzę, ze jesteś z Torunia - wszystko wskazuje, ze zagoszczę tam ze swoimi zdjęciami w grudniu - dostałem zaproszenie na festiwal Sztuka Natury 2009:-)
 

Pinus_  Dołączył: 08 Lut 2009
Dziękuje za tyle rzeczowych uwag.
Po przesiadce z Canona A75 naprawdę niewiele rzeczy jest oczywiste. Zapytam jeszcze żeby się upewnić.
Pentacon 500 f5.6 - gwint M42 > Przejściówka typu http://tiny.pl/bgjh
Będzie ostrzone ręcznie i przysłona ustawiana ręcznie.
Da to ogniskową koło 700 z K200D a parametry ekspozycji dobierze aparat jeśli ustawie tryb AV?
 

Marek Wyszomirski  Dołączył: 18 Kwi 2006
Da kąt widzenia odpowiadający ogniskowej ok. 750mm na lustrzance małoobrazkowej. Sama ogniskowa to parametr fizyczny obiektywu i nie zmienia się po założeniu na inny korpus.
Przysłonę będziesz musiał przymykać ręcznie przed ekspozycją. W trybie AV automatyka ekspozycji powinna działać prawidłowo (może to wymagać jakichś zmian ustawień w funkcjach użytkownika - czy i jakich musisz się dopytać jakiegoś posiadacza K200D lub doczytać w instrukcji). O ile pamiętam nie będzie działał pomiar błysku - ale chyba z tym obiektywem i tak z lampy błyskowej raczej nie będziesz korzystał. Do statycznych motywów taki zestaw powinien nieźle się sprawdzić, przy motywach przemieszczających się możesz mieć problemy z nadążeniem ustawiania ostrości. Oczywiście zdecydowanie radzę używać z solidnym statywem - wprawdzie K200D ma stabilizację, ale przy tych rozmiarach i masie stabilne utrzymanie sprzętu w reku będzie sporym problemem, poza tym skakanie obrazu w wizjerze wskutek drgań ręki mocno utrudni ustawianie ostrości.

[ Dodano: 2009-02-26, 10:38 ]
Sugeruję jeszcze skonsultować się z Waldkiem Krasowskim - pojawia się an naszym forum jako Valdi99. Ma duże doświadczenia w fotografowaniu ptaków Pentaxem i w kwestii korzystania z najdłuższych ogniskowych jest bardziej ode mnie kompetentny - ja głównie w makro siedzę:-)
 

wulfel  Dołączył: 12 Sty 2009
czy ten telekonwerter ostrzy w nieskończoność bo mam Vivitar 2X makro fokusing telekonwerter i brakuje mi czasem kilku metrów żeby coś wyostrzyć dlatego jestem ciekaw czy telekonwertery tak mają czy makro ma inne parametry
konwerter z obiektywem Vivitar 135mm 1:2.8


Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach