pxl666  Dołączył: 12 Kwi 2007
REDUKCJA SZUMÓW NA WYSOKIM ISO
poprosze kolegow i kolezanki o pare slow nt pozbywania sie szumow ze zdjec robionych na wyskim iso (1600 itd). adobe camera raw, czy cos innego? filtry szopa/programy dedykowane? techniki obrobki cyfrowej/filtry cyfrowe?

z gory dziekuje za dyskusje i porady
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
RAW + noise ninja
 

Radzik  Dołączył: 24 Lip 2006
Odszumiać można w darmowym sofcie do rawów: Raw Therapee ( http://www.rawtherapee.com/ )
Odszumia oddzielnie Luminance i oddzielnie kolory.
 
pxl666  Dołączył: 12 Kwi 2007
dzieki. badam badam.
ktos moze sie podzielic profilem NOISE NINJA do K10D - jako ze nie ma listowanego na ich stronie?
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Ja używam NeatImage. Testowałem parę i ten jest jednym z lepszych, przynajmniej ja z wyników jestem zadowolony. Soft dołączony z aparatem (Pentax Photo Labolatory) też ma zresztą taką funkcję - ale na moje oko działa ona gorzej.
 
pxl666  Dołączył: 12 Kwi 2007
musze przyznac ze rawtherapee ma spore mozliwosci i wielki plus za FREEWARE...szybciutko czyta rawy z nikona i calkiem szybko obrabia - kawalek dobrego softu - POLECAM
 

Alfx  Dołączył: 25 Sty 2007
pxl666 napisał/a:
kawalek dobrego softu - POLECAM


przeczytałem, zainstalowałem, uczę się.... i potwierdzam - jeden z lepszych darmowych softów do obróbki RAW i nie tylko, bo jpg-i też ładnie dopracowuje :)
 

kaszalot  Dołączył: 26 Lis 2006
Mam dwa pytanka:
1/ jak wygląda temat odszumiania spod jpg?
2/ czy jest gdzieś darmowy programik do odszumiania z polskim interfejsem?
 
hoborg  Dołączył: 26 Sty 2007
Do jpg używam Noiseware Community Edition. Do odszumiania zdjęć, które mają traficć np. na papier nadaje się znakomicie. Już na automatycznych ustawieniach wiele potrafi zdziałać.
 
struna  Dołączył: 22 Mar 2007
a co sądzicie o automatycznym odszumianiu w ksetce??
czy nie lepiej je wyłączyć w puszce i odszumiac na kompie w photoshopie albo programach w/w??
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
struna, już to pisałem tutaj, ale powtórzę: nie ma czegoś takiego. "Noise reduction" w menu to taka opcja, która działa tylko przy czasach >0.5 sek. i polega na zrobieniu drugiej, pustej klatki przy zamkniętej migawce, a potem odjęciu od oryginału. Służy do pozbycia się hotów i nie ma nic wspólnego z tym, co robią programy do odszumiania.
 
pxl666  Dołączył: 12 Kwi 2007
beef - ma ito duzo...na dpreview.com jest pokazane czano na bialym jak wewnetrzny algorytm k10d odszumia fotki tracac szczegoly. zrob zdjecie czegos bardzo detalicznego w jpegu i rawie, nastepnie wywolaj rawa ale nie w sofcie dolaczonym do pentaka (poniewaz bazuje na tym samym algorytmie) ale jakims niezaleznym - ostrosc otrzymanego jpega bedzie wieksza - takie przyklady sa na dpreview.com.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
pxl666, może przeczytaj pytanie struny i moją odpowiedź jeszcze raz... Powodzenia w wyłączaniu odszumiania w puszce :-P
 
pxl666  Dołączył: 12 Kwi 2007
bEEf napisał/a:
pxl666, może przeczytaj pytanie struny i moją odpowiedź jeszcze raz... Powodzenia w wyłączaniu odszumiania w puszce :-P


nono...to fakt ja sie zgadzam ...z obydwoma wami...opcji jako takiej pewnie niema ale ...mozna proces odszumiania (ktory defaultowo jest zaprogramowany w kompresje jpg) poprostu ominac...poprzez robienie rawkow...co de facto jest ...no moze nie wylaczeniem...hehehe ale pominieciem...buhahah ale zamieszanie...w kazdym razie - moze (bo ja jeszcze nie posiadam K10D) ktos posprawdza jak to sie ma do rzeczywistosci > ostrosc RAW vs JPEG w k10d...opieram swa opinie na artykule na dpreview.com ktory badz co badz wyglada bardzo rzetelnie...ktos moze zrobic maly tescik?
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Cytat
mozna proces odszumiania (ktory defaultowo jest zaprogramowany w kompresje jpg) poprostu ominac...poprzez robienie rawkow

A no to fakt, którąż to drogę (robienie w rawach) serdecznie polecam.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
pxl666, -dpreview test? rzetelny? czlowieku przeczytaj inne testy bo juz kilka/nascie razy pisano ze duuze bledy tam walnieto....
a jpg z K10D sa na tyle fajne ze wreszcie uzywam takze jpg-ow
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
pxl666 napisał/a:
ostrosc RAW vs JPEG w k10d...opieram swa opinie na artykule na dpreview.com ktory badz co badz wyglada bardzo rzetelnie...ktos moze zrobic maly tescik?
Przecież na fotopolis jest test K10D, w którym jest porównanie ostrosci jpg i rawa. Na dcresource też chyba było takie porównanie, no i przede wszystkim na dpreview na które sam się powołujesz.

Wiesz co? Przejrzałem właśnie twoje posty na forum fotopolis.
Kup ty Nikona.
 
plastyk  Dołączył: 30 Sie 2007
Noiseware Community Edition- wiem,że w darmowej wersji tego programu, można zapisać tylko w jpg. Czy ktoś może wie, czy w wersji komercyjnej są i inne formaty do zapisywania zdjęć?
 

tomecki  Dołączył: 22 Kwi 2006
Jarek Dabrowski napisał/a:
Wiesz co?
Kup ty Nikona.

No nie poznaję kolegi :-P
 
MarcinG  Dołączył: 03 Lip 2007
Z tego co wiem (a wiem niewiele), w K-10D (GX-10) jest możliwość wyłączenia tylko redukcji szumów przy długich czasach naświetlania. Jedyna możliwość pozbycia się redukcji szumów przy krótkich czasach to robienie zdjęć w RAW-ie.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach