Pemigan  Dołączył: 24 Cze 2006
O kurcze, szkoooooda :) bo tamten z targetami wydawał się być idealny. Skanuje od razu do ładnych kolorów i tylko jeden suwaczek przesuwam :)

To takie pytanie ( może głupie ), widziałem zdjęcia twoje Alkos -kolory pełne życia, nasycone krwiste i soczyste z negatywu ( wydawało mi sie ze to z targetow uzyskane ),.
Czy w takim razie tą metodą z tego wątku tez takie kolorki się uzyska? Czy jednak target daje mniej powtarzalne wyniki, ale nieosiągalne dla takiego zwykłego skanowania jak tutaj opisane?
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Pemigan napisał/a:
To takie pytanie ( może głupie ), widziałem zdjęcia twoje Alkos -kolory pełne życia, nasycone krwiste i soczyste z negatywu ( wydawało mi sie ze to z targetow uzyskane ),.
Czy w takim razie tą metodą z tego wątku tez takie kolorki się uzyska? Czy jednak target daje mniej powtarzalne wyniki, ale nieosiągalne dla takiego zwykłego skanowania jak tutaj opisane?


Zobacz sobie ostatni miesiac na alkos.info - to wszystko bez profili. Z profilami wydaje sie byc bardziej nasycone, czesto za bardzo i do tego potrafi nieoczekiwanie cos "pojechac"... bez profili jest nieco mniej koloru, ale jestem w stanie przewidziec jak zareaguje klisza. Troche ciezko to opisac ;-)
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
alkos napisał/a:
to jednak sprawka Fuji, nie skanera

Dokladnie. Tez to zauwazylem :-)

[ Dodano: 2009-03-20, 15:21 ]
alkos napisał/a:
bez profili jest nieco mniej koloru, ale jestem w stanie przewidziec jak zareaguje klisza.

Poza tym po odwroceniu mamy zawsze mozliwosc wyobru: wiekszy-mniejszy kontrast, mniej-bardziej nasycone kolory. No i pliki sa bez przyciecia, wiec mieszcza prawie kazda ekspozycje :-D A najfajniejsza jest w niej powtarzalnosc, ograniczona do minimum przypadkowosc i wyeliminowanie pomylek roznych automatow.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
dan napisał/a:
Poza tym po odwroceniu mamy zawsze mozliwosc wyobru: wiekszy-mniejszy kontrast, mniej-bardziej nasycone kolory.


dan napisał/a:
A najfajniejsza jest w niej powtarzalnosc,


No wlasnie te rzeczy nie do konca ida w parze... :-/ Ale mysle juz nad tym ;-)

[ Dodano: 2009-03-20, 14:29 ]
Cytat
Dokladnie. Tez to zauwazylem


Wlasnie testuje kodaka gold 200. Wszystko fajnie, tylko jest nieco czerwonawy i nie radzi sobie z nocnym swiatlem tak samo jak fuji... chyba kupie sobie sample packa z 7dayshop i poprobuje ;-)
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
alkos napisał/a:
No wlasnie te rzeczy nie do konca ida w parze...

Masz pewnie na mysli operowanie color balance? Dla mnie to juz jest osobny etap - szlifu koncowego. Odwracanie i ustawianie poziomow traktuje jako element skanowania.

alkos napisał/a:
Wlasnie testuje kodaka gold 200

Z tanich chetnie sprobowalbym Agfe Viste 200. Ladne nasycenie ma.

alkos napisał/a:
sample packa z 7dayshop

Co to? Zestaw filmow roznych producentow? :-)
 

Pemigan  Dołączył: 24 Cze 2006
alkos napisał/a:

. Z profilami wydaje sie byc bardziej nasycone, czesto za bardzo i do tego potrafi nieoczekiwanie cos "pojechac"...


No tak, ale to, że czasami potrafi coś pojechać nie jest czasem spowodowane a) albo brakiem target-a na skaner? b) albo brakiem zdjęcia targetu w warunkach oświetleniowych akurat pojechanego zdjęcia?

Tak na chłopski rozum to jeśli fotografuję target na kliszy w południe by mieć te 4700K czy ileś tam, a potem zrobię fotkę kilka dni później na tej samej kliszy ale w innych warunkach oświetleniowych to musi pojechać bo profil zmapuje inne kolory przecież?
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
dan napisał/a:
Co to? Zestaw filmow roznych producentow?


No, kupie po jednym kodaku i popstrykam sobie :mrgreen:

dan napisał/a:
Z tanich chetnie sprobowalbym Agfe Viste 200. Ladne nasycenie ma.


Nie chce mi sie zaglebiac w tanie dwusetki, wole 400, zreszta nie maja agfy w 7dayshopie :-P

dan napisał/a:
Masz pewnie na mysli operowanie color balance? Dla mnie to juz jest osobny etap - szlifu koncowego. Odwracanie i ustawianie poziomow traktuje jako element skanowania.


Dla mnie to jedna calosc.

Pemigan napisał/a:
No tak, ale to, że czasami potrafi coś pojechać nie jest czasem spowodowane a) albo brakiem target-a na skaner? b) albo brakiem zdjęcia targetu w warunkach oświetleniowych akurat pojechanego zdjęcia?


Nie, mowie o sprofilowanym negatywie. Po prostu fotografujac target miescisz w klatce moze ze 3EV i tyle mozesz sprofilowac, a w realnych warunkach to pewnie jest z 12 - a jescze dochodzi czasem prze/niedoswietlenie...

Pemigan napisał/a:
na tej samej kliszy ale w innych warunkach oświetleniowych to musi pojechać bo profil zmapuje inne kolory przecież?


Tak, ale w tym przypadku powinienes miec tylko zimniej/cieplej, o ile oczywiscie mowimy o swietle naturalnym. A czasami wychodza jakies cuda niewidy - na tyle mnie to irytowalo, ze zarzucilem temat.
 

Pemigan  Dołączył: 24 Cze 2006
Alkos, ale pojechane masz cos czasami na calej kliszy czy tylko na jakiejs jednej klatce? Bo jesli czasem jakas klisza jest inna, to jeszcze o niczym nie swiadczy w koncu wywolywanie ma wplyw a nawet fakt, ze sklep z klisza byl obok rybnego :P
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Pemigan napisał/a:
Alkos, ale pojechane masz cos czasami na calej kliszy czy tylko na jakiejs jednej klatce?


No wlasnie na sasiednich klatkach, czasem nawet z tego samego miejsca...
 

Pemigan  Dołączył: 24 Cze 2006
A co jesli ci powiem, ze mialem dokladnie tak samo i to bez zadnych profili i targetow, ot jedna klatka nagle ma pojechane kolory. Kiedys pamietam tutaj na forum dawno temu pytalem sie czym to moze byc spowodowane. Wniosku nie pamietam, ale chyba zagadka nie byla rozwiazana.

Kupie ten C1 to sie przekonam co i jak :) ale najpierw w empiku doczytam czym sie rozni profil skanera od profilu aparatu
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Pemigan napisał/a:
Kupie ten C1 to sie przekonam co i jak :)


Moge odsprzedac za pol ceny :-)
 

Pemigan  Dołączył: 24 Cze 2006
alkos napisał/a:


Moge odsprzedac za pol ceny :-)


Powaznie nad tym musze pomyslec :D

A poki co, jak z ponizszej klatki uzyskac obraz z naturalnymi kolorami?


Podejrzewam ze z profilem IT8 byloby miodzio :/Skan

Probowalem ta metoda 3 razy uzyskac kolory jakies takie hmmm naturalne i mam zero powtarzalnosci na etapie przycinania na level-ach.
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
a czego się spodziewasz po 8 bitowym skanie?

Zeskanuj do 16 bitów na kolor i dopiero wtedy baw się w odwracanie ;-)

(CS4 nie otwiera nawet twojego TIF'a)
 

blazejs  Dołączył: 24 Wrz 2008
CS2 tez nie otwiera..
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
 

Pemigan  Dołączył: 24 Cze 2006
O Wielkie dzieki Fafniak, przyda sie :)

A co do nie-otwierania sie pliku to jestem mocno zdziwiony. Plik zpaisany przez CS1 zwykly Tiff z bezstratna kompresja. Ba opera mi otwiera tego tiffa...
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
Pemigan napisał/a:
O Wielkie dzieki Fafniak, przyda sie :)

A co do nie-otwierania sie pliku to jestem mocno zdziwiony. Plik zpaisany przez CS1 zwykly Tiff z bezstratna kompresja. Ba opera mi otwiera tego tiffa...


zapisz jako PSD i będzie okej na pewno, chętnie zajrzę (bo sam miewam takie dylematy:)
 

Pemigan  Dołączył: 24 Cze 2006
guerilla napisał/a:

zapisz jako PSD i będzie okej na pewno, chętnie zajrzę (bo sam miewam takie dylematy:)


Teraz jest jako PSD zapakowany do rara. Jak prosiles w 16bitach. Bez ICE.

SKAN (2)
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
To jest stare, źle wywołane i źle naświetlone ORWO - nie wyciągniesz z tego przyzwoitych kolorów nawet. Tylko orwo-color. ;-)
 

Pemigan  Dołączył: 24 Cze 2006
tzn co jest orwo? Bo przeciez nie klisza ktora skanowalem...

To jest jakis Kodak Iso 200, ale mniejsza oto.

Chcialem po prostu zobaczyc co ktos inny obyty z metoda alkosa moze z tego skanu wyciagnac. Ewentualnie prosilbym o ocene czy ponizsze kolory sa do przyjecia czy widac jakies oznaki... nie wiem dominanty jakiejs czy za malego nasycenia?

Bo ja w tej metodzie troche sie gupie na etapie przycinania poziomow. Nie wiem jak to zrobic, bo to tak troche na oko jest. Wiadomo przeciez ze i monitory i oczy rozne sa, wiec szukam jakis regul zasad, jak postepowac.


Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach