tomecki  Dołączył: 22 Kwi 2006
K100D vs K10D
Czyli o wyższości Świąt Bożego Narodzenia nad Świętami Wielkiej Nocy.

To nie uniknione że temat ten musiał wypłynąć, to dlaczego ja nie mógłbym go poruszyć.
Będą to subiektywne odczucia fotoamatora porównujące tylko i wyłącznie oba korpusy nie mieszając w to konkurencji. Jestem zupełnie świadomy że to dwie różne ligi sprzętowe, ale co mi tam.

K100D
plusy:
- mała 6mpix matryca
- iso 3200 całkowicie używalne
- zasilanie AA

minusy
- mały
- brak dedykowanego gripa (i jakiegokolwiek też)
- zasilanie AA (wg. niektórych)
- wnerwiające menu (zmiana trybu pomiaru światła)
- brak iso 100
- brak drógiego kółka
- brak podświetlania górnego wyświetlacza


K10D
plusy
- duży jest (dziewczyny lubią duże)
- możliwość dołączenia prawdziwego gripa
- świetny wizjer
- SR prawdopodobnie o jedną działkę lepszy jak w kasetce
- AF prowdopodobnie szybszy od kasetki
- zasilanie dedykowanym aku
- rewelacyjne iso 100
- SDM
- uszczelnienia
- wycieraczka matrycy

minusy
- cena
- matryca 10 mpix
- szumy na iso 1600 (wiadomo nie osiągną poziomu kasetki ale dla mnie całkowicie akceptowalne)
- banding (supełkowy)
- zasilanie dedykowanym aku (konieczność dokupowania tych że, choć są tanie podróbki pasujące od Ś.P.Minolty)
- FF/BF z topowymi orginalnymi szkłami brrr...(prawdopodobnie zależny od warunków oświetleniowych)

I teraz pytanie czy warto dopłacać do kadyszki? Cena jak mniemam jednego jak i drugiego korpusu będzie szła w dół ale IMHO różnica w granicach 1100-1300zł pewnie się utrzyma. A może różnice w cenie przeznaczyć na lepsze szkiełko, ewentualnie lampę itp.
Prosiłbym również posiadaczy/użytkowników K100D o odpowiedź czy zaobserwowali (IMHO najgorszą) przypadłość K10D czyli FF/BF w swoich sprzętach, jeśli tak to z jakimi szkłami?
Proszę również o dopisywanie waszych spostrzeżeń ale tylko i wyłącznie w konfrontacji K100D vs K10D.

Oddaję głos do studia w .......
 

MKw  Dołączył: 20 Kwi 2006
Jesli takie porownanie ma byc cos warte czyt. oparte na doswiadczeniach to szybciej na forum sie uda K10D vs *ist DS lub *ist D
 

Dabrow  Dołączył: 22 Kwi 2006
tomecki
- K100:
brak gripa? Zapytaj Maruchę jak za 40zeta można sobie z tym problemem poradzić (-;
Mały? jak dla mnie w sam raz (ale ja nie mam kompleksów, mam żonę (-;)..
zasilanie z AA to zada? Jak dla mnie to waleta!
Menu - eee tam - raz na jakiś czas zaglądam (-;
iso 100 - a na co jak iso 200 nie ma wielkich różnic - to nie velvia vs portra...
drUgie kółko - bo ja wiem? PRzywykłem w mz-kach do "joysticka" to mi nie wadzi...
a górne podświetlanie to już wiesz... Kiepskiej baletnicy itp itd...

I tym pozytywnym akcentem podzielę sie z frustratami - kadyszka jest super ale kasetka mi styka!
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Kolego Tomecki. Domyślam się, że zestawienie owo zrobiłeś ze względu na fakt, że bijesz się z myślami co wybrać. Otóż moim zdaniem jednak Kasetkę. Jeżeli mogę się odnieść do jej wad, które raczyłeś wystukać:
mały. Wydaje mi się, że sam w jakimś poście stwierdziłeś, że owszem, jest mały, ale się świetnie trzyma. Gabaryty mają znaczenie w momencie, gdy zapewniają dyskomfort podczas użytkowania.
brak dedykowanego gripa. Kupiwszy DLa też o tym myślałem. Ale wyprofilowanie uchwytu nie wymaga dodatkowego gripa. Owszem. Przy kadrach pionowych czy dodatkowym zasilaniu to ma znaczenie. I brak takowego może mieć znaczenie. Jadnakże gdyby był do Kasetki niezależny (jak do DL/DSa) nie kupiłbym. Szkoda kasy.
zasilanie AA , Możesz spróbować z CR. Trudno mi powiedzieć, czy to wada, czy zaleta. Jest to tak naprawdę bez znaczenia. Nie narzekałbym na zasilanie paluszkowe. Ani dedykowane (o ile byłoby tak tanie, jak w przypadku Kadyszkowatych zamienników). Chyba, że dedykowane aku polepszają AF. Wówczas opowiadam się za zasilaniem firmowym.
wnerwiające menu. To raczej nie sprawa menu, ale ergonomii samej puszki. Owszem, są 3 funkcje, które powinny być wywalone na body. Albo jakiś dodatkowy przycisk programowalny. Ze zmianą trybu pomiaru światła akurat nie robiłbym afery - ja jadę cały czas na spocie. Każdy początkujący (do kogo kierowana jest ta puszka) i tak powinien jechać na matrycy.
brak iso 100. Ta matryca tak ma. Minolta miała jedynie 100, ale gorszej jakości niż 200. Pewnie, że wolałbym mieć ISO 100. Ale nie można mieć wszystkiego.
brak drógiego kółka. Drugie kółko? Dla amatora? W Z-1p bardzo rzadko korzystałem. Może za bardzo lubię priorytet przysłony a do manuala jestem za głupi.
brak podświetlania górnego wyświetlacza. Wiem, wiem, na cyfrowe.pl za to wyrzucają puszkę do kosza.

Wady K10D (post dedykowany Bronkowi).
Zgadzam się ze wszystkimi.

Na początek warto kupić tańsze body i rozglądać się za szklarnią. Body będzie z czasem tanieć. Szkła już jakby mniej.
Gdy już tak trochę opadła ta euforia związana z pojawieniem się K10 w sklepach, gdy naczytałem się o tej puszce, naoglądałem sampli, muszę stwierdzić jedno: To świetna puszka. Mogę nawet rzec iż rewelacyjna i do szczęcia niczego innego mi nie trzeba (jak Z-1p). Ale na razie (na bardzo dłuuuugie razie) w zupełności mi wystarczy DL. I z pewnością ani w tym roku ani prawdopodobnie w przyszłym nie będę myślał o zamianie.
 

Tok'Ra  Dołączył: 11 Lip 2006
Eee.... To dorzuc jeszcze do tej walki Samsunga GX-1S i GX-10 :mrgreen:
Moim zdaniem, GX-1S wygrywa w kategoriach zakup econo.

1. GX-1S to jedna z najtanszych lustrzanek na rynku z profesjonalnym wizjerem- zmodernizowany nastepca Pentax'a *istDS2, wizjer lepszy od tego w K100D. Taki wizjer jest potrzebny, gdy chcesz bawic sie tanimi historycznymi szklami od Pentax'a i na M42.

2. Zasilanie to akumulatorki AA lub baterie do kupienia w kazdym kiosku. Nie ma dramatu, gdy konczy sie energia.

3. W GX-1S masz do wyboru lampy blyskowe na TTL lub P-TTL - ale TTL jest tanszy, wiec nowa lampe z wyswietlaczem LCD kupujesz juz ponizej 500 zl - a jak to powiedzial filozof - lampa blyskowa to polowa aparatu (lepiej miec tani aparat z lampa, niz drogi bez lampy).

4. Stabilizacje w korpusie masz za grosze - to woreczek z grochem lub monopod czy statyw - dla wersji zaawansowanej :mrgreen: A to oznacza byc moze mniej klopotu z BF/FF :mrgreen:

5. Wiekszy korpus i lepsze profilowanie uchwytu w korpusie - K100D jest mniejszy. Bardzo solidne wykonanie korpusu.

6. Moim zdaniem, oprogramowanie Samsunga do obrobki foto w RAW i jpg jest lepsze od Pentax'a - ale to moje indywidualne wrazenie, wiec sie nie bede upieral.
 
pxm  Dołączył: 17 Paź 2006
Ciekawą alternatywą dla K10D moze byc wlasnei GX-10, mniejsza ilosc RAWow w serii i jakies programy tematyczne - to roznice w por. do K10D. Ciekawe tylko jaka bedzie roznica w cenie... Niby sklepy internetowe podaja juz ceny od 3500pln (za body + kit), ale z tego co rozmawialem z babką z K-Consult to nie wiedzieli jeszcze jaka bedzie cena GX-10, wiec sklepy inter. wyssały je sobie chyba z palca...

BTW
Ja caly czas zastanawiam sie nad tym co mam w podpisie... Kurde, tyle fajnych fotek juz bym popstrykał gdyby nie te rozterki co wziac.... :-?
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
pxm, to nie ma sensu. Czekasz a czas zapier..la. Bierz cokolwiek. Z pewnością bez względu na to, jaki wybierzesz korpus czy system i tak będziesz zadowolony.
 
pxm  Dołączył: 17 Paź 2006
Michu napisał/a:
pxm, to nie ma sensu. Czekasz a czas zapier..la. Bierz cokolwiek. Z pewnością bez względu na to, jaki wybierzesz korpus czy system i tak będziesz zadowolony.


Wiem, wiem... ale poczekam jeszcze tydzien az bedzie znana cena GX-10 :-)
Wtedy zdecyduje.
 

dgim  Dołączył: 05 Lis 2006
ja mam o tyle ułatwione zadanie choc wcale nie cieszę sie z takiego ułatwienia to oczywiscie kwestia finansowa. max 2.5k moge przeznaczyć. wiec i k10d jak i gx10 odpada. na moje mozliwosci i wymagania k100d to optimum nawet z nadwyżka. moze jak wchłonę, przetrawie, to moze za rok k10 za 3k choc wtedy juz zapewne bedzie zupełnie inna dywagacja i bój z myślami poniedzy zupełnie innymi modelami...
 

Slava  Dołączył: 25 Kwi 2006
tomecki napisał/a:
I teraz pytanie czy warto dopłacać do kadyszki?

Hehe, dziś pomacałem w MM to się czuję kompetentny odpowiedzieć. :mrgreen: To zależy co chcesz mieć w puszce, czego potrzebujesz. Piszesz, że 6mpix w kasetce to zaleta, więc nie masz ciśnienia na piksele. Wielkość to kwestia przyzwyczajenia -ja gdy wziąłem kadyszkę do ręki to wydała mi się strasznie ciężka i wielka. Grip to fajna rzecz, ale ja i tak bym nie kupił -podobnie jak Michowi (?), szkoda mi kasy. SDM jest zaletą pod warunkiem że zainwestujesz w nowe obiektywy za grube $$$$. Na twoim miejscu chyba wziąłbym kasetkę :-> chyba, że masz podobne marzenia co ja :-P
Generalnie u mnie decyzja zapadła -kupuję kadyszkę dla jej AFu (wreszcie Pentax nie ma się czego wstydzić) i uszczelnienia. Ergonomia też jest jakimś argumentem, ale niewielkim -przywykłem do DSa, pomiar światła zmieniam nie na tyle często, by było to dla mnie jakimś problemem :mrgreen:
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
pxm napisał/a:
poczekam jeszcze tydzien az bedzie znana cena GX-10
Tydzień raczej nic nie da. Poważniejezej obniżki cen spodziewałbym się po świętach. Okolice przełomu stycznia i lutego dokładniej.
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Slava napisał/a:
Ergonomia też jest jakimś argumentem, ale niewielkim -przywykłem do DSa, pomiar światła zmieniam nie na tyle często, by było to dla mnie jakimś problemem :mrgreen:
Tu nie chodzi tylko o wyrzucenie pomiaru na zewnątrz body. Kadyszka jest wspaniale konfigurowalna, oczywiście po przejrzeniu jej w ciągu dwóch godzin. Właśnie to oraz jej AF mnie zauroczył :-D

[ Dodano: 04-12-06, 17:29 ]
Michu napisał/a:
Poważniejezej obniżki cen spodziewałbym się po świętach. Okolice przełomu stycznia i lutego dokładniej.
Też na to liczę.
 

emigrant  Dołączył: 20 Wrz 2006
Michu napisał/a:
Poważniejezej obniżki cen spodziewałbym się po świętach


Ja też. Oczywiście Wielkanocnych. Bo na śmigus-dyngus kadyszki i gieiksdyszki jak znalazł.
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
emigrant napisał/a:
Bo na śmigus-dyngus kadyszki i gieiksdyszki jak znalazł.
:mrgreen: :mrgreen:
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
argawen napisał/a:
Kadyszka jest wspaniale konfigurowalna, oczywiście po przejrzeniu jej w ciągu dwóch godzin.

Np. przy Av, przednie kółko można sobie ustawić na kompensację ekspozycji, bez wduszania żadnych przycisków. Albo AutoISO, regulowane od dołu i od góry obydwoma kółkami... jest trochę takich drobnych rzeczy, które naprawdę są przemyślane.
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
tomecki napisał/a:
K100D
plusy:
- mała 6mpix matryca

czemu napisałeś, że mała to plus?
tomecki napisał/a:
K10D minusy
- cena
- matryca 10 mpix

czemu napisałeś, że minusem jest ta matryca?
Ja tego nie rozumiem, nie jestem maniakiem pikselomilionowym ale akurat w tym przypadku wydaje mi sie to zaletą k10d w stosunku do k100d. IMHO w kategorii wad można oceniać stosunek ISO/szumy w każdej z matryc, ale sama wielkość nie powinna dyskwalifikować (zmniejszać punktów)kadyszce, jeśli już to kasetce
 
pxm  Dołączył: 17 Paź 2006
Michu napisał/a:
pxm napisał/a:
poczekam jeszcze tydzien az bedzie znana cena GX-10
Tydzień raczej nic nie da. Poważniejezej obniżki cen spodziewałbym się po świętach. Okolice przełomu stycznia i lutego dokładniej.


no, no, ale chce zobaczyc jaka bedzie naprawde cena startowa GX-10... :-)
Wiem, ze na obnizki cen to mozna dopiero liczyc po nowym roku..
 

tomecki  Dołączył: 22 Kwi 2006
Dabrow napisał/a:
Mały? jak dla mnie w sam raz (ale ja nie mam kompleksów, mam żonę (-;)..

ja też mam żonę :-P a jak mówiła żona jednego hydraulika nie liczy się rozmiar tylko fi :mrgreen:
Michu napisał/a:
Domyślam się, że zestawienie owo zrobiłeś ze względu na fakt, że bijesz się z myślami co wybrać.

jak zawsze bezbłędnie odgadujesz moje myśli, już mógł byś potłuc tą szklaną kulę to by się szanse wyrównały.
Gripa to mi będzie napewno brakować bo bardzo lubię pionowe kadry.
A cha ztym podświetlaniem już tak nie demonizujcie :mrgreen: to nie jest problem ot tak wpisałem, dla niezoriętowanych.
Jarek Dabrowski napisał/a:
jest trochę takich drobnych rzeczy, które naprawdę są przemyślane.

i właśnie o takie smaczki mi chodzi. Powiem tak Kadyszka jest dla mnie naprawdę czymś wyjątkowym i naprawdę jestem na nią zdecydowany, a powstrzymuje mnie przed ostateczną decyzją właśnie FF/BF z firmowymi topowymi szkłami i to jak narazie tak naprawdę jedyny minus dla mnie. A że zakup planuję koniec stycznia no i jeszcze może minus vat także K10D jest dla mnie ciekawą opcją

[ Dodano: 2006-12-04, 18:40 ]
tref, dla mnie szóstka jest lepsza bo mniej szumi, wyplówa mniejsze pliki, potrzebuje mniejszych kart i łatwiej takowe pliki składować i obrabiać w kompie.
 

FraZa  Dołączył: 25 Kwi 2006
To ja przy okazji poruszę komplementarny wątek - czy ktoś porównywał juz jpg z DS-a, DL-a i K100D?
Na dpreview jest tylko pełny test ds-a i od niedawna k100d. Bardzo tam zarzucają ds-owi złą jakość jpg-ów. Czy w dl-u jest tak samo? Czy dl-owskie jpg są także gorsze od k100d-owskich?
Ja robiłem pobieżne testy DL-a - to samo ujęcie w raw-ie i jpg i nie widziałem różnicy oglądając w pentaxowskim browserze. MOże później wychodzą ale dochodzi juz kwestia obróbki raw-a i chyba cieżko porównywać jpg-a z niego i jpg-a prosto z aparatu
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Jak poczytasz dokładnie test DS-a na dpreview, to zauważysz, że problem z jpg jest, a najlepiej widoczny w powiększeniu 100%. Tak samo ma DL.

K100D z tego co widać w teście ma zarówno ulepszony algorytm jpg jak i doboru ekspozycji (DS ewidentnie niedoświetla, ale jest to w zgodzie z zasadą ochrony świateł za wszelką cenę. Dlatego osobiście głównie używam trybu M, bo przynajmniej wiem co mierzę i jak to skorygować, aby było dobrze.)

[ Dodano: 2006-12-05, 10:29 ]
W kwestii formalnej: zdjecia dl-owe i k100-kowe a nie "wskie", czyli: deelowe, kasetkowe a nie deelowskie czy kasetkowskie.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach