xrog  Dołączył: 07 Lut 2008
Ilfochrome
Witam,

czy ktoś z Was wywoływał papier Ilfochrome w warunkach domowych? Alkos? ;-)
Papier i chemia podobno nie do dostania w Polsce...

pozdrawiam!
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
A robia to jeszcze? :-P Serio to odpuscilem, bo trwalosc watpliwa (jak i kazdy inny chemiczny kolor-pozytyw) a zachod i koszty ogromne.
 

xrog  Dołączył: 07 Lut 2008
alkos napisał/a:
...(jak i kazdy inny chemiczny kolor-pozytyw)...


A są inne pozytywowe papiery (poza polaroidem, który ztcw jest maksymalnie tylko do 4x5 cala)?
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
cibachrome? nie znam sie tak naprawde... ;-)
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
alkos napisał/a:
cibachrome? nie znam sie tak naprawde... ;-)


Ilford kupił cibachroma kiedyś tam i teraz jest Ilfochrome właśnie.

I nie ma nic więcej już, poza ilfochromem (który też pewnie nie przetrwa za długo, ceny bardzo wysokie)
 

tanthalos  Dołączył: 04 Gru 2008
a czym sie rozni ta technika od zwyklej kliszy? Nie bijcie laika:)
 

tanthalos  Dołączył: 04 Gru 2008
a czym sie rozni ta technika od zwyklej kliszy? Nie bijcie laika:)
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
odbijanie slajdów pod powiększalnikiem na papier.
a resztę poszukaj w googlach ;-)
 
Pioter  Dołączył: 18 Cze 2007
Witam
Z tym, że podobno optyczne odbijanie daje lepsze efekty niż skanowanie i wydruk. Koszty niby ogromne, ale jak się dowiadywałem ile kosztuje skanowanie slajdów średnioformatowych na bębnie to lekko zbladłem... Za skanowanie na coolscanie biorą co prawda dużo mniej ale to już inna jakość i nie po to tacham ze sobą 5 kilo żelastwa żeby potem iść na kompromisy. W tym przypadku to już nawet myślałem o kupnie używanego bębna, przy tych cenach to się nawet opłaca..
Pozdrawiam
 

Yeti  Dołączył: 04 Lip 2007
alkos napisał/a:
bo trwalosc watpliwa

Czy gwarantowane 150 lat w przypadku Cibachrome uważasz za wątpliwe ? A Ilfochrome (ulepszony Cibachrome po wykupieniu przez Ilforda) podniesiono do 200 lat. Oczywiście można z miejsca powiedzieć że to się okaże po 200 latach :-) Ale jeśli chodzi o zakupy muzealne to do tej pory nadal w przypadku poważnych instytucji i poważnych prac brane są tylko pod uwagę baryty i Cibachrome / Ilfochrome. To o czymś jednak świadczy.
Ja ca 15 lat temu wywoływałem Cibachrome (ten sam proces co Ilfochrome) właśnie w warunkach domowych i to dość amatorskich (mały bęben do papierów 24x30). W zasadzie trudność dokładnie na poziomie wykonywania odbitek kolorowych z negatywu, ale satysfakcja z pracy znacznie wyższa. Z dobrze naświetlonych slajdów duża powtarzalność, także jak pamiętam łatwiej jest ustalić właściwą filtrację.
Pioter napisał/a:
nawet myślałem o kupnie używanego bębna, przy tych cenach to się nawet opłaca..

A skanowałeś kiedyś sam osobiście na bębnie? Wiesz ile to pracy i ile kosztuje utrzymanie w sprawności skanera bębnowego? Stąd ceny tego skanowania, a różnicy pomiędzy skanem z Nikona 5000 ed a małym bębnem nie zauważysz (przy dobrze naświetlonych slajdach). No chyba że chcesz kupić Crossfielda, ale na to potrzeba małe mieszkanie.
Jeżeli widziałeś albumy M. Wieliczki, to wszystkie zdjęcia są tam ze skanów z Nikona 5000.
 
Pioter  Dołączył: 18 Cze 2007
Yeti napisał/a:

Pioter napisał/a:
nawet myślałem o kupnie używanego bębna, przy tych cenach to się nawet opłaca..

A skanowałeś kiedyś sam osobiście na bębnie? Wiesz ile to pracy i ile kosztuje utrzymanie w sprawności skanera bębnowego? Stąd ceny tego skanowania, a różnicy pomiędzy skanem z Nikona 5000 ed a małym bębnem nie zauważysz (przy dobrze naświetlonych slajdach). No chyba że chcesz kupić Crossfielda, ale na to potrzeba małe mieszkanie.
Jeżeli widziałeś albumy M. Wieliczki, to wszystkie zdjęcia są tam ze skanów z Nikona 5000.

tak oczywiście, kupić a utrzymać taki skaner to dwie różne sprawy, zresztą mam małe mieszkanie i to przeważyło. Mówisz, że Coolscan ok, to może podacie jakieś namiary na tanie i dobre skanowanie średniego. Mam parę slajdzików, które chciałbym powiesić na ścianie...

Pozdrawiam
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
Yeti napisał/a:
Ale jeśli chodzi o zakupy muzealne to do tej pory nadal w przypadku poważnych instytucji i poważnych prac brane są tylko pod uwagę baryty i Cibachrome / Ilfochrome. To o czymś jednak świadczy.
.


Nieprawda, w obrocie muzealnym są normalne odbitki w Ra-4 również.
 

Yeti  Dołączył: 04 Lip 2007
Pioter napisał/a:
to może podacie jakieś namiary na tanie i dobre skanowanie średniego.


Pisałem o 5000 ed, a miałem na myśli 9000 ed - ten pierwszy tylko do małego obrazka, ten drugi aż po 4x5 cala, podobno lepsze były tylko topowe modele Minolty (odpowiedniki tych Coolscanów), ale dawno zaprzestano produkcji, a używane praktycznie nie do dostania (może jeszcze czasami Elite do małego obrazka).
Ja posyłałem kilka razy do skanowania z ogłoszenia w allegro, zobacz na nr 570731558 , to ten właśnie (myślę że podanie takich namiarów nie narusza regulaminu forum). Nie mam w tym żadnego prywatnego interesu, gościa na oczy nie widziałem ani nawet nie rozmawiałem przez telefon, wydaje mi się że robi cakiem przyzwoite skany za nie tak duże pieniądze. Nie warto tylko zamawiać maksymalnej rozdzielczości, bo jak chcesz mieć tif`y (a to konieczne przy lepszej jakości) to pliki są po kilkaset MB, a zdjęcia przy maksymalnej rozdzielczości sprawiają już wrażenie nieco "rozmydlonych", takie przynajmniej odnosiłem wrażenie jak zamówiłem 4000 dpi, których zwykle nie potrzeba. Ale z 3000 dpi i slajdzie 4,5x6 wydrukowane plakaty były jak wcześniej ze skanu z bębna, przy 10 krotnej różnicy w cenie skanowania :-)
 
Pioter  Dołączył: 18 Cze 2007
Witam
Fajnie dzięki za info.
Pozdrawiam
 

Yeti  Dołączył: 04 Lip 2007
guerilla napisał/a:
Nieprawda, w obrocie muzealnym są normalne odbitki w Ra-4 również.

Jesteś z miasta gdzie jest jeden z nielicznych działów fotografii w muzealnictwie narodowym, więc zasięgnij tam informacji. Oczywiście niektóre skądinąd wartościowe prace z konieczności i wyjątkowo kupuje się tak jak zostały (amatorsko) wykonane, ale ich trwałość z RA4 jest raczej ograniczona do jednego pokolenia.
Pięknym i smutnym zarazem przykładem może być zestaw 4 zdjęć "Cztery pory roku" autorstwa Kazimierza Czobanika, pierwsza na świecie izohelia barwna wykonana z początkiem lat 60 (?), która po zakupieniu do tegoż muzeum z czasem stała się czymś co już niczego nie przypomina, nie pomogły w międzyczasie żadne zabiegi, a zdaje się nikt nie pomyślał także o natychmiastowym skanowaniu, bo jeszcze wtedy skanerów nie było. Jedyną najlepszą pozostaością jest kolorowa reprodukcja na okładce miesięcznika Fotografia.
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
Yeti napisał/a:
kupuje się tak jak zostały (amatorsko) wykonane, ale ich trwałość z RA4 jest raczej ograniczona do jednego pokolenia.
.


od kiedy to dzisiejsze Ra-4 mają 18 lat trwałości ?!

Zasięgnij informacji lepiej. Nie trzeba jechać do siedziby kodaka czy fuji, wystarczy w internecie.

Ra-4 nie odbiega ani na krok od Ilfochroma jeśli chodzi o właściwości archiwalne.

Większość współczesnej kolorowej fotografii jest sprzedawana i archiwizowana jako tzw C-print's, co jest naturalnym następstwem pracy na negatywach kolorowych, nie slajdach.
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Yeti napisał/a:
miałem na myśli 9000 ed - ten pierwszy tylko do małego obrazka, ten drugi aż po 4x5 cala

9000 lyka tylko sredni. Do 4x5' mozna aktualnie mozna kupic Epsona V700/V750.
 

Yeti  Dołączył: 04 Lip 2007
Tak, 9000 ed jest do 6x9, pomyliło mi się z Minoltą Dimage Scan Multi Pro.
Nie porównuj tych skanerów z Epsonem, skądinąd dobrym, ale to nie ta klasa - co z tego że duża rozdzielczość i niezłe Dmax, jak skany nieostre :-( I przy V750 nie pomaga Silverfast, chociaż generalnie to oprogramowanie daje Epsonom dobrego kopa, ale jednak soft nie zastąpi dobrej optyki.
Niestety skanery do filmów powoli kończą się, od dawna nie ma nowych modeli.
 

Maciej  Dołączył: 18 Cze 2007
Cytat
Tak, 9000 ed jest do 6x9, pomyliło mi się z Minoltą Dimage Scan Multi Pro.
To chyba też Ci się ta Minolta pomyliła z innym skanerem.
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Yeti napisał/a:
Nie porównuj tych skanerów z Epsonem

Yeti, prosilbym, abys nie sugerowal czegos, czego nie napisalem - w moim poscie nie bylo zadnego porownania.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach