tatsuo_ki  Dołączył: 01 Mar 2009
[tatsuo_ki] inżynier w depresji
będąc na początku drogi, nie będę się tłumaczył z czegokolwiek... jak każdy rozsądny początkujący fotograf zaczynam od wprawek, czyli w tym momencie trochę zdjęć, chyba można je tak nazwać, pocztówkowych. proszę o poprawki już teraz, by uniknąć nabrania jakichś niepoprawnych nawyków, które w przyszłości mogłyby się utrwalić do niezbywalności...

gdynia, ostatni weekend lutego. wszystko pentax k200d + kit ALII w oryginale zapisane jako PEF. niestety fundusze nie pozwalają mi na więcej, ale już wiem, że producenci sprzętu foto zbiją na mnie kokosy...

pozwolę sobie na dodanie do każdego zdjęcia uwagi motywacyjnej :)

1.

bo wlasnie skonczyli najwyzszy budynek w (chyba) 3mieście

2.

bo taką "furę" zostawić na podjeździe?... nieźle(!?)...

3.

ze względu na zawodowe zboczenia...

4.

za kształty geometryczne

5.

bo każdy zdjęcie latarni morskiej ma?

6.

mieszkam w 3mieście dopiero kilka lat, ale i rodowici gdynianie potwierdzają, że tutaj Gdynia wygląda jak nie Ona... (podzielę się osobistą refleksją - przypomina mi to obrazki z Nowej Szkocji)

7.

bo przez pół godziny mijało to miejsce z 5-10 osób z aparatami najróżniejszymi, ale nikt nie pokusił się na takie zbliżenie

8.

no nie wiem, jakoś takie słodkie... :oops:

9.

dla kolorów

10.

po prostu genialne światło, nie wiem na ile genialnie udało mi się je zreprodukować, ale może w przyszłości poprawie wywołanie z RAWa
no i nie można zapominać o zboczeniu zawodowym... :evilsmile:
 

ckpiter  Dołączył: 24 Lip 2008
siódemka mi się podoba - reszta tak sobie
ósemka tez fajna tylko kolory jakoś bardzo
ale ja się znam :)
 
BartekKw  Dołączył: 12 Gru 2008
A więc tak okiem początkującego:

Wpadła mi w oko 2 - szkoda że dziabnąłeś kawałek masztu(rzeźby) i bukszpryt i maszt Daru... i potem.......dopiero 10 -tka z racji na kolorystyke. Reszta zwykła...ale chyba w miare poprawna.
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
tatsuo_ki, te zdjęcia u mnie jakąś fatalną niebieskością zalatują. Chyba wszystkie.
I się tak zapytam - czy naprawdę nie zauważasz, ma takim drugim zdjęciu choćby - że wszystko się na nim wali? Bo nie uwierzę, że ten budynek tak krzywo wybudowali a jeszcze dodatkowo lampy powyginali, żeby z tym krzywym budynkiem korespondowały. Albo że poucinane zostały maszty, dziób statku itd.? To specjalnie tak jest? Czy te zagięcia mają dodawać dynamiki fotografowanej scenie? Po co? Zresztą jak dla mnie to nie dodają wcale. A te cięcia to czemu mają służyć?
 

kndr  Dołączył: 04 Lip 2007
Kilka fotek przyciągnęło mój wzrok. Tak na marginesie, wydaje mi się, że Twój komentarz jest zbędny. Fotografia musi bronić się sama, bez opisu. Resztę dowiesz się od innych :) Poza tym nie wrzucaj więcej niż 5 zdjęć. Daj szansę komentującym. Od razu zachęcam Cię do komentowania innych (zobaczysz, że powyżej 3 zdjęć w jednej serii to naprawdę dużo).

Podobaja mi się zdjęcie 10 - za złociste światło, kolorki i odbicie w wodzie. Podobnie fotka 7 - też ciekawe, złociste światło. 9 urzeka mnie kadrem i harmonią przestrzeni. Doskonałe poziome pasy przetykane postaciami ludzi. 8 zwraca uwagę pozą ptaków - ciche dni :) Zdjęcie 2 byłoby dużo lepsze, gdybyś nie obciął dziobu statku i czubka masztu. 1 - za dużo na raz - albo decydujesz się na pomnik albo na wieżowiec. Dla mnie, nałożenie się jednego na drugi zubaża kadr. 3 - nieostre i nie porywa mnie tematyka. 4 - zwraca geometrią, ale jakość nie powala. 5 - centralny kadr i niska jakość działają na minus. 6 - niska jakość, szum i mało interesujący kadr, moim zdaniem.
 

seele  Dołączył: 07 Mar 2007
Podoba mi się większość kadrów - 4, 5 - tu trochę mnie rozprasza ten statek w oddali.
 

tatsuo_ki  Dołączył: 01 Mar 2009
matb napisał/a:
tatsuo_ki, te zdjęcia u mnie jakąś fatalną niebieskością zalatują. Chyba wszystkie.

z racji braku czasu, pozwolilem programowi z automatu wywolac RAWy, stad moze byc ta "niebieskosc", chociaz z drugiej strony uznalem, ze wcale nie taka najgorsza kolorystyke "wybralo".
matb napisał/a:

I się tak zapytam - czy naprawdę nie zauważasz, ma takim drugim zdjęciu choćby - że wszystko się na nim wali? Bo nie uwierzę, że ten budynek tak krzywo wybudowali (...) Albo że poucinane zostały maszty, dziób statku itd.? (...)A te cięcia to czemu mają służyć?

odnosnie wlanie zdjecia nr 2, to szczegolne podziekowania forumowiczom wszystkim, bo rzeczywiscie kadr przeladowany i przez to sam nie zauwazylem tych fatalnych ciec, patrzylem tak na to zdjecie, patrzylem, mysle sobie fajnie, sporo sie dzieje... tymczasem zdjecie do poprawy ewidentnie.
kndr napisał/a:

9 urzeka mnie kadrem i harmonią przestrzeni. Doskonałe poziome pasy przetykane postaciami ludzi.

no wlanie ciekawa sprawa z tym zdjeciem, bo szczerze powiedziawszy zrobilem je byle jak. swiatlo sie konczylo, na karcie jeszcze troche megabajtow zostalo, wiec po prostu idac juz do domu odwrocilem sie i strzelilem :)
kndr napisał/a:

1 - za dużo na raz - albo decydujesz się na pomnik albo na wieżowiec. Dla mnie, nałożenie się jednego na drugi zubaża kadr.

i tu bede polemizowal, ale zeby nie byc znowu pouczonym, ze zdjecie powinno bronic sie samo, zamiast gderac, obiecuje, ze jak tylko warunki pogodowe nad Gdynia ulegna poprawie wroce w to miejsce i zrobie zdjecie jeszcze raz i wtedy podyskutujemy
 

dybon  Dołączył: 05 Gru 2007
Przepraszam chłopaku, ale dawno takiej kaszany tutaj nie widziałem.
Forum to nie jest jednak blog cioci jadzi gdzie każdy zachwyca się każdym zdjęciem z imprezki rodzinnej.
Fajnie że kupiłeś aparat, ale zastanów się ze 3-y razy czy aby na pewno chcesz pokazać np to co teraz pokazałeś?
Druga rada, nie dawaj na 1 raz więcej jak 3 zdjęć, bo ewentualni komentujący już przy 2 zapominają co było na 1.
Niby zdjęcie nr 7 najlepsze, ale cóż, z tego jak i tak kaszana, że nie wspomnę o nr 2, no bez przesady, na pewno chciałeś je pokazać?
Trzecia rada, nie zrażaj się krytyką, rób swoje, ale miej więcej samokrytycyzmu.
 

White  Dołączył: 31 Paź 2008
Witam!
9 wydaje mi się najlepsza oddaje atmosferę wakacyjną.
Reszta jest dla mnie bardzo banalna i wydaje mi się, że jeszcze cieszysz się aparatem.
Teraz pora na przemyślenia komentarzy i do roboty, zachęcam :-B i zapraszam do komentowania pstryków innych.

Pozdrawiam!
 

tatsuo_ki  Dołączył: 01 Mar 2009
dybon napisał/a:
Przepraszam chłopaku, ale dawno takiej kaszany tutaj nie widziałem.
(...)

nie no, dzieki za opinie, szkoda tylko, ze tak naprawde bez tresci. okreslenie kaszana ma tak duzy zakres znaczeniowy, ze wlasciwie jedyne wyjscie z sytuacji, jakie przychodzi mi do glowy, to nie zastosowac sie do ostatniej rady, tylko zwrocic aparat i dac sobie spokoj z fotografia, bo cokolwiek bym zrobil i tak bedzie kaszana...
wnioski wyciagne z opinii forumowiczow, prosilbym jednak by i oceniajacy wyciagneli jeden wniosek - krytyka - owszem, konstruktywna, ale stwierdzenia "kaszana" i "ale cóż, z tego jak i tak kaszana" (gdybym byl wredny przyczepilbym sie do ewidentnych bledow interpunkcyjnych), bez merytorycznego wytkniecia potkniec, to moze lepiej sobie darujmy...
White napisał/a:
Witam! 9 wydaje mi się najlepsza oddaje atmosferę wakacyjną.

hihi, luty i atmosfera wakacyjna :evilsmile:
White napisał/a:

i wydaje mi się, że jeszcze cieszysz się aparatem.

i mimo staran co poniektorych bede sie nim cieszyl jeszcze dlugi czas 8-)
White napisał/a:

zachęcam :-B i zapraszam do komentowania pstryków innych.

no wlasnie nie wiem, czy "kaszaniarz" powinien wypowiadac sie na temat czyjejkolwiek pracy :evilsmile:

 

White  Dołączył: 31 Paź 2008
tatsuo_ki pamiętaj, że wystawiasz zdjęcia publicznie na forum fotograficznym i krytykę trzeba przyjąć na klatę. Jednak ty też możesz komentować innych, zobaczyć jakie zdjęcia prezentują.
 
number2express  Dołączył: 10 Paź 2007
dybon, wyskocz ino z fot.

[ Dodano: 2009-03-07, 01:29 ]
tatsuo_ki, do Ciebie krótko. Technicznie nie będę się czepiał, ale skoro lubisz trwałe formy, to przed zrobieniem zdjęcia przystań na pięć minut i poprzyglądaj się formie, którą chcesz fotografować. Tak z głębi duszy. Zobaczysz, pomoże.
 

dybon  Dołączył: 05 Gru 2007
Nie no nie przesadzaj, i nie sil się inetrpunkcjonalnie.
Fajnie że masz aparat i mieszkasz nad morzem, możesz mieć takie kadry.
Ale usiądź i się zastanów czy tak na prawdę chciałbyś pokazać którekolwiek z wcześniej zaprezentowanych zdjęć.
A co jakości krytyki, to odpowiednia do poziomu zdjęć.

[ Dodano: 2009-03-07, 01:32 ]
number2express napisał/a:
dybon, wyskocz ino z fot.


Gdybym mógł się pochwalić nie omieszkałbym.
 
number2express  Dołączył: 10 Paź 2007
już nie przesadzaj dybon, skaner ma co drugi posiadacz komputera. nawet jak walisz printy z ręki w ciemni, to zeskanowanie trwa pięć minut, a ja naprawdę jestem bardzo ciekaw.
 

dybon  Dołączył: 05 Gru 2007
number2express napisał/a:
już nie przesadzaj dybon, skaner ma co drugi posiadacz komputera. nawet jak walisz printy z ręki w ciemni, to zeskanowanie trwa pięć minut, a ja naprawdę jestem bardzo ciekaw.


Tylko chodzi o to że nie mam zdjęć którymi mógłbym się pochwalić więc tego nie robię.

A jak wam tak bardzo zależy na zjechaniu mnie to wątki z działu giełda:

1

2
 

tatsuo_ki  Dołączył: 01 Mar 2009
dybon napisał/a:

A co jakości krytyki, to odpowiednia do poziomu zdjęć.


w takim razie ciesze sie, ze nie poszedlem do lasu, bo za zdjecie sciolki pewnie poszlyby bluzgi...

tym optymistycznym akcentem koncze ze swojej strony dyskusje na temat pierwszej serii zdjec.
jesli jeszcze kiedys postradam rozum i mozliwosc samokrytycyzmu, nie omieszkam dodac jakas fotograficzna grafomanie.
 
number2express  Dołączył: 10 Paź 2007
dobra, wiem że nie trzeba być Rembrandtem żeby go krytykować, ale my tu fotografy same som, więc oceniamy się według umiejętności. A Twój ton krytyki zasugerował mi, że umiejętności masz wysokie, więc teraz sprawa zaczęła mi się wydawać dziwna. Zwłaszcza, że generalna dysjakość tych fot nie jest aż taka straszna, jak piszesz. Ja tu widzę potencjał.
 

White  Dołączył: 31 Paź 2008
number2express napisał/a:
Ja tu widzę potencjał.


Ja też.
 

dybon  Dołączył: 05 Gru 2007
tatsuo_ki napisał/a:
w takim razie ciesze sie, ze nie poszedlem do lasu, bo za zdjecie sciolki pewnie poszlyby bluzgi...


Nie zrażaj się, tak naprawdę jestem twoim przyjacielem, następnym razem dasz pewnie coś lepszego i nie w takiej hurtowej ilości.

Trzymaj i nie obrażaj się, :-B dla Ciebie i :-B dla number2express.
 
dagio  Dołączył: 29 Lis 2006
dybon, troszke mniej dyktowania innym co wolno a czego nie wolno.. wypada troche wyluzowac, czasem fotografia to zabawa :-) to takie moje 0,03zł.

Jeszcze niedawno uwielbiałem robić zdjęcia jak te które pokazujesz tatsuo_ki, to znaczy nadal je lubię oglądać :-) Widać że myślisz o kadrze, to najważniejsze, a pomysły czy w ogóle chęć wyrażenia swojej indywidualności w zdjęciach z czasem i Cieibe dopadnie, stweirdzisz że nie chcesz być już "anonimowym" który pokazuje "anonimowe" pocztówki, dodasz element siebie i fotki będą przyciągały, czego Ci życzę :-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach