psyt  Dołączył: 19 Kwi 2006
Pentax X70 - dlaczego teraz?
Kilka dni temu Pentax zparezentował swoją pierwszą "hybrydę" X70 i do tego jest to "superzoom" (26-624mm :shock: ):





Użytkownicy na tym forum od lat zastanawiali się dlaczego Pentax nie ma aparatów "like-dslr" w swojej ofercie. Tym bardziej, że już dawno firma pokazała, że potrafi robić nawet najbardziej zaawansowane aparaty kompaktowe np.: 750Z (2004 r.), który był elegantszą alternatywą dla ówczesnej serii G Canona. Wówczas wydawało się, że lada moment pojawi się również "like-dslr", ale pierwszy pojawił się dopiero kilka dni temu na targach PMA tu krótki opis X70

Dlaczego (dopiero) teraz?
Powodów mogło być wiele, np: sytuacja finansowa, technologia, strategia stawiająca na małe dslr... Jednak patrząc na powyższe zdjęcie nie można oprzeć się wrażeniu, że to urządzenie ma w sobie również funkcje video. Zatem, może w dobie kuriozalnych pomysłów (aby nawet lustrzanką kręcić filmy) Pentax robi krok w kierunku urządzenia dogodnie łączącego aparat i kamerę. Może stąd właśnie pomysł by wypuścić X70...
 
dlugas1982  Dołączył: 07 Lis 2008
ale jak ten 24 zoom utrzymać w ręcę :?:
:evilsmile:

fajna puszeczka

ciekawe jak cenowo się ukształtuje
 

piotrecius  Dołączył: 31 Gru 2006
Według mnie dyskwalifikuje go niewielka matryca wypchana pixelami do granic (nie)możliwości :roll:
 

Kapar  Dołączył: 29 Sty 2008
piotrecius, a który aparat tej klasy ma matrycę w innym rozmiarze...?
 

piotrecius  Dołączył: 31 Gru 2006
Wszystkie mają (zbyt) małą :-/ . Może niezbyt precyzyjnie się wyraziłem. W tym względzie podoba mi się polityka Fuji z podobnym aparatem S6500 - matryca 1/1.7" ma 6mpix i to zapewnia już przyzwoitą jakość w prawie całym zakresie czułości. Trudno mi sobie wyobrazić, żeby w X70 podobny komfort była w stanie zapewnić mniejsza fizycznie matryca o dwukrotnie większej liczbie mpix. M(i)a(łe)m dwa tego typu kompaktowe ultrazumiki i w tych konstrukcjach na prawdę ważna jest matryca, bo nie można zmienić obiektywu na jaśniejszy.
 

gebi  Dołączył: 05 Maj 2006
Wszystko fajnie, tylko, że ten Fuji to wyszedł chyba w 2006roku! Toż to staroć, teraz raczej nikt nie wypuści takiego kompaktu z 6Mpix. To nic, że tyle by wystarczyło, przy takiej wielkości matrycy, ale mała ilość Mpix się widać nie sprzedaje.
 
dlugas1982  Dołączył: 07 Lis 2008
12 mylionow potrzebują do video 720p :D
 

psyt  Dołączył: 19 Kwi 2006
Spojrzałem jeszcze raz na to co napisałem na wstępie i stwierdzam, że gdyby X70 miałby być prawdziwym krokiem w stronę urządzenia foto-wideo, to aparat byłby raczej kontynuacją tej linii konstrukcyjnej, o której zupełnie zapomniałem (niestety to też dawne dzieje - 2004 r.):






Pomyślałem sobie, że ewentualny następca z matrycą aps-c byłby ciekawą propozycją...
 

malyglod  Dołączył: 11 Lip 2007
dlugas1982 napisał/a:
ciekawe jak cenowo się ukształtuje

Cena przewidywana na rynek amerykański to $300 z tego co pamiętam.

Ja tam wolałbym jakiegoś kompakta pokroju Sigmy DP2.. Ale to tak tylko w ramach koncertu życzeń.
 

psyt  Dołączył: 19 Kwi 2006
malyglod napisał/a:


Ja tam wolałbym jakiegoś kompakta pokroju Sigmy DP2.. Ale to tak tylko w ramach koncertu życzeń.




Masz rację, aż się prosi jakiś ultra kompakt z najwyższej półki z optyką Pentaksa (z matrycą max. 10 MP :!: ).

Ale do koncertu życzeń należałoby założyć oddzielny wątek... ;-)
 

malyglod  Dołączył: 11 Lip 2007
psyt napisał/a:
Ale do koncertu życzeń należałoby założyć oddzielny wątek... ;-)

Już ich za dużo na tym forum..
 
Kfan  Dołączył: 02 Mar 2007
zoom silniczkowy bleee.
 

andrusz  Dołączył: 28 Lip 2007
Można już zamawiać (pre-order). Cena $400 - wg mnie całkiem atrakcyjna.

http://www.pentaxwebstore.com/detail/PTX+17491

Z ciekawostek:
- obiektyw 4.6-110.4mm (26-624mm) f/2.8-5.0
- Startup: 1.6 sec, Release lag: 0.031 sec
- Continuous FPS: 11 FPS for 21 frames (H), 6.3 FPS for 7 frames (M), 4 FPS for 7 frames (L)
- zasilanie: akumulator Li-on
- stabilizacja: Still: Mechanical SR (sensor-shift), Digital SR (high ISO, 5M), Movie: Movie SR
 

diplodok  Dołączył: 13 Cze 2006
pojawil sie w Saturnie w Krakowie
cena 1669zł
;-)
 

Yeti  Dołączył: 04 Lip 2007
Oby ten aparat nie był porażką Pentaxa - przy tej cenie i tak spóźnionym debiucie jest całkowicie nie konkurencyjny. nie sądzę by miał jakieś szczególne zalety co by mu dały kopa w sprzedaży.
 

diplodok  Dołączył: 13 Cze 2006
Yeti, no do zalet to bym zaliczyl piorunujacy AF (szkoda ze takiego nie ma w K10/20/200)
a dla ludu to kreci filmy w hd - powiesz to klientowi i juz robi pod siebie ze szczescia :-P
 
Gandalf  Dołączył: 18 Wrz 2008
Mi się ten model podoba. Przede wszystkim podoba mi się rolka z tyłu ale słaba matryca i silniczkowy zoom(wkurza mnie ustawianie ogniskowej pierścieniem dookoła spustu migawki). Sam będę stał przed wyborem X70 vs Fuji S100FS

Wy też macie wrażenie patrząc na zdjęcia na najdłuższej ogniskowej że obiektyw jakby wygina się w dół?
 

Alyjen  Dołączył: 31 Sie 2008
Fuji S100FS leży pod jednym względem, dedykowane aku pozwalające na mniej niz 300 zdjęć? Lekka przesada, no chyba że poprawili już tą wadę od premiery.
 

ladyhawke  Dołączyła: 07 Lis 2008
a w MM po 1899, przy czym NIkoś P90 (wyglądający kropka w kropkę jak ten Pentaś) jest 200 zł tańszy.
W ogóle pojechali niezle z cenami, bo za 360-tke życzą sobie 1100 zł.

Natomiast co to ma być z X70? Klon Nikona, czy odwrotnie? Ale ergonomicznie mi się podoba, no i ma większe pokrętło, na wzór lusterek.
 

diplodok  Dołączył: 13 Cze 2006
ladyhawke, to u nas o prawie 250zl mniej
ale my w koncu jestesmy zer dla skner a nie jacys idioci :evilsmile:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach