M.W  Dołączył: 20 Sie 2008
Cytat
Pokaż mi zdjęcie z dowolnego cyfraka prześwietlone o 9EV, z jakimikolwiek szczegółami.


A o taki test chodzi, był chyba nawet taki tutaj, negatyw vs canon 20d i było widać wyraźnie że matryca z canona 20d dostaje po dupie, ale matryca Foveon X3 to inna technologia i chyba powinna mimo wszystko zarejestrować więcej szczegółów ?

może Morg zrobi podobny test:
http://pentax.org.pl/view...r=asc&start=100

olympus forum
http://forum.olympusclub.pl/showthread.php?t=19890
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
M.W napisał/a:
ale matryca Foveon X3 to inna technologia i chyba powinna mimo wszystko zarejestrować więcej szczegółów ?


Po prostu przeswietl manualnie ostro kontrastowa scene o 10EV i pokaz :-P


http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=4302
+
http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=3859
 
odyseusz  Dołączył: 21 Kwi 2006
Nie, prześwietlona w dp1 też dostaje po dupie a fotografujący puste obszary. Wiem bo używałem przez rok.
 

xrog  Dołączył: 07 Lut 2008
alkos napisał/a:

http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=3859


Ciekawe jak wygląda szerokość histogramu skanu negatywu tych błędnych ekspozycji przed odwróceniem krzywą. Tzn. ile tonów się traci przy błędach ekspozycji.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Juz nie pamietam, ale chyba niedlugo zrobie maly tescik ciemniowy :-)

[ Dodano: 2010-01-25, 15:42 ]
xrog napisał/a:
Tzn. ile tonów się traci przy błędach ekspozycji.


Co masz na mysli?
 

xrog  Dołączył: 07 Lut 2008
alkos napisał/a:
Co masz na mysli?


Jak robię skan, to robię sobie "preview" histogramu przed skanem klatki i zaznaczam jego "roboczy" zakres (troszkę obcinam końcówki). Im lepiej naświetlona klatka, tym szerszy był ten zakres - dostawałem więcej tonów, mniej szumów i łatwiej się odwracało później negatyw krzywą. Im bardziej przepaliłem, tym węższy był ten zakres i potem było więcej szumu na zdjęciu po odwróceniu.

Ciekaw jestem jak to by się prezentowało dla różnego stopnia błędu ekspozycji.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Jak masz przeswietlony negatyw, zwieksz ekspozycje skanowania (zalezy jeszcze czym skanujesz...) i bedziesz mogl w miare wyposrodkowac sobie histogram...
 

xrog  Dołączył: 07 Lut 2008
alkos napisał/a:
zwieksz ekspozycje skanowania (zalezy jeszcze czym skanujesz...) i bedziesz mogl w miare wyposrodkowac sobie histogram...


No własnie, obawiam sie, ze w moim skanerze (płaski Canoscan 8800f) nie mam takiej możliwości, ale może czegoś nie wiem, nie doczytałem. Używam Silverfasta.

Generalnie, na moje pytanie chyba można odpowiedzić oglądając kształt krzywej charakterystycznej dla tego filmu. W pewnym momencie musi się ona zaginać i spłaszczać. Wtedy stopień tego spłaszczenia względem liniowego fragmentu krzywej pokazuje ile tonów się traci.
 

piotrecius  Dołączył: 31 Gru 2006
xrog napisał/a:
Używam Silverfasta

Wydaje mi się, że VueScan ma taką funkcję pozwalającą zmusić skaner, żeby wolniej przesuwał diody/ccd - dłużej naświetlał ale nie próbowałem tego jeszcze z płaszczakiem (też mam 8800F). Jak będę coś skanował to sprawdzę czy to działa.
 

xrog  Dołączył: 07 Lut 2008
piotrecius napisał/a:
Jak będę coś skanował to sprawdzę czy to działa.


Byłoby miło. Ale póki co, jakoś daję sobie radę Silverfastem, więc nie musisz się śpieszyć. ;)
 
M.W  Dołączył: 20 Sie 2008
 

piotrecius  Dołączył: 31 Gru 2006
xrog napisał/a:
Byłoby miło. Ale póki co, jakoś daję sobie radę Silverfastem, więc nie musisz się śpieszyć. ;)

Z tego co widzę Vuescan umożliwia wolniejszy transport led i paska CCD ale tylko w trybie multiekspozycji - czyli sam robi dwa różnie naświetlone skany i składa sobie niby hdr. Ale nie udało mi się go zmusić, żeby pojedynczy skan skanował z różną prędkością przesuwania układu optycznego :-/ .
 

matth  Dołączył: 21 Kwi 2008
piotrecius, a jak udało Ci się zmusić Vuescana żeby zobaczył 8800F? Walczyłem ostatnio i nic. Drivera mimo, że jest nie widzi :-(
 

piotrecius  Dołączył: 31 Gru 2006
Nie zmuszałem go w żaden sposób - sam zobaczył bez problemu. Ale może dlatego, że miałem wcześniej zainstalowany soft dołączony do skanera (?). Muszę tylko przestrzegać kolejności włączania - najpierw skaner, a jak windows zadźwięczy, że urządzenie zostało podłączone dopiero VueScan. Jeśli włączę 8800F po uruchomieniu VueScana to sygnalizuje, że nie ma podłączonego skanera.
 

matth  Dołączył: 21 Kwi 2008
piotrecius, ech.. Mi zawsze wywala ramkę z informacją, że mam podłączonego 8800F, ale bez driverów nie polata :-( Cały soft oryginalny też mam, z niego korzystam, ale chciałem spróbować alternatywy.
 

deckard  Dołączył: 01 Lut 2008
matth, próbowałeś dodać skaner w systemie wskazując na uniwersalny sterownik znajdujący się w katalogu Vue?
 

radekone  Dołączył: 20 Maj 2009
piotrecius napisał/a:

Z tego co widzę Vuescan umożliwia wolniejszy transport led i paska CCD ale tylko w trybie multiekspozycji - czyli sam robi dwa różnie naświetlone skany i składa sobie niby hdr.

I jakie to daje efekty? Bede kombinowac na Epsonie 3200.
 

screwdriver  Dołączył: 22 Mar 2007
matth, u mnie 8800F działa z Vuescanem bez problemu, zarówno ze sterownikiem Canona, jak i na własnych.
 

Morg  Dołączył: 28 Mar 2009
M.W napisał/a:

może Morg zrobi podobny test:
http://pentax.org.pl/view...r=asc&start=100


Oj, moja sigma DP1 już powędrowała w świat... Foveon dawał wyjątkowe ostre zdjęcia i zakres tonalny był naprawdę niesamowity - Canon 40D nie miał szans, tam gdzie on miał całkiem prześwietlone, Sigma bez gimnastyki w RAW miała szczegóły. A kolega który długo używał Fuji S5pro stwierdził że zakres tonalny DP1 jest lepszy.
Nie mam doświadczenia z materiałami barwnymi (dopiero niedawno naświetliłem pierwszy w życiu slajd :!: ), ale wstępnie wydaje mi się że fuji color 100 ma większy zakres tonalny.

Zakup DP1 był dla mnie błędem, bo jednak głównie interesują mnie zdjęcia B&W i tutaj Sigma żadną miarą nie może być porównywana z filmem, sprzedałem sigmę i zastąpiłem Miniluxem z którego właśnie zeskanowałem pierwszą rolkę i wiem że była to dobra decyzja.

Wracając do tematu, wybieram się w kwietniu do Wenecji i dzięki wam zdecydowałem że obok Trixów-400 biorę Portry 160NC :-D

Mam też pytanie - co daje w vuescan większa liczba przejść? ;-)
 

piotrecius  Dołączył: 31 Gru 2006
radekone napisał/a:
I jakie to daje efekty?

Szczerze mówiąc to przy negatywach nie widzę różnicy. Plustekiem 7300 skanowałem za to bardzo mocno niedoświetlony slajd i nawet co nieco się udało dzięki tej funkcji uratować.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach