M.W  Dołączył: 20 Sie 2008
A cóż to za Ektar (100 ISO) był ?
http://www.coloribus.com/...-newton-353805/
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
A był taki kiedyś. :-P Cała seria nawet-Ektar 25, Ektar 100 i Ektar 1000.
 

romeoad  Dołączył: 02 Lis 2009
Dada napisał/a:
A był taki kiedyś.

Lekko licząc 20 lat temu :-p Lubiłem go.
 

radekone  Dołączył: 20 Maj 2009
romeoad napisał/a:
Dada napisał/a:
A był taki kiedyś.

Lekko licząc 20 lat temu :-p Lubiłem go.


Jeszcze w 90 latach kodak go lansowal przy okazji mistrzostw swiata. Takie haslo nawet pani wyspiewywala, ze 'kodak ektar to kolooor'.
 
M.W  Dołączył: 20 Sie 2008
Cytat
zaczynam ja naswietlac na 160


Cytat
inaczej - wszystkie moje słabe pstryki wyglądają na nie doświetlone) – na pewno chcesz 100 naświetlać jak 160?


No właśnie, jak zachowa się ektar 100 naświetlony w ostrym słońcu (plaża) przy f 16, 1/250 (brak 1/160), czy będzie wszystko przytłumione :?:


Rzeczywiście ektar 100 zachowuje się jak slajd
http://figitalrevolution....00-ultra-color/
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
M.W napisał/a:
Rzeczywiście ektar 100 zachowuje się jak slajd


Mozna by tak powiedziec porownujac chemiczno/optyczne odbitki ze slajdem na cibachromie.

Ze skanera to nawet orwokolor moze zachowywac sie jak slajd.
 

sylwesto  Dołączył: 16 Sie 2008
No i naczym stanęło, jesli chodzi i słabszą ostrość ektara w porównaniu z superią? Test alkosa nadal w mocy? Jakaś weryfikacja? Na średnim tak samo gorzej z ostrością? Na flickrze zdjątka na tym materiale wyglądają nieźle - mam na myśli takze ostrość.

Przymierzam się do zakupu rolki do średniego na jesienny plenerek, wczoraj po lekturze wątku naszły mnie wątpliwości. Pytam więc coby je rozwiać :-)
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
sylwesto, z powodu jednej rolki masz dylematy?

Problem z porównaniami robionymi przez Alkosa jest taki, że nigdzie Ci tak nie wywołają ani nie zeskanują filmu, jak to drzewiej czynił Pies z Kosmosu. Także aptekarskie porównania na nic się mogą zdać.

Inna sprawa, że oba filmy mają jednak inną charakterystykę barwną. Co nie żnaczy, że nie da się jej zniwelować w postprocesie.

Zrobiłem 2 rolki średnim na Ektarze. Powaliła mnie łatwość skanowania i pewna aksamitność w oddawania tonów, szczególnie skóry.
 

sylwesto  Dołączył: 16 Sie 2008
jorge.martinez napisał/a:
z powodu jednej rolki masz dylematy?


Z powodu scen nie do powtórzenia ;-)

jorge.martinez napisał/a:
Zrobiłem 2 rolki średnim na Ektarze. Powaliła mnie łatwość skanowania i pewna aksamitność w oddawania tonów, szczególnie skóry.


I o to mi chodziło. Dziękuję :-)
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
sylwesto, ja w końcu na roztocze kupiłem 3 rolki Portry 160NC, obejrzałem z milion sampli i imho ten kodak będzie lepszy na miasto.
 

sylwesto  Dołączył: 16 Sie 2008
Eldred napisał/a:
ten kodak będzie lepszy na miasto


BTW szkoda, że portra vc coraz trudniej dostępna. W bratexie mieli jeszcze w ubiegłym tygodniu i to na ten materiał początkowo padł mój wybór. Jednak już nie mają. Podobnie przespałem z astią na 135 po jakieś 17 zł za rolkę :evil:

Ektara 100 jednak bardzo chętnie spróbuję.
 

alekw  Dołączył: 27 Wrz 2007
Pytanie łączące w sumie kilka wątków (filmu, skanowania i pentaxa 67). Zrobiłem pierwszy kolorowy film (Ektar) i wyszło tak:

wnetrze:


zewnętrze, 7 rano:


Skanowalem Silverfastem, jako pozytyw z wbudowanym profilem filmu Kodak EktaPress i gamma obnizona do 1,4.

Przy czym o ile pierwsze zdjęcie jest praktycznie bez korekty, to w drugim w PS sciągnalem sporo niebieskiego.

Nie jestem tez pewien, czy na drugim ziarno nie jest zbyt duze jak na 100?
 

radekone  Dołączył: 20 Maj 2009
Moj pierwsza rolka ektara pare lat temu wyszla okropnie cukierkowa, z nienaturalnymi kolorami i w ogole do bani. Teraz nie wiem, czy to byla wina labu czy moja. W kazdym razie ektar wydaje mi sie fajniejszy od portry VC nawet do wyciagania soczystych kolorow w nie-jaskrawym swietle :-)

To sa skany labowych odbitek poprawione tak, aby wygladaly jak odbitki (golebie praktycznie bez korekty). To pierwsze bez lampy, troche slonca wpadalo przez okno.



 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
alekw napisał/a:
Nie jestem tez pewien, czy na drugim ziarno nie jest zbyt duze jak na 100?
A dobrze naswietliles? Robiles korekte na snieg?
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
radekone napisał/a:
pierwsza rolka ektara pare lat temu
Oj, to chyba wtedy inny Ektar był. Jak pamiętam to nawet 3 rodzaje 25, 100 i 1000.
 

alekw  Dołączył: 27 Wrz 2007
dzerry napisał/a:
alekw napisał/a:
Nie jestem tez pewien, czy na drugim ziarno nie jest zbyt duze jak na 100?
A dobrze naswietliles? Robiles korekte na snieg?


Bodajże +1EV, a coś nie tak?

W Silverfascie jest też profil do Ektar 100, ale wydaje mi sie, ze jest bardziej cieply niz ten EktaPress. Czy skanujac Silverfastem, uzywacie tych profili?

 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
alekw napisał/a:
7 rano:

alekw napisał/a:
to w drugim w PS sciągnalem sporo niebieskiego.


I jeszcze pochmurny dzien - po prostu taka barwa swiatla. Ze slajdu nie dalbys rady sciagnac.
 

alekw  Dołączył: 27 Wrz 2007
Tzn taka barw mi nie przeszkadza, bardziej mnie martwi co Silverfast wyczynia przy skanowaniu, przy tych samych ustawieniach mam zawsze nieco inny skan. No nic musze poczytac jakies tutoriale jak to dobrze poustawiac.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Ten jest dobry: http://hamrick.com

[ Dodano: 2012-02-15, 11:07 ]
Poza tym chyba odswieze swoj tutorial. Zmienilem film (Portra 800 i Rosmann 400) i znowu zaczalem sie przejezdzac na vuescanie (nawet).
 

alekw  Dołączył: 27 Wrz 2007
alkos napisał/a:
Ten jest dobry: http://hamrick.com


Mam triala i nie mam cierpliwosci do zrozumienia interfejsu. Poza tym nie rozumiem po co w ogole lokalizuja takie programy :-)

Ale moze, zaczne uzywac. Trial ma pelna funkcjonalnosc?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach