kudel  Dołączył: 11 Mar 2007
Zdano napisał/a:
kudel, jeżeli taki schemat wystarczy http://www.pentaxforums.c...rts-listing.pdf


chyba obcięło link.. podeślij proszę jeszcze raz


Zdano napisał/a:
[ Dodano: 2009-03-12, 15:53 ]
Tylko to jest do K10 ale chyba różnic znaczących nie ma.


no właśnie o k10 chodzi:)

[ Dodano: 2009-03-12, 16:01 ]
zdążyłeś zedytować posta;) u mnie w cytacie jest k10;), prawdę powiedziawszy to k20d w ręku nigdy nie miałem, ale z tego co wszędzie piszą to obudowy są identyczne więc schemat na pewno się przyda.. jak tylko pojawi się poprawny link;)
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
http://www.pentaxforums.c...rts-listing.pdf
teraz powinno być dobrze.
Pomyliłem i poprawiłem, schemat jest do K20.
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
Zdano napisał/a:
schemat jest do K20.
Wow, ile oni tam części różnych wpakowali
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
piotr_luk, nie dziwne, że teraz wszystko się psuje, jak tyle śrubek wszędzie. ;-)
 

tomciom  Dołączył: 11 Lut 2009
Re: Czym skleić K10D?
kudel napisał/a:

Czym to skleić? Estetyka jest zdecydowanie na drugim miejscu, najbardziej zależy mi na tym, żeby sanki były w stanie utrzymać lampę (która jest dość ciężka: na oko 300-400g).


Być może się spóźniłem z tą radą, ale może komuś później się przyda...

Chemikiem nie jestem jeno praktykiem, a pracuję w firmie w której z tworzywami tego typu, ich obróbką, modelarstwem i prototypowaniem mam do czynienia.

HIPS, ABS, PMMA (tzw plexi) to zdaje się pochodne tego samego, w każdym razie klei się je bardzo dobrze chlorkiem metylenu (CH2Cl2 - dwójki w indeksie dolnym) - jest to po prostu ich rozpuszczalnik. Ponieważ ta ciecz jest b. lotna (super szybko paruje) i ruchliwa ("rzadka", przeciwieństwo - "oleista" ;o) ) metody mamy dwie - składamy klejone części ze sobą i małym pędzelkiem "wpuszczamy" ciecz w zawsze widoczną szparkę (po czym efekt kapilarności robi swoje, z reguły dosyć skutecznie), ew. rozpuszczamy jakąś ilość tworzywa do sklejenia, powstaje coś w rodzaju szpachlówki lub kleju o dowolnej potrzebnej konsystencji i wtedy posiłkujemy się tym.

Łączenie zasadniczo jest wytrzymałe, jednak przy klejeniu na styk pękniętych krawędzi cieńszych materiałów zastosowałbym dodatkowo podklejkę z czegoś pochodnego - pod spodem widać nie będzie, a od zewnątrz - przy ostrożnym zakropleniu widać tylko rysę po złamaniu.

Ów chlorek można kupić w tzw. centralach obrotu chemikaliami (w każdym większym mieście powinno być coś takiego), ew. można szukać kleju do plexi (często śmierdzi octem) - prawie wszystkie kasetony podświetlane są czymś takim klejone - plexi tam nie jest gruba (3mm przy powierzchni często kilku m2) a łączenie b. mocne
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
tomciom, ale plexi można też kleić przez rozpuszczenie... chloroformem!
Ech, pamiętam te zajęcia na modelarni... Strasznie to szybko wyparowywało :-P
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Samp napisał/a:
chloroformem!
Ech, pamiętam te zajęcia na modelarni... Strasznie to szybko wyparowywało


A może po prostu nie pamiętasz kiedy? :-> :-P
 

tomciom  Dołączył: 11 Lut 2009
Samp napisał/a:
tomciom, ale plexi można też kleić przez rozpuszczenie... chloroformem!
Ech, pamiętam te zajęcia na modelarni... Strasznie to szybko wyparowywało :-P


ja nie mówię, że nie :mrgreen: ;o), zresztą to chemicznie b.podobne podobne (chlorowe pochodne węglowodorów) tyle że chloroform jest znacznie bardziej szkodliwy. A dostępność - pewnie podobna, w kiosku się nie kupi.
 

grzegorzgr  Dołączył: 13 Lis 2009
kudel, zamocuj lampe z boku aparatu
 

Meggido  Dołączył: 05 Mar 2007
kudel, sprawa jest bardzo prosta, jedziesz do serwisu, zostawiasz aparat, jesli dobrze pogadasz i się wcześniej umówisz, to jesli zostawisz rano, to pod fajrant odbierasz z nową górną obudową. Płacisz 100 zeta i masz z głowy. Nie kombinuj zatem. :-B Sprawa sprawdzona organoleptycznie. ;-)
 

michal5150  Dołączył: 17 Sie 2007
A ja myślę że przez te siedem miesięcy Kudel już poradził sobie z problemem ;-)
 

Meggido  Dołączył: 05 Mar 2007
michal5150 napisał/a:
A ja myślę że przez te siedem miesięcy Kudel już poradził sobie z problemem

No możliwe. ;-) Ale to tak dla potomności. :mrgreen: :-B
 

triger  Dołączył: 23 Lut 2009
100zł Meggido?

Jak ostatnio dzwoniłem do Apollo to mi amigo 250zł zaśpiewał za wymianę tegoż plastiku :C
 

Meggido  Dołączył: 05 Mar 2007
Hehe, ciekawostka. :) Zapłaciłem dokładnie 120 zeta za całą górną obudowę wraz z wyłącznikiem preselekcyjnym, nowymi sankami i wszystkimi guziczkami. Oczywiście z wymianą. :-B
 

equus  Dołączył: 20 Wrz 2007
Meggido, dla ścisłości: naprawiałeś K10? Właśnie załatwiłem K20! :evil: W podobny sposób jak Kudel, tylko że poleciał statyw z całym badziewstwem. Huk, sanki wyłamały się i postanowiły pozostać z lampą.
Tak w ogóle to zastanawiam się co zrobić, od razu znalazłem service manual do K10. Sądze że K20 jest podobne. Wprawę w rozbieraniu mam: kiedyś minoltę z poskładałem do kupy, a było co robić bo miałem mały upadek z koniem :lol: I powiem szczerze że zmartwiłem się czytając że to tylko tyle. Nawet z wysyłką nie przekroczyłoby 200zeta.
A pytam bo przeczytałem: http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=18604

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach