matb  Dołączył: 02 Lis 2006
AF w MZ-7
Jak to jest z autofokusem w MZ7? Koleżanka Małżonka zabrała w świat, więc sprawdzić nie mogę, a z instrukcji nie do końca wynika.
Chodzi o to, że MZ7 ma trzypunktowy AF. Czyli dokonuje pomiaru czegoś, co się znajdzie w "ramce" widocznej w wizjerze. Czyli na co będzie automatycznie ustawiona ostrość jest w pewnym sensie rzeczą przypadku? MZ6 i MZ5n to się da wyłączyć, żeby "działał" tylko punkt środkowy. A w MZ7 nie??? Naprawdę?
Co prawda nigdy nie zauważyłem na żadnym zdjęciu zrobionym moją MZ siódemką żadnego problemu z "nietrafieniem" ostrości. Ale obawiam się, że odkąd do mnie dotarło, że być może nie ma się pełnej kontroli nad ustawieniem ostrości, to teraz każde zdjęcie (no, może nie każde, ale sporo) będzie z ostrością nie trafioną tam, gdzie bym chciał :evil:
No to jak to jest? No jak??
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
Wydaje mi się, ale nie jestem pewien, że działa to tak samo jak w MZ-6.
AF przełącza się między "wąski" a "szeroki", przy czym wąski to właśnie środkowy punkt.

Zresztą w obu jest SAFOX IV.

[ Dodano: 2009-03-13, 21:20 ]
Sorry, widzę właśnie opis MZ-6 z http://www.foto.com.pl/st...ntax_mz6_2.html
Roman Zabawa napisał/a:

Autofokus
Tu rewelacji niewiele, ale na kilka elementów systemu należy zwrócić uwagę. Po pierwsze – możliwość korzystania jedynie z centralnego sensora autofokusa. Z Pentaxów serii MZ do tej pory można było to czynić jedynie w MZ-3 i MZ-S.

Czyli faktycznie w MZ-7 może tego nie być (to w końcu starszy model)
 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
Ja u siebie nie znalazłem takiej funkcji, więc raczej jej nie ma. W ogóle to sorry matb, że uświadomiłem Ci tę straszną prawdę. 8-) Sam wolałbym, żeby dało się korzystać tylko ze środka...
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
nie zapominajcie, ze z tych 3 punktow, zaden nie jest krzyzowy :evilsmile: No przynajmniej w mz6 ;-)
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
Na pewno jest przełącznik między rodzajami AFa w MZ6 (tam, gdzie MZ 7 ma "panoramkę") i w MZ5n (przy bagnecie, pod przyciskiem podglądu GO). Na pewno nie ma w MZ50, ale tam chyba jest AF punktowy tylko?
Jakoś nigdy nie wpadłem, że można taki dziwny wynalazek jak sam sobie ostrzący AF wpakować w taki aparat jak MZ7 :evil:
 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
l_uka napisał/a:
nie zapominajcie, ze z tych 3 punktow, zaden nie jest krzyzowy :evilsmile: No przynajmniej w mz6 ;-)

W MZ-7 jest chyba tak samo.

 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
Wszędzie układ "H", czyli: | – |
 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
Samp, Ty nie będziesz miał tego problemu. :-P Nie to co niektórzy, co kupili budżetowe body za dwie stówy. :mrgreen:
 

eurojacek  Dołączył: 30 Paź 2009
Czy punkty AF w MZ-7 podświetlają się ?
 

jacekh  Dołączył: 08 Maj 2007
eurojacek napisał/a:
Czy punkty AF w MZ-7 podświetlają się ?

Nie.
 

MixerB  Dołączył: 16 Sty 2010
jacekh napisał/a:
eurojacek napisał/a:
Czy punkty AF w MZ-7 podświetlają się ?

Nie.



Podobnie w żadnym z MZtów, którymi robiłem zdjęcia (MZ-5, MZ-5n, MZ-6, MZ-30, MZ-10) nie zauważyłem podświetlania punktów AF.

M.
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
Ej, no może sobie coś tam w środku podświetla? W końcu jakoś musi wskazać systemowi, którym punktem ma ostrzyć?
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
A który MZ (oprócz MZ-Sa) ma wybór punktów AF. O ile pamiętam to jest tylko możliwośc ostrzenia szerokim polem, lub centralnym punktem, a czujniki są wszystkie 3.
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
Dyskusja wróciła do punktu wyjścia :-P
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Ale z tego co wiem, to wszystkie punkty działają równocześnie, nie tak jak w cyfrze, że można wybrać jeden z kilku. Albo tylko jeden, albo wszystkie 3 .
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
Dokładnie tak.
Albo tylko jeden (sam wybierasz), albo wszystkie 3 (ale wybiera aparat).
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Samp, Nie wybiera, one działają równocześnie.
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
Wszystkie 3 jednocześnie? Jakby to miało działać?

Myślę, że jednak aparat musi coś decydować. Mam taki folder, bodaj z 1999, gdzie Pentax strasznie się tym chwalił, że może złapać ostrość na dowolny punkt – nawet gdy jest on poza centrum kadru. Są tam fotografie objaśniające z takim budynkiem z zielonymi kulkami, gdzie tylko jedna jest ostra (ta najbardziej z przodu). Będę mógł to zeskanować najwcześniej w poniedziałek.

[ Dodano: 2010-06-03, 01:56 ]
Jakby to nie działało, to ta koncepcja AF to jakaś masakra. W pięknych czasach przyszło nam żyć.
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
zagadka:

Jakie zdjęcie wyjdzie z MZ-tki? 1, 2 czy 3? Dlaczego?

 

perl  Dołączył: 24 Wrz 2006
y

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach